ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 04 2015

חדשות פלורהולנד

יישום מדיניות האיכות החדשה

מדיניות האיכות החדשה באה לתת מענה במקרים של תלונות קונים. בשבוע שעבר נערכה פגישה עם מחלקת האיכות בפלורהולנד. בעקבות הפגישה ברצוננו להאיר כאן נקודות שלא היו ברורות לכולנו, כהשלמה להסבר שניתן בידיעון מס' 3.

השרות של "תפריט תלונות קונים" – Product complaints menu בא לאפשר לכל מגדל לקבוע איך יקבל את המידע אודות התלונה, ומה לעשות עם הפרחים שהוחזרו.
באיור שלפניכם – טופס ההודעה על תלונה שנמצאה מוצדקת (לטופס המלא יש להקיש על התמונה).

הנוהל הקיים מאפשר למגדל לרשום מספר כתובות מייל או מספר טלפונים וגם לקבל תמונה שמראה את בעיית האיכות. אם לא קיבלתם תמונה, מיילים או מסרונים בהתאם לבקשתכם כפי שנרשמה בתפריט - אנא שלחו מייל חוזר למח' הטיפול בתלונות עם ציון הפרט שחסר לכם (מייל, מסרון, או תמונה) ושלחו לנו העתק.
לכל מגדל יש אפשרות לשנות או להוסיף פרטים ל 'תפריט תלונות קונים'.

'מדד האיכות' QI מתייחס למגדל בשלושת מכרזות היצוא, והוא נמדד באחוזים מסך כל יחידות המכירה במשך 8 שבועות רצופים.

נוהל ביקורת איכות לפני השעון או כמו שהוא נקרא "נוהל צוות התערבות" יופעל רק במקרה שלמגדל היו 3 הערות חוזרות לזן במשך 5 ימי מכירה בכל המכרזות.
 ביקורת האיכות תחדל לאחר שהזן יעבור את ביקורת האיכות יום אחד בלבד בכל המכרזות. במקרה ונמצאה בעיית איכות באחת מיחידת המכירה באחת מהמכרזות המגדל יחויב ב 10.90 €, והפרחים יימכרו למחרת עם הערת איכות (הפרחים לא יוחזרו לפורק).

כל מגדל שזקוק להסבר נוסף לגבי מדיניות האיכות החדשה או עזרה במילוי 'תפריט תלונות קונים' מוזמן לפנות לירון או לאדה.

נמסר ע"י ירון

מחדשים חוזי-הספקה עם מגדלים שאינם חברים

לאחר שהופסק הניסוי ובוטלה המדיניות אשר זכתה לכינוי המוזר "לא חבר - לא שעון, אלא אם...", אשר הייתה אמורה להרחיק מהשעונים מגדלים שתוצרתם מתחרה בתוצרת החברים, החלה עתה פעילות לכריתת חוזי הספקה עם מגדלים שאינם חברים, או חידוש החוזים עם מגדלים שכבר חתומים על הסכמים כאלה.
במקביל, הפיקוח למניעת 'הספקה עודפת' - החורגת ממסלול הספקה סדיר ומשבשת את האיזון בין היצע לביקוש – יהודק ויוחמר, הן לגבי חברים, והן לגבי ספקי-חוזה.

חוזי הספקה מפורטים נחתמים עם ספקים, והם כוללים כמויות מתוכננות וסדירוּת המשלוחים. התהליך ייושׂם במשך שנת 2015. חוזים קיימים יחודשו, ובמידת הצורך יתוקנו.

כללי-משחק להספקה סדירה ולמניעת זעזועים בשעונים יוכנו לכל קבוצת מוצרים בשיתוף עם ועדות המוצר. בשלב הראשון תתמקד הפעילות בקבוצות מוצרים 'המועדות לפורענות', ובהדרגה יטופלו כל המוצרים. ברבעון השני של השנה יפורסמו הצעדים שיותאמו לכל מוצר ומוצר. ייתכנו כללי משחק שונים לקבוצות מוצר שונות.

המקור: FH News 06/01/2015

תזכורת: פלורהולנד תשתתף בימים הפתוחים בערבה

כמיטב המסורת, גם השנה יהיה לפלורהולנד ביתן בתערוכת 'יום פתוח בערבה', אשר יתקיימו בימים רביעי וחמישי, 28+29/01/015. ראו פרטים על האירוע באתר האינטרנט של האירוע.

