ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 28 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

היו"ר החדש מדבר

ג'ק חוסנס Jack Goossens, אשר נבחר באסיפה האחרונה לתפקיד יו"ר 'מועצת המפקחים' של רויאל פלורהולנד התראיין למגזין GROW של רויאל פלורהולנד, והשמיע כמה מנקודות המבט שלו על הארגון שבראשו הוא עומד, ועל התפקיד שקבל על עצמו. "אני שואף לחזק את ההסכמים בין החברים לארגון. מה שקושר את החברים אלינו זו היזמות העסקית" הוא מצהיר בפתח הריאיון. [לראיון המלא באנגלית גלשו אל GROW]

ג'ק חוסנס הוא מגדל מהכפר Nispen אשר במחוז ברבָּנט, ממש על גבול בלגיה. הוא מטפח ומגדל שם יחד עם אחיו צמח מאוד ייחודי: שתילי שׂיחי דפנה/ער-אציל/laurel. המשתלה היחידה שמתמחה בגידול צמח זה בהולנד. המשק/החברה נקרא Gova [בעברית אפשר לאמץ את זה גם כ'גוֹבָה' וגם כ'חוֹבָה'... מעניין שגם היו"ר הקודם ברנרד אוסטרום החזיק בחברה עם שם עברי טהור: 'שׁלום'] הוא שימש כבר בתפקידים ציבוריים בארגון; בין השאר כחבר הוועד האזורי, כיו"ר וועדת המוצר לשתילי עצים, וכחבר במועצת המנהלים, שהפכה עם הזמן ל'מועצת המפקחים'. הוא מכיר לכן מגדלים רבים מבין חברי הקואופרטיב.
[לצפייה בסרטון וידאו עם תרגום לאנגלית על משקם של האחים חוסנס הקישו כאן]

את תפישת עולמו באשר לקואופרטיב הוא מסביר באופן תמציתי וקצר: כל מגדל הוא ייחודי. השונות רבה בין חברי הארגון, אבל מאחד אותם אינטרס עסקי מובהק. על הארגון לענות על הצרכים השונים של החברים השונים ולתת להם הרגשה של שייכות.
בניגוד למה שמצטייר בתקשורת, הוא אומר, המשותף בין החברים גובר על השונה. חלק גדול מהניגודים המצטיירים בשיח הציבורי הוא מלאכותי.

ג'ק צופה שנים לא פשוטות לארגון, אשר חייב להשתנות עם השינויים הקורים בשוק. הכלים שמפתחים במסגרת התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020' אמורים לנתב את השינויים בדרך החיובית.
את תפקידה של מועצת המפקחים בתהליך זה הוא רואה ע"י מעורבות קרובה בזמן אמת, כדי לוודא שהכל עובד למען המטרות המשותפות של הארגון.

המקורות: RFH Nieuws + GROW 28/06/2016

'וועדת הירוקים' התכנסה באיטליה

162802הוועדה הענפית FPC לענפי קישוט ירוקים של רויאל פלורהולנד קיימה את ישיבתה התקופתית באיטליה. השתתפו בה חברי הוועדה הישראלים: אורי פרום מעין ורד – יו"ר הוועדה, טל לביא מכפר ויתקין, וגלעד מורקס מחניאל. השתתפו גם נציגי המגדלים ההולנדים בוועדה, מרסל ואן סנטן ושון מולדר, ונציגי פלורהולנד דורקה ואן באלן ופטר אוטו.
[על סדרי בחירת חברי הוועדה ראו בידיעון מס' 4-2015]

מדווח גלעד מורקס:

בתאריך 22/06/2016 נפגשו חברי ועדת הירוקים (FPC) לישיבה וביקור באיטליה, בעיר לטינה דרומית לרומא, התארחנו אצל יו"ר וועדת הירוקים, קרלו אליה Carlo Elia, שהוא מנכ"ל הקואופרטיב Bloemen Veiling Italy, שמאגד בתוכו 40 חקלאים, גדולים וקטנים, שמגדלים ביחד כ-2,500 דונם, ברובם אקליפטוס.

בישיבת הוועדה נדונו והוחלטו הנושאים הבאים:

