ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 44 2015

alt חדשות פלורהולנד

נציגי הנהלת פלורהולנד ערכו סדרת פגישות בישראל

בשבוע שעבר בקרה בישראל משלחת מטעם ההנהלה ומועצת המפקחים של פלורהולנד [ראו פירוט שמות הנציגים ותכנית המפגשים בידיעון מס' 41]. הייתה זו 'יריית הפתיחה' לסבב מפגשים אזוריים של ההנהלה עם מגדלים, לקראת האסיפה השנתית שתתקיים בתחילת דצמבר.
במשך החודש הקרוב יתקיימו מפגשים באתיופיה, בקניה, ובאזורים השונים בהולנד.
סבב מפגשים אלה כבר הפך לנוהל קבוע מאז השינויים במבנה הארגוני של הקואופרטיב, והם משמשים להנהלה אמצעי תקשורת יעיל לקבלת משוב ולאיסוף תגובות של החברים 'בשטח' לגבי החלטות עקרוניות חשובות. המפגשים גם יוצקים תוכן בסיסמא שמלווה את תכנית פלורהולנד 2020: 'יחד נפריח את העולם'.

במסגרת הביקור נפגשו חברי המשלחת עם חברי 'הוועד האזורי המייעץ' RAC [אנו מקווים להביא בשבוע הבא דיווח והתרשמות ממפגש זה מטעם חברי הפורום].
הם בקרו במספר משקים, ונפגשו לארוחת ערב עם נציגי חברות היצוא. ובמרכז הביקור עמדו, כאמור, מפגשים פתוחים עם מגדלים/חברים.

במפגש הדרומי, בתלמי-יוסף, השתתפו כ-15 מגדלים [שהם רוב המגדלים באזור], ובמפגש הצפוני, במושב חרות, השתתפו כ-35 מגדלים. בשני הכנסים נכחו גם אנשי חברות היצוא ומדריכים משה"מ.

מפגשי המגדלים הוקדשו בעיקר לסקירת הפעילות סביב יישום התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020'. היריעה, כידוע, רחבה למדי. המיקוד הפעם היה על השינויים המתוכננים בשלושה נושאים עיקריים:
שינויים שנידונים בתחום ההיצע; במרכזם בדיקת חלופות לשיטות חדשות של מכרזים; מה שמכונה 'השעון החדש'.
שינויים שנידונים בתחום הביקוש; במרכזם הכנות לחדירה לשוקי סין וארה"ב, ויצירת פלטפורמה דיגיטלית בינלאומית במסגרת היעד 'בורסת פרחים עולמית'.
שינויים הנדרשים בתחום הארגוני של הקואופרטיב; במרכזם שינויים הנשקלים במבנה המימון, והשפעתם על ניהול כספי 'הפיקדון' אשר נאספים מהמשתמשים בשירותי המכרזות.

למשתתפים הוגשה מצגת מפורטת ביותר, הכוללת פרטים על הגדרת המטרות, ועל לוחות זמנים ליישום התכנית האסטרטגית. מי שהחמיץ יכול לעיין במצגת באתר הידיעון [באנגלית].

את סקירת הנושאים השונים אשר הוצגו במפגשים הבאנו, ונמשיך להביא, מעל דפי הידיעון. המגדלים שהשתתפו במפגשים העלו שאלות הבהרה שונות, וקבלו עליהן תשובות מנציגי ההנהלה.

נמסר ע"י ירון כוכבי

במרכז היריד - FloraHolland House

'בית פלורהולנד' FloraHolland House יתפוס מקום מרכזי ביריד הבינלאומי של פלורהולנד FloraHolland Trade Fair באלסמיר, בימים 4 עד 6 בנובמבר.
זו תהיה נקודת המפגש שבה יוצגו מיטב החידושים והמגמות בתחום השיווק וצריכת הפרחים.
מיטב אנשי המקצוע יגישו שם מצגות, ויקיימו דיונים אינטראקטיביים במשך כל ימי היריד, ויאפשרו למבקרים לקבל השראה מהמגמות העתידיות בענף הפרחים.
כמו-כן יוצגו בביתן זה הזוכים בשלב חצי הגמר בתחרות 'צבעוני הזכוכית', ותתקיימנה הדגמות של שזירת פרחים 'בסגנון עתידי' ע"י מיטב אנשי המקצוע.
הקישו כאן לצפייה בתכנית האירועים של FloraHolland-House [באנגלית]

מי שמתכונן לבקר ביריד טוב יעשה אם יתעדכן שוב בכל הפרטים אודות האירוע במדור המיוחד באתר פלורהולנד, המאפשר גם הרשמה מוקדמת, שחוסכת זמן בעת הביקור.

