ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 45 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

היריד המסחרי של רויאל פלורהולנד באלסמיר – באווירת השוק החיובי

היריד המסחרי באלסמיר משָׁך השנה כ-16,000 מבקרים; כ-1,000 יותר מאשתקד. זה היה מורגש בכל אחד משלושת ימי התערוכה. גם מספר המציגים גדל מ-650 לכ-750; מהם כ-50 דוכנים של מטפחי-זנים. הכל תחת הסיסמה 'העתיד הוא עכשיו', אשר מיקדה את תשומת הלב לחדשנות ולחידושים בענף.

תגובות ראשונות של מבקרים ומציגים מצביעות בפירוש על שביעות רצון; הן מהאווירה החיובית, והן ממספר המבקרים והפרופיל המקצועי שלהם. "פגשנו הרבה 'לקוחות אמתיים', כולל לקוחות סופיים" אמר אחד המציגים, ורבים מחבריו התבטאו באופן דומה. אין ספק שהאווירה הטובה, כמו גם 'התכליתיוּת' של המבקרים נתמכה היטב ע"י המחירים הטובים בזמן האחרון. באופן כללי ניכרת אווירה חיובית בענף.

'בית החדשנות' של רויאל פלורהולנד משך מבקרים רבים. הוצגו שם חידושים בענף, גם מוצרים חדשים, וגם אפשרויות מגוונות למסחר אלקטרוני.

גם הביתן של המחלקה לטיפול בפרחים מט"פ זכה למבקרים רבים. על הפעילות הייחודית בביתן של 'אביב' – ראו ידיעה נפרדת במדור 'שמועות פורחות'.

למבקרים הישראלים – היו כ-20 מגדלים ועוד לא מעט פעילים בענף – נערכו כמה אירועים מיוחדים:

 • מגדלי ירוקים הוזמנו למפגש בינלאומי של מגדלים, אותו הוביל יו"ר 'ועדת הירוקים' של רויאל פלורהולנד אורי פרום.
 • ביום רביעי הוזמנו המגדלים הישראלים לביקור ושיחה עם קניינים בחברת Hilverda de Boer סיטונאית הפרחים הגדולה והוותיקה. הם זכו לתקשורת ישירה והיזון חוזר מהקניינים.
 • ביום שישי נערך מפגש של מגדלים מישראל עם נציגי רויאל פלורהולנד לדיון בנושא 'הקואופרטיב בשנת 2020' [בתמונה התחתונה]

מערכת הידיעון תשמח אם מובילי המפגשים הללו או מי מהמשתתפים ישתפו את כולנו ברשמיהם.

המידע נאסף מאתר רויאל פלורהולנד, ניצן מוקסיי ומירון כוכבי

לוקאס פוס: "המסחר הדיגיטלי יהיה הדבר הרגיל בעתיד"

בהופעה האינטרנטית [וידאו-בלוג – Vlog] – מס' 12 פונה מנכ"ל רויאל פלורהולנד אל חברי הקואופרטיב ומפציר בהם להשתתף במפגשים האזוריים בחודש זה, אשר יעסקו בנושאי האסיפה הכללית הבאה. את דבריו הוא פותח בהבעת שביעות רצון ממהלך העסקים בענף עד כה. גידול במכירות פלורהולנד בשיעור 5%+ לעומת אשתקד הוא תופעה שלא נראתה בעשור האחרון, וזה מקור לאופטימיות.

נושא מרכזי על הפרק כיום הוא 'השעון החדש', אשר המערכת כולה נערכת אליו, אם כי לא ברור לחלוטין עדיין איך הכל יתפקד. לוקאס מבהיר כי השעון 'הפיזי' ימשיך להתקיים, אם כי טרם נקבע כמה שעונים יפעלו, והיכן. לצד המשכיות זו נערכים למסחר דיגיטלי מרחוק, מה שיהפוך לסטנדרט בשנים הבאות. שואפים לקיום מסחר בכל שעות היממה, ובעתיד כנראה גם למכור פרחים בעודם נמצאים במשק. כל זה משנה את המערך הלוגיסטי באופן משמעותי. כמו-כן מדברים על 'מכירה היום להספקה מחר', כדי להבטיח ללקוח שהתוצרת תגיע לידיו בבוקר השכם.

