ידיעוני פלורהולנד - 2015

ידיעון פלורהולנד - מספר 01 2015

חדשות פלורהולנד

הידיעון סוגר שנה חמישית

בימים אלה מלאו חמש שנים להופעתו של 'ידיעון פלורהולנד', העלון העברי של הארגון. אנו מקווים שהפרסום השבועי הזה כבר הפך לחלק משִׁגְרַת-יומם של קוראי העברית הקשורים עם פלורהולנד.
היה זה חביב האזה, אז איש 'אגרקסקו', אשר יזם את רעיון הידיעון, על רקע המיזוג של המכרזות למסגרת ארגונית אחת. חביב גייס את העורך, ושִׁכנע את הממונים בפלורהולנד להקצות את המשאבים להוצאת דף שבועי.

הנהלת פלורהולנד וצוות מנהלי הלקוחות רואים חשיבות רבה בתקשורת רצופה, ברורה, ופתוחה עם המגדלים ועם ציבור נותני-השרות לענף בישראל.
גם אם חלקה של ישראל בסל הפרחים המיובאים לאירופה ירד בשנים האחרונות, ואת מקומה תפסו בהדרגה מדינות באפריקה ובדרום אמריקה, הרי שחלקו 'הסגולי' של ענף הפרחים בישראל ממשיך להיות גבוה ובעל חשיבות רבה. לאחרונה פורסמו נתוני היבוא לאירופה של שנת 2013, מהם עולה כי ישראל מספקת כ-25% מכלל הפרחים ה'שונים' וכ-10% מכלל ענפי הקישוט המיובאים ממדינות שמחוץ לאירופה. מכאן שתרומת מגדלי ישראל להעשרת מגוון הפרחים בשוק האירופי היא משמעותית ביותר.

אולם זה לא הכל: מגדלי ישראל היו מאז ומתמיד מובילי חדשנות בענף, והחדשנות היא מנוע הצמיחה של הענף. השותפות בת יותר מ-40 שנה בין המכרזות ההולנדיות למגדלי הפרחים בישראל תרמה רבות לחיזוק מעמדה של פלורהולנד בשוק הבינלאומי, והייתה פורצת-דרך להצטרפות המדינות המובילות בייצור בעולם אל המערכת הקולקטיבית ההולנדית לשיווק פרחים.

עם כל הרצון הטוב – אין לנו, האחראים להופעת הידיעון ולתכנו, מידע מבוסס לגבי ערכו של העלון הזה בעיני המגדלים. לא זכינו להרבה היזון-חוזר במשך חמשת שנות הופעתו.
אנו גם מודעים לכך שלא הצלחנו להפוך את הידיעון ואת אתר האינטרנט הנושא אותו לבמה אינטראקטיבית המביאה גם תגובות 'מן השטח'. מאוד רצינו להביא לכך שחברים יתבטאו בכתב מעל במה זו וישתפו את כולנו בדעתם, עמדתם, שאיפותיהם, או כעסם על הקורה בפלורהולנד וביצוא הפרחים כולו. עד כה נכשלנו.
לכן, נודה מאוד לכל מי שיטרח לכתוב אלינו ולהביע ביקורת/הערכה/הצעה-לשיפור או הצגת עמדה; אם לשם פרסום לכלל הקוראים, ואם רק לתשומת לבם של האחראים לידיעון.

האירועים הציבוריים האחרונים בפלורהולנד, והרוח החדשה שנושבת מכיוונה של ההנהלה החדשה הוכיחו לכולנו כי לדעתם של החברים מן השורה אכן ישנה השפעה על ההחלטות הגורליות של פלורהולנד. לא רחוק היום שכל חבר יוכל להצביע מביתו גם באספות הכלליות.
לכן יש טעם לשתף רעיונות ומחשבות עם עמיתים ושותפים לדרך, ולגבש עמדות משותפות לגבי נושאים המשפיעים על עסקיו של כל אחד מהחברים. רעיונות והצעות שלובנו בעברית בין החברים בישראל ימצאו דרכם אל המנהלים המתאימים בפלורהולנד באמצעות חברי הוועדות השונות, אשר התנדבו לשמש פֶּה לכלל החברים, ואשר הארגון מאזין לדבריהם באופן סדיר.

