ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 06 2015

חדשות פלורהולנד

עוד מפגש מוצלח בערבה

ושוב, כמיטב המסורת, התקיימו 'הימים הפתוחים' בערבה, זו הפעם ה-24, ומשכו אליהם אלפי חקלאים וספָּקי-שירותים לחקלאות מכל קצווי הארץ לאירוע שהפך לחשוב והגדול ביותר בענף בישראל.
הערבה ממשיכה למשוך אליה את אנשי הענף, וממשיכה להיות 'ספינת הדגל' של החקלאות הצמחית בישראל, למרות הקשיים הגדולים הפוקדים אותה. ומו"פ הערבה, הנושא את 'הימים הפתוחים', הראה לכל המבקרים כיצד אנשי הערבה עמלים על פיתוח תחליפים לגידולים אשר ירדו מגדולתם.

חוקרי תחנת 'יאיר' למחקר ופיתוח חקלאי בערבה תיכונה וצפונית, מטפחים ומאקלמים זני ירקות חדשים. כך יוצר המו"פ יתרון יחסי בהתמודדות שיווקית-כלכלית של הירקות המובחרים מהערבה התיכונה והצפונית, אל מול המתחרים בשוק העולמי. וכמו שמספרת מעין קיטרון מנהלת תחום פיתוח צמחי נוי בתחנת יאיר: "חל שינוי בזני הפרחים שאותם מגדלים באזור הערבה; במקום זני הלימוניום, הטרכליום ופרחי החמניות, מטפחים כעת את פרחי הוורוניקה, הדיכלוסטמה והקריופתריס. במקביל, חווים פרחי הדלפיניום והגודטיה קאמבק, לאחר שהחקלאים הפנו להם עורף למשך תקופת מה. אנחנו מחפשים פרחים שייתנו פדיון גבוה יותר. יש גם היענות לביקוש מהשווקים באירופה". במרכז שוקדים גם על אקלום וטיפוח זני ירבוז/אמרנטוס (גם כצמח מרפא), קאלה, ואפונת המדבר.

לא מעט מגדלי פרחים נהרו אל הערבה מכל חלקי הארץ, וביתן פלורהולנד המה ממבקרים. לא פחות מ-80 מגדלים ישבו לשוחח עם נציגי הארגון, ועוד עשרות עובדי החברות והמוסדות הנותנים שירותים לענף עברו בביתן ויצרו את האווירה של 'מפגש קהילתי'. ביתן פלורהולנד שימש גם בית לאלו מאנשי החברות בענף אשר לא החזיקו ביתן בתערוכה, והם יכלו לפגוש שם את המגדלים שלהם. גם לחב' 'ערבה אופטימום' היה השנה ביתן בתערוכה.

אנשי פלורהולנד מציינים את העובדה שלצד הקושי הגדול בענף כתוצאה מירידת שערי היורו והרובל, ישנם גם לא מעט מגדלים-לשעבר השוקלים כיום לשוב ולהשתלב בגידול פרחים ליצוא. חלקם מקרב 'פליטי הפלפל' בערבה.
מגדלים גילו עניין בנושאים הקשורים למדיניות האיכות החדשה. אנשי מט"פ הציגו בפני המבקרים את מגוון השירותים אשר המחלקה מספקת, וסיפרו על שירותים חדשים המתוכננים אצלם.

תמונות נוספות מהימים בערבה ומהסיורים אצל מגדלי פלורהולנד, אפשר למצוא בדף הפייסבוק של הידיעון.

