ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 41 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

החל סבב הכנסים האזוריים לדיון בתכנית ההתאגדות בשנת 2020'

במשך החודשים אוקטובר ונובמבר יתקיימו מפגשים אזוריים של חברי רויאל פלורהולנד. אלה יוקדשו בעיקר לדיון בנושא Coöperatie 2020 - פני הארגון לקראת שנת 2020. נציגי 'צוות ההפקה' שהורכב ממגדלים-מתנדבים, יחד עם נציגי ההנהלה, יציגו את הרעיונות המתגבשים בפני החברים-מגדלים, ויקיימו דיונים שמטרתם קבלת היזון-חוזר ורעיונות חדשים מן החברים 'בשטח'. למעלה מ-1,000 מגדלים כבר נרשמו להשתתף במפגשים אלה.

גם בישראל יתקיים מפגש כזה. זה יקרה ב-15/11/2016 במושב גבעת-חן. הפעם יכבד את המפגש בנוכחותו גם המנכ"ל לוקאס פוס.

אנא שריינו את התאריך. פרטים יימסרו בהמשך.

המקורות: ירון כוכבי + RFH News 06/10/2016

החל שלב ב' בניסוי 'מכרז רב-עסקתי'

בשעון הצמחים בנאלדוויק ירוץ מיום 20/10 במשך 6 שבועות שלב נוסף בניסוי/פיילוט של מספר רכישות בכל 'עצירת שעון' Multi-Transaction Auctioning. כזכור [ראו בידיעון מס' 8] הופעל ניסוי כזה בתחילת השנה, ותוצאותיו לא היו חד-משמעיות. המטרה – קיצור משך זמן המכירות בשעון – לא הושגה, למרות שהביצוע עצמו לא גרם לבעיות, ולמרות שהושגה יציבות במחירים בהשוואה למכירה 'רגילה'.

עכשיו ינסו להריץ את הניסוי עם שיפור לכאורה, שבעיקרו הקבצה של 'לחיצות' לעצירת השעון במשך 40 אלפיות-שנייה, ואפשרות של עד שני מחירים בכל עצירת שעון. מקווים להשיג קצב מכירות גבוה ב-10%. ברור שזירוז קצב המכירות לא יהיה אפקטיבי עד אשר יצליחו לזרז בהתאם גם את קצב חלוקת התוצרת לקונים.

המעקב אחר תוצאות הניסוי מתבצע בשיתוף ביה"ס למינהל של רוטרדם. תוצאות הניסוי יכתיבו את השינוי בהפעלת השעונים, במסגרת פרויקט 'השעון החדש'.

המקורות: RFH News 06/10/2016

רויאל פלורהולנד מקדמת קשרי מסחר עם תורכיה

רויאל פלורהולנד תקיים השבוע מפגש למסירת מידע על המצב הפוליטי בתורכיה והשלכותיו על ענף הפרחים, ועל פעילות רויאל פלורהולנד בתורכיה. זאת לקראת השתתפות בתערוכה הבינלאומית Eurasia Plant Fair/Flower Show של ענף הפרחים באיסטנבול בסוף נובמבר השנה. בכנס יהיו נוכחים גם נציגים מתורכיה אשר ישיבו לשאלות הקהל.

בזמן התערוכה תארגן רויאל פלורהולנד סיור מקצועי בן יומיים למעוניינים מבין הפעילים בענף. הסיור יכלול ביקור במכרזת הפרחים באיסטנבול ובמערכות הפצת הפרחים במדינה.

המקורות: RFH News 06/10/2016

כתב-העת GROW באנגלית עלה לרשת

עלתה לרשת הגרסה באנגלית מגיליונו האחרון של כתב-העת GROW בטאון רויאל פלורהולנד. קוראי אנגלית יכולים ליהנות משפע של כתבות וראיונות בנושאים אשר על סדר יומו של הארגון. הנושא המרכזי הפעם הוא שיתוף-פעולה ענפי, על כל היבטיו.

 

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

 

רוב פרחי ישראל עדיין נמכרים בשעונים

מנתונים מצטברים מראשית השנה עולה כי כ-84% מפרחי ישראל ברויאל פלורהולנד נמכרים דרך מסלול המכירה בשעון.
שיעור גבוה בהרבה מזה של הפרחים מהולנד ומאפריקה. מתוך כלל פרחי הקטיף ברויאל פלורהולנד נמכרו השנה למעלה מ-30% במסלול המכירה הישירה. מישראל, כאמור, רק 16%.

