ידיעוני פלורהולנד - 2016

ידיעון רויאל פלורהולנד - מספר 05 2016

חדשות רויאל פלורהולנד

חשבונית אחת לכל שעוני פלורהולנד

החל מהיום, 1 בפברואר, יקבל כל מגדל וכל לקוח חשבון אחד עבור פעילותו בכל שעוני 'רויאל פלורהולנד' באלסמיר, בנאלדוויק, ובריינסבורג (אילדה אינה כלולה, לפי שעה).

עד היום, כידוע, הונפקו חשבונות נפרדים מכל אחד מהסניפים, שעובדו במערכות שונות, ואפילו נראו באופן שונה. האחדת החשבון היא צעד נוסף בתהליך 'הרמוניזציה' ופישוט הליכים בו הוחל עם מיזוג המכרזות, ואשר אותו ביקשו מגדלים ולקוחות במשך זמן רב.
בהתאם דרישת מגדלים ולקוחות - מבנה החשבון החדש פחות מורכב, ופשוט ככל הניתן. למשל: מחירים ממוצעים לא יופיעו יותר בחשבון.

למרות שהחשבון יותר פשוט, ודאי ייקח זמן להתרגל אליו. דוגמת חשבונית תשלח למגדלים במייל. בשאלות אפשר כמובן לפנות אל אדה או אל ירון.

תשובות לשאלות [באנגלית] אפשר למצוא באתר רויאל פלורהולנד ויש גם סרטון הדרכה באנגלית.

המקור: FH News 27/01/2016

מעתה אפשר לעקוב אחרי עסקאות FloraMondo מהטלפון החכם

כעת ניתן לעקוב אחרי מהלך העסקאות המתבצעות בפלטפורמה הדיגיטלית – למשל מכירה מוקדמת בשעון – ישר מהטלפון או מהטאבלט, באמצעות יישׂומון/אפליקציית Royal FloraHolland app.

כל שצריך לעשות הוא להוריד את האפליקציה החינמית "My FloraHolland" מהאתר/חנות של אנדרואיד או אייפון. אז תתקבל הודעה מהמערכת על עדכון היישׂומון. לאחר הורדת העדכון תתאפשר גישה ליישום החדש לאחר הכניסה עם סיסמה לחשבון האישי ב-My FloraHolland.

המקור: FH News 28/01/2016

איך תיראה האגודה השיתופית בשנת 2020?

הפרויקט החמישי בסדרת ההתארגנות ליישום התכנית 'פלורהולנד 2020', אשר ביצועו החל בתחילת שנה זו, הוא 'הקואופרטיב ב-2020'. מתחילים היום לתכנן את השינויים שיהיו במבנה האגודה השיתופית פלורהולנד, כדי להתאימה לשנים הבאות.

המטרה היא ליצור מסגרת אליה המגדלים ירצו להשתייך, ולא רק מתוך הכרח. כיום רוב המגדלים מאמינים שהקואופרציה צריכה להתקיים, וכי היא חיונית לאינטרס של המגדל. אבל להאמין במשהו זה לא קשה; יותר קשה להסכים לשלם עבור עלויות הפעלתו...
כלומר: עלינו לבנות מערכת שמצדיקה את קיומה מבחינה כלכלית.

הצוות שהחל לפעול, בראשות ז'נטין ארטס Jantien Aerts [בתמונה] יועצת ארגונית בעלת מוניטין, מחפש בשלב הראשון תשובות לשאלות כמו: מה מאחד את המגדלים וקושר ביניהם? מה קושר אותם לפלורהולנד? איך קושרת פלורהולנד את עצמה ללקוחות? מדוע אתה המגדל חבר בפלורהולנד? איך זה יעבוד ביחס לדור הבא? וכיוצא-באלה שאלות אשר התשובות עליהן יהיו הבסיס להצעת המבנה העתידי של האגודה/קואופרטיב.

לשם כך יוקמו קבוצות מיקוד של מגדלים צעירים, ושל קניינים צעירים, יתקיימו דיונים עם 'המועצה המייעצת' ועם 'מועצת המפקחים', וכמובן עם ההנהלה. הדיונים יתמקדו במספר נושאים עיקריים:
שיפור ושכלול המבנה הארגוני; אפשרות של סוגי חברוּת שונים; ממשל תאגידי, ומבנה התעריפים.

מנהלת הפרויקט, הגב' ארטס, מאמינה בצורך להגיע לקונצנזוס בכמה שיותר תחומים, ובצורך לשכנע את החברים בהצעות שתתגבשנה. את דרכה בפלורהולנד היא החלה בהשתתפות בכמה מפגשים אזוריים [שהתקיימו לקראת האסיפה השנתית] היא רוצה ליצור מסגרת שמגדלים וקניינים ירצו להצטרף אליה, וכי ירגישו שייכות אליה.