המקורות: מעריב, פורטל החקלאות, אדה כהן, ירון כוכבי וניצן מוקסיי צילומים: פיני שניר וניצן מוקסיי

מקיימים הערכת מצב למבנה הניהולי החדש של הקואופרטיב

באספה הכללית האחרונה, ב-11 בדצמבר 2014, העלה אחד החברים משאלה לקיים הערכת הצלחה של השינוי במבנה הניהולי של הקואופרטיב אשר פועל מראשית השנה שעברה, וביקש לערב מגדלים בבחינת המצב.
'מועצת המפקחים' נענתה לאתגר, ובימים אלה יוקם 'צוות משוב' ('תיבת-תהודה' בסלנג ההולנדי; 'קבוצת מיקוד' במינוח ישראלי מקובל) אשר יורכב מ-10 מגדלים.
עשרת המגדלים הראשונים שיציעו את עצמם להשתתף בצוות יוזמנו להשתתף בו. כל חבר יכול להציע את מועמדותו לצוות החשיבה ע"י משלוח דוא"ל לכתובת This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.. אלה יצטרפו לעשרה חברים אשר שמשו 'קבוצת משוב' בתהליך ההחלטה על השינוי הארגוני, ובסה"כ ישתתפו בדיונים עשרים חברים-מגדלים.
המפגש לדיון ואיסוף משוב מהמגדלים יתקיים ב-3 בפברואר, ויוזמנו אליו היו"ר ונציגי 'מועצת המפקחים'. ישתתף בו גם יועץ מקצועי חיצוני.

במקביל יתקיים איסוף משוב מחברי הנהלת פלורהולנד, ומהמגזר העסקי הקשור אליה.
כל אלה ישמשו את המועצה אשר תסכם את תהליך ההערכה.

למעשה מתקיים כאן תהליך עליו הוחלט עקרונית בעת קבלת השינוי הארגוני, לקיים כעבור שנה או שנתיים תהליך מסודר של הערכת הצלחתו של השינוי. תהליך ההחלטה על השינוי נערך תוך דיונים ממושכים, ואושר ע"י 'המועצה המייעצת' לפני שהובא ע"י 'מועצת המנהלים' לאישור באספה הכללית ביוני 2013, שם התקבל ברוב של 71%.
כזכור, לב השינוי היה מיזוג 'מועצת המנהלים' עם 'מועצת המפקחים', והפסקת מעורבות המועצה הנבחרת בהחלטות הניהול השוטף [כלומר: הפיכת המועצה לגוף מפקח, וחיזוק סמכויות ההנהלה המקצועית]. צעד זה נוסף על מתן סמכויות-ייעוץ משמעותיות למגדלים, דרך 'וועדות המוצר', אשר נציגיהן מהווים את 'המועצות המייעצות' לפרחים ולצמחים. ראו רקע ופירוט בידיעון מס' 21-2013.

המקור: FH Nieuws 22/01/2015

טל לביא נבחר לוועדת ענפי קישוט ירוקים

עם סיום תהליך ההצבעה המקוונת לבחירת נציגים לוועדת ירוקים [ראו בידיעון מס' 4] נבחרו ברוב קולות ואושרו לכהונה נוספת בוועדה טל לביא מכפר ויתקין, ישראל, ומרסל ואן סנטן Marcel van Santen מנאלדוויק, הולנד.
אנו מברכים את הנבחרים על בחירתם, ומאחלים להם הצלחה.

