ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 51 2015

חדשות פלורהולנד

האסיפה הכללית השנתית – ביום חמישי הקרוב

155101כפי שפרסמנו כאן בידיעון מס' 47 , האסיפה הכללית השנתית של חברי פלורהולנד תיערך השנה ביום ה', 17 בדצמבר, בשעה 19:30 שעון הולנד, בנאלדוויק.
גם הפעם נמשכת המסורת ומגדלים בישראל נפגשים יחד כדי להיות חלק מאספת החברים. האספה תועבר בשידור חי וכל חבר יוכל להשתתף בהצבעות באמצעים אלקטרוניים, אם יימצא באולם שיועד לכך בעת ההתכנסות.
התקשורת שופרה, וגם צורף חביב האזה לצוות כמסביר ופרשן של האספה.

המפגש יתקיים במשרדי חב' 'ועידן' ברח' אפעל 35 באזור התעשייה פתח-תקוה, החל מהשעה 19:30. יש להגיע במועד כדי להספיק לקבל קוד הצבעה, לקראת התחלת השידור ב-20:30 שעון ישראל.
[המקום נמצא באזור מחלף גהה ליד כביש מס' 4; מומלץ להיעזר בתוכנת ניווט כדי להגיע בקלות]

כמובן שניתן יהיה לעקוב אחר דיוני האסיפה מכל מקום בעולם, באמצעות שידור חי באינטרנט. הצבעה מרחוק מתאפשרת, בשלב זה, רק ממקומות הכינוס בישראל ובקניה. לחברים בהולנד יופעל כנראה יישומון/אפליקציה להצבעה מרחוק; טרם פורסמו הנחיות מפורטות.
הנחיות להתחברות אישית וקישור לשידור יופיעו בדף המיוחד באתר פלורהולנד.

סדר היום של האסיפה, לצד נושאי נוהל ואִשרוּר חברוּת בפורומים השונים, מוקדש למסירת מידע ע"י ההנהלה אודות הפעילות ב-2015, ואודות ההתקדמות בגיבוש ויישום התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020'.
כמו-כן יובא לאישור תקציב הפעילות ל-2016. התקציב בנוי על הערכת היקף מכירות והכנסות בסך כ-4.55 מיליארד €.
היקף ההוצאות התפעוליות מתוקצב לכדי 337 מיליוני €. תעריפי השימוש בשירותים יישארו ברמתם הנוכחית, להוציא שינוי אחד: היטל על שימוש בעגלה בשעון יועלה ב-50 סנט לכדי 9.20 €, ואילו היטל אצווה/קבוצת-מכירה/Lot יוזל ב-50 סנט לכדי 1.55 €.

מי שלא קבל הזמנה יכול למצוא אותה, כולל פירוט והסברים לסדר היום, באתר האינטרנט של פלורהולנד.

המקורות: www.floraholland.com + ירון כוכבי

לוקאס פוס מבחין בחידוש 'התעוזה' בענף הפרחים

לקראת האסיפה הכללית השנתית של חברי הקואופרטיב, ובמקביל לשורת הכנסים האזוריים שהתקיימו בהולנד, באפריקה, ובישראל, יצא המנכ"ל לוקאס פוס גם בשורת ראיונות לכלי תקשורת שונים, ושַטָח את משנתו בדבר העתיד המצפה לענף בכלל ולפלורהולנד בפרט. החשיפה התקשורתית של המנכ"ל הנוכחי היא חסרת תקדים בארגון, ונראה שהיא מתקבלת בברכה.
[בתמונה: לוקאס פוס מדליק נר עם משה פרץ במסיבת חנוכה; ראו ידיעה בהמשך]

הכותרת האחרונה שהפיקו הראיונות האישיים אומרת שהעומד בראש פלורהולנד מבחין ב"התחדשות התעוזה והאופטימיות" בקרב אנשי הענף בהולנד. קביעה אופטימית נדירה, כשכל העולם מבכֶּה את החקלאות...

לוקאס מבחין בתגובות חיוביות של חברי הארגון ושל הלקוחות לתכנית האסטרטגית; במיוחד בנושא 'השעון החדש'. "רבים רוצים להיות מעורבים, ומרוצים מהדרך שבה התכנית מתגבשת ומיושמת", הוא אומר. הרעיונות סביב 'מכירה ישירה מהמשק' והעברה ישירה של התוצרת מהיצרן לקונה, זוכים לעניין רב; אך גם מעוררים ויכוחים, ומחייבים בדיקות מעמיקות ביותר.
שיפור היחסים של ציבור המגדלים עם ציבור הסוחרים בשנה האחרונה יוצר אווירה חדשה, והוא אחד הגורמים לשינוי המגמה בענף. גם הצלחת היריד המסחרי באלסמיר מעידה לדבריו על מגמה חיובית בענף.

נושא 'מבנה הקואופרטיב ב-2020' יתחיל להיות מטופל ברצינות בראשית 2016. זהו למעשה עיסוק בשאלה "מי אנחנו ואיך נתייחס זה-לזה בעוד חמש שנים". הוא מאמין שהדיונים הללו יכולים להיות יותר יעילים כיום, לאחר שהאווירה בענף היא שוב אופטימית.

המנכ"ל חזר והדגיש את התרשמותו החיובית מביקורו בסין במסגרת המשלחת בראשות המלך והמלכה. הוא מודע היטב לביקורת שנמתחה על 'הריצה לסין' מצד מגדלים וסוחרים, אשר טוענים כי "כבר ניסינו את השוק הזה והתאכזבנו". הוא משיב למבקרים כי השינויים שחלו בשנים האחרונות בסין הם עצומים, וכיום השוק הזה בשל לקלוט תוצרת הולנדית ולשלם עבורה. "הם מוכנים לשלם עבור השם הולנד", הוא טוען.

העיסוק בגיבוש אסטרטגיה לטווח ארוך הוא, בעיניו של לוקאס פוס, מרגש ומעניין. "אנו עוסקים בפירוק מסגרות ובבנייתן של מסגרות חדשות". באחד הראיונות הוא מגדיר את הפעילות הנוכחית "נבירה ב-DNA של הארגון".
הנושא שמדאיג אותו במיוחד הוא האם אמנם נצליח לגרום לצרכנים לצרוך יותר פרחים וצמחים. בכך למעשה תלויה הצלחת התכנית כולה.
לקריאת הריאיון האחרון במלואו הקישו כאן [מתורגם לאנגלית]

המקור: FH News 10/12/2015

מדריך למשתמש – FloraMondo / Clock Pre-Sale

היישום פעיל כל יום משעות הצהרים עד למחרת בשעה 05:00 (שעה לפני תחילת המכירה בשעונים). רוב הקניות מבוצעות בערב בין השעות 16:00עד 22:00.
כדי שהיישום יהיה אפשרי יש להכניס את המחירים רק לאחר שהפורק הכניס את נתוני הפריקה למערכת המחשב של פלורהולנד [נוצרה תעודת משלוח אלקטרונית EAB]
כדי להפעיל את היישום צריך ללחוץ על FloraMondo for growers שנמצא בדף FloraHolland Log-In לאחר כניסה עם סיסמה אישית.

וכך נראה היישום לאחר שלחצתם על (Clock supply (1
אז יש להמשיך את הפעולה על ידי הכנסת המחירים (2) ואישורם (3) אם נתוני המכרזה אינם מופיעים, זה אומר שהפורק עדיין לא פרק את פרחיך. מוצע להתקשר לפורק לברר מתי תוכל להשתמש ביישום.

הוכן ע"י ירון כוכבי

נא לשריין את המועד

הימים הפתוחים בערבה יתקיימו בימים רביעי וחמישי, 20 + 21 בינואר 2016.

פלורהולנד תיוצג באירוע כרגיל עם ביתן תוסס ומכניס אורחים. פרטים יפורסמו בהמשך.

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 49 היו נתוני המכירה של פרחי קטיף בשעונים כמעט זהים לאלה של שבוע 48; מחיר ממוצע של 28 סנט לגבעול, ועליה קלה בכמות (0.9%+).
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה באופן משמעותי: 9.3%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 3%-.
ניתן לראות בטבלה משמאל כי רוב המוצרים אכן פדו מחיר גבוה מאשתקד. רק אלה שהגיעו בהספקת-יתר, בראשם גרברה-מיני, היו זולים מאשתקד.

בשבוע 50 עלה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים בחצי סנט (0.9%+)לעומת השבוע הקודם ועמד על 28.7 סנט לגבעול. זה קרה תוך עלייה של 6.7%+ בכמות הכללית.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר גבוה ב-5%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 2%-. זאת למרות שמחירי הוורדים והגרברה היו נמוכים מאשתקד, ובזכות עלייה במחירי החרציות והצבעונים, ובעוד שורה של פרחים.

אווירת חג המולד כבר נתנה אותותיה בשבוע שעבר; בעיקר בכך שצבעים שאינם אדום או לבן כבר נתקלים בקשיים. היו מוצרים שנמכרו במחירי הפסד, ואף נרשמו 'אי-מכירות' בכמה מוצרים.
עונת הצבעונים כבר החלה. הכמויות המגיעות לשוק הן נורמליות, אך בהשוואה לאשתקד ישנו כביכול פיגור בכמות, מאחר ואשתקד העונה החלה מוקדם במיוחד. הספקת הצבעונים ומחיריהם משפיעים כידוע על כל השוק.

לקוחות פלורהולנד בריינסבורג, מביעים חשש מהספקה לא מאוזנת בימי המכירה לקראת חג המולד. אשתקד היו פחות מדי פרחים ביום שישי האחרון לפני החג, ויותר מדי פרחים ביום שני. הם צופים כי יום שישי ה-18 בדצמבר יהיה יום מכירה חשוב, וגם יום שני, ה-21, יהיה טוב.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland + Market Report Rose wk 50

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מסיבת חנוכה עם ראשי פלורהולנד – תחילתה של מסורת חדשה

ביום שישי האחרון נערך טקס הדלקת נרות חנוכה במשרדי 'אביב' בהולנד. במסיבה השתתפו מנכ"ל פלורהולנד לוקאס פוס, יו"ר ארגון הסיטונאים VGB הרמן דה-בּוֹן, נציגים נוספים מפלורהולנד, ולקוחות ועובדי 'אביב'.
בנוסף להדלקת הנרות הוקרנה מצגת על משמעות החג ומנהגיו, נערכה ארוחה על פי מיטב המסורת של מטעמי החג, וחולקו מעות חנוכה וסביבונים...

