ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 27 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

מן הנעשה ב'שעוני הפלוריסטים'

ברויאל פלורהולנד פועלים כידוע שני שעונים המיועדים בעיקר לקהל הקונים בשוק המקומי ההולנדי; מה שמכונה 'שעוני הפלוריסטים'. אלה מאופיינים בקהל לקוחות שברובו מורכב מקמעונאים.
שעון אחד פועל כמו תמיד במכרזת אילדה שבצפון המדינה, והשני בנאלדוויק, לשם הועברה הפעילות שהייתה קודם-לכן בבלאסוויק.
אָרי בֵּיזמר (Arie Bezemer) מנאלדוויק, האחראי לשעוני הפלוריסטים, [בתמונה העליונה] וטום סטלינגוורף, (Tom Stellingwerf) האחראי ליבוא באילדה [בתמונה התחתונה], מתחילים היום לספר לקוראי הידיעון על הנעשה בשעונים ייחודיים אלה. בכוונתם לקיים מדור קבוע בידיעון, גם אם לא יופיע בכל שבוע ושבוע. זאת במטרה לידע את המגדלים בישראל, אשר רובם מספקים פרחים ייחודיים, אודות האפשרויות הגלומות בשעונים אלה עבור המגדל המתמחה בפרחים מיוחדים במינם ו/או באיכותם.

והנה מה שהם כותבים:
השבועות האחרונים לא היו קלים עבור הקמעונאים בהולנד. בדרום ומזרח הולנד שרר מזג אוויר קיצוני; סופות גשמים וברד בעוצמה רבה [ראו דיווח בידיעון מס' 26]. זה גרם כמובן לנזקים גדולים למשקים באזורים אלה, אך גם הבריח את התושבים מן השווקים וממרכזי הקניות, ורוב הפרחים נותרו בחנויות. בד"כ מזג אוויר קריר בקיץ 'עושה טוב' למסחר הפרחים, אך התנאים הקיצוניים הפחיתו מאוד את הביקוש.
שעון הפלוריסטים בנאלדוויק משרת לקוחות רבים מן האזור שנפגע, ולכן הייתה לכך השפעה שלילית על המחירים. ואילו באזור אילדה לא התעוררו בעיות מסוג זה, והשוק שם היה יותר יציב.

מאידך, מזג אוויר קריר וגשום הקטין את הבשלת הפרחים במשקים ההולנדים בהשוואה לשנים רגילות. מחסור מביא כמובן לעליית מחירים; וזה טוב למגדלים, אבל החנויות מתקשות למכור במחיר גבוה בקיץ.

כאן אנו מנסים 'לכוון' את השוק. חשוב בתקופות כאלה לדאוג למבחר מגוּוָן ביותר של פרחים, בכמויות קטנות מכל מוצר. הידבּרוּת מראש עם מגדלים על הכמויות שיגיעו לשעון היא אמצעי חשוב אצלנו. וזה עובד!
לקוחות שעוני הפלוריסטים רואים איך מבחר הפרחים גדל כל הזמן. יותר ויותר מגדלים הולנדים של איכות מעולה לומדים להכיר את שעוני הפלוריסטים בנאלדוויק ובאילדה. לעתים קרובות הם מופתעים מהתמורה הנאה שתוצרת ייחודית וטובה יכולה לקבל שם.

באמון כזה אנו מקווים לזכות גם מצד המגדלים הישראלים. לפני כשבועיים שוחחנו עם משלחת של חברי הוועד האזורי RAC מישראל שהיו בביקור בנאלדוויק.
לקראת העונה הבאה נשמח לשמוע ממגדלים ישראלים אם יש בכוונתם לנסות לספק כמויות קבועות-מראש לשעוני השוק המקומי.

יש לכם הזדמנות אמתית! כל מי שמגדל מוצר שמתאים לשעוני הפלוריסטים, וזמין להספקה רציפה וקבועה, מוזמן ליצור עמנו קשר באמצעות אנשי הקשר אדה וירון, או לפנות אלינו ישירות:

Tom Stellingwerf in Eelde: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; mobile: +31655721044
Arie Bezemer in Naaldwijk: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.; tel: +31174635529

דיווח על פגישות חברי 'המועצה המייעצת ישראל' בהולנד

כחלק מפעילותה של 'הוועדה המייעצת' RAC של חברי רויאל פלורהולנד בישראל נערך ביקור עבודה בהולנד בימים 14-15 ביוני. השתתפו חברי הוועד, ונלווה אליהם ירון כוכבי. שני מגדלים נוספים הצטרפו ביוזמתם לנסיעה ולפגישות, כשהם נושאים בכל הוצאות המסע.
חברי הוועד הם: רותם דביר מכפר-הס, אורי ברוק מלכיש, יובל בן-שלום מעזריאל, עופר רונן מכפר-חיים, ארז יונאש מפארן, מני שמעוני מזכריה, ועומרי ישראל מציפורי.