כל השינויים הללו מחייבים השקעות. כדי לממן את ההשקעות הדרושות מתוך תזרים ההכנסות הרגיל – יש הכרח להוריד את הוצאות התפעול. כצעד ראשון יבוטלו כמאה משרות קבועות ב-2017. המשרות שיקוצצו תהיינה במחלקות הסחר ועיבוד הנתונים (ובמקביל יימסרו עבודות פיתוח תוכנה למיקור-חוץ). אך גל פיטורים זה אינו סוף פסוק. כאשר ייושמו השכלולים במערך הלוגיסטי – יהפכו תפקידים רבים בתחומי התפעול למיותרים; כך שבמהלך 2018 יהיה צורך לקצץ משרות מהתחום הלוגיסטי.

הנושא המרכזי לדיון במפגשים האזוריים הוא 'הקואופרטיב ב-2020'. לוקאס אינו מביע עדיין דעה או הערכה לגבי השינויים במבנה הארגון, אך מפציר בחברים להשתתף במפגשים האזוריים ולהביע דעה בנושא.

נושא חדש שהמנכ"ל רוצה להעלות לסדר היום הוא פרויקט Let it Grow – פלטפורמה חדשה שנוסדה ברויאל פלורהולנד, אשר אמורה לרכז ולעבד את כל הרעיונות החדשים בענף, ולתמוך במימושם. לוקאס אינו מפרט, אך מזמין את כל המוחות היצירתיים בענף ללמוד על הפרויקט בבלוגים וברשת החברתית, ולשתף פעולה. אפשר להכיר את היוזמה הזו של רויאל פלורהולנד בדף המיוחד של Let it Grow באתר האינטרנט של רויאל פלורהולנד.

לצפייה והאזנה לדברי לוקאס פוס [באנגלית] גלשו אל Vlog #12

המקור: RFH News 01/11/2016

המפגש עם נציגי הנהלת רויאל פלורהולנד יתקיים בגבעת ח"ן ביום שני הבא

במסגרת שורת 'מפגשים אזוריים' אשר הנהלת רויאל פלורהולנד מקיימת עם מגדלים, כהכנה לאסיפה הכללית בדצמבר, יתקיים מפגש כזה גם בישראל. הפעם בראשות המנכ"ל.

המפגש יתקיים בבית העם במושב גבעת ח"ן, ביום שני 14/11/2016, בשעות 09:30-12:30

מהולנד ישתתפו הנציגים:

 • לוקאס פוס Lucas Vos – מנכ"ל רויאל פלורהולנד
 • פיטר ואן דר סכיי Pieter van der Schee – מצוות 'השעון החדש'
 • פרד ואן טול Fred van Tol מנהל שרות לקוחות מגדלים (אחראי על אנשי הקשר / מנהלי לקוחות)
 • יאן אנדראה Jan Andrea נציג 'מועצת המפקחים' (דירקטור חיצוני שאינו מגדל)

בתכנית:

 • 09:30 התכנסות עם קפה ועוגה
 • 10:00 אדה כהן - פתיחת המפגש
 • 10:05 לוקאס פוס: רויאל פלורהולנד 2020 [על תוכן דבריו ראו הידיעה שלעיל בידיעון זה]
 • 10:40 פיטר ואן דר סכיי - על 'השעון החדש'
 • 11:20 שאלות ודיון בנושאים שיעלו על הפרק

בואו לשמוע, להבין, להשמיע, ולהשפיע!

נמסר ע"י אדה וירון

שינויים וחידושים בנהלי טיפול בבעיות איכות

ההיערכות החדשה, יחסית, של מח' האיכות ברויאל פלורהולנד לאכיפה מוגברת של אמינות נתוני האיכות בשעונים טרם הביאה לתוצאות הרצויות, למרות השיפור המשמעותי שחל. אי-שביעות רצון של הלקוחות הביא למסקנה שיש להיערך מחדש לטיפול ואכיפת 'כללי המשחק' באופן שיבטיחו אמינות גבוהה של מסמכי ההגשה לשעון. לאחר 'תחקיר תוצאות' יסודי, וסבב דיונים ארוך, גובשה תכנית להיערכות-מחדש.

