ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 50 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

האסיפה הכללית – באווירת 'חייבים שינוי'

ביום חמישי בערב, 8 בדצמבר, התקיימה בנאלדוויק האסיפה הכללית השנתית של חברי קואופרטיב 'רויאל פלורהולנד'. הכל התנהל כמתוכנן, פחות או יותר, ולא היו הפתעות. למעשה גם לא היו הצבעות 'גורליות', מאחר ורוב הנושאים שעל הפרק עדיין נמצאים בדיונים, וטרם הובאו לאישור. גם מספר המשתתפים באסיפה בפועל לא הפתיע: רק 6% מחברי האגודה טרחו לבוא. הם ייצגו כ-16% מכוח ההצבעה. בהחלט לא על-פי הציפיות של ראשי הארגון.

אולם רבים נוספים צפו באסיפה בשידור חי באמצעות האינטרנט. ביניהם גם בישראל, כמובן. כ-20 מגדלים התאספו, יחד עם כמה נציגי יצואנים, בבית התרבות בכפר-הס, לצפייה מרוכזת. אלה יכלו גם להשתתף מרחוק בהצבעות, והם אמנם עשו כך. הישראלים שאינם דוברי אנגלית שוטפת לא היו מרוצים מרמת התרגום לעברית. למעשה בהיעדר תרגום סימולטני לעברית לא ממש ניתן לעקוב ביעילות, אם אינך דובר הולנדית או אנגלית. אבל החברותא מסייעת להבין... גם כמה חברים מחוץ להולנד אשר טרחו להשתתף באסיפה בנאלדוויק התלוננו על קשיים בהאזנה לתרגום הסימולטני. בכל מקרה, אומרים המשתתפים במפגש, המטעמים של משה פרץ ושל אתי בנפשה, אשר נוספו לאלה של חב' ההסעדה – היו מעולים, והפכו את המפגש לאירוע חברתי, כמעט כמו 'הדבר האמתי' בהולנד...

את תשומת הלב, כרגיל, משכו השאלות של חברים באולם האסיפה. הפעם היו אלה תלונות/מחאות של חברים כלפי 'ההנחה המיוחדת בעמלה' שהוענקה לארבעה מגדלי צבעונים גדולים, אשר רוב תוצרתם נמכרת לכמה לקוחות גדולים ממגזר 'הרשתות הזולות' [ראו דיווח בידיעון מס' 47]. המוחים טענו לאפליית 'המגדל הקטן' בצעד כזה. ההנהלה הפעילה כאן סעיף 'חבוי' בתקנון, כפי שנקבע בעת המיזוג בין המכרזות, המאפשר הענקת 'הנחה זמנית' לחלק מהספקים, כאשר הדבר משרת את האינטרס של הארגון. המנכ"ל והיו"ר ענו לשואלים כי הצעד ננקט למניעת פרישתם של מגדלים גדולים, כאמצעי זמני עד לגיבוש 'כללי משחק' חדשים במסגרת פרויקט 'הקואופרטיב ב-2020' הנמצא כרגע בדיון ציבורי נרחב. מסתבר מהתשובות כי גם בעבר ניתנו הנחות כאלה, אלא שהציבור לא היה מודע לכך (מה שגרר עוד מרירות אצל המוחים באסיפה). הוסבר גם שמגזר הרשתות המוזלות רושם לאחרונה את הגידול הרב ביותר במכירות פרחים, ורויאל פלורהולנד מעוניינת לעודד את המגמה, ולהמשיך 'להיות בתמונה' גם במגזר זה. נמסר גם שלמרות המחווה המיוחדת – עזבו לאחרונה מספר מגדלים את הקואופרטיב. אמנם רובם משום שחדלו לגדל, אך היו גם כאלה שהסבירו כי אינם מוצאים עוד תועלת בתשלום עמלה למכרזה, כאשר כל תוצרתם נמכרת ישירות ללקוחות גדולים בהסכמים מתמשכים.

בהקשר זה הבהיר באסיפה המנכ"ל לוקאס פוס כי רויאל פלורהולנד לא תאפשר את שיטת 'הדלת המסתובבת', וכי חבר שעוזב את הארגון לא יוכל לחזור לחברות באופן אוטומטי, אלא רק לאחר שלוש שנים. הצהרה זו זכתה לכותרות בתקשורת הענפית בהולנד.