הפרחים הישראלים בהם נרשם שיעור גבוה מהממוצע של מכירות ישירות הם כותנה, פיטוספורום, ארליה, ואספרגוס. מוצרים שמכירות השעון שלהם התקרבו ל-100% הם: אסקלפיאס, גיפסנית, לימוניום, ו'פרחים שונים'.

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 10 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 39 המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לעלות. הממוצע עמד על 29 סנט לגבעול (!) שהם כ-14%+ יותר מהממוצע בשבוע הקודם; זאת תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור 7.5%-.
גם בהשוואה לאשתקד הייתה התמונה דומה: 13.5%+ במחיר, עם 7%- בכמות.
מזג אוויר נוח, יחד עם הספקת-חסר של וורדים וירידה בהספקת חרציות וכמה פרחי-קיץ הולנדים, מול ביקוש טוב לקראת ראש השנה ויום איחוד גרמניה – הביאו לאיזון חיובי בין היצע לביקוש, ושמירה על מחירים טובים.

בשבוע 40 המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לעלות (בניגוד לכל התחזיות...) הממוצע עמד על 31 סנט לגבעול; 7.5%+ יותר מזה של השבוע הקודם, תוך יריד בכמות הכללית בשיעור 2.6%- בלבד.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-27%+ (!) עבור כמות נמוכה בשיעור 11%-. היו אלה הוורדים, החרציות, וגרברה-מיני אשר משכו את הממוצע כלפי מעלה בשיעור גבוה.

כל ההערכות מדברות על ירידה בביקוש ובמחירים לקראת אמצע אוקטובר. בינתיים זה עוד לא ממש קורה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 40

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מכרזת ריין-מאס סיכמה רבעון של צמיחה

הרבעון השלישי של 2016 הסתכם במכרזה הגרמנית 'ריין-מאס' בהרונגן בעלייה של 9%+ במחזור המכירות לעומת התקופה המקבילה אשתקד. רוב התוספת מקורה בעליית מחירים. במצטבר מראשית השנה עומדת עתה הצמיחה על 4%+ לעומת אשתקד.

הנתון שגורם לשביעות רצון מרובה הוא היקף 'מכירה מוקדמת בשעון' אשר צומחת בקצב מהיר מאוד. נתון מפתיע זה גורם להנהלת המכרזה לקבל החלטות על השקעות בשיפור סביבת-העבודה של המכירה הדיגיטלית, ומחשבות על היערכות להקדמת מועד מסירת התוצרת שנרכשה במכירה מוקדמת בשעונים.

המקור: Bloembollen Viesie 03/10/2016

מגדלי הפרחים באתיופיה נמצאים באיום מתמשך

המצב הפוליטי באתיופיה אינו מראה סימני רגיעה. בימים האחרונים היו שוב פגיעות ישירות בחווה לגידול פרחים, לצד משקי ירקות ומפעל הולנדי למיצים; זאת לראשונה מאז ההתפרעות ושריפת החממות באזור באהיר-דר [ראו בידיעון מס' 36]. ההתקפות בשבוע שעבר היו באזורים סמוכים לעיר הבירה אדיס-אבבה, ולא בריכוזי החממות הגדולים; אבל המתח באזורי הגידול הוא רב. באזור Ziway ישנה נוכחות של כוחות צבא חמושים כדי להגן מפני מתפרעים. מאחת החוות נמסר כי תושבי הכפר הרחיקו את המתפרעים מן החממות.

גם כאשר רוב המשקים מצליחים לשמור על שגרת עבודה ועל קטיף סדיר – הם נתקלים בקשיים בהגעה לנמל התעופה, לאחר שמשאיות הותקפו בדרכים. עכשיו משאיות הפרחים יוצאות בשיירות מאובטחות לשדה התעופה. אולם גם כאשר מגיעים בזמן למסוף המטענים – לא כל הטיסות המתוכננות מתבצעות; בד"כ בגלל חוסר בכמות מספיקה של פרחים.

גם כיום ממשיכות להגיע ידיעות סותרות; חלקן בנימה מרגיעה, ואחרות משדרות דאגה גדולה. הכל כנראה בהתאם לאינטרסים של מקור המידע. בכל מקרה, מוצדק החשש מפני פגיעה במוניטין של המגדלים באתיופיה כספקים אמינים, וכמובן מפני עצירת השקעות זרות. הודעתה של חב' 'איסמרלדה', אשר המשק שלה הועלה באש, כי היא מפסיקה את פעילותה באתיופיה – הִכּתה גלים ברחבי הענף בעולם; בוודאי שגרמה לכל המשקיעים להקפיא את תכניותיהם לפי שעה.

המקורות: Fresh Plaza 05/10/2016 + Vakblad v d Bloemisterij 07/10/2016