ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 05 2015

חדשות פלורהולנד

פלורהולנד יוצאת מפעילויות אשר אינן משתלבות באסטרטגיה החדשה

בעקבות אישור התכנית האסטרטגית 'פלורהולנד 2020' פועלת ההנהלה ליישום ההחלטות ללא דיחוי. בימים אלה נבדקים כל הפרויקטים שפועלים בשלבים שונים, במטרה להפסיק פעילותם של כל אלה אשר אינם עולים בקנה אחד עם תכנית 'פלורהולנד 2020', או אינם תורמים לקידומה. מעריכים כי כמחצית מהפרויקטים הנוכחיים יצטרכו להיפסק.

בשבועות האחרונים נמסרו הודעות על יציאה מפעילויות בהן פלורהולנד הייתה מעורבת בהספקת שירותים ישירות לדרג הקמעונאי.
הצוותים של פלורהולנד שעסקו בתמיכה לרשתות שיווק – כבר פורקו למעשה.
לפני כחודש יצאה פלורהולנד משותפותה במותג קמעונאי מצליח בהנהלת דוגמנית-הצמרת פרדריקה [בתמונה].
ובשבוע שעבר העבירה פלורהולנד את השירות הלוגיסטי לרשתות, Flower Chain Services - אשר מספק 'שרותי-רציף' ללקוחות קמעונאים גדולים - לידי חברה פרטית. פלורהולנד יצאה מכל בעלות בחברה זו.

ההנהלה מבליטה מאוד את השינויים הללו, תוך שהיא מבהירה כי הטיפול בלקוח הסופי נותר ויהיה בראש סדר העדיפויות, אך הפעילות המסחרית "שלאחר רגע המכירה" לא תתבצע ישירות ע"י הארגון, אלא ע"י הסקטור המסחרי. פלורהולנד מתמקדת ביצירת הקשר בין המגדל לבין הלקוחות שלו, אך אינה מספקת שירותים ללקוחות סופיים. כמובן שהתנהלות זו זוכה לשביעות רצון רבה בקרב הסיטונאים.

במסגרת זו נודע בשבוע שעבר כי פלורהולנד תשתף פעולה עם יזמים פרטיים בקיום 'חנות קונספט' במרכז אמסטרדם, ששמה יהיה 'בדיקה מוקדמת' אשר בה יוצגו לקהל הרחב חידושים, לשם קבלת היזון-חוזר מצרכנים. כך יוכלו מטפחים ומגדלים של פרחים וצמחי-נוי לבחון מוצרים חדשים ישירות מול קהל הצרכנים, ולקבל החלטות בהתאם על המשך פיתוח המוצר שלהם.

המקורות: FH Nieuws 06,15, 19, 22/01/2015

פלורהולנד וארגון הסיטונאים יפעלו יחד בקידום מכירות

ארגון סיטונאי הפרחים VGB ופלורהולנד הגיעו להסכמה עקרונית על פעילות משותפת לקידום מכירות החל משנת 2016. מנכ"ל הארגון רוברט רודנבורג מסר כי הפעילות המשותפת תתבצע במסגרת המוסד לקידום מכירות BBH אשר כעת ממומן ע"י פלורהולנד.

ההחלטה מחזירה את שיתוף הפעולה אשר נפסק לפני שנתיים, בעקבות אי הסכמה על אופן גביית ההיטל מהלקוחות, לאחר שנפסק מימון המוסד דרך 'מועצת הצמחים'.
רודנבורג הסביר כי הפרדת הפעילות הייתה אז על רקע של אי-הסכמה בדבר אופן הגבייה של היטל הפרסום על הסוחרים. עכשיו, לדבריו, המחלוקת אינה קיימת.

בימי 'מועצת הצמחים' תרמו המגדלים לקרן הפרסום 8 מיליון € בשנה, ואילו חלקם של הסוחרים היה 6 מיליון. עד אמצע השנה הזו ייקבע "מי עושה מה וכמה" כדברי מנכ"ל VGB.
פלורהולנד לא הוציאה עד כה הודעה רשמית בנדון; אך דברי רודנבורג פורסמו בהבלטה בהולנד.

המקור: Nieuwe Oogst 16/01/2015

'שעון הפלוריסטים' בנאלדוויק עולה על המסלול

השעון לקונים קטנים בנאלדוויק פועל כבר כחצי שנה. כידוע – ההרצה הייתה קשה, והמערכת סבלה מקשיי הסתגלות בקיץ. השבועון הענפי 'בלומיסטרי' ערך כתבה מפורטת אשר מנסה להבין את המצב הנוכחי, ע"י ראיונות עם מגדלים ועם קניינים, וע"י סקר טלפוני.

