ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 45 2015

alt חדשות פלורהולנד

השירותים השונים של פלורהולנד יוצגו ביריד המסחרי באלסמיר

ביום רביעי השבוע ייפתח היריד המסחרי השנתי הבינלאומי באלסמיר.
FHS 'המחלקה לטיפול בפרחים – מט"פ', תופיע בביתן משלה שמספרו 18A. צוות המחלקה, הפועלת בנאלדוויק, יקבל את פני המבקרים ויציג בפניהם את הפעילות בתחום הפריקה, בקרת האיכות והמכירות.
למח' 'מכירה אישית' [מקודם 'קונקט' ולפני-כן BB] ביתנים ביריד: מס' 39.12 לצמחים, ומס' 8.2 לפרחים. צוות המחלקה יעמוד לרשות המבקרים הרוצים להכיר את שרותי המחלקה, ויאפשר גם למגדלים העובדים עם המחלקה לפגוש לקוחות בביתן במשך היריד.
FloraMondo – היא הפלטפורמה לסחר אלקטרוני של פלורהולנד. הצוות יהיה נוכח בביתן FloraHolland House כדי להסביר למעוניינים את האפשרויות העומדות בפני המגדל והלקוח לשימוש במערכת המקוונת לשלוחותיה השונות. הצוות יגיש מצגת ב'בית פלורהולנד' ביום חמישי 5/11 בשעה 11:30 עד12:30, וביום שישי 6/11 בשעה 08:30 עד 09:30.
מח' האיכות מציעה שירותים מגוונים של ייעוץ, בדיקה, והעברת ידע בנושאי איכות המוצר, טיפול בפרח, אריזה ומשלוח. צוות המחלקה ממתין למבקרים בביתן FloraHolland House. מצגת בנושא 'פחות פחת ע"י שת"פ לאורך שרשרת המוצר' תוצג בביתן ביום ה' 5/11 מהשעה 12:00 עד 12:30, וביום ו' מ- 12:30 עד 13:00.
כל מבקרי היריד מוזמנים.

אירועים מיוחדים למבקרים מישראל יתקיימו ביריד, כפי שפרסמנו כאן בשבוע שעבר:
סיור ומפגש למגדלי ירוקים בנאלדוויק – ביום רביעי 04/11 אחה"צ (מגדלי הירוקים קבלו הזמנות אישיות)
מפגש: 'כיצד יכול מגדל ישראלי לשפר את השיווק שלו בעזרת שרותי פלורהולנד'; ביום חמישי בשעה 08:30 באולם Brasica באלסמיר.
מפגש לדיון בנושא 'השעון החדש' והתאמתו לצרכי המגדל הישראלי; ביום שישי בשעה 09:00 באולם Delphinium (מאחורי מסעדת העובדים) באלסמיר.

המעוניינים במידע נוסף ו/או בקבלת עדכונים מקוונים מוזמנים לפנות אל אדה או ירון.

המקורות: ירון כוכבי + FH Nieuws 27/10/2015

פלורהולנד מקימה יחסי מסחר עם סין

בשבועיים האחרונים יצאה לסין משלחת של אנשי עסקים הולנדים, אשר בראשה עמדו המלך ווילם אלכסנדר והמלכה מקסימה. המשלחת עסקה בהידוק הקשרים הכלכליים בין שתי המדינות.
בין חברי המשלחת היה גם מנכ"ל פלורהולנד לוקאס פוס, ואליו נלוו שניים מבכירי המנהלים בארגון.
מטרת הביקור הייתה לקדם את נושא 'בורסת הפרחים העולמית' World Flower Exchange שבמסגרת מטרות התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020'. כזכור, פריצה לשוקי ארה"ב וסין סומנה כעדיפות ראשונה ליישום תכנית זו.

