ידיעוני רויאל פלורהולנד - 2017

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 05 2017

חדשות רויאל פלורהולנד

תזכורת: בואו לבקרנו ב'ימים פתוחים בערבה'

כבכל שנה, תהיה רויאל פלורהולנד נוכחת בביתן משלה בתערוכת 'ימים פתוחים בערבה', בחוות יאיר בערבה בימים רביעי וחמישי, 1+2 בפברואר 2017.

ואלה הם אנשי רויאל פלורהולנד שיגיעו מהולנד לתערוכה, וישמחו להיפגש עם מגדלים ועם פעילים בענף:

  • דירק יאנסן Dirk Jansen – מנהל המחלקה לטיפול בפרחים מט"פ
  • אפרת וינר – אשת קשר, המחלקה לטיפול בפרחים מט"פ
  • ניצן מוקסיי – איש קשר, המחלקה לטיפול בפרחים מט"פ
  • לאונטין ברוחמאנס Leontine Brugmans – כרוזה בשעון בנאלדוויק
    ההתמחות של לאונטין היא השעון: היום, מחר וב-2020. לפני השתתפותה ביום הפתוח היא תבקר בליווי ירון אצל מספר מגדלים בישראל.

ביום רביעי, 1 בפברואר, בשעה 12.00, תתקיים בביתן של רויאל פלורהולנד מסיבת פרידה מאדה כהן, בהשתתפות עובדי המכרזה, נציגי חברות היצוא ואנשי מערכת ההדרכה.
כל המגדלים מוזמנים.

ליד ביתן רויאל פלורהולנד יהיה השנה גם ביתן של חב' OZ Import, מקבוצת DFG, המטפלת בפרחים של רבים ממגדלי ישראל. קובי גלילי, איש הקשר, יהיה שם כדי להסביר מה יש לחברה להציע.
גם ל'ערבה אופטימום' יהיה ביתן, יחד עם 'אופטימל קונקשן'. דודי בונומו ושמחה שרייבר יהיו שם.

להתראות!

נמסר ע"י ניצן מוקסיי וירון כוכבי

רויאל פלורהולנד תובעת ממגדלים שפרשו להפסיק להשתמש בדליים שלה

ארבעה מגדלים גדולים של צבעונים אשר הפסיקו את חברותם ברויאל פלורהולנד בסוף 2016 ואינם מוכרים יותר במכרזות, קִבְּלו מכתבים מהנהלת הארגון בהם הם נתבעים להפסיק להשתמש בדליים/מכלים של רויאל פלורהולנד. אם לא יעשו כן עד מועד מסוים, לשון המכתב, יינקטו נגדם צעדים משפטיים.

המגדלים אינם מערערים על זכותה של רויאל פלורהולנד להעלות דרישה כזו. הם מסבירים שהם באמצע תהליך של הזמנת דליים משלהם, אך לא יספיקו לקבלם עד המועד שנקבע להם. הם לא חשבו שהארגון יעלה דרישה כזו באופן מידי; מה-גם שהם משלמים דמי שימוש כדין. הם גם מצביעים על העובדה שבשוקי הפרחים בעולם משתמשים באריזות של רויאל פלורהולנד, והמכרזות מעולם לא פעלו נגד התופעה. כרגע הם רק מבקשים לאפשר להם להשתמש במכלים עד שהדליים שלהם יהיו מוכנים. בכל מקרה הם אינם מתכוונים להתעמת עם הארגון בנושא.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 27/01/2017

'יריד האביב' של רויאל פלורהולנד – בתחילת מרץ

בימים 8 ו-9 במרץ יתקיים בנאלדוויק 'היריד העונתי האביבי' Seasonal Trade Fair של רויאל פלורהולנד. היריד הפעם יתקיים תחת הסיסמה 'הדור הבא', כשבמרכז תשומת הלב טעמם והעדפותיהם של הצרכנים הצעירים.

כ-300 מגדלים יציגו ביריד את תוצרתם, וימתינו ללקוחות שיבואו להכיר ולקשור עסקאות. אופי היריד הוא היכרות עם ההיצע שיהיה זמין במכרזות רויאל פלורהולנד בעונת האביב.

בו-בזמן יתקיימו בביתן רויאל פלורהולנד, שייקרא מעתה 'בית ההזדמנויות', הדגמות, סדנאות, ודיונים סביב נושא הצרכנים הצעירים, טעמם והעדפותיהם, כמו-גם נושאי בריאות וקיימוּת, עתיד הסחר האלקטרוני מול המסחר המסורתי, וכיו"ב.

המקור: RFH Nieuws 26/01/2017

רויאל פלורהולנד תומכת בתכנית טלוויזיה צרפתית

בצרפת החלה סדרה טלוויזיונית בשם C'est Le Bouquet, שבמרכזה תחרות בין 11 שזרי פרחים מובילים על תואר 'אמן השזירה הטוב ביותר'. התכנית מבוססת על תכנית הולנדית שנחלה הצלחה; היא תוקרן בזמן צפיית-שיא ברשת מובילה.