נערכו פגישות עבודה עם בעלי תפקידים שונים, בנושאי מסחר מקוון/פלורהמונדו, בקרת-איכות ואכיפה, השעון החדש, בורסת פרחים עולמית, ועם 'צוות מבחר פרחים'. התקיימה פגישה גם עם המנכ"ל לוקאס פוס. כמו-כן נערכו סיורים בשעון הפלוריסטים, ואצל מגדלים, וחברות מסחר ואגידה.
היום אנו מביאים את הדיווח על הפגישה בנושאי 'השעון החדש'. הבטיחו לנו דיווחים נוספים...

פגישה בנושא 'השעון החדש' The new auctioning
חברי המשלחת מישראל קבלו סקירה ממיכיל פָאנדראחֵר Michiel Vaandrager, חבר צוות-המשימה [ראו תמונה]. התהליך שהחל לפני מספר שנים צובר תאוצה. מעבָר לשעונים וירטואליים, בהם הפרחים לא עוברים בפועל באולם השעון; תומך בזה דיווח מפורט יותר על כל מוצר שנמכר, וכך עוזר לקניין להבטיח את עצמו בקנייה מרחוק.
בנוסף, מתקיים תהליך להרחבת פלטפורמת המכירה לפני השעון (Pre-Sale), עד כדי מכירה במשך 24 שעות; זה יאפשר ללקוחות מכל קצוות העולם לרכוש פרחים בעצמם, וגם יסייע למגדלים להשיג יותר שליטה בקביעת המחיר.

בו-בזמן קיימת מגמה של קיטון יחידות הרכישה: עסקאות קטנות יותר, מאחר והקניינים מחפשים לקנות לפי הזמנות ולא לעבוד מתוך מלאי. מצב זה גורר הוצאות לוגיסטיות גדולות יותר. הפתרון הוא פיזור הלוגיסטיקה על פני טווח גדול יותר מהיום, כך שניתן יהיה למכן אותה וליעל אותה.

כיום קיים חשש מכל הצדדים, מגדלים וקונים, מכך שהשעון יאבד מכוחו, ומהסיכונים הכרוכים במעבר למערכת החדשה.

התכנית שמקודמת ע"י הצוות משאירה שעון שפועל החל מ06:00 בבוקר, כשבסיום המכירה מתבצע הפיזור הלוגיסטי. בנוסף, מערך המכירה-המוקדמת מתרחב לעבוד על פני כל היממה, בעוד הפיזור הלוגיסטי יתבצע בפעימה נוספת, ממוכנת במידת האפשר, ובמועד נוסף; לדוגמא: מכירות מוקדמות שיתבצעו עד שעה מסוימת אחה"צ, יוכלו להגיע ליעדם אצל הקונה כבר במהלך הלילה. (בניגוד למה שקורה היום, כשגם מכירות מוקדמות מסופקות רק לאחר סיום פעולת השעונים בבוקר). עובדה זו יכולה להגדיל באופן משמעותי את נפח המכירה המוקדמת ותבטיח לקניינים הקדמה של מספר שעות, לעיתים קריטיות עבורם, ויהיה להם כדאי לשלם יותר עבורה.
ואילו עבור המערכת, פיזור האספקה יוכל להוזיל את התהליך; פחות לחץ בסיום השעונים, כמו גם תובלה לילית בין המכרזות השונות.

לסיכום: בניית מערכת מכירה והעברות 24/7 הכרחית לשמירה על ענף מצליח. שימור כוחו של השעון ככלי בתוך מערכת 'דוחפת' המובלת על ידי ההיצע, כמו גם יצירת מערכת מסחרית 'מושכת', המובלת ע"י הביקוש, ותומכת בהגדלת השליטה בסיכון של המגדל (שקובע בעצמו את המחיר מראש). ובמקביל - מענה על צורך באספקה זמינה ורציפה ללקוח לפי צרכיו.

מגדל אשר מעוניין לקבל הבהרות וסיוע בנושא המכירה בשעון החדש והשימוש במערכת 'פלורהמונדו' מוזמן ליצור קשר עם חברי הוועדה המייעצת ו/או עם אנשי הקשר אדה וירון.