התמונה המצטיירת היא שהמגדלים המספקים תוצרת באופן קבוע לשעון זה מרוצים מרמת המחירים, ומאמינים כי ניתן לבנות בו מוניטין אישי ע"י הספקה סדירה ואמינה של איכות גבוהה. אפשר להתרשם מהכתבה כי מגדלים שהתמידו לספק לשעון זה רואים תוצאות חיוביות לאחר שמעמדם בקרב הלקוחות התייצב.

בקרב הקניינים יש אמנם שביעות רצון מרמת האיכות, אך הם עדיין לא מרוצים מהמבחר הזמין, והם מצפים לכך שבסיס ההספקה יהיה יותר עשיר. לכן הם מקווים כי קהל הקונים המאיישים את הטריבונה ילך ויגדל, משום שכוח-קנייה ימשוך הספקה יותר עשירה ויותר יציבה.

מנהל השרות לפלוריסט בפלורהולנד, אד ואן דן אנדן Aad van den Enden [בתמונה], סיפר בכתבה על המאמץ המתמשך שצוות פלורהולנד משקיע בתקשורת עם קהל הקניינים, בהפניית תוצרת מתאימה לשעון, ובתכנון של איזון טוב בין ההיצע לביקוש. לדבריו, כעת מתמקדים בשיפור האיכות, לאחר שנוכחו כי זה המפתח להגדלת ציבור הלקוחות שיבואו לקנות בשעון הזה.

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 15/01/2015

גיל פלג נבחר לוועדת פרחי קיץ

עם סיום תהליך ההצבעה לבחירת נציג לוועדת פרחי קיץ [ראו בידיעון מס' 1] נבחר ואושר לכהונה בוועדה המועמד גיל פלג ממושב חרות.
מגדלי פרחי קיץ מוזמנים לפנות אליו בענייני הענף, בטלפון 052-4883476
אנו מברכים את גיל על בחירתו, ומאחלים לו הצלחה

נמסר ע"י מריאן ואן קסטר וירון כוכבי

תזכורת: פלורהולנד תשתתף בימים הפתוחים בערבה

כמיטב המסורת, גם השנה יהיה לפלורהולנד ביתן בתערוכת 'יום פתוח בערבה', אשר יתקיימו בימים רביעי וחמישי, 28+29/01/015. ראו פרטים על האירוע באתר האינטרנט של האירוע.

בואן לבקר אותנו בביתן מס' A75/76
מהולנד יגיעו נציגי פלורהולנד, במטרה לפגוש מגדלים:
Fred van Tol – האחראי למנהלי הלקוחות מחוץ להולנד.
Dirk Jansen – מנהל מט"פ, המח' לטיפול בפרחים בנאלדוויק,
ואִתו אפרת וינר מריינסבורג, וניצן מוקסיי מנאלדוויק.

אל תחמיצו! בואו להיפגש באירוע המרכזי של המגזר החקלאי בישראל.

נמסר ע"י ואדה ירון

alt בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האויר לערים באירופה

היצוא ההולנדי גדל ב-2014

היצוא ההולנדי שמר על צמיחה בשנת 2014, למרות הקשיים. כך עולה מהנתונים שפורסמו לאחרונה ע"י ארגון הסיטונאים VGB [נתונים שנאספו ע"י Floridata, המוסד הפרטי שהוקם ע"י הסיטונאים כדי למלא את משימות לשכת המסחר הממלכתית HBAG אשר נסגרה אשתקד בהחלטת ממשלת הולנד].
היקף היצוא הסתכם ב-5.4 מיליארד €. דומה לרמה בה הוא היה ב-2012, וגבוה ב-2.4%+ ממה שהיה ב-2013. ברבעון האחרון צמח היצוא ב-2%+, וגם הרבעון השני והשלישי הסתכמו בצמיחה; זאת לאחר הנסיגה אשתקד, אשר נמשכה גם ברבעון הראשון של 2014. היקף המכירות בשוק המקומי ההולנדי נותר יציב [לא נמסר נתון].
יצוא פרחי קטיף גדל ב-2014 בשיעור 2% והסתכם ב-3.3 מיליארד €, ואילו יצוא הצמחים גדל ב-5%+, והסתכם ב-2.1 מיליארד €.

בטבלה שלפנינו מפורטים נתוני היצוא ל-10 מדינות היעד העיקריות, ושיעור השינוי לעומת אשתקד בכל אחת מהן. לצערנו הארגון אינו מפרסם נתונים מפורטים נפרדים לפרחים ולצמחים, אלא על כל יצוא הענף ביחד.

בולטת הנסיגה הגדולה ביצוא לרוסיה, אשר הלכה והחמירה לקראת סוף השנה; בחודש דצמבר הסתכמה הירידה ב-19.5%- (!)

לעומת-זאת, הצמיחה בפולין, בשוויץ, ובצרפת מרשימה ביותר, ומשרה אופטימיות בקרב היצואנים.