המקור: FH News 10/12/2015

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד רויאל פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 3 צנחו המחירים לעומת רמתם בשבוע 2. הממוצע ירד ב-2 סנט לגבעול (9%-) ועמד על כ-21 סנט.
הכמות בשעונים עלתה ב-1.8%+.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר הממוצע נמוך ב-6%-, והכמות ירדה בשיעור 3%-.
הירידה הוכתבה בעיקר ע"י ירידות חדות במחירי הגרברה והחרציות.

בשבוע 4 עלו מחירי הפרחים בשעונים לעומת שבוע 3. הממוצע עמד על 23 סנט לגבעול; 10%+ גבוה מהשבוע הקודם, תוך עליה כמותית של פחות מ-5%-.
אולם בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד המחיר מפגר ב-5%-, כאשר הכמות דומה (0.7%+). גם בהשוואה ל-2013 המחיר נמוך (2.8%-).

מכירות יום וולנטין כבר מורגשות בהזמנות של מכירות ישירות; במיוחד כמובן בתחום הוורדים האדומים. התחושה בחוגי המסחר לגבי הביקושים לקראת יום האוהבים היא אופטימית ביותר.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/Royal FloraHolland + Market Report Rose wk 4

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יום וולנטין בסופ"ש - טוב למכירות פרחים (!)

השנה יחול יום וולנטין בסוף השבוע (יום ראשון, 14 בפברואר). בקרב חוגי המסחר מקובלת ההנחה המסורתית שעיתוי זה פוגע בביקוש לפרחים. מדוע? משום שמפסידים את הביקוש מצד מעניקי פרחים במקום העבודה. מי שרוצה לקנות פרחים למזכירה או לאהובה במשרד לא יעשה זאת יום לפני 'יום האוהבים'; זה לא מקובל; ואם ביום וולנטין המעניק והמוענק אינם נמצאים במקום העבודה – אז פשוט מוותרים על הרעיון. זוהי 'חוכמת ההמונים' המקובלת; וכבר נשמעו הבעות-דאגה מצִדָם של מגדלים וסוחרים, לגבי מכירות וולנטין השנה.

אלא שחברת מחקרי-שוק ידועה בארה"ב, Prince & Prince, ערכה מחקר השוואתי רב-שנתי, ופרסמה לאחרונה מסקנה הפוכה: כאשר יום וולנטין חל בסוף שבוע הציבור קונה יותר פרחים...
המחקר הִשוָוה את מכירות הפרחים ליום האוהבים בשנים 1996, 2000, 2007, 2010, ו-2013.
משנים אלה, רק ב-2010 חל יום וולנטין בסוף השבוע. והנה, ממצאי המחקר מראים כי מספר הקניות דווקא גדל בשנה זו(!)
נראה שהמיתוס נהרס ע"י העובדה שלאנשים הרוצים להעניק פרחים ליום האוהבים ישנן יותר הזדמנויות, או יותר פנאי, לבצע את הרכישה כשהחג אינו נופל ביום חול.

לפי המחקר, בשנה ממוצעת רכשו 49% מבתי האב פרחים ליום וולנטין, ואילו ב-2010 שיעורם עלה ל-51%. תוספת הפדיון בשנה זו התבטאה ב-130 מיליון $ בארה"ב.
הנוהג של רכישת פרחים ליום וולנטין בארה"ב נמצא במגמת ירידה, לפי אותו המחקר; אבל זה כבר סיפור אחר...
עכשיו צריך לצפות שמישהו ירים את הכפפה ויבצע מחקר דומה גם באירופה.
הקישו כאן לעיון בדיווח המלא על המחקר [באנגלית]

המקור: Prince & Prince 24/01/2016

בקניה מעריכים שלא תהיה פגיעה בכמויות לקראת יום וולנטין

בניגוד להערכות קודמות [ראו בידיעון מס' 3, וגם מס' 40-2015] ב'מועצת הפרחים של קניה' Kenya Flower Council מעריכים עתה שתופעת מזג האוויר 'אל ניניו' העוברת על המדינה מאז אוקטובר לא תגרום להפחתת כמויות ו/או לפגיעה משמעותית באיכות הפרחים לקראת מכירות יום וולנטין הבא עלינו לטובה.

מנכ"לית הארגון, הגב' ג'יין נגיגה Jane Ngige הסבירה שרוב המגדלים הצליחו להתאים את תנאי הגידול לצמצום הנזק שנגרם ע"י הגשמים המרובים; בין השאר ע"י משטר הדברה ואוורור מוגברים.
הגשמים העזים גרמו לשיבושים חמורים בדרכי הגישה למשקים מסוימים, ואלה נתקלים בקשיים גדולים בהובלת הפרחים לשדה התעופה. אך בסה"כ אין צופים פגיעה ממשית ביצוא.

לדעת הגב' נגיגה הסיכוי למחירים טובים של וורדים לקראת יום וולנטין הוא טוב, בין השאר משום שחלק גדול יותר של הפרחים נמכרים כיום בעסקאות ישירות, ע"ח מכירות בשעונים בשנים קודמות.

המקור: The Star Kenya 27/01/2016