ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 53 2015

חדשות פלורהולנד

"2016 תהיה שנה של החלטות גורליות לעתיד הענף"

בדברי ברכתו הקצרים לשנה החדשה, אותם הקליט, כדרכו והעלה כסרטון וידאו (vlog) מסכם לוקאס פוס את שנת 2015 בסיפוק: "אני גאה על העבודה הקשה וההישגים הרבים של הארגון", הוא אומר. "התקדמנו הרבה מאוד לקראת הגשמת התכנית פלורהולנד 2020, אבל אנחנו עוד לא שם. יש עוד הרבה עבודה לעשות".

הוא מבהיר כי בשנה הבאה נצטרך לקבל החלטות חשובות; "נצטרך לבחור בין אפשרויות אשר תקבענה את עתיד ענף הפרחים; ולשם כך אנו זקוקים לכם, המגדלים והלקוחות".

את דברי ברכתו מסיים המנכ"ל בברכת "חג שמח, נתראה בשנה הבאה".

המקור: FH News 22/12/2015

דו"ח מישיבת 'ועדת פרחי קיץ' של פלורהולנד

'ועדת המוצר' FPC לפרחי-קיץ/פרחי-עונה התכנסה בהולנד ליום דיונים ביום 3 בדצמבר, ועסקה בנושאים רבים. ביניהם: מעבר מלא למכרז-לפי-תמונה גם בנאלדוויק; הדיונים על 'השעון החדש'; יום עיון לפרחי-קיץ (והאפשרות לקיים כזה גם מחוץ להולנד); בקרה ותכנון של מסע הפרסום; צעדים לשיפור האיכות ולהפחתת מספר התלונות; בדיקות חיי-מדף; ירידה ברווחיות המשקים; 'מחיר מינימום ע"י המגדל', ועוד.
הרישום המלא של מהלך הישיבה נמצא ברשת החברתית Community; אך לצערנו לפי שעה בהולנדית בלבד.

נציג מגדלי ישראל בוועדה, אשר השתתף במפגש הוא גיל פלג; והוא מדווח:
בישיבה האחרונה של הוועדה נדונו מספר נושאים (ראו רשימה לעיל) אך הייתי רוצה להתמקד בנושא אחד: המשך תקצוב הפעילות של קידום המכירות של פרחי עונה PurE seasonal flowers . הנושא הועלה בישיבה על ידי חירארד חארדין Gerard Gardien, האחראי על הפעילות של הוועדה.
יש צורך לאשר את התקציב לשנים 2017-2018 כבר בימים אלה (המימון לשנת 2016 כבר אושר לפני שנתיים). ביקשנו לקבל הצעת תקציב מסודרת כדי שלוועדה יהיה זמן ללמוד ולבחון את ההצעה, במקרה והצעת התקציב תאושר על ידי הוועדה היא תועלה להצבעה על ידי כלל החברים.

כדי לייצג נאמנה את דעת מגדלי ישראל אני מבקש לשמוע את דעתכם בנושא. אשמח אם זה יהיה מעל דפי הידיעון כדי שנוכל להחליף דעות; אבל אפשר גם לפנות ישירות אלי או אל ירון או אדה.

להזכירכם: עלות התקצוּב של קידום המכירות לפרחי עונה שמחויב המגדל כיום היא 0.05%; כלומר מכל €100,000 פדיון המגדל מפריש לקידום המכירות €50.

רשם: גיל פלג נציג מגדלי ישראל בוועדת פרחי קיץ

שעון מס' 7 בנאלדוויק עובר למכרזים לפי תמונה

החל מ-7 בינואר 2016 יעבור גם אחרון השעונים בנאלדוויק למכרזים לפי תמונה. לאחר שבאלסמיר עובדים כבר כל השעונים מבלי להציג את הפרחים לפני השעון, יוסב שעון מס' 7 בנאלדוויק, האחרון שעוד עובד ב'תצוגה חיה' (מלבד 'שעון הפלוריסטים' שימשיך להציג פרחים 'חיים') לעבודה מלאה לפי תמונה.
המועד נקבע, בין השאר, לפי צרכי עבודות שיפוץ ותחזוקה של מערכת השינוע לשעון 7.

השינוי נוגע למכרזים של המוצרים: אסטר, היפריקום, חמניות, טרכליום, ענפי קישוט, פרח השעווה, ציפורן, קורטם/חריע, ועוד.

המשמעות היא כמובן חובת צירוף תמונה מייצגת שהוכנה ע"י המגדל לכל אצווה המוגשת לשעון. ההחלטה לעבור למכרזי תמונה התקבלה לאחר שהתברר כי למעלה מ-95% מהפרחים מגיעים כבר כיום בצירוף תמונה מייצגת כנדרש.
כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 48 החל מראשית 2016 לא יתאפשר יותר שימוש בתמונות מהמאגר הכללי.

כדי לסייע למגדלים הזקוקים לכך להתרגל לעבודה עם תמונות-מייצגות, הכרוזים ייצרו קשר מראש עם מגדלים שעדיין מצרפים תמונות מן המאגר הכללי. כל המגדלים יקבלו תזכורת בכתב, כ-10 ימים לפני הפעלת השינוי. כל מגדל הזקוק לסיוע יזכה לעזרה מצוותי פלורהולנד.