המקור: FH News 23/10/2015

אירועים ביריד המסחרי למבקרים מישראל

במסגרת אירועי היריד המסחרי הבינלאומי של פלורהולנד באלסמיר יתקיימו האירועים הבאים במיוחד עבור מגדלים מישראל:
סיור ומפגש למגדלי ירוקים בנאלדוויק – ביום רביעי 04/11 אחה"צ (מגדלי הירוקים קבלו הזמנות אישיות).
מפגש: 'כיצד יכול מגדל ישראלי לשפר את השיווק שלו בעזרת שרותי פלורהולנד'; ביום חמישי 05/11 בבוקר באלסמיר.
מפגש לדיון בנושא 'השעון החדש' והתאמתו לצרכי המגדל הישראלי; יום שישי 06/11 באלסמיר.

פרטים על מיקום מדויק ושעה לשני המפגשים באלסמיר יתפרסמו בשבוע הבא.
המעוניינים במידע נוסף מוזמנים לפנות אל אדה או ירון.

כמו-כן תתקיים התחרות הבינלאומית לשזירת פרחים 'מחוץ לאגרטל' ביוזמת חב' 'אביב' הישראלית ובשיתוף פלורהולנד [ראו ידיעה בהמשך הידיעון]

נמסר ע"י ירון כוכבי

alt בשוקי הפרחים באירופה

היצוא ההולנדי שומר על גידול יציב

בשלושת הרבעונים הראשונים של שנת 2015 גדל היקף היצוא של פרחים וצמחי נוי מהולנד בשיעור מצטבר של יותר מ-3%+.
זאת למרות נסיגה ביצוא הצמחים בשיעור 3%-, ובזכות עלייה מרשימה של יצוא פרחי הקטיף בשיעור 6%+.
בחודש ספטמבר עלה היצוא בשיעור 4.2%+ לעומת ספטמבר אשתקד.
כך עולה מנתונים שפרסם ארגון Floridata המופעל ע"י ארגון סיטונאי הפרחים VGB. [יש לציין שאלה אינם נתונים רשמיים, מאחר שאין יותר חובת דיווח של היצואנים, מאז נסגרה לשכת המסחר HBAG ע"י ממשלת הולנד. גם פירוט הנתונים אינו זמין לכל, אלא לחברי הארגון בלבד].

בלטו בגידול ביצוא בריטניה (16%+), בזכות שער הליש"ט הגבוה, צרפת (12%+), ופולין (14%+) בזכות התאוששות הכלכלות שלהן.
גם איטליה ושוויץ הראו גידול.

רוסיה ממשיכה להוביל את הנסיגה: 26%- פחות מאשתקד בשלושת הרבעונים; ואילו לנסיגת היצוא לגרמניה (4.4%-) יש כמובן משקל כספי גבוה יותר. גם היצוא לאוסטריה נסוג (18%-).

יש לציין כי 'שאר המדינות', כלומר אלה שאינן נמנות עם עשרת היעדים המובילים (ביניהן ארה"ב), צמחו הפעם בשיעור מרשים של 8.5%+.

היצואנים זוקפים את ההצלחה היחסית לשמירת מעמדה של הולנד בשוק הפרחים הבינלאומי לזכות התגובה המהירה לשינוי יעדים 'מהיום למחר' בהתאם לביקושים ולשערי המטבע, למבחר העשיר והאיכותי שהמכרזות מציעות, וללוגיסטיקה המשוכללת של היצואנים ההולנדים.

המקור: VGB/Floridata

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה הנ"ל מספקת מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבועיים הבאים בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית (לפי נתונים היסטוריים).

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 42 המחיר ירד מעט (2.4%-) לעומת שבוע 41, ועמד על 23.8 סנט, תוך ירידה בכמות הכללית של 5%-.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר נמוך ב-13%-, עבור כמות כמעט זהה.
בלטו בירידת מחיר לעומת אשתקד הוורדים, החרציות, והגרברה. כמה מוצרים זכו למחיר גבוה מאשתקד, אך היו עוד רבים שמחירם פיגר אחרי אשתקד, רובם בעקבות כמות גדולה בהרבה שהגיעה לשוק.

