ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 33 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

עובדים במרץ על שיפורים בלוגיסטיקה מול הלקוחות

163301כפי שדווח כאן לאחרונה [ראו בידיעון מס' 31] מטפלים ברויאל פלורהולנד בעדיפות גבוהה בשיפור השרות הלוגיסטי ללקוח. במסגרת זו יופעל בין התאריכים 15-19 באוגוסט 'שבוע מבחן' בנאלדוויק, שמטרתו לבודד את גורמי העיכוב ולמצוא את הדרך הנכונה לקיצור זמן המסירה ללקוח של תוצרת שנמכרה בשעון.

לאחר שנמצא כי עיכובים רבים נגרמים כאשר תוצרת נלקחת ליעדה מבלי שהמערכת האלקטרונית 'יודעת' על כך, ייערך ניסוי שבו תמנע כל התערבות 'אנושית' בתהליך החלוקה, והעובדים יפעלו אך ורק לפי ההוראות שהם מקבלים מהמערכת האוטומטית.

לשם כך נקראו הלקוחות לשתף פעולה ופשוט להדיר את רגליהם מאולם החלוקה במשך שבוע הניסוי... ובכל מקרה לא לקחת בעצמם תוצרת שטרם חולקה. הם התבקשו לִפְנות לממונים על החלוקה בכל מקרה של תקלה/עיכוב ולא לנסות לפתור את הבעיה בעצמם. כמו-כן התבקשו הלקוחות לשתף את עובדי פלורהולנד בניסיונם בתחום פיזור התוצרת, כדי להגיע ביחד לפתרונות הרצויים. פלורהולנד מבטיחה ללקוחות לשנות את השיטה, אם וכאשר יאותרו בה ליקויים או אפשרויות לשיפורים.

בו-בזמן נערך גם ניסוי נוסף בנאלדוויק, בשיתוף עם חברת -תובלה מקומית, לקיצור זמני העברת התוצרת בין המכרזות השונות, ע"י מניעת השימוש ב'מנעול' העגלה – הלוח המשמש לזיהוי, ניטור, וחיוב בדמי השימוש של העגלות. אם אכן יושג קיצור משמעותי בזמני ההובלה – יעבדו על פיתוח שיטה אשר תוכל לפעול ללא 'המנעולים'.

כאמור, באמצעות שיפור השרות הלוגיסטי ללקוח מקווים ברויאל פלורהולנד לשפר את 'חוויית המשתמש' של לקוחות בשעונים, ולעודד אותם להשתמש יותר בשעון ופחות 'לברוח' לעסקאות ישירות. כמובן שצעדים אלה יתרמו בעיקר למגדלים הקטנים, ואלה שמייצרים 'מוצרים ייחודיים', שעבורם השעון הוא הצינור המועדף למכירה.

המקור: RFH Nieuws 08+10/08/2016

דיווח על פגישות חברי 'המועצה המייעצת ישראל' בהולנד

כחלק מפעילותה של 'הוועדה המייעצת' RAC של חברי רויאל פלורהולנד בישראל נערך ביקור עבודה בהולנד בימים 14-15 ביוני. השתתפו חברי הוועד, ונלווה אליהם ירון כוכבי. שני מגדלים נוספים הצטרפו ביוזמתם לנסיעה ולפגישות, כשהם נושאים בכל הוצאות המסע.

חברי הוועד הם: רותם דביר מכפר-הס, אורי ברוק מלכיש, יובל בן-שלום מעזריאל, עופר רונן מכפר-חיים, ארז יונש מפארן, מני שמעוני מזכריה, ועומרי ישראל מציפורי.

נערכו פגישות עבודה עם בעלי תפקידים שונים, בנושאי מסחר מקוון/פלורהמונדו, בקרת-איכות ואכיפה, השעון החדש, בורסת פרחים עולמית, ועם 'צוות מבחר פרחים'. התקיימה פגישה גם עם המנכ"ל לוקאס פוס. כמו-כן נערכו סיורים בשעון הפלוריסטים, ואצל מגדלים, וחברות מסחר ואגידה. ראו דיווחים בשבועות האחרונים.

היום אנו מביאים דוח על הפגישה עם המנכ"ל. רותם דביר מדווח:

פגישה עם מנכ"ל רויאל פלורהולנד RFH לוקאס פוס Lucas Vos

במהלך הפגישה נדונו נושאים העומדים על סדר יומה של RFH בדגש על נושאים המשפיעים על מגדלי ישראל:

RFH 2020

באשר להתקדמות התכנית האסטרטגית פלורהולנד 2020 הסביר לוקאס כי לאחר סיום שלב איסוף הנתונים מהשטח נראה כי הכיוון נכון, אך קשה לאמוד את קצב התקדמות התכנית בפועל.
הוא הבהיר כי כיום 95% ממחזור המכירות של RFH עדיין מיועד ללקוחות במערב אירופה, אולם להערכתו פוטנציאל שוק הפרחים בשאר העולם הוא אדיר, אך איננו מנוצל; מתפקידה של RFH לאתר ולפתח שווקים חדשים אלה.

