ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 03 2015

חדשות פלורהולנד

'מדד האיכות' QI ו'צוות התערבות' נכנסו לפעולה

לאחרונה הונהג 'מדד האיכות' החדש, והחל לפעול צוות ההתערבות המידית בנושאי איכות ואמינות [ראו בידיעון מס' 51-2014]. הצעדים ננקטו בעקבות תלונות חוזרות ונשנות של לקוחות על אמינות לקויה אצל מגדלים רבים, מאז עברה האחריות לאיכות אל המגדל. פלורהולנד נוקטת אפוא פעולות יזומות לשיפור אמינות הנתונים, ומחמירה את הצעדים כנגד מגדלים המספקים תוצרת שאינה עומדת ברמת האיכות המתאימה למכירה, ו/או אינה מוגשת בהתאמה למידע שנמצא בתעודה.

צוות 'התערבות באיכות' נכנס לפעולה כאשר מתקבלות תלונות חוזרות ורצופות בגין תוצרת של מגדל מסוים. הצוות מוסמך לפסול את האצווה (lot, קבוצת מכירה) שנמצאה לקויה. המגדל מקבל הודעה מידית על הפסילה, וגם נושא בעלות הבדיקה (20 €, כמו בעת תלונה מוצדקת).
הצוות גם יוזם מדי-פעם בדיקות אקראי בתוצרת לפני השעון בקבוצות מוצרים בהן היו תופעות שכיחות של תלונות קונים. ההתערבות מתבצעת בשלוש המכרזות הגדולות, כולל 'שעון הפלוריסטים'.
המגדל יכול לפנות אל מח' הטיפול בתלונות בשאלות ולקבל ייעוץ והדרכה כיצד לשפר את הליקויים שנמצאו. אפשר גם לרכוש שרות בתשלום לבקרה קבועה והדרכה אישית בנושאי איכות ואמינות.
כל המידע על מדיניות האיכות נמצא [באנגלית] במדור המיוחד באתר פלורהולנד.

כאמור, בראשית השנה הוחלף 'מדד-האמינות' RI ב'מדד האיכות' QI. החילוף אינו רק משחק באותיות אלא חילוף משמעותי בכל הקשור בבקרת האיכות. להזכירכם: 'מדד האמינות' העריך את אמינות המידע לפני המכירה, ואילו 'מדד האיכות' אומד איכות בלבד, אחרי המכירה (על-פי החזרות קונים).

בישיבה האחרונה של הוועד האזורי RAC נמסר הסבר בנושא מדד האיכות. המגדלים העלו הסתייגויות לגבי דרך יישומו. בתחילת המצגת קיבלנו נתונים לגבי מדד QI של מגדלי ישראל בחודשיים האחרונים; בהשוואה למדינות אחרות לצערנו ישראל נמצאת מדורגת במרחק רב ממדינות אחרות. הממוצע הכללי הוא סביב 1.1% וישראל עומדת על 3.1%. לא נעים... כל החזרת קונה מוצדקת עולה למגדל 20 €.

את מדד האיכות האישי ניתן למצוא בתפריט כמו באיור משמאל, והוא נראה כמו בתמונה למטה:

נמסר ע"י ירון כוכבי + FH News 09/01/2015

תשלום הרבית על 'הלוואת מגדלים' וההחזר השנתי יוקדמו בשבוע

תשלום הריבית השנתית בגין 'קרן הלוואות מגדלים', כמו גם ההחזר השנתי של הלוואות מגדלים שהגיע מועד החזרתן, עובדו לתשלום ביום שישי 9 בינואר. כלומר התשלום יתבצע השבוע ביום חמישי, 15 בינואר.

בחשבון השירותים services invoice/dienstenfactuur שהופק ביום חמישי 8 בינואר הופיעו החיובים עבור 'דמי-רישום' [עלות מספר מגדל / fixed contribution / association fees] וכן חיובים עבור דמי מנוי לשירותים מיוחדים.
החשבון השנתי על 'הלוואת מגדלים' יישלח למגדלים לפני סוף ינואר.

המקור: FH News 06/01/2015

הירוקים נמכרים מעתה בנאלדוויק ב'מכרזי תמונה'

החל ב-8 בינואר נמכרים כל ענפי הקישוט הירוקים Decorative foliage במכרזת נאלדוויק, בשעון מס' 4, במכרזים על-פי תמונה, כפי שזה קורה באלסמיר מזה זמן רב [לא מדובר כמובן בשעון הפלוריסטים]. הצעד ננקט לאחר התייעצויות עם כל הגורמים המעורבים.
המשמעות היא שהתוצרת אינה עוברת לפני השעון, ועל המגדל חלה חובת צירוף תמונה איכותית ואמינה, על-פי הגדרות פלורהולנד.
לאחר תקופת הסתגלות בת חודש, חוסר תמונה ראויה יגרור העברת האצווה לסוף תור המכירה, יחד עם אצוות שסיווגן הורד בביקורת.