רשם עפר רונן

הורחבו שעות הפעילות של 'מכירה מוקדמת בשעון'

רויאל פלורהולנד הודיעה לקהל לקוחותיה כי החל מיום 1 ביולי ניתן יהיה לרכוש פרחים ב'רכישה מוקדמת, באמצעות מערכת FloraMondo, מהשעה 12:00 בצהריים ועד ל-05:55 בבוקר; ממש עד תחילת עבודת השעונים. הרחבת שעות הפעילות באה כהיענות לבקשות הקונים, וכשלב נוסף לקראת המדיניות המתוכננת של מכירות וירטואליות במשך 24 שעות ביממה.

הקניינים מוזמנים גם לפנות אל הכרוז בשעון בו הם עורכים את הקניות שלהם, בכל מקרה שאינם מוצאים את הפרח לו הם זקוקים ברשימת ההיצע היומית של FloraMondo. הכרוז ועמיתיו יעשו תמיד מאמץ לשכנע מגדלים מתאימים להצטרף לרשימת המשתמשים ב'מכירה מוקדמת בשעון'.

המכירה המוקדמת זוכה להצלחה, והיא הולכת ומתרחבת. במחצית הראשונה של השנה הוכפל היקף הקניות במסלול זה לעומת התקופה המקבילה אשתקד, והגיע לכדי 19 מיליון €.
כיום מוצעות במערכת בממוצע 35,000 'שורות-הספקה' בשבוע. 2,257 מגדלים פעילים במסלול זה.

מסלול המכירה המוקדמת מאפשר למגדל להציע עד שליש מכל קבוצת מכירה במחיר שהוא קובע מראש. לקונה הוא מאפשר להבטיח לעצמו תוצרת שהיא חיונית עבורו, גם בכמות מזערית, ללא הוצאות לוגיסטיות נוספות. [עוד פרטים על מסלול המכירה המוקדמת אפשר למצוא בידיעון מס' 48-2015 , או בדף המיוחד באתר פלורהולנד]

המקור: RFH Nieuws 23/06/2016

בשוקי הפרחים באירופה

אביב-קיץ מצוין למסחר באירופה

""לקראת סוף יוני הצטברו תגובות של סיטונאים מרחבי אירופה באשר לתקופה האחרונה. כצפוי, שביעות-רצון רבה נשמעת מכל השווקים, ללא יוצא מן הכלל. חודש מאי היה 'פנטסטי' למסחר, וחודש יוני היה 'טוב מאוד'.

סיטונאים ויבואנים במדינות אירופה מסבירים כי השילוב הנדיר של מזג אוויר קריר באירופה ובמזרח-אפריקה הביא לאיזון טוב בין ההיצע לביקוש, והעסקים פרחו, תרתי משמע.

כולם עכשיו ב'כוננות ספיגה' לקראת עונת החופשות שמתחילה מיד, אך הם מסכמים בסיפוק רב את עונת האביב המאוחר והקיץ המוקדם.

דיווחים אלה מתאימים כמובן למה שראינו בשעונים בחודשיים האחרונים; ובכל-זאת הם מפתיעים בעוצמתם: מזמן לא שמענו את הסוחרים מגיבים באופוריה כזאת...

המקור: ITC Market Insider / Market Dynamics

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

162706

""העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

""

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 25 המשיכו מחירי הפרחים בשעונים לטפס. הממוצע עמד על 26.5 סנט לגבעול; 7%+ יותר מהממוצע בשבוע 24. הכמות הכללית בשעונים ירדה בשיעור 5.5%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע הרבה יותר גבוה: 21%+, תוך ירידה בכמות של 7%-.
משכו את הממוצע כלפי מעלה בעיקר הוורדים, החרציות, הגרברה, והאדמונית.

בשבוע 26 היו מחירי הפרחים בשעונים דומים לאלה של השבוע הקודם (2%-); הממוצע עמד על כ-26 סנט לגבעול, תוך ירידה של 7%- בכמות הכללית.
בהשוואה לאשתקד, לעומת-זאת, היה המחיר גבוה ב-3 סנט = 13%+, עם 12%- פחות פרחים בשעונים.

כאמור, המערכת כולה נמצאת עכשיו ב'כוננות ספיגה' לקראת ראשית עונת חופשות הקיץ; בכל-זאת מצפים לטוב...

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הענף מגיב על פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי

לא ממש ברור מה יקרה ומתי בין הממלכה המאוחדת והאיחוד האירופי, ואפילו אחידות הממלכה עצמה לוטה בערפל מאז נודעו תוצאות משאל-העם שהכריע בעד פרישה, אשר זכתה לכינוי Brexit. אבל העולם כמרקחה, וכך גם העולם שלנו בענף הפרחים. כל גוף ציבורי בענף ברחבי העולם רואה חובה לעצמו להגיב ולהעריך את המצב. התגובות לעתים אפילו מגוחכות, מאחר ולאיש אין מושג מה באמת הולך לקרות, וכל אחד מנסה להכין את הכלים להתמודד עם מצבים שיכולים אולי להתפתח (ואולי לא...)