נמסר ע"י אדה כהן

alt בשוקי הפרחים באירופה

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2015

המקור: BBH
  מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד
  החודש היום החג / אירוע במדינות
  פברואר      
  פברואר 2 קנדלמאס, יום הטיהור, חג נוצרי צרפת
  פברואר 2 יום הפלירט/אהבהבים הלאומי בריטניה
  פברואר 2 יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
  פברואר 5 יום הולדת נסיכת הכתר מרי דנמרק
  פברואר 6 יום העם הסאמי נורבגיה
  פברואר 8 יום התרבות סלובניה
  פברואר 9 יום האם נורבגיה
  פברואר 11 יום יסוד האומה יפן
  פברואר 12 יום הולדת לינקולן ארה"ב
  פברואר 14 יום וולנטין נחוג ברוב מדינות העולם
  פברואר 16 יום הנשיא ארה"ב
  פברואר 15-17 ימי הקרנבל והטקסים הקשורים אוסטריה, גרמניה, דנמרק, הולנד, יוון, נורבגיה, פורטוגל, פינלנד, צרפת, שוויץ
  פברואר 18 יום רביעי של האפר אוסטריה, ארה"ב, גרמניה, שוויץ
  פברואר 19 ראש השנה הסיני סין וקהיליות סיניות ברחבי העולם
  פברואר 21 יום הולדת המלך הראלד החמישי נורבגיה
  פברואר 23 יום מגיני המולדת/ יום הגבר רוסיה
  פברואר 28 יום אנדלוסיה ספרד
  מרץ      
  מרץ 1 יום דויד הקדוש בריטניה
  מרץ 1 מרצישור - חג אביב מסורתי רומניה
  מרץ 1 יום האיים הבאלאריים ספרד
  מרץ 1 יום הסבתא בלגיה, צרפת
  מרץ 3 פסטיבל הבובות/פסטיבל הנערות יפן
  מרץ 8 יום האישה הבינלאומי במיוחד ברוסיה, במזרח אירופה, ובאיטליה
  מרץ 14 יום לבן יפן
  מרץ 15 החג הלאומי הונגריה
  מרץ 15 יום האם אירלנד, בריטניה
  מרץ 17 יום פטריק הקדוש אירלנד, ארה"ב, בריטניה
  מרץ 19 יום האב (וגם סאן חוזה) איטליה, ספרד, פורטוגל
  מרץ 21 היום השווה האביבי יפן
  מרץ 25 יום העצמאות יוון
  מרץ 25 יום האם סלובניה
  מרץ 29 יום ראשון של הדקלים/לולבים אוסטריה, ארה"ב, דנמרק, נורבגיה, פורטוגל
  מקרא:  = קונים פחות פרחים מהרגיל    = 'חג-פרחים' מובהק, ביקוש מוגבר במיוחד

הקישו כאן ללוח השנתי

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

מבט על העקומה מעל מספק לקורא מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 4 עלה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים בשיעור 10%+ לעומת השבוע הקודם, ועמד על 24.3 סנט לגבעול.
הכמות הכללית עלתה מעט; בשיעור 0.6%+.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-3%, תוך ירידה בכמות בשיעור 5%-.
מחירי הוורדים והצבעונים היו אמנם עדיין נמוכים מאשתקד, אך החרציות, הגרברה, הכלניות והנוריות 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה, יחד עם שורה שלמה של מוצרים 'קטנים' שזכו למחירים נאים ביותר, בד"כ כתוצאה מירידה בכמויות שסופקו, לעומת אשתקד.

בשבוע 5 היה המחיר הממוצע זהה לזה של שבוע 4, ועמד על 24.3 סנט לגבעול. הכמות הכללית עלתה בכמעט 6%+.
בהשוואה לאשתקד היה הממוצע גבוה רק 0.5 סנט (2%+) והכמות מעט קטנה מאשתקד (1%-).

העצבנות והחששות לקראת מכירות יום וולנטין היו גדולים. אווירה של חוסר וודאות שררה לגבי היקף ההזמנות הצפוי, והזמנות-מראש בוששו להגיע.

כאמור, ההערכות בקרב הסוחרים לא היו אחידות. רובם חששו מן העובדה שימי הקרנבל חלים השנה יחד עם יום וולנטין, ומן העובדה שיום זה נופל השנה בשבת; מה שמפחית את הביקושים מצד השוק המוסדי. אבל היו סוחרים רבים שהאמינו כי הביקוש במרכז, צפון ומערב אירופה יביא למכירות טובות, אשר ישנו את המגמה החלשה שאִפיינה את תחילת השנה.
לעצבנות מוסיף גם החשש מפני ביקוש חלש לקראת יום האישה הבינלאומי ב-8 במרץ, בגלל השפל הכבד בסחר עם רוסיה ואוקראינה.
הצפי למזג אוויר, הן באזורי הגידול והן באזורי הצריכה, אינו מראה הפרעות שישפיעו לרעה על ההספקה או על הביקוש. הימים הקרובים יבהירו לכולנו איזו מן ה'נבואות' קלעה למטרה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij / FloraHolland + Weekly newsflash Rosa + FH Eelde news wk 5