 1. לפגישה הבאה לזמן את פטרה סכריקמה Petra Schrikkema, אחראית לנושא תלונות קונים, ולקבל הסברים ועדכונים בנושא בִּקורת איכות, מדיניות ההחזרות, וצוות ההתערבות.
 2. כמו-כן לזמן את אסטריד חרוּנווֵכן Astrid Groenewegen האחראית על נושא קידום המוצר, ולראות איך ביחד משווקים את הירוקים לצרכן בצורה יעילה יותר.
 3. פיילוט – הגרלת סדר כניסה לשעון לפי מגדל: רויאל פלורהולנד שאלה לעצתה של הוועדה בקשר לביצוע ניסוי בריינסבורג, של שינוי סדר הכניסה לשעון ע"י הגרלת המגדל ולא על פי הסדר הפיזי של השורות. הוועדה החליטה לא לתת המלצתה עד להבהרות נוספות בנושאים הבאים:
       א. האם ניתן להגריל על פי יחידת-מכירה, או לתת אפשרות למגדל לבחור אחת מהאופציות על פי העדפתו.
       ב. לקבל דיווח על דעת הקונים בנושא.
 4. שינוי תפקידים:
    נערכו בחירות מחדש לתפקידים בוועדה:
  - לתפקיד נציגנו במועצה המייעצת נבחר קרלו אליה.
  - לתפקיד יו"ר וועדת הירוקים נבחר אורי פרום.
  אנו מאמינים שקרלו יעשה שרות טוב מאוד למגדלי הירוקים בפרט ולמגדלים הבין לאומיים בכלל כשיפעל במועצה המייעצת, ומאחלים לו הצלחה.

 

רשמי הסיור באיטליה
הביקור כלל סיורים בשטחי גידול של ענפי קישוט ופרחים.
הרושם הכללי הוא שרמת הגידול באיטליה די דומה לזו שבישראל. תנאי האקלים דומים מבחינת הטמפרטורות; הם אינם סובלים מקרה. הם נהנים ממשקעים גבוהים.
למגדלים האופייניים יחידת משק בסיסית בסדר גודל של כ-200 דונם.
פגשנו מגוון גדול של מגדלים. ראינו חממות עשויות קורות עץ ישנות, וגם חממות חדישות הממוכנות ברמה גבוהה. התרשמנו לטובה מהרמה ומשיטות הגידול של פרחים למיניהם, ליזיאנטוס, גפסנית, שושן, אדמוניות, וורדים, כלניות ונוריות. במגזר הירוקים מגדלים בעיקר אקליפטוס, ובנוסף: אספרגוס, ארליה, מגינית, מונסטרה, רוסקוס איטלקי, ופיטוספורום איטלקי.

בִּקרנו במכרזה מקומית, שמוכרת פרחים במכירה פומבית בשיטה די מיושנת (עם כרוז, בתמונה).
השעון נמצא במשק שמגדל כ-2000 דונם פרחים. גם מגדלים אחרים מביאים את תוצרתם למכירה בשעון שלו. זהו משק ענק שמוכר תוצרתו בעיקר בשוק מקומי באיטליה, אבל גם מייצא לא מעט למדינות אירופה במכירות ישירות.

המגדל האיטלקי סובל כמונו בעיקר מקשיים בנושא עובדים עם שכר גבוה (בעיקר מעסיקים עובדים מהודו), וגם סובלים ממשרדים ממשלתיים למיניהם...

יש לציין שמעטים מבין המגדלים האיטלקים שולחים תוצרתם להולנד, למכרזות השונות. הם מבוססים בעיקר על שוק מקומי מאוד גדול [עם-זאת, הנתונים מראים על עלייה במשלוחים למכרזות בשנים האחרונות].

השינוע להולנד כמובן הרבה יותר פשוט משלנו; הוא מתבצע במשאית קירור והוא זול ומהיר מהמשלוח מישראל (בערך 30 שעות במשאית קירור בעלוּת של כ-70% מעלוּת הובלה בים מישראל).

בחלקות נתקלנו בנגיעוּת גבוהה של מזיקי הסגר – זבוב, עש, ותריפס; אבל מגדלי איטליה אינם עוברים בִּקורת הגנת הצומח, מאחר והם שייכים לאיחוד האירופי.

רשם: גלעד מורקס

צירוף 'תמונה מייצגת' הופך לחובה

עם ריבוי המכירות הדיגיטליות בשעון, ובעיקר – לא רק – בתהליך 'קניה מרחוק', הקונים מסתמכים יותר ויותר על התמונה המצורפת לתעודה הדיגיטלית בכדי לשפוט ולהעריך את התוצרת אותה הם רוכשים.
יתר-על-כן, גם היושבים באולם המכירות בזמן ההכרזה אוהבים לראות לצד השעון תמונה המייצגת נאמנה את המוצר הנמכר לנגד עיניהם.

מזה זמן חלה על המגדל חובה לצרף תמונה שמייצגת נאמנה, באיכות גבוהה, את הקבוצה המסוימת הנמכרת [להבדיל מתמונה כללית של הזן מתוך מאגר-תמונות כללי כפי שהיה נהוג בראשית 'הדרך הדיגיטלית'.
רוב רובן של קבוצות המכירה אכן נמסרות למכירה בשעון כאשר תמונה 'מייצגת' מלווה אותם. בכל-זאת יש עדיין מקרים לא מעטים שהתמונה המצורפת אינה מייצגת ו/או אינה באיכות טובה.

אי-לכך הוחלט להפעיל אכיפה לגבי חובת צירוף התמונה הנאמנה. בקרוב, קבוצה שלא תהיה מצורפת אליה תמונה ראויה – תשָׁלח למכירה 'בסוף התור' יחד עם האיכויות הירודות, שם הסיכוי למחיר טוב יורד באופן משמעותי.