מגדלים בינלאומיים (שאינם בהולנד)

העלינו בפני לוקאס מספר דוגמאות בהן נראה כי דרך המחשבה של קברניטי המכרזה עדיין מוטָה לטובת שירות למגדלים המקומיים בלבד. (דוגמת מתן אופציות דיווח לגבי פרחים שהוחזרו לסוכן הרלוונטי באותה המכרזה, או התאמת מערכת מכירה מוקדמת בשעון למגדל הבינלאומי).

לוקאס טען כי נעשים מאמצים רבים לשינוי אופייה המקומי של המכרזה לטובת שיפור תנאי המסחר של המגדלים והלקוחות הבינלאומיים.

הועלה לדיון הצורך כי בעתיד תוקם מערכת מכירות רציפה החל מהמשק החקלאי ועד ליעד הסופי – מערכת אשר תחסוך למגדל הבינלאומי עלויות לוגיסטיות ותקטין סיכון מכיוון שקביעת המחיר תעשה על ידי המגדל בלבד. המנכ"ל הסכים עם דעת הוועדה באשר לצורך בשיפור תהליכי המסחר הבינלאומיים ב-RFH.

בקרת איכות

חברי הוועדה העלו מספר נושאים לטיפול:

א. אפשרות למניעת החזרה מלקוח מסוים אשר מחזיר פרחים בצורה שיטתית לאותו מגדל (Final Sale כלומר הוא יכול לקנות, בהתניה מראש שלא יוכל להחזיר).

ב. דירוג נוסף באשר לחומרת הערת האיכות בפרחים (דוגמת שלב הפתיחה) אשר יוביל לפגיעה מידתית במחיר המתקבל במכירה עם הערה.

ג. הפעלת צוות ההתערבות בעקבות מדד יחסי בלבד (ולא 3 החזרות בשבוע ללא התייחסות לכמות הפרחים המשווקת על ידי המגדל באותה תקופה).

ד. הקלת עוצמת הקנסות על המגדלים.

ה. דרישה לתקשורת ישירה של מבקר האיכות עם המגדל.

ו. ביטול מידי של הוצאת הפרחים מיום המכירה עם מציאת הערת איכות לא מדווחת (דחיית המכירה למחר פוגעת בפרחים, במגדל ובלקוחות גם יחד).

לוקאס טען כי בנושא האיכות על המגדלים לקחת אחריות ולהבין כי במסחר העתידי לא יהיה מקום לתוצרת שלא תעמוד בסטנדרט הגבוה ביותר. אמינות המידע המסופק לגבי מדדי האיכות של הפרחים חייבת להיות בהתאמה מלאה לסחורה המשווקת – במסחר האלקטרוני אין מפגש ישיר בין הלקוח במכרזה לבין הפרחים ולכן גדלה חשיבות אמינות המידע.

בסיום המפגש הזמינה הוועדה את לוקאס פוס לביקור בישראל, על מנת להכיר את המגדלים מקרוב. בימים אלו נודע לנו כי מתוכנן ביקור מנכ"ל במהלך חודש נובמבר הקרוב.

רשם: רותם דביר

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

לצערנו, בגלל תקלה באתר האינטרנט של רשת CNN יש בידינו השבוע תחזית רק עד יום חמישי הקרוב.

תנאי מזג האוויר באירופה ובמזרח אפריקה ממשיכים לייצר 'אווירה של קיץ טוב' בשוק הפרחים. הביקוש אינו מופרע ע"י חום קיצוני, והייצור אינו מתפרץ בגלל מתנאי קרירות ועננות. כך נוצר איזון טוב ביו היצע לביקוש.

צופים שבשבוע הנוכחי יהיו סימני עלייה בביקוש, עם חזרתם הביתה של ראשוני הנופשים ברחבי אירופה [בכמה אזורים, כולל מערב הולנד, מתחילה שנת הלימודים כבר ב-15 באוגוסט] ומניחים שכבר יחל הביקוש ממזרח אירופה לקראת פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר.

מאילדה מודיעים כי צפוי שם ביקוש טוב במיוחד בשבוע 35, לקראת מצעד הפרחים השנתי האזורי ב-3+4 בספטמבר.

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 10 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 31 עלו מחירי הפרחים בשעונים לעומת השבוע הקודם בשיעור 14.3%+, והממוצע עמד על 22.4 סנט לגבעול. זאת תוך ירידה של 4.5%- בכמות הכללית.
בהשוואה לשנה שעברה היה המחיר הממוצע דומה (1%+), עם ירידה של 3%- בכמות.
נציין כי בשנת 2014 היה המחיר בשבוע זה פחות מ-20 סנט בממוצע.