לאופטימיות בטווח הקצר תורמים שערי החליפין של היורו מול הדולר האמריקני, הפרנק השוויצרי, והזלוטי הפולני, יחד עם סימני התאוששות בכלכלת צרפת. אולם האופטימיות היא זהירה מאוד, בגלל הצניחה בשער הרובל הרוסי והירידה החדה באמון הצרכנים ברוסיה, אשר הייתה 'מנוע הצמיחה' של הענף בשנים האחרונות.

המקור: VGB 19/01/2015

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

מבט על העקומה מעל מספק לקורא מבט-כללי על מצב השוק: הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

הערה: הטבלה אינה מראה את נתוני המכירה של צמחי-גן, אך אלה אכן כלולים בנתון המסכם את סה"כ המכירות בשעונים.

בשבוע 3 הייתה התמונה דומה לזו של שבוע 2, עם עליה של חצי סנט (2.2%+) במחיר, מול ירידה קלה (1.5%-) בכמות.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים נמוך ב-7%-, עבור כמות קטנה ב-2%-.
רוב הפרחים פדו מחיר טוב מאשתקד, אך ירידה במחירי הוורדים, החרציות, והצבעונים הכתיבה ממוצע נמוך מזה של שבוע זה ב-2014. עם-זאת, המחיר היה גבוה ב-2 סנט (8.4%+) מזה שהיה בשבוע 3 בשנת 2013.

בשבוע 4 עלה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים בשיעור 10%+ לעומת השבוע הקודם, ועמד על 24.3 סנט לגבעול. הכמות הכללית עלתה מעט; בשיעור 0.6%.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע גבוה ב-3%, תוך ירידה בכמות בשיעור 5%-.
מחירי הוורדים והצבעונים היו אמנם עדיין נמוכים מאשתקד, אך החרציות, הגרברה, הכלניות והנוריות 'משכו' את הממוצע כלפי מעלה.

הציפיות לקראת מכירות יום וולנטין הקָרֵב הן גדולות. אבל ההערכות בקרב הסוחרים אינן אחידות. יש החוששים מן העובדה שימי הקרנבל, הנחוג בעיקר בקהילות קתוליות (= דרום ומזרח אירופה) חלים השנה יחד עם יום וולנטין, ומן העובדה שיום וולנטין השנה נופל בשבת; מה שמפחית את הביקושים מצד השוק המוסדי [לא קונים זר פרחים לשותפוֹת במקום העבודה]. בכל-זאת ישנם סוחרים רבים שמאמינים כי הביקוש במרכז, צפון ומערב אירופה יביא למכירות טובות, אשר ישָׁנוּ את המגמה החלשה שאִפיינה את תחילת השנה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij / FloraHolland + Weekly newsflash Rosa 22/01/2015

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'יום הצבעונים הלאומי' – שוב הצלחה גדולה

הארגון לקידום מכירות הצִבעונים בהולנד TPN קיים זו הפעם הרביעית את 'יום הצִבעונים הלאומי', בשבת השלישית של ינואר, המסמל את תחילת עונת הצבעונים.
האירוע מתקיים בכיכר הדָאם בלב אמסטרדם. המגדלים מביאים מכלים עם מאות אלפי פרחי צבעונים ומסדרים אותם כגינה ענקית, והקהל מוזמן לקטוף לעצמו את הפרחים.

16,000 אנשים גדשו את הכיכר ועמדו בסבלנות בתור ארוך, בקוֹר מצמרר (אך לא מקפיא...) כדי לזכות בכניסה לשטח הגן.
יום קודם נמכרה עגלת צבעונים שנתרמה ע"י מגדל במכירה מיוחדת במכרזה לאיסוף תרומה למתנדבי הצלב האדום, ובעת פתיחת הכיכר לקהל נמסר בטקס חגיגי שיק של 4,000 €, התמורה של המכירה המיוחדת, לידי נציגי הארגון.

המארגנים טוענים שהצלחת האירוע היא גדולה, משום שעצם קיומו הביא להם עשרות ראיונות ברדיו ובטלוויזיה. זאת מלבד החשיפה העצומה לצבעונים שגרמו אלפי האנשים שהתפזרו ברחבי העיר כשהם נושאים זרים גדולים של צבעונים.
לדברי יו"ר הארגון אריאן סמיט התהודה סביב האירוע הביאה לעליית הביקוש לצבעונים במכרזות, והמחירים עלו. זה היה דרוש מאוד לצבעונים, אשר פריחתם הגיעה השנה מוקדם מהרגיל; הצפה של כמויות גדולות בשוק גרמה למפולת מחירים בשבועות הקודמים.

מומלץ לצפות בתמונות ובסרטוני הווידאו בעמוד הפייסבוק של הארגון, ו/או ביוטיוב וגם עוד אחד חגיגה לעיניים, והערצה לשיתוף הפעולה בין המגדלים שפועלים ביחד למען המוצר שלהם.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 21/01/2015