ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 48 2015

alt חדשות פלורהולנד

יופסק השימוש בתמונות ממאגר VKC בשעונים

החל מ-31 בדצמבר לא יתאפשר יותר לשלוח פרחים לשעון בלוויית תמונה סטנדרטית ממאגר התמונות VKC, אלא רק עם תמונה אקטואלית, המייצגת את המוצר כפי שהוא עומד למכירה.

עם התרחבות המכירות הווירטואליות למיניהן, הקונים מסתמכים יותר ויותר על התמונה המוצגת על המסך בעת המכירה בשעון. תמונות מהמאגר הכללי אינן מייצגות באופן נאמן את התוצרת כפי שהיא נראית בפועל.
לפי דרישת הקונים, ובתמיכת 'וועדות המוצר' של המגדלים, הוחלט להפוך את צילום קבוצת המכירה לחובה, כפי שנהוג כבר זמן רב בשעוני צמחי-הבית.

המקור: FH Nieuws 10/11/2015

דרגת MPS חדשה - A+

החל ב-30 בנובמבר ייכָּנס לתוקף דירוג איכות חדש של MPS. המיון הגבוה ביותר A+ מייצג עמידה ב-90 נקודות ומעלה מתוך 100 אפשריות. הדירוג A מעיד על עמידה ב-70 נקודות לפחות.
סימון הדירוג בתעודה יישאר כפי שהיה MPS A, B, C ואילו A+ יסומן בספרה 1.
בתצוגה בשעון יופיע A MPS+.

מארגון MPS נמסר כי כרבע ממשקי הפרחים עומדים בקריטריון לדירוג A+.

המקור: FH News 11/11/2015

התקדמות ניכרת ב'מכירה מוקדמת בשעון'

בשנה האחרונה חלה התקדמות רבה במסלול 'מכירה מוקדמת בשעון' Clock Pre Sales של פלורהולנד.
למעלה מ-400 לקוחות משתתפים במסלול, עם נוכחות שבועית ממוצעת של 250 מהם. מחזור המכירות המצטבר ב-2015 הגיע באוקטובר ל-2.5 מיליון €; בערך פי שלושה מאשר בשנה שעברה.
והכי חשוב: בהשוואה שערך צוות הוורדים נמצא שהמחיר הממוצע בעסקאות מסלול המכירה המוקדמת הוא בדרך-כלל גבוה מזה של מחירי השעון שהתקבלו עבור אותה קבוצת מכירה בשעון [לא פורסמו נתונים מדויקים].

כזכור, לכל מגדל ישנה אפשרות להציע למכירה מוקדמת, במחיר שנקבע על ידו, עד 30% מכל אצווה/קבוצת-מכירה הנשלחת לשעון, לאחר שזו הופיעה בתעודת המשלוח האלקטרונית. הקונים יכולים לרכוש את התוצרת המוצעת עד לפני תחילת המכירות, ולקבל את הזמנתם יחד עם הקניות שעשו בשעון, ללא חיוב נוסף. פרחים שהוצעו למכירה מוקדמת ולא נרכשו – עוברים אוטומטית לשעון, עם שאר האצווה. [עוד פרטים בידיעון מס' 10].

המכירה המוקדמת מתבצעת עכשיו דרך הזירה הדיגיטלית Floramondo, הנגישה דרך אתר האינטרנט של פלורהולנד. מעתה ההיצע במכירה מוקדמת זמין ללקוחות דרך המסך בו הם רואים את כל ההיצע לשעוני היום הבא. גם טווח הזמן בו הם יכולים לרכוש לפני השעון הוארך עד 05:30 בבוקר.
המעוניינים להתחיל להציע תוצרת למכירה מוקדמת בשעון יכולים לפנות אל ירון או עדה.
הכל על מכירה באמצעים דיגיטליים אפשר לקרוא [באנגלית] בדף Floramondo שבאתר פלורהולנד.

המקורות: Market Report Rose week 45+ FH Nieuws 22/10/2015

חורף חמים עם פרחי עונה

דפדפת/ידיעון הפרסום של קמפיין פרחי העונה PurE seasonal flowers של חודש נובמבר מוקדש הפעם למוצרים שמגיעים גם מישראל.

צפו ותיהנו ותרגישו כי 'יש תמורה לאגרה'...

ואל תחמיצו את הכתבה על עדעד ממשק פסקל [בתמונה].

alt בשוקי הפרחים באירופה

היצוא ההולנדי ממשיך להראות גידול

בחודש אוקטובר צמח היצוא של פרחי קטיף מהולנד בשיעור 3%+ לעומת חודש זה אשתקד.
במצטבר עומד עכשיו ערך היצוא ברמה של 6%+ לעומת עשרת החודשים המקבילים ב-2014. יצוא צמחי הבית והגן נמצא בנסיגה של כ-3%-.
זוהי מגמה הפוכה מזו שנראתה אשתקד, אז עלו הצמחים חזק, בעוד הפרחים צמחו רק מעט.
בסה"כ מסתכם היצוא של פרחים וצמחי נוי עד סוף אוקטובר ב-4.7 מיליארד €, שהם 3%+ יותר מאשתקד.

כך עולה מנתונים שמפרסם ארגון Floridata אשר מופעל ע"י ארגון הסיטונאים VGB. [יש לציין שנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה אינם תואמים במלואם לנתונים אלה. מן הסתם בסוף השנה תתפרסמנה השוואות].

את הנסיגה ביצוא ממשיכה להוביל רוסיה (27%-) בעוד אנגליה מובילה את הגידול (15%+).
סך כל היצוא למדינות היורו היה ברמה כמעט זהה לאשתקד. בספרד ופורטוגל מסתמנת התאוששות בשוק.