מידע משמעותי נוסף שנמסר באסיפה היה:

  • מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד לשנת 2016 יסתכם, ככל הנראה, ל-4.629 מיליארד €; עלייה של 3.6%+ לעומת 2015. מכירות ישירות היוו כבר יותר ממחצית המחזור. הרווח התפעולי היה 20 מיליון.
  • ב-48 השבועות הראשונים השנה השעונים מכרו 1.2%+ יותר מאשתקד, עם 1.5% פחות תוצרת תמורת 2.7%+ יותר במחיר. המכירות הישירות גדלו השנה בשיעור 8.3%+. הכמות גדלה ב-3.6%+ והמחירים עלו ב-4.6%.
  • הנחת העבודה לתקציב 2017 מבוססת על מחזור מכירות צפוי של 4.8 מיליארד €; גידול של כ-170 מיליון.
  • בתקציב 2017 יוקדשו 20 מיליון € להשקעות ביישום התכנית האסטרטגית 'רויאל פלורהולנד 2020'. מזה כ-5 מיליון ליישום תכנית 'השעון החדש', 7 מיליון נוספים לתכניות להרחבת השווקים, ו-8 מיליון לשכלול FloraMondo.
  • בתקציב 2017 מתוכננת ירידה של 8 מיליון בהוצאות התפעול; בעיקר בעלויות כוח אדם, ע"י פיטורי כ-100 עובדים, והעברת תפקידים שונים למיקור-חוץ.
  • סך-כל תכנית ההשקעות ל-2017 מסתכמת ל-72 מיליון € ; בעיקר שיפוץ המבנים באלסמיר ובמערכות המידע.

בכל ההכנות לאספה, הכתבות לקראתה ואחריה, ובפי הדוברים באסיפה עברה כחוט-השני ההכרה הכללית בכך ששוק הפרחים עובר שינויים גדולים ומהותיים, וכי על ארגון רויאל פלורהולנד להשתנות ולהתאים את עצמו לשינויים. בולטת ההסכמה הכמעט-כללית בכך שארגון חזק, מותאם לשינויים, ישרת את כל המתקיימים מן הענף. הקולות הטוענים כאילו 'עבר זמנו' של השיווק המאורגן נשמעים רק ממש בשוליים.

המקורות: עדויות חיות + RFH Nieuws + Vakblad vd Bloemisterij 09/12/2016

רשמים אישיים מן המפגש בישראל עם המנכ"ל לוקאס פוס

עופר רונן, חבר הועד המייעץ האזורי RAC ישראל, חולק עמנו את רשמיו מהמפגש עם המנכ"ל בעת ביקורו בארץ לאחרונה:

במהלך ביקורו של לוקאס בישראל, במסגרת מפגש עם חברי הועדה המייעצת, התרשמתי ממספר דברים:

לוקאס המכהן כמנכ"ל מזה 3 שנים, לוקח ברצינות את הצורך בהיכרות עם מגוון המודלים המשקיים בישראל ומבין את צו השעה, שהוא קריטיות בנושא הרווחיות הנשחקת על ידי מגדלי היבוא להולנד, וצורך בהקטנת הסיכונים למגדל. זאת בנוסף לצורך בהתייעלות קיצונית של הקואופרטיב, שינוי שיטת המכירה לעכשווית ויעילה יותר, מגוונת יותר, המתפרשת על מרחב זמן גדול יותר ומפיקה את המרב. וכל זאת בסנכרון מלא עם כדאיות, אטרקטיביות ושירותיות ללקוחות (הקניינים).

אני מתרשם שההנהלה פועלת לטובת חברי הקואופרטיב בנוגע להגדלת פלח השוק, ביצירת מערכת אטרקטיבית יותר מבחינת המחיר לפרח ובבניית שינוי מהותי בנושא לוגיסטיקה. בזמן שהוא מנהל את כל התהליכים הללו, הוא מבקר את המערכת ויודע לזהות כאשר היא פועלת באיטיות מסורתית או בירוקרטית מידי, ועצם ההבנה הזו מקנה לו יכולת לפעול לשיפור.