המבנה הארגוני של הצוותים המטפלים בנושא משתנה. החל ב-21 בנובמבר יחל לפעול 'צוות בקרה וליווי' במח' האיכות, אשר יורכב מאנשי מח' הייעוץ לאיכות ו'צוות ההתערבות המהירה' הפועל כיום. שירותים שונים שניתנו בתשלום במשק המגדל [רלוונטי למגדלים ההולנדים] – יופסקו.

החידוש שעליו הוחלט [בין השאר בעקבות דרישה של נציגי המגדלים מישראל] הוא: במידה ובקרת האיכות מוצאת לנכון להוריד את דירוג האיכות במדרגה אחת – התוצרת תוגש לשעון בו-ביום, ולא תועבר ליום הבא, כפי שנהוג כיום. עם-זאת, אם הייתה הורדה של שתי מדרגות (מדירוג A1 לדירוג B1) – התוצרת תוגש לשעון למחרת.

המקורות: מכתב מאת Petra Schrikkema מנהלת מח' האיכות + ניצן מוקסיי

מנכ"ל מכרזת ריין-מאס פורש

בשבוע שעבר הבאנו את תכנו של ראיון עם רוד קנור Ruud Knorr מנכ"ל מכרזת ריין מאס. לא קלטנו אז שהיה זה למעשה ראיון פרידה [למרות ששמועות על פרישתו היו בתקשורת כבר כמה זמן]... בשבוע שעבר פורסמה הודעה רשמית כי הוא יעזוב בקרוב את תפקידו בריין-מאס, ויעבור לנהל את מח' צמחי-הבית של Dutch Flowers Group DFG - ענקית הסחר בפרחים.

רוּד ניהל את המכרזה ה'ממוזגת' מאז הפעלתה בסוף 2010, והביא אותה להצלחות כפי שפורטו בכתבה הנ"ל.
הצלחת המיזוג, למרות הבדלי המסורת, השפה, והמנטליות של ארגון הולנדי וארגון גרמני, שנועדו לשרת ביחד מגדלים ולקוחות משני עברי הגבול – נזקפת לזכות אישיותו וכישורי הניהול שלו.

המקור: RFH Nieuws 31/10/2016

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

 

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

• ולמי שתוהה על ההבדלים הקטנים בין נתוני הכמות והמחיר בעקומה זו לבין אלה שבטבלת השוואת המחירים שלהלן, נזכיר כי המדד הנ"ל מתייחס לכלל מכירות פלורהולנד, ואילו טבלת ההשוואה מביאה נתוני השעונים בלבד.

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 10 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 43 נשמרה רמת מחירים דומה לשבוע הקודם (2%-) לפרחי קטיף בשעונים. זאת תוך (ואולי בגלל) עליית בכמות הכללית בשיעור 6.7%+.
בהשוואה לאשתקד נשמרה עדיין רמת מחיר גבוהה יותר, אם כי בהפרש פחות משמעותי מן השבועות האחרונים: 5.5%+.
הכמות הכללית בשעונים הייתה דומה (0.6%+) לשבוע המקביל אשתקד.

בשבוע 44 מיד אחרי ימי הנשמות והקדושים, צנחו מחירי הפרחים בשעונים בשיעור 23%- לעומת השבוע הקודם, תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור כ-9%-. המחיר הממוצע לגבעול עמד על פחות מ-25 סנט לגבעול.
גם בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך: 15%-, עבור 14%- פחות פרחים.
ירידה חדה במחירי הוורדים והחרציות, בהשוואה לאשתקד, היא שהביאה לממוצע הנמוך הזה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