ממתינים למיילים שלכם!

ירון כוכבי, ניצן מוקסיי, וחומי ינאי

מגדלי 'פרחי קיץ' בוחרים את נציגם

בימים אלה (עד 4 בינואר בחצות) מתקיימת הצבעה לבחירת נציג ל'ועדת פרחי קיץ' FPC Summer flowers של פלורהולנד, במקומו של פיטר סנדרס שהתפטר.
חברי פלורהולנד המספקים פרחים מקבוצת 'פרחי קיץ' קבלו מכתבים המזמינים אותם להצביע באמצעות האינטרנט.

הוועדה ממליצה על גיל פלג, שהציג את מועמדותו. במכתב שנשלח ע"י יו"ר הוועדה מרסל ואן טול כלול גם ה'פרופיל' של גיל [באנגלית] כפי שהוא עצמו ניסח אותו:
גיל פלג ממושב חרות שבשרון הוא מבעלי משק משפחתי – מנחם וגיל פלג - שמגדל ומייצא פרחי קיץ מאז 1982. המוצר העיקרי במשק הוא פְלוֹקס.
המשק היה קשור במשך כל השנים למכרזת אלסמיר, ומאז המיזוג הוא שולח את תוצרתו לכל מכרזות פלורהולנד. הם מאמינים בשיטת השעונים, ורוב תוצרתם מופנית לשעונים.
גיל מאמין שיוכל לייצג נאמנה את מגדלי פרחי הקיץ בישראל, כפי שעשה בעבר כיו"ר הסקציה הישראלית במכרזת אלסמיר. הוא מאמין בחשיבות הייצוג מישראל בקרב הארגון שמאגד מגדלים מכל העולם.

יו"ר הוועדה קורא לכל החברים לתמוך במועמד ולתת לו גיבוי [חשוב במיוחד כמובן שהחברים בישראל יביעו תמיכה במועמד שלהם]. ההצבעה מתבצעת מקישורית זו, כאמור עד 4 בינואר בחצות.
מי שנתקל בקשיים בביצוע ההצבעה יכול לקבל סיוע ממנהלי הלקוחות.

המקור: מכתב 15/12/2014 Marcel van Tol

תזכורת: ימים בהן המכרזות סגורות השבוע

בשוקי הפרחים באירופה

תחזית מזג האויר לערים באירופה

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

העקומה שלעיל מראה את הערכים המוחלטים של מחירי פרחי קטיף בשעונים בשלוש השנים האחרונות. מובאים נתונים של 12 השבועות האחרונים, וגם מחירי השבוע הבא כפי שהיו בשנתיים הקודמות – מה שמסמן מגמה אפשרית לפי נתונים היסטוריים.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. (הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים).

בשבוע 51 בשיא המכירות לקראת חג המולד, עלו המחירים בשעונים לפרחי קטיף, כצפוי: 23.4%+ לעומת שבוע 50, תוך עלייה בכמות בשיעור 24.5%+. הממוצע עמד על כמעט 33 סנט לגבעול.
אלא שבהשוואה לאשתקד התמונה שונה: המחיר הממוצע נמוך ב-9%-, תוך עלייה בכמות של 3%+.
עם-זאת, המחיר השנה גבוה ב-12%+ מזה של שבוע 51 בשנת 2012.
בולטת שוֹנוּת קיצונית במחירי הפרחים השונים בחג המולד הזה. לא מעט מוצרים פדו מחיר נמוך בהרבה מאשתקד, בעקבות עלייה בכמות שהגיעה לשוק, בעוד רבים אחרים זכו למחיר גבוה יחסית, עבור כמות קטנה בהרבה מאשתקד. עם זאת, את הירידה בממוצע הובילו הוורדים הגדולים, שמחירם פיגר אחר אשתקד למרות שהכמות בשעונים לא עלתה.