בואן לבקר אותנו בביתן מס' A75/76
מהולנד יגיעו נציגי פלורהולנד, במטרה לפגוש מגדלים:
Fred van Tol – האחראי למנהלי הלקוחות מחוץ להולנד.
Dirk Jansen – מנהל מט"פ, המח' לטיפול בפרחים בנאלדוויק,
ואִתו אפרת וינר מריינסבורג, וניצן מוקסיי מנאלדוויק.

אל תחמיצו! בואו להיפגש באירוע המרכזי של המגזר החקלאי בישראל.

נמסר ע"י ואדה ירון

מצביעים לבחירה-מחדש של חברי 'וועדת ענפי קישוט ירוקים'

בוועדת המוצרFPC לענפי קישוט ירוקים יש למנות מחדש שני חברים אשר תקופת כהונתם הסתיימה והם זכאים להיבחר מחדש. [ראו הסבר מלא בידיעון מס' 48-2014] הוועדה ממליצה על מינוי מחדש של טל לביא ושל Marcel van Santen. לא הוצגו מועמדים נוספים להחליפם.
הצבעה אינטרנטית מתקיימת עד ליום 28 בינואר, באמצעות גישה לטופס הצבעה, אשר הקישור אליו נמצא כאן וגם במכתב שנשלח לכל מגדלי ענפי הקישוט הירוקים.

משק טל לביא מכפר ויתקין מגדל ירוקים באיכות גבוהה הנמכרים בכל המכרזות. טל מאמין בצורך להגיע אל לקוחות חדשים (במזרח אירופה) ולהכניס מוצרים חדשים לשוק. טל מעוניין להמשיך בחברותו בועדת הירוקים ולהמשיך בפעילות בה החל לפני שלוש שנים, ולהיות חלק מהקבוצה המשפיעה על הובלת שינויים בענף.

Marcel van Santen הוא בעלי משק Figaro שבנאלדוויק. במשק התמקדו תמיד בייצור עלוות מונסטרה, ובשנים האחרונות החלו לעבור למבחר זני אספרגוס. הם שואפים להתרחב, בנוסף להספקה לשעונים, גם למכירה ישירה ללקוחות, על-פי הזמנות מראש. ומוסיף מרסל: הייתי חבר בוועדת הירוקים במשך שנתיים; אין לי אשליות כאילו השגנו רבות עבור מגדלי הירוקים. אך פלורהולנד משתנה, ובתהליך זה ברצוני לפעול למען יצירת הזדמנויות למגדלים הקטנים, אשר מספקים מגוון רחב של מוצרים קטנים; משום שלמגדלים אלה מגיעה ההזדמנות למכור את תוצרתם בתנאים טובים, ומשום שתרומתם למכרזות היא גדולה בהעשרת המבחר, אשר הופך את פלורהולנד למרכז אטרקטיבי עולמי.

מועמד יכול להיבחר רק עם תמכו בו יותר מ-50% מהמצביעים. לכן כל קול קובע, ואתם נקראים כולכם להצביע. אין צורך לבחור במועמד אחד מתוך השניים; שניהם עומדים לבחירה לשני מקומות פנויים.

מתוך מכתב של יו"ר הועדה Carlo Elia

אוספים משוב ממגדלים של 'פרחי קיץ'

במפגש 'ועדת פרחי קיץ' של פלורהולנד היה דיון אינטראקטיבי לגבי 'הזדמנויות ואיומים בפרחי קיץ'.
בשבועות הקרובים יקוימו ראיונות עם מגדלים, כדי לקבל עוד משוב.
מגדלים יקבלו שיחות טלפוניות כדי לתאם ראיון, בו יתבקשו להביע את עמדתם בנושאים הנידונים.
מי שמעוניין להשתתף במשוב יתקשר בבקשה אל ירון כוכבי כדי לתאם ראיון.