ובאותו עניין: כתוצאה מהמעבר הכולל למכרזים לפי תמונה באלסמיר, ומהמעבר הגובר של לקוחות ל'קניה מרחוק', ייסגר בקרוב אולם המכירות F ופעילותו תעבור לטריבונה E. המהלך ילוּוה בשִדרוג המערכת האלקטרונית והתוכנה באולם המכרזים E. טרם נמסר מועד לביצוע המהלך.

המקורות: FH News 23/12/2015 + מכתב למגדלים מאת 04/11/2015 Sandra Moes

תזכורת:

המכרזות לא תפעלנה בימים חמישי ושישי, 31 בדצמבר 2015, ו-1 בינואר 2016, ימי חופשת ראש השנה האזרחית

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 51 קפצו המחירים, כצפוי לקראת חג המולד. הממוצע לפרחי קטיף בשעונים עמד על 34 סנט לגבעול; כ-18%+ יותר מהממוצע בשבוע מס' 50, תוך עלייה בכמות הכללית בשיעור 21%+.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע כמעט זהה, עבור כמות נמוכה ב-5%-. עם זאת, המחיר אשתקד, כמו זה של השנה הנוכחית, היו נמוכים בכ-9%- מזה שהיה ב-2013 [ראו עקומת-המחירים שלעיל].

נתוני שבוע 52 יתפרסמו רק בשבוע הבא, והם יכללו גם את מכירות שלושת ימי השבוע הנוכחי.

טרם התקבלו תגובות מהשוק אודות מכירות חג המולד. נראה שמזג האוויר לא השפיע לרעה או לטובה באופן מיוחד.
כאמור, משלוחים המיועדים להימכר ב-28/12 והלאה כבר לא יהיו תחת 'שליטה' של צבעי חג המולד, והביקוש לצבעים אחרים צפוי לחזור לשגרה. אין ציפיות גדולות בשוק מן השבוע הקרוב. רק בצרפת צופים ביקוש מוגבר לקראת חג 'סילבסטר הקדוש'.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland + Market Report Rose wk 52

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ארגון הסיטונאים מתייצב מאחורי האסטרטגיה של פלורהולנד

בשבועות האחרונים יוצא יו"ר ארגון סיטונאי הפרחים ההולנדים VGB, הרמן דה-בון Herman de Boon במסע הסברה חסר תקדים התומך במדיניות החדשה של פלורהולנד, ומביע שאיפה לשיתוף פעולה מלא להגשמתה.

בטור האישי שלו באתר האינטרנט של הארגון, בנאומו בוועידת הארגון באמצע אוקטובר, ושוב עכשיו במאמר-סיקור לאחר האסיפה הכללית של חברי פלורהולנד, דה-בון משבח ללא הסתייגות את עצם היוזמה להכין תכנית אסטרטגית רב-שנתית, את היעדים שהוצבו, ואת הדרך הדמוקרטית שבה מתנהל גיבוש הפרטים לתכנית.
כמובן שהוא שם דגש על שיתוף הפעולה של הנהלת פלורהולנד עם קהל הלקוחות, ועל ההקשבה האמתית לדעתם.

הרמן מדגיש בדבריו, חזור והדגש, את הצורך החיוני של כל השותפים בענף לפעול ביחד, בשיתוף פעולה, ובחלוקה הוגנת של הנטל. הוא אפילו קורא לטפל ביחד בבעיית פער התיווך העצום בין המגדל לצרכן, אותו חייבים להקטין [לא עמדה מובנת-מאליה כשהיא יוצאת מפיו של ראש ארגון סוחרים...] וגם קורא לחלוקת הוצאות קידום המכירות על בסיס 50:50 בין המגדלים והסוחרים.

דה-בון טוען למעשה כי ענף הפרחים ההולנדי חייב להשתנות ולפעול מהר כדי לא להפסיד את מעמד הבכורה שלו בשוק, וכי אפשר לעשות זאת רק בפעולה משותפת של היצרנים ושל הסוחרים; מה-גם ששטחי הגידול בהולנד הולכים ומצטמצמים, והמסחר ההולנדי חייב להתבסס יותר-ויותר על תוצרת שבאה ממדינות אחרות. רק אם פלורהולנד תהיה חזקה ואטרקטיבית – יוכלו הסוחרים ההולנדים לשמור על כושר התחרות שלהם, המבוסס קודם-כל על מבחר עשיר ושלם, לאורך כל השנה.

[הערת העורך: הדברים שמפרסם הרמן דה-בון מכוונים כמובן אל הקהל 'שלו'; כלומר ציבור סיטונאי הפרחים. הוא רוצה להכשיר את דעת הקהל לשיתוף פעולה חיובי עם היוזמות החדשות של פלורהולנד. אבל השפעתו רבה גם בקרב ציבור המגדלים; גם משום שהוא עצמו היה מנהל מוערך של מכרזת ווסטלנד/ccws לפני שנים, וגם מתוך הבנה שלצעדים הנתמכים ע"י הסוחרים יש יותר סיכוי להצליח. לכן קשה להגזים בחשיבות תמיכתו לקידום התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020' ולסיכויי הצלחתה]

המקורות: פרסומי ארגון VGB בחודשים נובמבר ודצמבר 2015