ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 47 2015

alt חדשות פלורהולנד

האסיפה הכללית של חברי פלורהולנד – ב-17 בדצמבר

האסיפה השנתית של חברי פלורהולנד תיערך השנה ביום ה', 17 בדצמבר, בשעה 19:30, בנאלדוויק.
החל משעה 18:00 יהיה המזנון פתוח, ולצדו ייפתח 'בית פלורהולנד', הביתן כפי שהיה ביריד אלסמיר, תחת הכותרת 'בית של הזדמנויות' Home of Opportunities ובו תוצגנה המגמות בשוק ובהעדפות הצרכנים.

ההכנות לאסיפה נמצאות בעיצומן, בצורת מפגשים אזוריים של נציגי ההנהלה עם חברי האגודה. סבב המפגשים החל הפעם בישראל [ראו בידיעון מס' 44] ונמשך בכל חודש נובמבר בהולנד, בקניה, ובאתיופיה.
כמובן שניתן יהיה לעקוב אחר דיוני האסיפה מכל מקום בעולם, באמצעות שידור חי באינטרנט.

כזכור – הוחל כבר לפני שנה בתהליך בדיקה והטמעה של 'הצבעה מרחוק'. באסיפה האחרונה התאפשר להצביע גם מישראל ומקניה, ממקומות כינוס מרכזיים. טרם נודע מה יהיו הסדרי ההצבעה מרחוק באסיפה הקרובה.
גם סדר היום טרם פורסם. הזמנות אישיות תשלחנה סביב ה-4 בדצמבר.

המקור: FH Nieuws 11/11/2015

צפו בשיחה המוקלטת מס' 4 של לוקאס פוֹס

עם שובו מביקור ממלכתי בסין [ראו בידיעון מס' 45] הקליט מנכ"ל פלורהולנד שיחת 'וידאו-בְּלוֹג' Vlog. הוא מספר על רשמיו מהביקור הזה ועל תכניות הפעולה המיועדות לקדם את הסחר עם סין.
בנוסף, לוקאס מכריז על בדיקת נושא מבנה הקואופרטיב העתידי; כרגע מחפשים 'פרויקטור' לנושא.
הוא מקדיש גם זמן לעודד מגדלים בקניה ובאתיופיה להשתתף בפגישות עם נציגי ההנהלה, בהן הוא ישתתף בעצמו, לדון בנושא 'השעון החדש', כמו-גם בנושא מבנה המימון החדש הנשקל כעת בפלורהולנד.
אפשר לצפות ולהאזין באתר פלורהולנד לשיחה Vlog #4 Lucas Vos (באנגלית).

המקור: FH News 04/11/2015

הדים רבים לאירוע 'מחוץ לאגרטל' שיזמה 'אביב' ביריד באלסמיר

לאחר ש'שקע האבק' אחרי היריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר נאספים גם סיפורי-התרשמות בארץ ובהולנד.
נראה שהאירוע Out of the Vase שאורגן והופק ע"י 'אביב' בשיתוף פלורהולנד 'גנב את ההצגה' והפך לשיחת היום.
התגובות בכתב ובע"פ הן רבות וחיוביות; אך המספר של 10,000 כניסות לדף הפייסבוק של האירוע בשבוע שעבר מעיד יותר מכל על העניין הרב שיצר המבצע בענף.

ראשי פלורהולנד שׂמחו לאמץ את היוזמה ולתמוך בה באופן פעיל. המנכ"ל לוקאס פוס השתתף באירוע והציג בפני המתחרים את משימת 'ביחד', במטרה להמחיש את שאיפת פלורהולנד לעבוד ביחד עם כל השותפים בענף. במשימה זו שִׁתפו פעולה מגדלים, אנשי פלורהולנד, והלקוחות; כולם חָברוּ יחד, במספר צוותים, להקים יצירות הבנויות מפרחים ישראליים.
בטקס הסיום וחלוקת הפרסים הפגינו נוכחות כל ראשי הנהלת פלורהולנד; מה שהמחיש את העובדה שהם ראו בתחרות אירוע 'שלהם'. כמה מהם ציינו בהערכה את העובדה ש'אביב' הישראלית הייתה היחידה מבין גופי הייצור והשיווק הקשורים בפלורהולנד שהשקיעה יוזמה ואמצעים בקידום אקטיבי של הביקוש לפרחים בכלל, ולפרחים ייחודיים בפרט. יוזמה זו, לדבריהם, משתלבת מצוין עם האסטרטגיה 'פלורהולנד 2020'. .