בשבוע 43 זינק המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים, בהשוואה לשבוע הקודם, בשיעור 28%+, ועמד על 31 סהט לגבעול. הכמות נותרה דומה (0.6%-).
בהשוואה לאשתקד הממוצע היה גבוה ב-3%+, תוך ירידה בכמות בשיעור 9%-. הייתה זו ה'קפיצה' הצפויה לקראת חגי סוף אוקטובר, אשר השנה איחרה בשבוע לעומת השנתיים הקודמות, אך הגיעה לשיא גבוה יותר.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij/FloraHolland wk 43

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

תחרות בינלאומית לשזירת פרחים ביוזמת 'אביב'

במסגרת היריד המסחרי באלסמיר יקיים תאגיד 'אביב' בשיתוף עם פלורהולנד את תחרות שזירת הפרחים 'מחוץ לאגרטל' Out Of The Vase (על משקל 'לחשוב מחוץ לקופסה').
הפרויקט יתקיים במשך יומיים רצופים (רביעי וחמישי 4+5/11) בתערוכת הפרחים באלסמיר, בסגנון תכנית הראליטי 'מאסטר שף' והוא יסתיים באירוע/מסיבת סיום ביום שישי שתכלול: תצוגת אופנה בנויה מפרחים, בהדרכת מעצב האופנה הישראלי שׂשׂון קדם, הצגת העבודות, והכרזה על הזוכים. ההכרזה תתבצע על ידי מנכ"ל 'אביב' ומנכ"ל פלורהולנד במשותף.

במסגרת התחרות נבחרו ע"י הצוות המארגן 12 סטודנטים לעיצוב מכל העולם, וכל סטודנט מייצג לקוח ומדינה. לאחר תהליך סינון ובחינה לתחרות התקבלו סטודנטים מישראל, הולנד, פולין, רומניה, קניה, יפן, גרמניה, ארה"ב, סין, רוסיה ואנגליה.
במהלך התחרות יקבלו הסטודנטים בכל כשעה וחצי מגורמים שונים נושא, והם יצטרכו לעצב לפיו סידורי פרחים מקוריים, מפרחים וענפי קישוט שמיוצרים בישראל, ללא שימוש באגרטלים.
אחת המשימות תשלב פרחים אקזוטיים שאינם מישראל; במשימה אחרת ישתלבו לקוחות ועובדי פלורהולנד, ובשתי משימות יתבקשו מגדלי ישראל להשתלב ולסייע לסטודנטים לעצב ולהקים את הסידורים.

סידורי הפרחים שהסטודנטים לעיצוב ייצרו יצולמו כחומר פרסומי עתידי ויקבלו ניקוד על ידי צוות שופטים מקצועי, על ידי הקהל, ועל ידי שיפוט גלובאלי (בסגנון האירוויזיון). הזוכים בשלושת המקומות הראשונים יזכו בפרסים כספיים משמעותיים.

משה פרץ מנכ"ל אביב מסר כי מטרות הפרויקט הן לעורר ולייצר ביקוש והתעניינות בתעשיית הפרחים הישראלית, לחזק ולקבע את מעמדו הגלובאלי של הפרח הישראלי, ואת המותג 'הרמוני' כמותג של חדשנות ושל פרחי נישה איכותיים שיודעים להשתלב בסידורי פרחים איכותיים ומקוריים.
מטעם פלורהולנד נמסר כי המטרה היא (גם) לעודד גישות יצירתיות חדשות לשזירת פרחים, כאלה שידברו אל לבו של הדור הצעיר, כדי לגרום לאנשים צעירים להשתמש יותר בפרחים.

נכון לעכשיו נרשמו לנסיעה ולהשתתפות פעילה בתחרות עשרות מגדלים מישראל וההתעניינות בפרויקט במדיה האלקטרוניות היא רבה, ברמה של אלפי כניסות בימים מסוימים לדף הפייסבוק של הפרויקט (באנגלית).

הרעיון לסוג זה של אירוע נולד ב'אביב' עוד ב-2013, כאשר תחרות בסגנון דומה התקיימה במסגרת 'אירוע החדשנות' של אביב.
האירוע הוא חגיגה לפרח הישראלי וכל מגדלי ישראל מוזמנים להשתתף בו ולפעול לקידום מוצריהם.

המקורות: אביב+פלורהולנד