במסגרת הביקור חתם המנכ"ל על מספר "מזכָּרי הבנה' עם שורה של גופים סיניים בתחום הסחר האלקטרוני והרשתות החברתיות. תוכן ההבנות טרם פורסם; מדובר בשיתופי פעולה בחשיפת הפרחים ההולנדים לקהל הצרכנים בסין, ובהכנת תשתית למסחר אלקטרוני. בין השאר הושגו הבנות עם השלוחה הסינית של רשת המרכולים האמריקאית 'וולמארט', ועם ענקית הקניות הבינלאומית 'עליבאבא', אשר מנהלה הנמרץ ג'ק מָא אירח את מלך הולנד במטה החברה [בתמונה] והביע עניין בהפצת פרחים הולנדים ברשת שלו.

לוקאס פוס, שהכריז כי "נפתחה הדלת לסין עבור המגדלים שלנו ולקוחותיהם", העריך כי במחצית השנייה של 2016 אפשר יהיה להתחיל בצעדים מעשיים של מסחר מקוון.

פלורהולנד זכתה לחשיפה מיוחדת בעת הביקור בזכות העובדה שכל האירועים הרשמיים שערכה משלחת המלך קושטו בפרחים הולנדים שתרמה פלורהולנד.
אפילו לוגו של פלורהולנד בסינית כבר קיים...
הסינים, כדרכם, לא חסכו מהאורחים טקסים מרשימים והרבה כבוד. ימים יגידו אם יהיו לביקור גם תוצאות מעשיות.
[על הפרק הראשון של יחסי המכרזות עם הענף בסין, אשר לא הניב פרי ממשי, קראו בידיעון מס' 33]

המקורות: FloralDaily 30/10/2015 + FH News 28/10/2015

alt בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האוויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 43 זינק המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים, בהשוואה לשבוע הקודם, בשיעור 28%+, ועמד על 31 סנט לגבעול. הכמות נותרה דומה (0.6%-).
בהשוואה לאשתקד הממוצע היה גבוה ב-3%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 9%-. הייתה זו ה'קפיצה' הצפויה לקראת חגי סוף אוקטובר, אשר השנה איחרה בשבוע לעומת השנתיים הקודמות, אך הגיעה לשיא גבוה יותר.
גם בשבוע זה נמשכה המגמה המעורבת, כאשר מוצרים רבים זכו למחיר גבוה מאשתקד, בעוד אחרים מפגרים מאחור.
מזג אוויר נאה באירופה השפיע לטובה על הביקוש; חגי כל הקדושים גברו על חופשות הסתיו בבתי הספר. השמש גם גרמה להגדלת ההספקה המקומית; בעיקר בהולנד.

בשבוע 44 בחלקו השני, ירדו המחירים לפרחי קטיף בשעונים לעומת רמתם בשבוע הקודם, והממוצע השבועי עמד על 29 סנט לגבעול (5%-), תוך עלייה בכמות הכוללת בשיעור 7%+.
בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד היה המחיר גבוה בשיעור 3%+, תוך עלייה בכמות בשיעור 2%+. המחיר היה גבוה מזה של 2013 בשיעור חד של 25%+.
יש לציין כי העלייה (הקלה) במחיר הממוצע לעומת אשתקד התרחשה למרות שהמוצרים 'הגדולים' – וורדים, חרציות, וגרברה מיני – פדו מחירים נמוכים מאלה של 2014. היו אלה הצבעונים והקאלה אשר 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland + Market Report Rose wk 44