מגדלים רבים מישראל טרחו ובאו להשתתף באופן פעיל באירוע. כל הפרחים לאירוע נתרמו ברוחב-לב ע"י מגדלים מישראל. כלומר: מגדלי הפרחים הישראלים היו במרכז תשומת הלב ביריד פלורהולנד השנה. אירוע 'מחוץ לאגרטל 2015' נערך במתכונת של תכנית ריאליטי, שהציגה חשיבה חדשנית בעולם הפרחים, שמטרתה לקרב את הדור הצעיר לפרחים, ולהשפיע על הגדלת הצריכה של פרחים בקרב צעירי העולם.
לשם כך גייסה 'אביב הרמוני' 12 סטודנטים מבריקים לאמנות מרחבי העולם, חסרי ניסיון קודם בעבודה עם פרחים. כל סטודנט ייצג את המדינה ממנה בא, ואת קניין הפרחים במדינה שלו – לקוח של 'אביב' אשר גייס אותו למשימה. הסטודנטים ביצעו 12 משימות ביומיים עמוסים של עבודה.
תמונות של העבודות מתפרסמות בדף הפייסבוק של האירוע. ואל תחמיצו גם את הסרטון הממחיש את הפעילות שהתקיימה בשטח.

הצלחת המבצע היא הרבה מעבר להצלחה תדמיתית ועסקית ל'אביב'. זוהי הצלחה עצומה לענף הפרחים הישראלי. הוכח קבל-עם ועֵדה כי עדיין ישנם בישראל מגדלים עם דור המשך, מגווָן גדול של פרחים, טכנולוגיות מתקדמות, ונכונות להתאמה של הענף לשינויים העולמיים, ע"י ייצור פרחים מיוחדים והחדרת מוצרים חדשים, ועם יכולת לוגיסטית ושיווקית.
נמשיך לעקוב אחרי ההדים שעורר המבצע בשוק הפרחים, ונקווה שהיה זה אות וסימן לחידוש התנופה של ענף הפרחים בישראל, והצבתו בחזית המאמץ לקידום ענף הפרחים הבינלאומי.

המקורות: אביב + כתבות באתרים הולנדים + FH Nieuws 09/11/2015

אפילו חביב כבר הגיע לגיל פרישה

בימים אלה פורש לגמלאות חביב האזה, לאחר יותר מ-40 שנות עבודה בענף הפרחים.
פרישתו של חביב מהווה ציון-דרך בתולדות הענף בכלל, ובתולדות שיווק פרחי ישראל במכרזות ההולנדיות בפרט. חביב הוא אחרון 'דור המייסדים' אשר עבד ברצף במערכת עד היום.
קשה לתאר את השיווק ל'בורסות' ללא חביב; הוא היה שם מאז ומתמיד...

חביב הצטרף לצוות מועצת הפרחים בספטמבר 1974; בדיוק שנה לאחר שהוחל במשלוחים של פרחי מגדלים למכרזת אלסמיר. לצד מיכל קופל-בורוכוב הוא היה איש הקשר למגדלים בשטח, ועשה זאת, כדרכו, בקול תרועה רמה...
ב-1978 הוא יצא לאלסמיר, והחליף את צבי שטייניץ בתפקיד המתאם הישראלי למכרזה (מטעם המועצה ואגרקסקו גם יחד).
ב-1982 הוטל עליו תפקיד מנהל סניף אגרקסקו בהולנד והוא עבר לעבוד ברוטרדם.
חביב חזר ארצה ב-1984 ושימש כאחראי לשיווק למכרזות במועצת הפרחים עד שנת 2000. אז עבר עם כל הפעילות לאגרקסקו, שם המשיך לנהל את אגף השיווק למכרזות בחטיבת הפרחים, עד לקריסתה של חב' אגרקסקו ב-2011.
מאז עבד חביב בחב' היצוא 'ערבה אופטימום' עד שהגיע לגיל הפרישה.

