ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 46 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

החלה אכיפת חובת צירוף תמונה 'אמינה' בהגשה לשעון

כפי שנמסר כאן [ראו פרטים בידיעון מס' 34] החובה לצירוף תמונה נכונה של האצווה / קבוצת מכירה הנמכרת בשעון הופכת להיות מחייבת, ואי קיומה יגרור עיצומים. זאת כדי להבטיח לקונים מידע אמין אודות התוצרת שהם רוכשים, גם כאשר הם משתתפים במכרז מרחוק.

החל מהיום, 14 בנובמבר, בעת העלאת התעודה האלקטרונית לרשת תתבצע בדיקה האם צורפה תמונה לתעודה, ואם התמונה אמנם רלוונטית לאצווה העומדת למכירה בפועל.

במידה והתמונה לא נכללת במאגר התמונות, או שהיא אינה תואמת את הגדרות 'בנק התמונות', או שמאגר התמונות דחה אותה, המגדל [במקרה של מגדל ישראלי – הפורק מטעמו אשר הכין את התעודה האלקטרונית] יקבל הודעה מידית מהמערכת. אפשר להירשם ולהבטיח קבלת הודעה חוזרת מספר פעמים ביום. את הקודים המתארים את טיב השגיאה בקשר לתמונה אפשר למצוא בהודעה שבאתר רויאל פלורהולנד.

המגדל יכול לעקוב ולבדוק מראש אם התמונה אכן צורפה, ואם היא עומדת בכללי הצגת התמונה. זה נעשה פשוט ע"י כניסה למערכת FloraMondo (לאחר הרשמה בחינם כמנוי לשרות זה) התמונה מופיעה בדף ההספקה לשעון; הדף המיועד להכניס מחירים עבור מכירה מוקדמת בשעון.

הסנקציה עבור הגשת פרחים לשעון ללא תמונה מתאימה/ראויה היא העברת האצווה למכירה בסוף התור לשעון. האכיפה הזו תופעל בהדרגה בשעונים השונים ולמוצרים השונים החל מיום 17/11/2016. את לוח הזמנים ליישום האכיפה אפשר למצוא בדף Implementation rota

מגדל שאינו עומד בדרישות צירוף תמונה ראויה ייכנס לרשימת המגדלים העומדים בבקרה יזומה שוטפת של אמינות המידע שהם מספקים.

את ההנחיות [באנגלית] לייצור וצירוף תמונה נכונה אפשר לקרוא במדריך המקוון.

המקור: RFH News 04+10/11/2016

מעתה המגדל יכול להזין בעצמו את ההזמנה שקִבֵּל אל מערכת המכירה המוקדמת

החל ב-10 בנובמבר יכול מגדל שמציע את תוצרתו למכירה מוקדמת בשעון – ממ"ש – במערכת FloraMondo להזין בעצמו פרטי הזמנה שהתקבלה אצלו מלקוח. בכך הוא פוטר את הלקוח מהצורך להיכנס למערכת ולבצע את הרכישה; הפרחים יגיעו אליו במסלול ממ"ש ללא טרחה נוספת, וכמובן ללא עלות נוספת.

זהו מסלול נוסף לעסקאות ישירות, קבועות או מזדמנות, כשמדובר בכמויות קטנות, עם נוחיות מנהלית, לוגיסטית, וכספית לשני הצדדים. זהו צעד נוסף בשלבי השינויים לקראת יישום תכנית 'השעון החדש'.

הכנסת ההזמנה באופן ידני מתבצעת בדיוק בדרך שבה מכניסים הזמנה במכירה ישירה. יש לזכור כי הטמעת ההזמנה אפשרית רק לאחר שתעודת המשלוח האלקטרונית לשעון ECT כבר עלתה למערכת.

המקור: RFH News 10/11/2016

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

 

מכירות רויאל פלורהולנד ממשיכות לגדול בקצב

בתקופה מס' 11 [שבועות 41-44, מ-10 באוקטובר ל-6 בנובמבר] גדל מחזור המכירות של רויאל פלורהולנד בשיעור 7%+ לעומת אשתקד, והגיע לכדי 313 מיליון €; הגדול ביותר בהיסטוריה של המכרזות לתקופה 11. הכל כידוע בזכות רמת מחירים גבוהה, כפי שלא הייתה מעולם בתקופה זו של השנה. מחירי פרחי הקטיף עלו ב-14%+, תוך ירידה של 6%- בכמות; המכירות עלו אפוא ב-8%+. מכירות הצמחים עלו ב-6%+ לעומת אשתקד. מתחילת השנה עלה מחזור המכירות ב-5%+; בהחלט סיבה לשביעות-רצון.

בשיעור המכירות הישירות של פרחים חל גידול בתקופה זו, בשיעור 2%+; כמעט 31% מהפרחים נמכרו בעסקאות ישירות. מגמה מתבקשת בזמנים של מחסור בפרחים ביחס לביקוש.

גם בהיקף מכירות מוקדמות בשעון חל גידול מתמיד. בשבוע 44 השיגו הפרחים במכירה מוקדמת בשעון – ממ"ש – מחירים גבוהים ב-25% ממה שהשיגו אותן האצוות אשר נמכרו אח"כ בשעון. גם זה כנראה מאפיין של תקופה בה ההספקה מפגרת אחרי הביקוש.