רויאל פלורהולנד שותפה להפקה, ותדאג להספקת הפרחים אשר ישמשו את המתחרים בתכנית. בדרך זו מקווים לקדם את מכירות הפרחים ההולנדים בצרפת.

השותפות בהפקה ומעמד ספק הפרחים מאפשרים לרויאל פלורהולנד להשפיע על מבחר הפרחים אשר ישמשו לתחרות. כבר הוסכם על מגוון רחב מאוד, שיכלול יותר ממאה מינים וזנים שונים, הכולל 'פרחי גומחה/נישה' לא מעטים.

המקור: RFH Nieuws 25/01/2017

השנה המכרזות יפעלו בחג 'יום המלך'

לאור פניות רבות של מגדלים ושל לקוחות, ובהתאם לימי השבוע בלוח השנתי ל-2017, הוחלט ברויאל פלורהולנד לשנות מן המנהג ולקיים השנה (כניסוי) יום מכירה ב'יום המלך' – 27 באפריל, ואילו בחג 'יום העלייה לשמיים', ב-25 במאי, המכרזות תשבותנה.

'יום המלך' נופל השנה ביום חמישי, כשבועיים לפני יום האם (14 במאי), וצופים שיהיה זה יום עם הספקה גבוהה. רוצים לכן למנוע יום עמוס מדי למחרת, יום שישי, שאינו אידאלי להעברת כמויות גדולות במיוחד.

ואילו 'יום העלייה לשמיים' נופל ביום חמישי שלפני יום-האם בצרפת (28 במאי), וצופים שהביקוש יהיה נמוך, לאחר השיא של הקניות לקראת אירוע זה.

המקור: RFH Nieuws 25/01/2017

בשוקי הפרחים באירופה

'יום הצבעוני' – דוגמה לקידום מכירות מוצלח

בשבת 21 בינואר, כמו בכל שבת שלישית של ינואר מאז 2012, התקיים בכיכר הדאם באמסטרדם אירוע 'היום הלאומי של הצבעוני', שמאורגן ע"י ההתאחדות לקידום הצבעונים בהולנד, לציון פתיחת עונת הצבעונים.

באירוע, שכבר הפך למסורת, מסדרים עשרות מתנדבים מבין מגדלי הצבעונים משטח ענק של צבעונים פורחים, המכסה את שטח הכיכר המרכזית בעיר, והקהל הרחב מוזמן לקטוף לעצמו פרחים ולקחתם הביתה.

מגדלי הצבעונים תרמו לא פחות מ-200,000 פרחים, כלומר 0.01% מהיבול השנתי, אשר השנה יגיע לכדי יותר מ-2 מיליארד גבעולים (!) [אשר רובם המכריע נמכרים בהולנד; רק כ-250 מיליון פרחים מיועדים ליצוא].

האופי המיוחד של האירוע הפך אותו, תוך שנים ספורות, גם לאטרקציה בינלאומית. מעריכים כי 17,000 תיירים פקדו השנה את האירוע; אך חשוב מכך: עשרות רשתות טלוויזיה זרות באו לצלם את החגיגה ולשדרה ברחבי אירופה. ללא ספק, יוזמה מקורית אשר מבססת את הצבעוני כ'פרח לאומי' הולנדי, וגם כ'סמל האביב' בעיני הצרכנים.

המקורות: RFH Nieuws + BPN 23/01/2017

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

עקומת המחירים אינה מתפרסמת השבוע, מסיבות טכניות, וכך גם נתוני המחיר הממוצע לשבוע 4

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע מספר 3 עלו מחירי פרחי קטיף בשעונים בשיעור 5.6%+ בהשוואה לשבוע הקודם. הממוצע עמד על 24 סנט לגבעול. הכמות הייתה גבוהה בכמעט 9%+ מזו של שבוע 2.

בהשוואה לאשתקד היה המחיר גבוה ב-15%+, תוך ירידה בכמות של 6%-.

החורף הקשה במערב אירופה השפיע לרעה על הביקוש. אבל הספקת-חסר, גם מאתיופיה, אֽפשרה התאוששות מחירי הוורדים. הצבעונים, אשר 'פתיחת העונה' שלהם הוכרזה בשבת האחרונה, מתחרים חזק בפרחים אחרים.

לאחרונה הטמפרטורות עולות בהדרגה ברוב חלקי אירופה, ואין כבר הפרעות רציניות למסחר.