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הולנד עדיין מובילה את שוק הפרחים העולמי

בזמן התערוכה הבינלאומית לצמחי בית באסן, גרמניה, בשבוע שעבר חשפו מנכ"ל פלורהולנד ומנהל אגף החקלאות והמזון של 'רָבּוֹבָּנק' ההולנדי את 'מפת הפרחנות העולמית' World Floriculture Map 2015 אותה הפיק הבנק בעזרתה הפעילה של פלורהולנד.
ה'מפה' והסקר הקצר שצורף אליה הוכנו בידי כלכלני הבנק, בעוד פלורהולנד סיפקה את הנתונים עליהם מתבסס הסקר. היא מראה את הפרישׂה העולמית של הייצור והסחר במוצרי צמחי-נוי, בהסתמך על נתוני 2013.

הערך הכולל של המסחר העולמי בפרחים וצמחי-נוי, כולל חומרי ריבוי, הסתכם ב-2013 בסך 20 מיליארד $. הולנד, למרות התחרות הגוברת, עדיין אחראית ל-52% מהיצוא העולמי בענף.

בעשר השנים האחרונות התפתח ייצור המוני וזול ליצוא של פרחים בקולומביה, אקוודור, קניה, אתיופיה ומלזיה. יצרנים אלה הגדילו את התחרות בשוק הבינלאומי.
בו בזמן התפתח ייצור מקומי נרחב במדינות עם שוק מתפתח כמו סין, הודו, תורכיה, מקסיקו וברזיל; הייצור במדינות אלה לא השפיע על הסחר הבינלאומי, מאחר והוא נצרך בשווקים המקומיים של מדינות הייצור.
ההשפעה העיקרית במפת היצוא הייתה ביפן, אשר היבוא אליה ממלזיה ומקולומביה גדל מאוד, בעוד היצוא מהולנד נסוג. ואילו באירופה הולנד ממשיכה להוביל, למרות התחרות החדשה; אם כי חלקה בשוק ירד.

בחמש השנים האחרונות לא חל גידול ממשי בהיקף הצריכה של פרחים וצמחים באירופה, אך חלה 'תזוזה' בהרגלי הצריכה: קונים יותר תוצרת זולה ברשתות השיווק, על-חשבון תוצרת יוקרתית בחנויות.

שינוי נוסף שעובר על המסחר בעולם הוא מעבר לתובלה ימית, על-חשבון ההטסה האווירית. זו מגמה שמשפיעה לטובה על ההוצאות הלוגיסטיות הכרוכות במסחר בין-יבשתי. מקולומביה נשלחו כ-700 מכולות עם פרחים רק בקו לארה"ב. מישראל שולחים כ-300 מכולות עם פרחים וענפי קישוט לאירופה כל שנה. גם מהולנד שולחים צבעונים לארה"ב בים.

כלכלני בנק רבּוֹבָּנק ממליצים למגדלים ההולנדים להתמקד בשוקי גומחה (נישה) עם מוצרי איכות מיוחדים של פרחים מקומיים ועונתיים, ולבדל את עצמם מהייצור ההמוני הזול במדינות החמות. המגדלים ההולנדים יכולים גם למצוא חלופות כלכליות ע"י כניסה לשותפויות לייצור בחו"ל, וע"י מכירת ידע למדינות מתפתחות.

הענף ההולנדי כולו צריך, לְדעת עורכי הסקר, להתמקד ביעילות לוגיסטית, ע"י שיתוף פעולה בין כל הגורמים בענף, ולהביא לידי איזון מיטבי בין הביקוש להיצע בשווקים השונים [רוצה לומר: להמשיך לשמש כ'ווסָת' המפנה את התוצרת מכל העולם אל השווקים השונים בהתאם לביקוש המשתנה באופן יומיומי].

הקישורים הבאים מובילים אל מפת הפרחים העולמית, ואל הניתוח של הבנק – [שניהם באנגלית]

המקור: FH News 28/01/2015