עבור המגדל הישראלי ביצוע צירוף התמונה נתון בידי הפורק שלו במכרזה. במקרה של אי עמידה בהנחיות מקבל המגדל הודעה בתפריט התלונות שלו באתר האינטרנט.

המקור: מכתב מאת Sandra Moes

alt בשוקי הפרחים באירופה

הסוחרים מרוצים; המגדלים – פחות...

עם פרוֹשׂ שנת 2015 מתחילים להגיע סיכומי חודש דצמבר, וסיכומי שנת 2014 כולה.

נראה שלמרות הכל, מכירות חג-המולד וסוף השנה הסתכמו בתוצאות חיוביות, לפחות בעיני הסוחרים. אלא שהיו תנודות חריפות ביותר בין הימים השונים, ובין המוצרים השונים. כך שעבור מגדלים רבים ייתכן והסיכום שלילי ביותר, ואילו לאחרים היו עסקים טובים או סבירים. כפי שנהוג אצלנו לומר: "תלוי את מי שואלים"... נתוני המכירה מראים כי לרוב הפרחים לא הייתה עדנה בחג הזה.

המאפיין החשוב ביותר עבור ההולנדים היה מצב הצבעונים. הספקתם הוכפלה לעומת אשתקד, והמחירים צללו בהתאם. לכך הייתה השפעה גם על מחירי שאר הפרחים.

בחוגי המסחר מסבירים שעיתוי החגים – באמצע השבוע עם יום שישי כ'גשר' – גרם לצרכנים רבים לצאת לחופשה קצרה ולהעדר מהבית ומן החנויות.

בתקופה מס' 13 [שבועות 49 עד 52; כולל גם 29+30 בדצמבר, ש'נפלו' כבר בשבוע מס' 1 של 2015] גדל בכל-זאת מחזור המכירות של פלורהולנד בשיעור 3.6%+ (פרחי קטיף בלבד = 2.6%+); זאת בזכות הכמות שגדלה, בין השאר בגלל שהשנה היה בתקופה זו יום מכירות אחד יותר מאשתקד. רמת המחירים של פרחי הקטיף הייתה נמוכה ב-8%- לעומת תקופה זו אשתקד.

מהשווקים המסורתיים באירופה מגיעים דיווחים על מכירות חג-המולד 'רגילות', לא מלהיבות. השבוע שבין חג-המולד לסוף השנה היה חלש מאוד אצל כולם ללא יוצא מן הכלל. להאטה החריפה במכירות לרוסיה הייתה השפעה אחת לפחות על השווקים השונים: השוק היה מוצף בוורדים מאקוודור, אשר המגדלים ייעדו אותם לשוק הרוסי, ולבסוף הציעו אותם בזול במערב אירופה.

המקורות: FH Marktontwikkelingen periode 13-2014 + ITC Market Insider / Market Dynamics

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

 

העקומה מימין מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבוע הבא כפי שהיו בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית לפי נתונים היסטוריים.

בשבוע 2 בשנת 2015, למעשה השבוע הראשון למסחר בשנה זו, היתה רמת מחירים דומה לזו של השבוע האחרון בשנה שעברה; 22 סנט בממוצע.
בהשוואה לשבוע זה אשתקד היה המחיר נמוך ב-10%-, עבור כמות מעט גדולה יותר (1%+).
היו אלה מחירי הצבעונים, החרציות, הציפורן, והגרברה הגדולה אשר 'משכו' את הממוצע כלפי מטה, בעוד מוצרים לא מעטים זכו למחירים סבירים. התחלה לא מלהיבה ביותר לשנה החדשה.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij / FloraHolland

שנה קשה, אך טובה מן הציפיות

2014 הסתכמה בפלורהולנד בגידול צנוע במכירות, בשיעור 1.2%, והגיעה לכדי 4.4 מיליארד € בערך. זה נבע ממכירה של 12.5 מיליארד פרחים וצמחים. יותר טוב מן הציפיות והחששות שהיו בראשית השנה, וגם בכמה רגעים לאורך השנה; אז חששו מנסיגה במכירות.
מסתבר שהביקוש בשווקים העיקריים היה טוב, ולמרות הנפילה ברוסיה ובאוקראינה, היה גידול ביצוא הכולל.

פרחי הקטיף פדו ב-2014 כ-2.5 מיליארד €, שהם 0.7%+ יותר מאשתקד. זוהי תוצאה של עלייה בכמות בשיעור 1%+, וירידה במחיר של 0.3%-.
צמחי הבית פדו 1.6 מיליארד €, שהם 2.6%+ יותר מאשר ב-2013. זה נבע מעלייה של 1.9%+ במחיר, ורק 0.8%+ בכמות שנמכרה. שאר הפדיון נבע מצמחי גן ומרפסת, אשר חוו ירידה קלה במחיר, בכמות, וכמובן בפדיון השנתי.