בשבוע 52 היה כידוע קצר, בגלל החג. עד למועד הוצאת הידיעון לא פורסמו נתוני המכירה של שבוע זה. ייתכן שהם יצורפו לימים שנותרו עד סוף השנה. אנו נפרסם את המידע כאשר יהיה זמין.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij / FloraHolland

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

אווירה אופטימית בחוגי הענף בהולנד

לקראת סוף השנה מציפים את הולנד, כרגיל, סיכומים ופרשנויות בכל תחום, וכמובן גם בתחום ענף הפרחים. דוחות של בנקים, וטורים של בעלי תפקידים בענף מנסים לתאר את העובדות ואת האווירה בענף בתום השנה, ואת הציפיות ומצב הרוח לגבי העתיד.
היטיב להגדיר את האווירה הרמן דה-בון, יו"ר ארגון סיטונאי הפרחים VGB בטוּר החודשי שלו: "אחרי שבע שנים קשות, אין פלא שקיימת כמיהה לחזון ולאסטרטגיה בענף, ואלה באו עלינו בשפע לאחרונה".

אם לסכם את שפע הניתוחים והדעות, מבלי להלאות אתכם בפרטים, נראה שהייתה שנה לא רעה למגדלים בענף הפרחים; בעיקר טובה בהשוואה לשנה שקדמה לה. רוב השיפור מיוחס לעליית מחירים בשוק, ולרגיעה במחירי האנרגיה ובשאר הוצאות הייצור. המכון לכלכלה חקלאית מצא שרווחיות משק פרחים הולנדי השתפרה ב-2014 בשיעור כ-3%+ לעומת 2013. בניגוד לאשתקד, 80% מבעלי משקי הפרחים צופים לסיים את השנה ברווח.
העלייה בהיקף יצוא הפרחים וצמחי הנוי [ראו בידיעון מס' 52] הכניסה כנראה נימה של אופטימיות זהירה באשר לעתיד. מספר גופים צופים גידול ביצוא בשנה הבאה.

מעניין הניתוח הרב-שנתי שמצוטט ע"י דה-בון, אשר מראה כי בחמשת השנים האחרונות גדל ערך הייצור של הענף בהולנד ב-5%+, לכדי 4.2 מיליארד €; וזאת למרות שהשטח המעובד לייצור צמחי-נוי קטן ב-11%- והוא עומד כיום על 61,000 דונם; ומספר יחידות המשק הצטמצם ב-35%- (כיום 2,025 משקים). ערך הייצור ליחידת משק ממוצעת גדל אפוא ב-60%+.
היקף היצוא של פרחים וצמחי-נוי גדל בשנים 2008-2013 בשיעור כמעט 4% והוא עומד כיום על 5.3 מיליארד €; אך בו בזמן קטן מספר היצואנים הפעילים ב-25%-.
כלומר: הענף בהולנד נמצא בתהליך מואץ של התייעלות ובמגמה של גידול מהיר של היחידות העסקיות.

המקורות: BloembollenVisie + Vakblad v d Bloemisterij 11+12+17/12/2014

מעלים את הרף בדירוג MPS

ארגון MPS להסמכת גידולי נוי ל'ייצור נאות' משדרג את התעודה A MPS, ויעניק תואר MPS A+, אשר יעיד על רמה גבוהה מהרגיל של הקפדה על כללי 'ייצור נאות'.
הארגון מסביר את הצעד בכך שהשוק מעלה את הדרישות בהתמדה, ובכך שהתואר 'הרגיל' הפך לנחלת הכלל, לאחר שרוב המגדלים בהולנד כבר מחזיקים בו. הדרגה הנוספת תייחד אפוא את המצטיינים.

מדובר באותם הקריטריונים הנהוגים כיום, אלא שהתוספת '+' תעיד על ציונים גבוהים בכל אחד מהמדדים.
בהמשך מתוכנן גם תואר 'מוגן באופן טבעי' Natural Protected המעיד על גידול ללא חומרי הדברה, המיועד ליצרני 'גידול ביולוגי'.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 10/12/2014