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2015


המקור: BBH
מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
החודש היום החג / אירוע במדינות
נובמבר      
נובמבר 2 יום כל הנשמות אוסטריה, איטליה, ארה"ב, הונגריה, פורטוגל, סלובקיה, צ'כיה, פינלנד, שוודיה
נובמבר 3 יום תרבות יפן
נובמבר 3 יום הבחירות ארה"ב
נובמבר 4 יום אחדות העם רוסיה
נובמבר 5 ליל המדורות והזיקוקים בריטניה, צפון אירלנד
נובמבר 8 יום האב נורבגיה, פינלנד
נובמבר 8 יום הזיכרון לחללי מלחמות העולם בריטניה וצפון אירלנד
נובמבר 8 מיחאי וגבריל הקדושים רומניה
נובמבר 11 יום השחרור מלחה"ע הראשונה צרפת, בלגיה
נובמבר 11 יום העצמאות  פולין
נובמבר 11 יום ותיקי המלחמות ארה"ב
נובמבר 15 יום המורשת וחג הקהילה הגרמנית בלגיה
נובמבר 15 יום הסבתא והסבא בלגיה
נובמבר 16 יום זיכרון גרמניה
נובמבר 17 יום המאבק לחופש ולדמוקרטיה סלובקיה, צ'כיה
נובמבר 18 יום התודה והמחילה גרמניה
נובמבר 22 יום ראשון של זכרון המתים גרמניה
נובמבר 23 יום התודה לעבודה יפן
נובמבר 25 יום קתרין הקדושה צרפת, בלגיה
נובמבר 26 יום מתן תודה Thanksgiving Day ארה"ב
נובמבר 29 יום האם רוסיה
נובמבר 29 יום ראשון הראשון של 'אדוונט' גרמניה, הונגריה, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
נובמבר 30 יום אנדרו הקדוש בריטניה, רומניה, פולין, צ'כיה
דצמבר      
דצמבר כל החודש חודש מתנות החורף יפן
דצמבר 1 חג לאומי / יום האיחוד רומניה
דצמבר 1 יום השבת העצמאות פורטוגל
דצמבר 5 סט. ניקולאס / סינטרקלאס הולנד
דצמבר 6 יום החוקה הספרדית ספרד
דצמבר 6 יום העצמאות פינלנד
דצמבר 6 יום ניקולאס הקדוש אוסטריה, בלגיה, גרמניה, יוון, סלובקיה, פולין, רומניה
דצמבר 6-13-20 'אדוונט' 3 ימי ראשון גרמניה, הונגריה, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
דצמבר 7 יום פרל הארבור ארה"ב
דצמבר 7 נר ראשון של חנוכה מורגש בארה"ב
דצמבר 8 יום החוקה רומניה
דצמבר 8 יום בשורת ההיריון של מריה אוסטריה, איטליה, ספרד, שוויץ
דצמבר 23 יום הולדת הקיסר יפן
דצמבר 24 חג המולד דנמרק, נורבגיה, פינלנד, שוודיה
דצמבר 25 - 26 חג המולד העולם הנוצרי – להוציא הכנסייה האורתודוקסית
דצמבר 26 יום העצמאות סלובניה
דצמבר 26-31 קוואנזה - חג הקהילה האפריקאית ארה"ב
דצמבר 31 ערב השנה האזרחית החדשה  
מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'מועצת הפרחים' מציגה ביריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר

חב' היצוא 'מועצת הפרחים' מקיימת ביתן ביריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר (בימים 4 עד 6 בנובמבר) ומזמינה את כל הישראלים המבקרים ביריד לבקר בביתן ולפגוש את צוות המכירות של החברה ואת לקוחותיה.
הביתן, שמספרו 9.6, נמצא ליד ביתן 'מכירה אישית' [לשעבר 'קונקט'] של פלורהולנד.

'מועצת הפרחים' חידשה לאחרונה את אתר האינטרנט שלה, המספק מידע רב על החברה ועל פעולותיה.

הקוראים מוזמנים לגלוש ולהתרשם ממגוון תחומי הפעילות של החברה בתחום היצוא החקלאי: www.fbi.org.il

מקורות: אביב+פלורהולנד

הוענקו פרסי דן ויוסי ספיר למדריכים וחקלאים מצטיינים

ביום ג' 20 באוקטובר, נערך טקס הענקת פרס ספיר באתר ההנצחה של השריון בלטרון. זהו פרס לזכרם של האחים דן ויוסי ספיר [בתמונה: דן מימין ויוסי משמאל], שני אחים מקיבוץ גת שנפלו במלחמת יום הכיפורים, והוא מוענק זו השנה ה-41.

התקיים טקס מכובד, בניהולו של שמוליק גרוס, בנוכחות בני משפחת ספיר, אורחים מוקירי זכר האחים, נציגים משה"מ ובני משפחות מקבלי הפרס.
חנן בזק – מנהל שה"מ, ודני דרורי – יו"ר העמותה להנצחת האחים ספיר, העניקו למספר חקלאים ומדריכים תעודות הוקרה ומלגות על תרומתם לקידום החקלאות בישראל, ביניהם נציגי ענף הפרחים:

פיני שניר, מדריך פרחים בשה"מ, נבחר לקבל תעודת הוקרה על פעילותו כממ"ר גיאופיטים לפיתוח מסחרי של מוצרי גיאופיטים חדשים, ופיתוח שיטות אגרו-טכניות מתקדמות בענף הפרחים, כגון: קידום השימוש במצע מנותק בכלניות וגידולים נוספים כפתרון למחלות שורש, הפחתת שימוש בחומרי הדברה, שיפור איכות ויבול הפרחים והגדלת הרווחיות למגדל.

משק "יבולי בסבוס" מהישוב רהט בנגב, מגדל קאלה אתיופיקה, קבל את פרס ספיר בזכות הישגים בגידול, ושיתוף הפעולה והפתיחות בקבלת סיורים של מדריכים, מגדלים, אנשי השיווק והקניינים.
המגדל מוסא בסבוס, בן 31 אב ל 3 ילדים, הוא חקלאי בפרויקט החממות ברהט. בשנים 1997-2007: גידל 4 דונם וורדים ליצוא. גידול הוורדים היה במצע מנותק בחממות מאובזרות בבקרת אקלים, בקרת דישון והשקיה, מערכת חימום, חלונות גג ומסך רפלקטיבי. המגדל הגיע לתוצאות מקצועיות ושיווקיות טובות, אך כידוע ענף הוורדים חדל להיות כלכלי ביצוא, והוא נאלץ למצוא פתרונות אלטרנטיביים לגידול בחממות.
בעצת מערכת ההדרכה עבר משק בסבוס לגידול קאלה אתיופיקה בחממה במצע מנותק; זה היה בשעתו צעד חדשני. התוצאות המקצועיות והשיווקיות היו מרשימות. המגדל הבין את חשיבות פיתוח הידע המקצועי, ובמשקו בוצעו ניסויים ותצפיות, ללא בקשת תשלום עבור השקעת הזמן והמשאבים שלו. התוצאות סוכמו, פורסמו והוצגו בפני ציבור המגדלים, המדריכים, ואנשי השיווק.
החדשנות בגידול קאלה אתיופיקה בבתי צמיחה מאפשרת להקדים את הפריחה לחודשי החורף מנובמבר עד מרץ, חודשים בהם הפרחים אינם נמצאים בשוקי אירופה.

המידע והתמונות הועברו משוש ויצמן, מפיני שניר, ומרשת האינטרנט

ברנרד אוסטרום נבחר לשמש נשיא ארגון AIPH

הנהלת 'ההתאחדות הבינלאומית של יצרני מוצרי גננות' AIPH [ובשפה פשוטה: ארגון מגדלי הפרחים העולמי] בחרה בברנרד אוסטרום Bernard Oosterom, יו"ר מועצת הפיקוח של פלורהולנד, לתפקיד נשיא הארגון. ההכרזה התקיימה בעת הוועידה ה-67 של הארגון שהתקיימה לאחרונה בעיר סטרסה Stresa שבאיטליה.

ברנרד, העומד לסיים את תפקידו בפלורהולנד בשנה הבאה, הוא מגדל צמחי-בית מהעיירה Vadinxveen בהולנד. לצד תפקידו בפלורהולנד הוא משמש גם יו"ר ארגון המכרזות VBN, יו"ר ארגון הקואופרטיבים ההולנדים NCR, וחבר מועצת המנהלים של ארגון BBH לקידום מכירת פרחים.

עד כה הוא שימש כסגן נשיא ארגון AIPH, והיה פעיל בוועדות שונות שלו. הוא יחליף בתפקיד את הקנדי ויק קראן Vic Krahn אשר כיהן כנשיא הארגון מאז 2012.

עם בחירתו הבטיח אוסטרום לפעול ככל יכולתו לקידום ענפי הפרחים וצמחי הנוי בעולם, ולהבטיח את קיומם בכבוד של מגדלי הפרחים בכל העולם.

על פעולות ארגון AIPH אפשר ללמוד באתר האינטרנט של הארגון.

המקור: AIPH 26/10/2015