 

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 10 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 44 מיד אחרי ימי הנשמות והקדושים, צנחו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 23%- לעומת השבוע הקודם, תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור כ-9%-. המחיר הממוצע לגבעול עמד על פחות מ-25 סנט לגבעול.
גם בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך: 15%-, עבור 14%- פחות פרחים.
ירידה חדה במחירי הוורדים, החרציות, והצבעונים, בהשוואה לאשתקד, היא שהביאה לממוצע הנמוך הזה. העובדה שהמחיר ירד למרות שהיו פחות וורדים וחרציות בשוק, ופחות פרחים בכלל, מעידה שהייתה ירידה בביקוש; לא מפולת מחירים של עודפים.

בשבוע 45 התאוששו מעט מחירי הפרחים בשעונים בהשוואה לשבוע הקודם (3.9+); הממוצע עמד על 25.7 סנט לגבעול. זאת תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור 5.6%-.
בהשוואה לאשתקד היה הממוצע גבוה ב-3%+, עבור כמות קטנה ב-10%-. זאת בזכות עליה במחירי הגרברה והשושן, ולמרות שהוורדים, החרציות, והצבעונים פיגרו אחרי הרמה של אשתקד.

האווירה הכללית בשעונים הייתה דומה לזו של השבוע שעבר. באופן מסורתי, התקופה שלפני 'השבוע הירוק' בברלין מתאפיינת בביקוש טוב לירוקים, ע"ח הפרחים האחרים. ואכן, מחירי הירוקים עלו בשבוע האחרון.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 45

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

פורסמה 'מפת הפרחים העולמית' המעודכנת

בזמן היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר בשבוע הראשון של נובמבר הוצגה לציבור, כמדי שנה מאז 2005, 'מפת ענף הפרחים העולמי' World Floriculture Map 2016 שהפיק הבנק ההולנדי Rabobank בשיתוף רויאל פלורהולנד. הכלכלנית הבכירה של הבנק, סינדי ואן רייסוויק Cindy van Rijswick, העוסקת כבר שנים בניתוח ענפי הפרחים, הפירות, והירקות, הציגה את הסקירה השנתית על התפתחויות ומגמות הענף בעולם. איש מח' השיווק של רויאל פלורהולנד, ארווין סניידרס Erwin Sneiders השלים את הסקירה בתרגום הממצאים לכדי תכניות שיווק אסטרטגיות. הוא גם הציג את סדרת הדוחות 'עובדות ונתונים' שפלורהולנד מפיקה ממדינות השוק העיקריות.

המגמה העיקרית בענף, לפי עורכת הסקירה, היא קצב פיתוח מהיר במדינות שבסביבת קו-המשווה (קולומביה, אקוודור, קניה, ואתיופיה) אשר כבר תופסות ביחד כ-44% מהיקף היצוא העולמי, וירידת חלקה היחסי של הולנד במסחר הבינלאומי של ענף הפרחים לכדי 43% 'בלבד' ב-2015, לעומת 50% ב-2005 [הכל במונחי דולר ארה"ב].

הניתוח הוא נרחב ומעמיק, ועוסק גם בפרטים. הנה כמה ממצאים נבחרים מתוך הסקירה:

  • מכירות הענף בארה"ב גדלות בהתמדה, זו השנה הרביעית. ארה"ב היא כיום היבואן הגדול בעולם של פרחים.
  • השווקים באירופה מפגרים אחרי ארה"ב בקצב הגידול. בעיקר סובלים מהאטה מרכזי-הגינון וחנויות הפרחים.
  • קולומביה מובילה את המגמה העולמית של תובלה ימית של פרחים.
  • קולומביה ומלזיה דוחפות חזק את הייצור למטרת יצוא החרציות שלהן.
  • בסין, בהודו, ובמקסיקו מתקיימת התרחבות מתמדת של גידול וורדים.
  • בשוק הרוסי המצטמק הגדילו אקוודור, קניה ואיטליה את חלקן היחסי, על חשבון חלקה של הולנד.
  • מסחר אלקטרוני בפרחים הולך ומתרחב; אך בינתיים הוא אינו יציב.

לפירוט נוסף, לעיון במפה עצמה, ולקישורים אל הדוח המקורי [הכל באנגלית] גלשו אל הדף המיוחד באתר פלורהולנד
How do you identify the right market opportunities

המקורות: RFH News+ Rabobank + Vakblad v d Bloemisterij 10/11/2016

ההספקה מאתיופיה מגוונת קצת יותר לאחרונה

המצב באתיופיה ממשיך להיות מעורפל: מצד אחד הוכרז מצב חירום במדינה, או לפחות באזורים בהם חיים השבטים המפגינים, ומאידך הספקת הפרחים נמשכת כסדרה, פחות או יותר. המשקיעים החדשים מקפיאים כנראה את התכניות, עד שהמצב יתבהר, ואילו החברות הפעילות בשטח מנסות לשדר 'עסקים כרגיל'. החברה האמריקאית 'אסמרלדה' שהותקפה ע"י פורעים, הודיעה שתפסיק את פעילותה במדינה, אולם התקשורת יודעת לספר שהסיבות לכך הן כלכליות, וכי הנזק שנגרם לחווה לא היה גדול מאוד [ראו גם ידיעה בידיעון מס' 38].

בינתיים זכינו להצצה מעניינת אל הרכב סל היצוא מאתיופיה, כאשר פורסמו נתוני ההספקה לרויאל פלורהולנד בשנה האחרונה [כמעט כל התוצרת מאתיופיה מופנית למכרזות ההולנדיות] הנתונים בטבלה שכאן מראים כי קיימת מגמה לגיוון סל המוצרים, אם כי בינתיים עדיין כמעט הכל וורדים.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij