ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 50 2015

חדשות פלורהולנד

'מכירה מוקדמת בשעון' יכולה להגדיל הכנסות

עם הכניסה לעונת היצוא העיקרית עבור פרחי ישראל ראוי לשקול ברצינות את השימוש במסלול Clock Pre-sale 'מכירה מוקדמת בשעון' המתאפשרת בפלורהולנד בהפעלה ישירה ע"י המגדל.
כזכור – מדובר בהצעה למכירה של עד 30% מכל אצווה/קבוצת מכירה שנשלחה לשעון, במחיר שנקבע ע"י המגדל, לרכישה מוקדמת לפני תחילת המכירות בשעונים.

כפי שמסרנו כאן בידיעון מס' 48 – השימוש במסלול זה הולך ומתרחב. ואילו בקרב מגדלי ישראל עדיין לא רבים מנצלים את האופציה הזו.
חב' 'ערבה אופטימום' מציעה למגדליה שרות הפעלה של מכירה מוקדמת. ישנם גם מספר מגדלים שנוהגים להפעיל את המסלול בעצמם, ורואים ברכה בעמלם.

לאחרונה החלו להתפרסם נתונים סטטיסטיים על מסלול המכירה המוקדמת; אנו נביא מדי-פעם בידיעון מבחר נתונים שיאפשרו להבין את הערך המסחרי של האופציה הזאת.
והנה נתוני שבוע 48, להמחשה:
השתתפו במכירה מוקדמת 415 מגדלים, שהם כ-22% מכל המגדלים שהיו פעילים במכרזות במשך השבוע.
השתתפו במכירה מוקדמת 162 קניינים, שהם כ-23% מכלל הקונים שהיו פעילים במכרזות במשך השבוע.
המכירות המוקדמות בשעונים הסתכמו לכדי 328,400 €, שהם כ-0.8% מסך כל מכירות השעונים במשך השבוע הנתון.

בטבלה שלפנינו מובאים המחירים הממוצעים למספר פרחים מייצגים, כפי שהתקבלו באלסמיר במכירה מוקדמת, בהשוואה לכלל מכירות השעון.
יש להבהיר: אין אלה השוואות בין מחיר מוקדם למחיר שעון שהתקבלו לאותה אצווה, אלא ממוצע של כל המכירות של כל מוצר. לכן לא ניתן להסיק מנתונים אלה מסקנות חד-משמעיות. הם רק מצביעים על מגמות ועל האפשרויות הגלומות במסלול המכירה המוקדמת.

אנו נביא בקרוב הסבר על הצדדים הטכניים של תפעול-עצמי של מכירה מוקדמת. בכל-מקרה – אדה וירון ישמחו לסייע לכל מי שמעוניין להתנסות במסלול המכירה המעניין הזה.

נמסר ע"י ואדה כהן ירון כוכבי

תזכורת: ימים בהם המכרזות תהיינה סגורות בתקופת חגי דצמבר

המכרזות לא תפעלנה: ביום שישי, 25 בדצמבר 2015, היום הראשון של חג-המולד ובימים חמישי ושישי, 31 בדצמבר 2015, ו-1 בינואר 2016, ימי חופשת ראש השנה האזרחיתפלורהולנד חוקרת את הרגלי הקנייה של צרכנים צעירים

בחודשים האחרונים נקטה פלורהולנד במספר יוזמות במטרה להגיע להבנה טובה של היחס לפרחים מצד אנשים צעירים. קבוצת הגיל 25 עד 35 הוגדרה כקהל היעד בעל ההשפעה הגדולה ביותר על הצריכה בשנים הבאות.
בין השאר נערך בזמן היריד המסחרי גם 'קפה צרכנים', בו ישבו מגדלים וסוחרים לשוחח עם אנשים צעירים על יחסם לפרחים. פלורהולנד מעורבת גם בהפעלת 'חנויות מבחן' [בתמונה], בהן מוצגים לצרכנים קונספטים שונים בתחום שיווק הפרחים והצמחים ונבחנות התגובות שלהם. לאחרונה הועברה החנות-לדוגמה מאוטרכט להאג.

מכל האמצעים שהופעלו עולה תמונה דומה: הפרחים 'אינם בראש מעייניו' של הצרכן הצעיר...
הצרכנים הצעירים, מסתבר, מייחסים חשיבות רבה לכך שהמתנה שהם מעניקים או מקבלים תהיה בעלת משמעות פונקציונלית ואישית. על המתנה 'לומר משהו' על המעניק אותה או על המקבל אותה. צרכנים צעירים אינם מוצאים את האלמנטים הללו בפרחים.

פלורהולנד נחושה להמשיך במחקר, ולפתח אמצעים מתאימים להשפיע על הרגלי הצריכה של 'דור ההמשך' באירופה. הכל במסגרת התכנית האסטרטגית אשר הציבה יעד של הגדלת הביקוש לפרחים וצמחים באירופה ב-20% עד 2020.

בשוקי הפרחים באירופה

נובמבר יצי

בתקופה 12 (שבועות מס' 45-48) אין ימי-פרחים מיוחדים; נהפוך הוא: אנו נכנסים לתקופת ה'אדוונט', אשר אינה מצטיינת בביקוש לפרחים.
זוהי תקופת ביניים בין ימי כל הקדושים וכל הנשמות, לבין הביקושים לקראת חג-המולד.

בד"כ תקופה זו מצטיינת בשפל בשוק. אולם השנה נראה שהתמונה אינה כ"כ גרועה; מתוך שפל יחסי בהספקה נוצרו איזון ויציבות. אך זאת רק בתמונה הכללית: לוורדים, למשל הייתה תקופה לא רעה, בעוד שלא מעט פרחים אחרים סבלו משפל במחירים.

מחזור המכירות של פלורהולנד בפרחי קטיף ירד מעט בתקופה 12 (0.7%-) בהשוואה לאשתקד, כתוצאה של ירידה כמותית של 1.2%- ועליית מחיר בשיעור 0.4%+.

קצב העלייה בשיעור המכירות הישירות של פרחים הואט; הנתח גדל ב-1%+ לעומת אשתקד, והגיע לכמעט 31% מסך-כל המכירות.

למגדל הישראלי כל זה לא ממש עוזר, מול השפל הנמשך בשערו של היורו מול השקל, אשר פותח את עונת היצוא בתנאי תחרות קשים ביותר.

המקורות: FH Marktontwikkelingen periode 12-2015 + Market Report Rose wk 48

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 48 נותר המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים כמעט זהה (0.8%+) לזה של שבוע 47, תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור 4.7%-.
בהשוואה לאשתקד עלה המחיר בחצי סנט (2%+) לפרח, תוך ירידה של 5%- בכמות.

בשבוע 49 נותר המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים כמעט זהה (0.8%+) לזה של שבוע 47, תוך ירידה בכמות הכללית בשיעור 4.7%-.
בהשוואה לאשתקד עלה המחיר בחצי סנט (2%+) לפרח, תוך ירידה של 5%- בכמות.

מכירות חג המולד מתחילות בד"כ בשבוע שלאחר 5 בדצמבר (חגיגות סנטה קלאוס לילדים); כלומר השבוע מס' 50. לקוחות פלורהולנד בריינסבורג, מביעים חשש מהספקה לא מאוזנת בימי המכירה לקראת חג המולד. אשתקד היו פחות מדי פרחים ביום שישי האחרון לפני החג, ויותר מדי פרחים ביום שני. הם צופים כי יום שישי ה-18 בדצמבר יהיה יום מכירה חשוב, וכי יום שני, ה-21, יהיה טוב גם-כן. מומלץ לספק כמויות טובות בשני הימים הללו.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland + Market Report Rose wk 49

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שיתוף פעולה ברישוי מותגי האיכות MPS ו-Global GAP

שני הארגונים הפעילים בהענקת תוויות איכות וייצור נאות, MPS והמותג Global GAP הגיעו להסכם שיתוף פעולה בתחום הרישוי.

מגדלים יוכלו לקבל אישור לשתי התוויות דרך עמידה בסדרת בדיקות אחת, אצל גוף אחד.
יתר-על-כן, תהליך ההערכה המשולב יאפשר גם שימוש במותג MPS-GAP במשולב עם GRASP (הערכת התנאים הסוציאליים של העובדים).
ההכרזה המשותפת באה לאחר שקיימו בהצלחה פיילוט לבחינת שיתוף הפעולה אצל חברה גרמנית גדולה.