לוקאס פוס ברך את הנוכחים ובדבריו ציין לשבח את פעילות 'אביב' בתערוכה באלסמיר והביע תקווה שפעילות זו תהפוך לדוגמה לחיקוי לכל התעשייה, בנטילת אחריות ויוזמה לקידום השימוש והצריכה של פרחים.

על פי התגובות נראה שהאירוע הולך להפוך למסורת נוספת במערכת היחסים של מגדלי ישראל עם הענף בהולנד.

המקור: 'אביב'

חברה דרום-אמריקאית-הולנדית מייצאת פרחי-קיץ מאתיופיה

החברה המבוססת בדרום אמריקה, Esmeralda Flowers אשר הייתה הראשונה מבין החברות בדרום אמריקה לפתוח שלוחה באתיופיה [ראו כתבה בידיעון מס' 47-2013 ] החלה לאחרונה לייצא את ראשוני הפרחים לאירופה.

החווה באתיופיה נמצאת בצפון המדינה, באזור Bahir Dar בגובה 1,900 מ' מעל פני הים. היא מפתחת גידול על פני 170 דונם חממות ועוד 250 ד' שטחים פתוחים. לרשות החווה זכויות ל-1,500 ד' באזור.
החווה תייצר עכשיו גיפסנית, עדעד, לימוניום, וטרכליום, לצד מספר זני וורדים. בתכנית לגדל במקום 15 סוגים שונים של פרחים, שיכללו כ-40 זנים. מוצרים נוספים בתכנית: אסטר, סולידגו, ארינגיום, והיפריקום.

סניף אתיופיה מנוהל בידי חברה-אחות שמרכזה באלסמיר, הולנד. חברת האם מנוהלת ממרכזה במיאמי, פלורידה, והיא מחזיקה חוות גידול בקולומביה, אקוודור, פרו, קוסטה-ריקה, ומקסיקו, על פני כ-3,500 דונמים.
החברה מתמחה בגידול 'ידידותי לסביבה', ועוסקת גם בטיפוח זנים.
מדרום אמריקה החברה משווקת גם אגדים מוכנים המיוצרים בחוות הגידול, ולכן המבחר העשיר שהיא מייצרת. בתכנית לייצר גם בחווה באתיופיה אגדים מוכנים, עבור לקוחות באירופה.

המעבר לאפריקה נובע מעלייה ניכרת בהוצאות הייצור באקוודור. בכוונת החברה לצמצם את פעילותה באזור דרום אמריקה. בעיקרון, אומר מנהל החברה ההולנדית, אתיופיה תייצר עבור השווקים באירופה ובאסיה, והחוות ביבשת אמריקה תמשכנה לשווק וארה"ב וקנדה.

המקורות: www.esmeraldafarms.com 

+ FloraDaily 24/11/2015

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

הנדסה גנטית בפרחים מתקבלת טוב יותר מאשר בירקות

אירופה כידוע נוקטת עמדה ברורה נגד השימוש בהדסה גנטית. בניגוד לארה"ב, זני צמחים שעברו הנדסה גנטית אסורים לרוב במדינות אירופה. עם-זאת, כאשר לא מדובר במזון מן הצומח ההתנגדות אינה חד-משמעית.
חב' Florigene Flowers/Suntory Flowers היפנית פיתחה כבר ב-2001 זן ציפורן בצבע כחול, והוא התקבל יפה בשוק. רק לאחרונה אושר הזן לשימוש באירופה.
כעת עובדת החברה על פיתוח חרצית כחולה בהנדסה גנטית. דוגמאות מהזן כבר הוצגו בתערוכת הפרחים בקולומביה באוקטובר האחרון. בשלבי פיתוח גם זני וורדים בצבעים לא טבעיים.

הדחיפה לפיתוח ציפורן כחולה הגיעה בזמנו מהשוק היפני, שם יש לפרחים כחולים תפקיד מיוחד בטקסים דתיים. הציפורן הכחולה הושגה ע"י שילוב של גנים מצמח הפטוניה. מאז פותחו כבר כמה זנים, כולל של ציפורן ננסית, בגוונים שונים של כחול וסגול.
חרציות כחולות כידוע נמצאות בשימוש נרחב ע"י צביעת פרחים לבנים בהגמעה של פיגמנט כחול. עתה באים לענות על הביקוש באופן 'טבעי'. החברה מגדלת את הפרחים מהנדסה גנטית גם בקולומביה.

הפרחים המהונדסים מתקבלים בברכה בארה"ב, ברוסיה, וביפן. באירופה ובאוסטרליה עדיין מערימים קשיים גדולים, והשגת אישור יבוא נמשכת שנים. לפרטים: www.florigene.com

המקור: FloralDaily 12/10/2015