נמסר ע"י דורקה

alt בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

 

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבוע הבא כפי שהיו בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית לפי נתונים היסטוריים.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

בשבוע 2 בשנת 2015, למעשה השבוע הראשון למסחר בשנה זו, היתה רמת מחירים דומה לזו של השבוע האחרון בשנה שעברה; 22 סנט בממוצע.
בהשוואה לשבוע זה אשתקד היה המחיר נמוך ב-10%-, עבור כמות גדולה במעט (1%+).

היו אלה מחירי הצבעונים, החרציות, הציפורן הננסית, הגיפסנית והגרברה הגדולה אשר 'משכו' את הממוצע כלפי מטה, בעוד מוצרים לא מעטים זכו למחירים סבירים; כולל הוורדים הגדולים.

בשבוע 3 הייתה התמונה דומה לזו של שבוע 2, עם עליה של חצי סנט (2.2%+) במחיר, מול ירידה קלה (1.5%-) בכמות.
בהשוואה לאשתקד היה המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים נמוך ב-7%-, עבור כמות קטנה ב-2%-.
רוב הפרחים פדו מחיר טוב מאשתקד, אך ירידה במחירי הוורדים, החרציות, והצבעונים הכתיבה ממוצע נמוך מזה של שבוע זה ב-2014.
עם-זאת, המחיר היה גבוה ב-2 סנט (8.4%+) מזה שהיה בשבוע 3 בשנת 2013.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij / FloraHolland

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

סכנה לחברות הולנדיות הסוחרות בפרחים עם רוסיה

יצואנים הולנדים המתמחים בהספקה לרוסיה מוצאים את עצמם בפני קשיים גדולים; החל בירידה בהיקף העסקים, ועד בעיות חמורות בהבטחת התשלומים. גם היצוא לאוקראינה סובל מתופעות דומות.

נפילת שער הרובּל הרוסי מול היורו והדולר, שהחלה מאז הוטלו הסנקציות של המערב על רוסיה באוגוסט האחרון, הופכת את הפרחים המיובאים ליקרים מדי עבור הצרכנים הרוסים, והם קונים פחות. וכשהם קונים – הם מעדיפים את הפרחים הזולים ביותר, על-פני המגוון היקר אותו הם קנו בד"כ. ההזמנות מתמקדות לאחרונה בצבעונים ובוורדים קצרים, על חשבון חרציות, שושן, וורדים גדולים. ישנם דיווחים גם על עלייה בהזמנות וורדים קצרים מקניה.
כבר עתה ברור שההזמנות לקראת יום האישה הבינלאומי בתחילת מרץ יהיו חלשות ביותר.

במקביל, מספרים היצואנים, חלה החמרה/התייעלות ממשית בגביית המכס על יבוא, כתוצאה מביקורת קפדנית בגבול למניעת כניסת סחורות אסורות (כמו ירקות מהמערב) והיבואנים מצליחים פחות לתמרן התחמקות מתשלום מלא, מה שמייקר עבורם את היבוא עוד יותר.
החמרת הביקורת בגבול מביאה גם להתארכות זמן ההמתנה במעברי הגבול; היו משאיות שאיחרו את מועד ההגעה לקראת החג והמשלוחים ירדו לטמיון.

כל זה הביא את הבנקים בהולנד להיות יותר זהירים, ולהימנע מהענקת אשראי עבור יצוא לרוסיה. ואילו הלקוחות הרוסים מוצאים את עצמם מול פחות 'דרכים עקלקלות' להעברת כסף למערב, כתוצאה מהחרם שהטילה אירופה על גופים פיננסיים רוסים.
כך מצאו את עצמן כמה חברות המתמחות ביצוא לרוסיה עם מחזור מכירות שנחתך בדצמבר אצל כמה מהן עד לכדי 50%, שיעור שכבר מאיים על קיומם של כמה מן השחקנים בתחום.

היצואנים, שרואינו לכתבה בשבועון המקצועי ההולנדי 'בלומיסטריי' ביום שישי האחרון, מעריכים כי המצב הפיננסי הקשה ברוסיה יימשך לפחות עוד שנתיים, והם מנסים להיערך בהתאם. הם מקווים שאם שער המטבע יפסיק להשתנות כל הזמן, גם אם יישאר נמוך, אפשר יהיה לקיים עסקים כרגיל. אבל איש מהם אינו רואה את פוטין נכנע ללחצים ומתפשר עם המערב בטווח המידי.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 16/01/2015