ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 25 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

לוקאס פוס פורשׂ את חזון 'בורסת הפרחים העולמית' לציבור הרחב

מנכ"ל רויאל פלורהולנד הופך לדמות מתוקשרת ביותר, ומשתמש בכל אמצעי התקשורת כדי להפיץ את חזונו אודות עתידו של הארגון אשר בראשו הוא עומד.
בראיון לסוכנות ידיעות בינלאומית פרשׂ לוקאס פוֹס בשבוע שעבר את חזון המרכז העולמי לסחר בפרחים.
הוא בחר לתאר את התפקיד שהוא מיעד לרויאל פלורהולנד במסחר העולמי כמו זה של אתר Airbnb עבור שוק התיירות הבינלאומי, או של אתר ההיכרויות Tinder המקשר בין אנשים.

לוקאס מסביר בריאיון קצר לסוכנות רויטרס כי המסחר בפרחים תמיד יהיה זקוק למרכז הפצה /hub משום שהמגדל מייצר בד"כ מוצר אחד, ואילו הקמעונאי והצרכן זקוקים לאגד ממבחר פרחים. מאחר ורויאל פלורהולנד משמשת כיום צינור מרכזי להפצת הפרחים, ודרכה עוברים כמחצית מכמות הפרחים הנסחרת בעולם [נו-טוב... העיתונאי לא בדיוק הבין כי מדובר במחצית מהפרחים הנסחרים בין מדינות, ולא במחצית מהפרחים הנמכרים לצרכנים בעולם] – הרי שהמערכת הלוגיסטית שנבנתה במשך עשרות שנים מסוגלת ומתאימה לשמש בסיס למרכז עולמי. אולם יש להתאים את המערכת כדי שתוכל לשרת את הסוחרים ביבשות השונות.

לשם-כך, מסביר לוקאס, אנו נשקיע כ-90 מיליון € בשנים הקרובות כדי לבנות מערכת מסחר אלקטרוני אשר תפעל במשך 24 שעות ביממה. מדובר גם על הקמת מרכזי-הפצה בחלקים שונים של העולם.

המקור: Reuters 17/06/2016

'פורום הלקוחות' דן בשיפור השירותים ללקוח

בין מסגרות הדיון הרבות המתפקדות כצוותי-חשיבה לגיבוש נושאי האסטרטגיה השונים בולט מקומה ותפקידה של 'פלטפורמת הלקוחות' של רויאל פלורהולנד.
לאחרונה עמדו במוקד הדיונים תוצאות משאל שביעות-הרצון שנערך לאחרונה בקרב מגדלים וקניינים. התוצאות הצביעו על-כך שפחות ממחצית הלקוחות/קניינים מרוצים מרמת השרות שהם מקבלים [ראו בידיעון מס' 19]. בדיון הוצג יעד, להעלות את שיעור המרוצים ב-20% לפחות.
המיקוד במסגרת שיפור רמת השרות יהיה על הטיפול בתלונות, ובמנגנון יצירת המחיר בעסקאות ישירות.

אך הפורום מקדיש את דיוניו לכלל הנושאים במסגרת תכנית 'פלורהולנד 2020'.
""נושא רגיש הוא פיתוח 'בורסת הפרחים העולמית', שמטרתו לחדור לשווקים חדשים ומרוחקים. הנושא דורש שיתוף פעולה בין סוחרים ומגדלים, ויש לקבוע את 'כללי המשחק' בזירה חדשה זו.
""נושא משותף חשוב הוא 'תכנית הצרכן'. כיצד אנו פועלים במשותף מול קהל הצרכנים כדי לעודדו לצרוך יותר.
""גם נושא 'השעון החדש' נדון כמובן בהרחבה בפורום הקניינים. נושא שבו חייבת להישמע עמדת הלקוחות.

במסגרת-משנה נערך דיון עם 9 קמעונאי פרחים אודות עתיד 'שעוני הפלוריסטים'. זה נעשה בתיאום עם ארגון בעלי חנויות הפרחים ההולנדי VBW, אשר ערך גם משאל בנושא בקרב חבריו. התוצאה היא שרוב הפלוריסטים מעוניינים בהמשך קיומו של 'השעון הפיזי'.
מסתבר כי החנויות והשוזרים בהולנד קונים ברויאל פלורהולנד בהיקף של כ-940 מיליון € בשנה; מזה כ-50% נרכש ישירות ע"י הקמעונאים עצמם בשעונים.

המקור: RFH News 09/05/2016

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

""העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

""

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 23 ירדו מחירי הפרחים בשעונים באופן משמעותי. הממוצע עמד על 23.5 סנט לגבעול; 4.5 סנט (16%-) פחות מהממוצע בשבוע 22. הכמות הכללית ירדה מעט- 0.8%-.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע כמעט זהה, 2%+, תוך ירידה קלה 2%- בכמות.