מתוקף הנסיבות היה חביב 'המביא והמוציא' של ייצוג האינטרסים הישראליים מול המכרזות בהולנד. שם התחלפו מנהלים ויושבי-ראש, ארגונים נעלמו והתמזגו, והכתובת בישראל נותרה יציבה. עד שמול המיזוג בהולנד חלה ההתפוררות בישראל. ועדיין, חביב היה הכתובת, גם אם ללא סמכות ומעמד רשמי.

באופן טבעי, כאשר 'שר החוץ' הוא טיפוס מוחצן וקולני כמו חביב, היה לגורמים בהולנד קל יותר להבין את האופי הישראלי... וכולם, בישראל ובהולנד, ידעו כי מעבר להופעה הצינית הבַּזָה לכל המוסכמות מסתתר מנהל אחראי ומוכשר, אשר כל מעייניו נתונים להצלחת הענף ולרווחת המגדלים, 'שלא עושה חשבון לאף אחד'; כולל לעצמו. גם מבקריו חייבים להודות כי תמיד מילא את התפקיד ללא שמץ של פופוליזם או שיקולי יוקרה. הוא פשוט היה האיש הנכון במקום הנכון.

בצדק אפשר לזקוף לזכותו ולחובתו של חביב את מערכת היחסים שנבנתה מול הענף בהולנד; מערכת יחסים ששורדת כבר 44 שנים, ותמשיך כנראה עוד שנים רבות אחרי פרישתו של חביב לגמלאות.

לכבוד מיוחד ראוי חביב מצד הידיעון: לא רבים יודעים שהוא היה היוזם והדוחף לייסוד ידיעון בעברית למגדלי המכרזות, מיד לאחר שהמכרזות התמזגו לארגון פלורהולנד. הוא זה שדחף וקישר וגרם לכך שהדף השבועי יתחיל להופיע בסוף 2008. אנו במערכת הידיעון מקווים שחביב ימשיך לקרוא את הדף שלנו, ולהחכים אותנו מניסיונו הרב מדי פעם, כפי שעשה תמיד.

הנהלת פלורהולנד נפרדה מחביב במסגרת ביקור המשלחת בישראל, וגם בהפתעה שנערכה לכבודו בסיום היריד באלסמיר, במסיבה המסורתית של שמוליק קדם. ידידיו בהולנד באו לברכו, והיו"ר ברנרד אוסטרום נשא נאום לבבי [בתמונה].

הענף בישראל כולו, והנהלת פלורהולנד נפרדים מחביב בתודה, ומאחלים לו הצלחה בלימודים!

ומי יודע? אולי נזכה לראותו שוב פעיל בענף; הרי ברוחו ובגופו הוא עדיין צעיר מכדי להפסיק לעבוד...

רשם: חומי ינאי

alt בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 45 השבוע הראשון בנובמבר, ירדו המחירים, כצפוי. ממוצע פרחי קטיף בשעונים עמד על 25 סנט לגבעול; 4 סנט (13.5%-) פחות ממחיר השבוע הקודם, תוך ירידה בכמות בשיעור כ-10%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך ב-2%-, והכמות פחתה ב-1%-. המחיר היה זהה לזה של 2013.
יש לציין כי המחיר הממוצע לפרחי יבוּא דווקא עלה לעומת אשתקד, וזאת בזכות עלייה במחיר הוורדים מיבוא, המהווים כ-22% מכמות הפרחים הכוללת שנסחרה בשעונים. גם עוד כמה מוצרי יבוא מובהקים, כמו גיפסנית ורוסקוס, עלו במחיר. כלומר: ההולנדים הם שספגו את רוב הירידות במחיר בהשוואה לאשתקד.

בשבוע 46 נותרו הכמות והמחיר הממוצע של פרחי קטיף בשעונים ברמה כמעט זהה לזו של שבוע מס' 45.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך בסנט אחד (4%-), תוך ירידה קלה בכמות (1%-).
בשבוע 46 של 2013 היו הערכים של מחיר וכמות גבוהים מעט יותר מאלה של 2014.
מחירי רוב המוצרים היו נמוכים מאלה של אשתקד, אבל עלייה של 16%+ במחירי הוורדים הגדולים שמרה את הממוצע ברמה של 2014.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland wk 46

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הצלחה גם לתערוכת IFTF

התערוכה המקצועית לענף הפרחים IFTF של חב' הירידים הפרטית HPP נערכה כידוע במקביל ליריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר. היא מתקיימת, זו השנה השישית, בכפר פייפהויזן במרחק לא רב מאלסמיר, כך ששני האירועים משלימים זה את זה. בעוד באלסמיר רוב המציגים הם יצרנים, הרי IFTF מאופיין ע"י נותני שירותים וספקי ציוד לענף הפרחים.

מארגני התערוכה מדווחים על שביעות רצון גבוהה בין המציגים כמו-גם בין המבקרים, בזכות 'אווירת העסקים' שאפיינה את האירוע. כ-27,000 מבקרים נרשמו באירוע כ-2,000 יותר מאשתקד. לדברי המארגנים, אם מנכים בספירה את אלה שביקרו יותר מפעם אחת אפשר להעריך שהגיעו לתערוכה כ-18,000 אנשים. הם ביקרו ב-238 דוכני מציגים. המשתתפים למיניהם באו מ-128 מדינות.

חתך המבקרים מצביע על יותר 'לקוחות חדשים', על מבקרים ממדינות רחוקות, ועל פחות אורחים מרוסיה. את ישראל ייצגו בכבוד בתערוכה החברות דנציגר/דן - טיפוח, Agriver/ורד - יצוא, וטקטוֹ – מיכון.

הקישו כאן לצפייה בסרטון המחשה לתערוכה וכאן לסדרת תמונות של המציגים השונים

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 10/11 + HortiBiz 09/11/2015

ממשלת ארה"ב תומכת ב'חקלאים מתחילים'

נשמע הזוי? בימים אלה של ממשלה עוינת לחקלאות בישראל קצת מוזר לקרוא כי בארה"ב, 'ארץ השוק החופשי', טורחת הממשלה להשקיע כספים בעידוד חקלאים צעירים להקים משק חקלאי.

משרד החקלאות הפדרלי USDA, באמצעות המכון הלאומי למזון וחקלאות NIFA, הקציב השנה 17 מיליון $ לארגונים שידאגו להכשרה ולהספקת אמצעים לחוואים ולמגדלים אשר מתחילים משק חדש, כולל משקי חממות.
סגנית שר החקלאות הסבירה כי "החדרת אסטרטגיות ושיטות חדשות למשקים חקלאיים תביא להגדלת התפוקה ולהגברת 'הביטחון התזונתי' מהם ייהנה/ירוויח הציבור כולו" [היגיון קפיטליסטי טהור...]

'התכנית לפיתוח משקים' החלה לפעול כבר ב-2008. זכאים ליהנות ממנה חקלאים בעשר השנים הראשונות להקמת המשק שלהם. עם זאת החוק מחייב לכלול בתכנית לפחות 10% 'וותיקים' שמתחילים מחדש. בפועל יועדו עד כה יותר מ-15% מהתקציבים לטובת וותיקים וחקלאים במצב סוציו-אקונומי ירוד.

מאז 2009 הוענקו תקציבים לתכנית בהיקף של 90 מיליון $.

המקור: Greenhouse Grower 15/10/2015