בשנה האחרונה גדל חלקן של המכירות הישירות על-חשבון מכירות השעונים, אך בקצב אטי לעומת המגמה ב-2013. בסה"כ נמכרו השנה 2.7% יותר במסלול הישיר, שכבר מהווה 51% מכלל המכירות.

את חלקם של מגדלי ישראל במכירות פלורהולנד מסכמים הנתונים שבטבלה באתר הידיעון או בגרסת ההדפסה שלה.
[אלה הם נתונים 'גולמיים' שטרם עובדו סטטיסטית. ייתכנו אי-דיוקים, אך זוהי התמונה הכוללת]
ב-2014 ירדו מכירות פרחי ישראל בפלורהולנד ב12%- לעומת 2013.
399 מגדלים סיפקו לפלורהולנד ב-2014; 30 מגדלים פחות מאשר ב-2013 וב-2012.

המקורות: FH Marktontwikkelingen periode 13-2014 + FH Nieuws 08/01/2015

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הסיטונאים פותחים את השנה בתמיכה בתכנית 'פלורהולנד 2020'

יו"ר ארגון סיטונאי הפרחים VGB, מר הרמן דה-בון, הביע בפתיחת השנה החדשה אמון ותמיכה בפלורהולנד ובתכנית האסטרטגית שלה 'פלורהולנד 2020', והבטיח שיתוף פעולה מלא להשגת האתגרים שהתכנית מציבה. בטור החודשי שלו באתר האינטרנט של הארגון [המצוטט באתרים נוספים] מציב דה-בון את התכנית האסטרטגית של פלורהולנד במרכז הפעילות שהוא צופה לחברי הארגון בשנת 2015, עם דגש על פעילות משותפת לקידום המכירות והגדלת הביקושים למוצרי הענף.

אין ספק שדבריו מאשרים ומאששים את השינוי שחל ביחסים בין פלורהולנד לסוחרים, בעקבות הגישה החדשה שמציגה ההנהלה, שבמרכזה ההכרזה שפלורהולנד תיסוג מכל "פעילות מסחרית שלאחר רגע-המכירה במכרזה". במיוחד לאחר שננקטו כבר צעדים מעשיים להפסקת מעורבות כזו.

הרמן דה-בון מסכם את 2014 כשנה "הטובה ביותר מאז 2007" לענף [כמובן מנקודת המבט של הסוחרים]. הוא רואה הישג בכך שהיצוא צמח מעט, למרות תנאי השוק הקשים שהיו עדיין באירופה, ולמרות הקשיים הכלכליים ברוסיה, אשר הייתה 'מנוע הצמיחה' של הענף בשנים האחרונות.

עם-זאת, מנהיג סוחרי הפרחים מזהיר מאופטימיות יתרה לגבי השנה הקרובה. הוא חושש ממכלול הקשיים באירופה ובעולם כולו, אשר עלולים לעכב את חזרתה של אירופה למסלול צרכני נורמלי. הוא אינו צופה נסיגה בעסקי הפרחים, אך מציע שלא לפתח ציפיות מוגזמות.

לדעת הרמן דה-בון השינויים הטכנולוגיים בעולם – השתלטות המסחר הדיגיטלי ושכלול האמצעים ליישומו – מציבים אתגרים גדולים לסוחרי הפרחים, וגם הזדמנויות. הוא מעריך שיתפתחו 'מודלים לרווח' חדשים בענף, וקורא לחברי ארגונו להשתלב בחידושים ובמגמות החדשים, כמו רובוטיקה, חסכון באנרגיה, קיימוּת, סחר-אלקטרוני, שיווק והכוונת הביקוש, רשתות חברתיות, וכיו"ב.

המקור: FloraNexus 06/01/2015

דיווח ראשוני על נזקי מזג אוויר בענף

עלות נזקי סערת סוף השבוע לחקלאות נאמדת בכ-50 מיליון ש"ח, כך נמסר מקנט – הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות.
מאז תחילת הסערה התקבלו בחברה יותר מ-600 הודעות של נזק מהמגדלים.
דוד גינזבורג, מנכ"ל קנט אמר, כי מדובר בהערכה ראשונית בלבד. החברה עוסקת עתה באיסוף כל הודעות הנזק וניתוחן ואז ייוודע ההיקף המדויק של הנזקים.

עד לכתיבת שורות אלה טרם התברר היקף הנזקים שגרם מזג האוויר הסוער והקר שפקד את ישראל בימים האחרונים לענף הפרחים. נראה שנזקי הסערה בענף היו מוגבלים, ואילו נזקי הקרה טרם אובחנו.

נקווה לטוב!

המקור: הפורטל הישראלי לחקלאות טבע וסביבה