בשבוע 24 המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים עלה מעט, בשיעור 5.5%+, ועמד על כמעט 25 סנט לגבעול. הכמות הכללית ירדה מעט, בשיעור 3.3%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר גבוה ב-18%+, תוך ירידה של 1%- בכמות.
בתחילת השבוע היו עליות וירידות במחירם, ולקראת סופו הסתמנה יציבות. הספקה מתונה של וורדים מאפריקה, בעקבות מזג אוויר קריר, משפיעה לטובה על המחירים בכל השוק.
צופים עליה בביקוש לקראת סוף יוני מצד מדינות במזרח אירופה לרגל סיום שנת הלימודים.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 24 

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

בנק הולנדי צופה גידול מתון ביצוא הפרחים השנה

כלכלני בנק ING, מהגדולים בהולנד, פרסמו בשבוע שעבר סקירה כלכלית ובה פרק מיוחד על ענף הפרחים וצמחי הנוי. הם צופים המשך הצמיחה המתונה ביצוא במשך שנת 2016.
הם צופים גידול של 4%+ ביצוא הפרחים, ו-3%+ ביצוא צמחי הבית והגן.

עד סוף אפריל היה הגידול ביצוא הפרחים 1%+, ויצוא הצמחים גדל בשיעור 3%+. את הצמיחה בתקופה זו הובילו גרמניה, פולין, ובלגיה [ראו פרטים בידיעון מס' 21].
בריטניה רשמה גידול צנוע, בגלל הירידה בערך המטבע, בעקבות החשש מפרישת הממלכה המאוחדת מן האיחוד האירופי. גם כרגע קיימת אי-בהירות רבה לגבי עתיד היצוא לבריטניה במקרה של החלטה על פרישה במשאל העם הקרוב. ברור לחלוטין שפרישה תזיק מאוד ליצוא ההולנדי לממלכה המאוחדת, ואילו החלטה אשר תשלול פרישה עשויה לתת רוח-גבית לחידוש הצמיחה ביצוא.

כלכלני הבנק מביעים תקווה זהירה בעקבות סימנים ראשונים להתאוששות בכלכלה הרוסית; אך הם אינם צופים גידול משמעותי ביצוא למדינה זו במשך השנה; אולי רק בלימת הנסיגה החדה, עם שינוי מגמה ב-2017.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 09/06/2016

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

אדמונית – הזנים הוותיקים עדיין המבוקשים ביותר

אנו רגילים לראות זנים חדשים-לבקרים בכל הפרחים המובילים. קשה לעקוב אחר קצב השקת זני וורדים, גרברה, או חרציות. על רקע זה מעניין לגלות כי אחד הפרחים העונתיים הפופולריים בעולם, האדמונית, שומר על המסורת, והזנים המבוקשים ביותר הם אלה הקיימים בשוק כבר עשרות שנים, ואף יותר ממאה שנים.
אולי זה בגלל הקושי הרב ביצירת זן חדש של אדמונית; אך מן הסתם הסיבה אינה רק אגרונומית. יש גם 'כמיהה אל המוּכָּר והאהוב'...

במסגרת פעולות קידום המכירות PurE Seasonal Flowers פורסמה רשימת הזנים הפופולריים ביותר של אדמונית בפלורהולנד, תוך ציון שנת יציאתם לשוק:
1. Sarah Bernhardt שרה ברנרד; זן אפיל בצבע וורוד בהיר. הוצג לראשונה בשנת 1906.
2. Duchesse de Nemours הדוכסית נמורס; זן מקדים בצבע לבן עם שוליים צהובים. קיים מאז 1856.
3. Dr Alexander Fleming אלכסנדר פלמינג; זן ורוד במבנה פרח דומה לשרה ברנרד; הושק ב-1950.
4. Karl Rosenfield קרל רוזנפילד; זן של תחילת-שיא העונה בצבע ארגמן, עם פרח כפול, קיים מאז 1908.
5. Red Charm רד-שרם [בתמונה]; זן מקדים בעל מבנה פרח ייחודי ומרשים בצבעי אדום-וורוד, הושק ב-1944.
6. Flame פליים/להבה; זן בעל פרח במבנה פשוט ממגוון צבעים בין אדום לוורוד, בשוק מ-1939.
7. Coral Sunset קוראל סנסט; 'הצעיר בחבורה המובילה'... נולד ב-1965.
8. Shirley Temple שירלי טמפל; משנה את צבעיו עם ההבשלה. קיים מאז 1948.
9. Gardenia גרדניה; בצבע שמנת עם שוליים אדומים; ככה הוא מאז 1955.
10. Coral Charm קוראל שרם; בצבע אלמוג כהה, גם הוא אחד הצעירים – רק בן 52...

בהחלט חבורה וותיקה, אשר כנראה אין לה אח ורע בקרב הפרחים המסחריים האחרים.

המקור: HortiPoint 08/06/2016