בקרב הכרוזים בפלורהולנד שוררת אופטימיות לגבי מכירות יום וולנטין הקרבות. הם צופים שהמחירים יעלו מעתה בהדרגה מדי יום.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 04

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

האינטרס של הקונים הגדולים אינו בהכרח תואם את זה של המגדל הקטן

בטור אישי שני במגזין הענפי 'בלומיסטריי' פורש שוב מנכ"ל חברת הענק DFG, מר מרקו ואן זייוורדן, את ציפיותיו מגיבוש האסטרטגיה של רויאל פלורהולנד. אם בטור האישי הראשון, ובראיון שבא אחריו [ראו בידיעון מס' 43-2016 וגם בידיעון מס' 1-2017] תקף Marco van Zijverden את לוקאס פוס על כי זנח, כביכול, את רעיון 'מכרז בשער המשק', הרי שעכשיו הוא מברך על כך שהנושא נמצא בטיפול לקראת יישום [לא בלי נימה של "אמרתי לכם"... ותוך רמיזה שרק בזכותו הנושא מטופל באופן חיובי], משבח את הנהלת רויאל פלורהולנד על היישום המהיר של החלטות אסטרטגיות, ומביע אמון בכך שהמכרזות ימשיכו למלא את תפקידן החיוני בענף.

אבל עכשיו נפתחת המערכה הבאה: ההשקעות הגדולות באמצעים לוגיסטיים אוטומטיים, ושכלול זירת 'פלורהמונדו' לשימוש לקוחות קטנים בחו"ל יעמיסו על המערכת הוצאות שהוא, כלקוח גדול, לא מעוניין לשאת בהן. כלומר: העיקרון הקדוש, על-פי גדולי הסוחרים, הוא שמירה קפדנית על הכלל 'יוצר ההוצאה הוא הנושא בתוצאה'. אין להעלות על הדעת שהלקוחות הקטנים והמגדלים הקטנים לא ישלמו את מלוא מחיר העלות של השעונים, הישנים והחדשים, וחס-וחלילה אין להטיל השתתפות בהוצאות קיום והפעלת השעונים על הלקוחות שאינם נזקקים להם. זה המסר, חד וחלק.

[הערת העורך: וכאן בדיוק מתחיל ונגמר הניגוד באינטרסים. הסוחרים הגדולים מעוניינים להקשות על מתחריהם הקטנים לרכוש כמויות קטנות ולשלם עבורן מחירים גבוהים, יחסית. וזה בדיוק הפוך מן האינטרס של המגדל, במיוחד הקטן, אשר קהל גדול של לקוחות קטנים מבטיח לו מיצוי פוטנציאל המחיר מן השוק. מגדלי הפרחים ישכילו לשמור את עמדתם החזקה בשוק אם לא יאפשרו לרשתות השיווק ולסיטונאי-הענק להכתיב את המחירים בשוק (כמו שקרה בשוק הירקות ההולנדי). קידוש עיקרון 'יוצר ההוצאה הוא הנושא בתוצאה' פועל אפוא לטובת הסוחרים הגדולים ולרעת המגדלים הקטנים. יש הצדקה מלאה לכך שעלות מערכת השעונים תיפול בחלקה גם על אלה שאינם משתמשים בהם, משום שזו המערכת היוצרת שוק הוגן לכולם.]

המקור: HortiPoint 20/01/2017

שלג כבד פגע בגידולים גם בספרד

לא רק באיטליה [ראו בידיעון מס' 4] היכו השלגים ביבולי הפרחים. גם באזור Murcia שבספרד ירד שלג כבד, אשר זרע הרס בגידולי כרמים, ירקות, ופרחים. האזור, כידוע, אינו מורגל בשלגים, ולכן רוב מבני החממות והמנהרות אינם בנויים לעמידה בעומסי שלג, והם קרסו.

כ-70 חממות ומנהרות, בשטח של כ-100 דונמים של ציפורן וסיפנים, נהרסו כליל. מעריכים את הנזק ביבול, שכולו יועד למכירות יום וולנטין, כ-2.5 מיליון € לפחות.

ישנם חקלאים באזור שאיבדו את כל מקור הכנסתם. ארגוני המגדלים פנו לממשלה להכריז על האירוע כאסון טבע.

נזקי מזג האוויר הסוער והקר בישראל טרם נודעו בעת כתיבת שורות אלה.

המקור: FloralDaily/ Murcia Today 25/01/2017

הסינים ישקיעו בשיקום ענף הפרחים בזימבבווה

חב' השקעות סינית הודיעה לאחרונה על כוונתה להזרים 10 מיליון $ לענפי הפרחים והירקות בזימבבווה, וליעד את תוצרתם לשוק הסיני. הדגש הוא על פרחים, בגלל איכותם הגבוהה.

התכנית היא בשלב ראשון לסייע למגדלים קיימים ע"י הספקת תשומות מודרניות, ואם זה לא יספיק לצרכי שוק הפרחים בסין, תהיינה השקעות בהסבת מגדלים קטנים לייצור פרחים לשם יצוא.

יצוא פרחים וירקות מזימבבווה הגיעו בשנת 1999/2000 להיקף של 143 מיליון $. בשנים האחרונות ההיקף ירד להיקפים זניחים, לאחר שחוות גידול רבות הופקעו מבעליהן הלבנים ונמסרו לחקלאים חסרי ניסיון וידע.

כזכור [ראו בידיעון מס' 16-2016] גם ממשלת הולנד הבטיחה סיוע לשיקום הענף במדינה ע"י העברת ידע והדרכה.

המקור: The Herald Zimbabwe 22/12/2016