מנהלי שני הגופים ציינו כי הצעד ננקט כדי לפשט ולייעל הליכים, ולהקל על המגדלים בהצטיידות בתוויות העמידה בתנאי ייצור תקינים ביחס לאיכות הסביבה ותנאי העבודה.

המקור: MPS 25/11/2015

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

בודקים הובלת פרחים ברכבת מהולנד לסין

חוקרת סינית במכון לכלכלה חקלאית בהולנד, הגב' שיאוֹיוֹנג זָ'נג Xiaoyong Zhang טוענת כי הובלת פרחים ברכבת מהולנד לסין היא משימה אפשרית. את ממצאיה אלה היא חשפה בפני המשלחת המסחרית ההולנדית בראשות המלך והמלכה כאשר בקרו בסין בחודש שעבר.

בדצמבר 2014 נכחה החוקרת בטקס השקת קו הרכבת YuXinOu Railway אשר מוביל סחורות מעיר התעשייה הסינית צ'ונגקינג Chongqing לנמל רוטרדם ההולנדי. שם התברר לה שסחורות סיניות עושות דרכן מסין להולנד ב-17 ימי מסע ברכבת. היא הבינה אז שמשך הזמן קצר מזה של הובלה ימית, ועלותו זולה בהרבה. להפתעתה גילתה שקרונות הרכבת המביאים מוצרי תעשיה מסין חוזרים מזרחה כמעט ריקים. זה מה שהביא אותה לחקור לעומק את הייתכנות של מוצרי היצוא החקלאי ההולנדי הפוטנציאלי לסין, ומצאה שמלבד אבקת חלב - אלו הם בשר, ירקות, פירות, פרחים וצמחים. היא הסיקה שהרכבת תאפשר לתוצרת ההולנדית להתחרות בשוק הסיני גם בתוצרת טרייה.
לפי המחקר הובלה ברכבת מהולנד לסין תהיה זולה פי חמש מהובלה אווירית, ויקרה רק פי 1.5 מהובלה בים.

הגב' ז'נג הבינה שקרונות הרכבת המובילים כיום מכוניות ומחשבים צריכים להיות מותאמים במיוחד להובלת תוצרת חקלאית טרייה; מה-גם שמסלול הרכבת עובר באזורים בהם הטמפרטורות נעות בין 45º+ בקיץ ל-45º- בחורף. לכן היערכות להובלה כזו מחייבת להשתמש במכולות מקוררות, כמו בהובלה ימית.
כמו-כן יש להכין את טרמינל היעד לטיפול וקליטה של תוצרת חקלאית, מבחינת המתקנים ומבחינת נהלי השחרור המהיר ממכס. לדבריה הנושא כבר בטיפול, בהובלת הבנק ההולנדי Rabobank.

משכללים את תנאי המשלוח במכולה
במקביל ובלי קשר ישיר, החברה Lytone Enterprise מטאיוואן, העוסקת בטיפול בתוצרת טרייה, הודיעה לאחרונה כי פיתחה טבליות ומדבקות אשר חוסמות את פליטת האתילן ומאריכות את חיי המדף של תוצרת טרייה בזמן ההובלה. לדברי נציגי החברה, המוצר AnsiP® נמצא כבר בשימוש בהובלה ימית של סחלבים מטאיוואן ליפן, ומאריך את חיי המדף שלהם ב-50%.

החומר ניתן לשימוש בשני אופנים: ע"י המסת טבליות במים בהם מוחזקים הפרחים בחדר הקירור לפני המשלוח, או ע"י הצמדת מדבקה ספוגה בחומר לדופן הקרטון בעת המשלוח. החומר משתחרר כגז אשר מונע הפרשת אתילן מהתוצרת המטופלת.

על 'פיתוח והרחבה של שינוע פרחי קטיף וענפי קישוט בתובלה ימית' בישראל' – ראו בעלון הפרחים של שה"מ מס' 17 אשר יצא לאור לאחרונה [ובו כמובן עוד הרבה מידע חשוב ומעניין]

המקורות: Wageningen Resource 29/10/2015 + FloralDaily 27/10/2015