בסה"כ, טוענים היצואנים, היצוא ממשיך בצמיחה בזכות הפיזור הרב של יעדי היצוא, כאשר מטבעות 'חזקים' כמו הפאונד הבריטי, מפצים על הירידה ביצוא למדינות עם מטבע 'חלש' כמו הרובל הרוסי.

המקור: VGB 17/11/2015

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 46 נותרו הכמות והמחיר הממוצע של פרחי קטיף בשעונים ברמה כמעט זהה לזו של שבוע מס' 45.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך בסנט אחד (4%-), תוך ירידה קלה בכמות (1%-). בשבוע 46 של 2013 היו ערכי המחיר והכמות גבוהים מעט יותר מאלה של 2014.
את העלייה במחירי הוורדים מסבירים (גם) כתוצאה של שיבושים בטיסות מאפריקה, שגרמו למחסור זמני בוורדים.
בנובמבר מורגש בד"כ ביקוש מוגבר לירוקים בגלל 'השבוע הירוק' בגרמניה.

בשבוע 47 עלה המחיר הממוצע של פרחי קטיף בשעונים לעומת שבוע 46 בשיעור 12.5%+ ועמד על 28 סנט לגבעול. הכמות שנמכרה הייתה נמוכה בשיעור כמעט 4%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר גבוה ב-5%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 2%-.
הוורדים, במיוחד אלה מיבוא, שוב הובילו את העלייה במחיר הממוצע לעומת אשתקד.

ההשפעות של התקפת הטרור בצרפת, והכוננויות שהוכרזו ברחבי אירופה, הקשו אמנם על המעבר בגבולות. אך קשה להצביע בינתיים על שינויים משמעותיים בשוק.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland + BNP 17/11/2015

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שטחי גידול הפרחים ביפן מצטמצמים

יפן היא יצרנית פרחים מהגדולות בעולם. אבל בשנים האחרונות הולכים שטחי הגידול ומצטמצמים מדי שנה בשנה.
אם ב-1999 עוד גידלו ביפן פרחים על 197,000 דונם, הרי שעד 2011 השטח הצטמצם ב-20%- ועמד על 157,700 ד'. מאז חל קיטון נוסף, אך הנתון המדויק עדיין אינו זמין.
צופים שמגמה זו תמשך, בעיקר משום שמגדלי הפרחים מזדקנים, מבלי שיהיו להם בנים ממשיכים [נשמע מוכר?].

למרות שגם הביקוש לפרחים אינו ממש עולה, אולי אפילו נסוג, הרי שיפן צורכת כ-6 מיליארד פרחים בשנה, וכדי לספק ביקוש זה מייבאים כל שנה יותר פרחים. ב-2012 הגיע שיעור היבוא מסך הצריכה לכדי 15% והסתכם בכמעט 242 מיליון $. הספקיות העיקריות של פרחים ליפן הן מלזיה, סין, תאילנד, והולנד. ב-1996 הייתה הולנד הספק הכמעט בלעדי של פרחים מיובאים ליפן.

כשליש משטחי גידול הפרחים ביפן תופסות החרציות, שהן הפרח המבוקש ביותר. כיום גם מייבאים חרציות ממלזיה ומסין. אחריהן ברמת הביקוש ובהיקף השטחים נמצאים, לפי הסדר: ציפורן, וורדים, ליזיאנטוס, גיפסנית, עדעד, שושן, ואלסטרומריה. קצב הנסיגה בגידול של גיפסנית הוא הנרחב ביותר. השטח הצטמצם ב-40%- מאז 1999.

כאמור, צופים המשך הצמצום של שטחי הגידול, מאחר ודור ההמשך של בעלי המשקים אינו ממלא תמיד את מקום ההורים. אך הדור הצעיר ביפן גם אינו נוהג לקנות פרחים כמו אבותיו, אשר רכשו אותם בעיקר לצרכי טקסים דתיים. לכן מתארגן עכשיו מסע פרסום וקידום להגברת השימוש בפרחים, בתקווה להכניס שינוי בסגנון החיים של הצעירים, כדי שיכלול גם יחס חיובי לפרחים.

המקורות: Japan Floral Marketing Association + FloralDaily 16/11/2015

alt מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

אדמונית – לא רק פרח-קטיף

"כשהראש פתוח – לעולם אינך יודע באילו הזדמנויות תתקל" אומרות דוט קטל וג'ורג'יה ריצ'רדס מניו זילנד. השתיים עברו מחיים בעיר הבירה לחיי כפר, ללא ניסיון חקלאי קודם. הן החליטו לגדל פרחי אדמונית לקטיף, מתוך אהבה יתרה לפרח המסוים הזה.

תוך כדי קריאה ללימוד הגידול והטיפול בצמחים, הן מצאו שבסין השתמשו במשך מאות שנים בשורש של אדמונית לבנה לריפוי מחלות שונות; ביניהן מחלות עור.
מאחר וילדיהן סבלו מאקזמה, החליטו לנסות ולהפיק משורשי הצמח שמצוי בידן את התרופה המסורתית. הניסוי הצליח, ולילדים היה מזור...

מאז פיתחו השתיים שורה של מוצרים לריפוי ולטיפול בעור המבוססים על שורש האדמונית, ואפילו הוציאו לשוק סוג של תה מאותו המקור. הן הקימו חברה קטנה, ועכשיו הן נעזרות בחב' שיווק כדי להחדיר את המוצרים שלהן לסין...

מי שמתעניין יכול לגלוש לאתר האינטרנט של חב' Dove River Peonies וללמוד הכל על יזמוּת 'מחוץ לקופסה', ועל אדמונית כצמח רפואי.

המקור:15/11/2015 nzherald.co.nz