את ההנחיות [באנגלית] לייצור וצירוף תמונה נכונה אפשר לקרוא במדריך המקוון.

המקור: RFH Nieuws 07/07/2016

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 26 היו מחירי הפרחים בשעונים דומים לאלה של השבוע הקודם (2%-); הממוצע עמד על כ-26 סנט לגבעול, תוך ירידה של 7%- בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד, לעומת-זאת, היה המחיר גבוה ב-3 סנט = 13%+, עם 12%- פחות פרחים בשעונים. כאמור, המערכת כולה נמצאת עכשיו ב'כוננות ספיגה' לקראת ראשית עונת חופשות הקיץ; מצפים לטוב....

בשבוע 27 עלו מחירי הפרחים בשעונים עוד יותר. הממוצע עמד על 30 סנט לגבעול (!) כ-17%+ יותר מזה של השבוע הקודם. זאת תוך ירידה של 4.5%- בכמות הכללית.

בהשוואה לאשתקד התמונה מדהימה: עלייה של 88%+ במחיר הממצע, תוך ירידה של 13%- בכמות. כך זה נראה במיוחד מאחר ואשתקד היה הממוצע בשעונים בשבוע 27 לפרחי קטיף 16 סנט בלבד...
מחיר הוורדים, למשל, כמעט הוכפל לעומת אשתקד, תוך יריד של 19%- בכמות.
הכל כנראה כתוצאה משיגיונות מזג האוויר בהולנד ובקניה.
[כזכור, אין בידינו נתונים של כלל המכירות, אלא של השעונים בלבד. זה כמובן יכול לעוות מעט את התמונה]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'המגָדֵל של שנת 2017' יוכרז שוב ע"י AIPH בחסות רויאל פלורהולנד

זו השנה השנייה שתחרות 'מגָדֵל השנה הבינלאומי' IGOTY העולמית נערכת בחסות רויאל פלורהולנד ע"י הארגון הבינלאומי של מגדלי הבוסתנאות The international association of horticultural producers - AIPH.

רויאל פלורהולנד היא 'הספונסר הראשי', ויחד אתה נותן החסות המסורתי המגזין FloraCulture International [שגם הוא נרכש לאחרונה ע"י רויאל פלורהולנד].

התחרות פתוחה למגדלים מכל העולם. היא נערכת מאז 2010, והזוכים מוכרזים מדי שנה בתערוכה הבינלאומית לצמחי-נוי IPM באסן, גרמניה, בחודש ינואר.
המתחרים מתחלקים לשלוש קטגוריות: צמחי-נוי מוגמרים, שתילים, ופרחי קטיף. בכל קטגוריה נבחר משק שיציג את הרמה הגבוהה ביותר בשיטות ובביצוע.

רויאל פלורהולנד תומכת בתחרות כחלק ממחויבותה למימוש האסטרטגיה 'יחד מפריחים את העולם' וכל המשתמע מכך.

להרשמה – עד 31 ביולי – יש לגלוש אל אתר AIPH - International Grower of The Year 2017

המקורות: + AIPH RFH news 07/07/2016

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

פותחו זני ליזיאנטוס ללא אבקנים

חברת הזרעים היפנית סאקאטה Sakata Seed Corporation הכריזה על השקת קבוצת זני ליזיאנטוס/אוסטומה/יפעה חסרי אבקנים.
היתרונות של פרחים חסרי אבקה הם ניקיון עלי הכותרת, מניעת לכלוך סביבת האגרטל, וגם הארכת חיי המדף. לפי בדיקות שנערכו טוענת החברה כי חיי האגרטל של זנים אלה ארוכים בשבעה ימים מאלה של הזנים העכשוויים.

בחברה מאמינים כי כל היתרונות הללו ביחד יגדילו את הפופולריות של הליזיאנטוס בקרב הצרכנים. הם מדגישים כי היתרונות שהוקנו לזנים הללו חשובים במיוחד למגדלים השולחים את הפרחים מעבר לים; זאת משום שבעת הובלה ממושכת האבקה אכן מלכלכת את הפרחים, וכמובן בגלל תוספת ימי האגרטל; שני גורמים שיתרונם ליצואן/יבואן גדול מאשר ליצרנים לשוק מקומי.

לפי שעה פותחו שלושה זנים מקבוצת 'פרח בודד': לבן, וורוד-מגוון Picotee, וכחול-מגוון.
זנים מקבוצת 'פרח-כפול' נמצאים בשלבי פיתוח. שתילים למבחני שוק ביפן יהיו זמינים בסתיו 2017.

בתמונה [לחץ כדי להגדיל]: מימין ומשמאל-למעלה הזנים החדשים; משמאל-למטה זן 'רגיל'.

המקור: RFH Nieuws 29/06/2016