פרחי ישראל בחשיפה גדולה בזכות אירוע The Flower Power

הנוכחות הישראלית בין המציגים ביריד המסחרי באלסמיר, כמו גם בתערוכת IFTF, לא הייתה גבוהה במיוחד, אולם תוצרת ישראל זכתה לסיקור נרחב ביותר באמצעי התקשורת הענפיים בזכות אירוע ההשקה של קמפיין המותג 'הרמוני' של 'אביב'.
על הקמפיין [ראו בידיעון מס' 44], שמשך תשומת לב מיוחדת. בין השאר נגרמה ההתעניינות בגלל מי שכיבדו בנוכחותם את האירוע: מנכ"ל רויאל פלורהולנד, שגריר ישראל בהולנד, ורבים מראשי הענף בעבר ובהווה: יו"ר רויאל פלורהולנד הנוכחי וקודמו, מזכירת 'מועצת המפקחים', יו"ר ארגון הסיטונאים הקודם, מנכ"ל מכרזת ריין-מאס, מנכ"ל מכרזת פלנטיון, נספח החקלאות של ישראל בבריסל, קונסול הכבוד של ישראל בהולנד, ועוד רבים וטובים מן הסקטור הפרטי. אולם לא רק נותני החסות גרמו לסיקור החיובי, ההפקה עצמה הייתה מקורית ביותר: על הבמה הוצב דגם ענק לפי ציורו המפורסם של הצייר ההולנדי וורמיר Vermeer 'נערה עם עגיל-פנינה' עשוי כולו מפרחים. האורחים הנכבדים הוזמנו לתלות את העגיל, עשוי פרחי גיפסנית, על 'אוזנה' של דמות הנערה.

המופע זכה כאמור לכיסוי נרחב, ופתח בכך לקהל הרחב את הקמפיין תחת הכותרת The Flower Power – the power of small things (כוח הפרח – כוחם של דברים קטנים). ואכן 'הדברים הקטנים' הם במרכז הקמפיין, אשר מבליט את ייחודם של מוצרי ישראל בהרבה פרחים 'קטנים' המוסיפים למגוון העשיר שהענף מציע. כל הדיווחים ברשת מספקים גם קישור לדף הפייסבוק של 'אביב' וכך חושפים את הקוראים לפרטי המבצע, ולפרחים שמגדלי ישראל מציעים, אשר חלקם אינם זוכים כלל לחשיפה יזומה.

[הערת העורך: המבצע תורם ללא ספק למודעוּת הציבורית לכלל פרחי ישראל; לא רק למותג 'הרמוני'. נראה שגם הנהלת רויאל פלורהולנד מפנימה מחדש את 'הערך הסגולי' של פרחי ישראל בתרומה למגוון העשיר שהמכרזות מציעות, ולכן הפגינה תמיכה גורפת בקמפיין של 'אביב']

המקורות: RFH Nieuws + FloraCulture International + Aviv 04/11/2016

חנויות הפרחים בהולנד שוב פורחות

לפי סקר שוק שמפרסמת חברת המחקרים הפרטית marktdata.nl מצבן של חנויות הפרחים בהולנד השתפר מאוד בשנה שעברה, והתוצאות ב-2016 נראות טובות עוד יותר.

כ-2,500 חנויות פרחים פעילות בהולנד כיום (ועוד כ-300 חנויות בתוך בית-עסק אחר; ככל הנראה לא כולל מרכולים). מספרן קטן כל שנה בקצב של 4.5%-. אך אם ב-2013 דיווחו 60% מהחנויות על ירידה במחזור המכירות, הרי ששיעורן של אלה קטן לכדי 24% ב-2015, ו-35% סיימו את השנה עם גידול במכירות.

לשנה הנוכחית העריכו 48% מבעלי החנויות הנסקרות שיזכו לגידול במכירות ושיפור ברווחים לעומת אשתקד. הסוקרים מסיקים אפוא שרוב חנויות הפרחים נמצאות בתהליך של שיפור, ובעליהן אופטימיים לגבי העתיד; מה שמעיד כמובן על אווירה אופטימית בענף כולו.

המקור: Bloemenkrant / marktdata.nl 26/10/2016