בשבוע 32 עלו מחירי הפרחים בשעונים עוד. הממוצע עמד על 24 סנט לפרח; 8%+ יותר מזה של השבוע הקודם, תוך עליה של 4.4%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים גבוה בשיעור 15%+, עם ירידה של 3%- בכמות. היו אלה בעיקר החרציות והוורדים אשר 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 32 + RFH Eelde News

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

היצוא החקלאי הטרי מישראל בנסיגה

מדו"ח שהוכן לאחרונה בהתאחדות חקלאי ישראל עולה תמונה עגומה למדי על התפתחות היצוא הטרי בכלל, וענף הפרחים במיוחד. המספרים במצגת מדברים בעד עצמם:

ערך התפוקה – היצוא הטרי

תמונת היצוא משקפת למעשה את המצב בכלל הייצור בענפי הצומח:

ערך תפוקה כוללת – ענפי הצומח (שוק מקומי + יצוא)

לפי הנתונים הנ"ל, הירידה בהיקף הייצור של ענף הפרחים נובעת רובה ככולה מהנסיגה ביצוא. ב-2015 היה ערך היצוא כ-50% מסך הייצור בענף, לעומת 60% ב-2014, ושיעורים גבוהים בהרבה בעבר.

*הערה: בענפי הירקות והפירות הטריים מייחסים חלק מהירידה בייצור לשנת השמיטה; אין זה המקרה בפרחים.

בפתיחה לדוח המלא ישנו ניסיון להסביר את הירידה ביצוא, מבלי לרדת לפרטים. לפי עורכת הדוח, אין מדובר הפעם בהרעת תנאי הסחר, אלא "לפחות בשלוש השנים האחרונות, אנו עדים בעקביות לשיפור בתנאי הסחר (כמובן בממוצע וללא ציון משבר ענפי זה או אחר), ומנגד למדדי פריון שליליים לכלל גורמי – היצור". ועוד נאמר בדוח: "לפחות עד כה, לא נעשה ניתוח שממנו ניתן להסיק באם צמצום הזדמנויות היצוא הינן זמניות או שמא קבועות, והאם הפתרון טמון בחיפוש שווקים חדשים, או גידולים חדשים, בהם עשוי להיות לישראל יתרון, או שניהם גם יחד".

המקור: חקלאות 2015, רחל בורושק, יולי 2016

עונת הקיץ עמוסה באירועי פרחים בהולנד

המסורת של אירועים המוניים סביב ענף הפרחים אינה גוועת עם השנים בהולנד; להיפך: האירועים מתרבים, ונראה שהקהל ההולנדי רק משתתף וצופה בהם יותר ויותר.

האירוע הגדול מכולם הוא 'התהלוכה המושטת' של סירות מקושטות בפרחים ובירקות, העוברת בתעלות סביב אזור ווסטלנד והאג במשך 3 ימים רצופים. השנה נשבר שוב שיא; מספר הצופים שבאו לחזות במשט הגיע ל- 550,000 (!)

סירה של ענף הפרחים השתתפה ב'משט הגאווה' Canal Pride בתעלות אמסטרדם, כשעל סיפונה מנכ"ל רויאל פלורהולנד [בתמונה].

עגלה מפוארת של רויאל פלורהולנד השתתפה ב'תהלוכת הפרחים של ריינסבורג' המסורתית, ועוד כהנה וכהנה אירועים בכל אזור במדינה.

בנמל התעופה סכיפהול קידמו בשבוע שעבר את גל השבים מחופשות בזרי חרציות בשלל צבעים. נמל-התעופה הודה בדרך זו לאזרחים אשר בחרו לצאת לחופשה ולשוב ממנה דרך סכיפהול... [הייתם מעלים על דעתכם שהנהלת נתב"ג הייתה חושבת על רעיון כזה? נו טוב, גם הנהלת סכיפהול לא ממש חשבה על כך; היו אלה מגדלי החרציות שיזמו, מימנו, והפעילו את המבצע]

סדרת האירועים תיחתם בתערוכה הארצית של פרחי-קיץ בכנסיה העתיקה של נאלדוויק בימים 8-11 בספטמבר, עם תחרות נושאת פרסים לזני פרחים חדשים. האירוע משולב הפעם גם באירועי אמנות.
[אין ספק שיש הרבה מה ללמוד ממגדלי הפרחים בהולנד על השקעתם

ביחסי-ציבור ובקידום מכירות של מוצריהם. לא נותנים לאזרח ההולנדי לשכוח שהוא חי במדינה יצרנית של פרחים; מביאים אותו להיות גאה בכך, ומעודדים אותו לצרוך פרחים. כמובן שלביצוע הפעולות הללו דרושה רמה גבוהה ביותר של שיתוף פעולה בין היצרנים לבין עצמם, ובינם לבין שאר השחקנים בענף. הלוואי עלינו!]

המקורות: Bloemen en Plantennieuws + FloraCulture International + RFH Nieuws