רשם: עופר רונן

המכרזות תהינה סגורות בחג המולד

תזכורת: ביום שני, 26/12/2016, היום השני של חג-המולד, כל המכרזות תהיינה סגורות

 

בשוקי הפרחים באירופה

תקופה 12 ללא שינויים קיצוניים

בתקופה מס' 12 [שבועות מס' 45-48, מ-6 בנובמבר עד 6 בדצמבר] עלה מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד בשיעור 2%+ לעומת התקופה המקבילה אשתקד. בפרחי הקטיף הייתה ירידה של 6%- בכמות, ועלייה של 3%+ במחיר הממוצע. ואילו בצמחי הבית הייתה עלייה כמותית של 4%+ עם עלייה במחיר הממוצע בשיעור 2%+.

המאפיין היה שהמוצרים המזוהים עם חג המולד [אמריליס, אילקס, ודומיהם] הקדימו השנה את הספקתם ונגסו בביקושים לפרחים 'הרגילים'.

המקור: RFH Nieuws 08/12/2016

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

 

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 10 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 48ירדו מעט (3.2%-) מחירי פרחי הקטיף בשעונים לעומת השבוע הקודם. הממוצע עמד על 26.3 סנט לגבעול. זאת עבור כמות כללית כמעט זהה (0.3%-).
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-7%-, תוך ירידה בכמות בשיעור 1%-. המוצרים 'הגדולים' – וורדים, חרציות, וגרברות – ירדו בשיעורים גבוהים; אך שורה של מוצרים 'קטנים' איזנו את הממוצע כלפי מעלה עם עליות במחיריהם לעומת אשתקד.

בשבוע 49 מחירי פרחי הקטיף בשעונים כבר החלו לעלות (7%+); הממוצע עמד על יותר מ-28 סנט לגבעול. זאת תוך שינוי מזערי בכמות הכללית (0.7%-).
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע דומה (0.6%-), תוך ירידה של 3%- בכמות.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 49

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'פלנטיון' רשמה גידול מרשים במכירות

המכרזה העצמאית לשוק ההולנדי המקומי 'פלנטיון' בעיירה אידה קיימה גם היא אספה כללית בשבוע שעבר. הנתונים שנמסרו באסיפה מראים שמחזור המכירות ב-2016 יסתכם ל-99.1 מיליון € . רק 2% ממחזור המכירות של פלורהולנד; אבל סכום שמראה על גידול מרשים בשיעור 8.2%+ לעומת אשתקד. עיקר הגידול בא ממכירות ישירות; תחום בו הושקע מאמץ רב בשנים האחרונות, לדברי המנכ"ל.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 08/12/2016

"הליש"ט מתאוששת, ויצוא הפרחים לבריטניה בהתאם"

יצואן פרחים הולנדי שמתמחה בשוק האנגלי סיפר בראיון לתקשורת כי העסקים כיום חזרו, פחות או יותר, לרמה שבה היו לפני חצי שנה, לפני ההצבעה ההיסטורית של אזרחי בריטניה שתמכה בעזיבת האיחוד האירופי.

"הייתה אכן ירידה זמנית בביקושים, כאשר שער המטבע הבריטי צנח, והפך את המוצרים המיובאים מהולנד ליקרים מדי עבור הצרכן האנגלי; אבל שער הפאונד מתאושש, ואתו גם יצוא הפרחים."

לדבריו, האווירה בקרב לקוחותיו האנגלים היא אופטימית ביותר. רובם תמכו בעזיבת אירופה, ומאמינים בעתיד כלכלי טוב יותר. נכון לעכשיו עוד אין שינוי בכללי המשחק בשוק הבריטי; כמובן שצריך להמתין ולראות כיצד יתפתחו הדברים כאשר ההחלטה העקרונית תתחיל להיות מיושמת בפועל.

הוא צופה שההסכמים המסחריים בין האיחוד לבריטניה יישארו ברמה שהיו, כי זה באינטרס של כולם; לכן הצדדים יעשו מאמץ לשמר את המצב במו"מ על ההפרדה.

התפתחות חיובית נוספת רואה היצואן בעובדה שרוב הלקוחות האנגלים שלו מזמינים בעיקר באמצעות חנות האינטרנט שלו. הוא טוען שהניסיון מוכיח כי לקוחות שמזמינים מתוך היצע באינטרנט נחשפים יותר טוב למבחר הפרחים, ומזמינים יותר 'פרחים מיוחדים' מאשר נהגו להזמין בשיחה או התכתבות עם איש המכירות.

המקור: FloralDaily 08/12/2016