בקניה מעלים תסריטי אימה של מה יקרה אם בריטניה 'שתצא לעצמאות' לא תכבד את ההסכמים הכלכליים הבינלאומיים עם המדינות המתפתחות. כמה מראשי המדינה מנסים משום-מה להלך אימים על יצואני התוצרת החקלאית בתיאורים של תסריטים קיצוניים, אשר אין סיכוי ממשי שאכן יתרחשו. מולם ישנם גם אחרים, אשר מציגים תסריט שמבטיח יתרונות חדשים לקניה ממסחר עם בריטניה 'עצמאית'. גם אלה לא ברור על מה בדיוק הם מסתמכים...
גם בהולנד נשמעו הערכות-מצב אשר קשה להבין על מה הן מסתמכות.
החלטנו לחסוך מקוראינו את המבוכה...

על רקע זה בלטו שתי תגובות מאוזנות של מנהיגי הענף בהולנד: לוקאס פוס מנכ"ל רויאל פלורהולנד הסתפק בהבעת תקווה שיחסי המסחר עם 'ידידינו האנגלים' יימשכו כרגיל, והבטיח לחברי הארגון לעקוב אחר ההתפתחויות ולדווח להם [ראו בידיעון מס' 26] בשבוע שעבר השמיע את קולו גם יו"ר הארגון הבינלאומי של המסחר בפרחים 'יוניון-פליירס' Union Fleurs, מר הרמן דה-בון Herman de Boon [עד לאחרונה גם יו"ר ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדים VGB]. בלשון מאוד דיפלומטית הוא הסתפק בהבעת צער על החלטת הציבור בבריטניה, ובהצהרה על חשיבותו של המסחר החופשי בין המדינות.
ארגון 'יוניון פליירס' קם למעשה, כבר לפני כ-50 שנה, כדי להילחם במגבלות על הסחר הבינלאומי בענף. הוא מאגד בתוכו את כל המדינות המספקות פרחים וצמחים לבריטניה. ראשיו מבהירים עכשיו שהם ימשיכו לעמוד על המשמר כדי להבטיח שהיפרדות ממסגרת האיחוד האירופי לא תביא להטלת מגבלות הדדיות על המסחר.
"חברי הארגון באיחוד האירופי בנו במשך השנים מערכת מסחר משוכללת הבנויה על היצע וביקוש חופשיים, ללא התערבות של רשויות האיחוד" הם אומרים. "נפעל להבטיח שמצב זה יימשך גם בעתיד".

ההצהרות הללו מבטיחות לציבור המגדלים והסוחרים כי הגופים המייצגים אותם יעשו הכל כדי למנוע הפרעות למסחר התקין כתוצאה של פרישׁת הממלכה המאוחדת ממסגרת האיחוד האירופי.

המקורות: פרסומים שונים ברשת + Union Fleurs 01/07/2016

מגדלים ישראלים בשלב חצי הגמר בתחרות 'צבעוני הזכוכית'

בימים אלה פורסמו תוצאות הסבב הראשון של הצבעת הקניינים לבחירת הזוכים בפרס השנתי 'צבעוני הזהב', המדרג את ההצגות/החדרות/השקות המוצלחות של מוצרים חדשים לשוק.
הנבחרים בשלב חצי-הגמר יעמדו להצבעה נוספת בספטמבר הקרוב, ולבסוף ייבחרו הזוכים ע"י צוות שופטים מקצועי בתחילת 2017.

בקטגוריית פרחי קטיף נכללים ברשימת חצי הגמר גם נציגים מישראל:
פרחי דניאל מנווה דניאל עם נורית מזן 'פון-פון אורורה' של המטפח Biancheri Creations.

ועם הפרח סקביוזה/תגית 'קנדי סקופ' של המטפח דנציגר מישראל [בתמונה] - המגדלים זאב פלס מכפר-חיים, גידולי מזל מתלמי יוסף, ז. שחר מכפר-הס, ונ. זיגדון ממושב פורת.

נאחל להם הצלחה בשלבים הבאים. הצלחתם היא גאווה לכל קהילת מגדלי הפרחים בישראל.

הקישו כאן לפרטים מלאים אודות שלב חצי הגמר.

המקור: RFH News 29/06/2016