ידיעוני פלורהולנד - 2013

ידיעון פלורהולנד - מספר 47 2013

alt חדשות פלורהולנד

סיכום סיור של ועדת ירוקים בהולנד – נובמבר 2013

הנציגים מישראל, אורי פרום, טל לביא, וגלעד מורקס השתתפו בפגישה השלישית של הועדה לשנת 2013, שנערכה בהולנד ב-5 לנובמבר (בשבוע היריד המסחרי של פלורהולנד).
בתחילת כל ישיבה מסכמים את הישיבה הקודמת. הפעם סיכמנו את סיור הוועדה בארץ בחודש ספטמבר, והחלפנו רשמים ממפגש המגדלים שנערך בבית אריזה השרון. סוכם לערוך מפגשים נוספים בישראל, ודובר על רצון לערב יותר את המגדלים בפעילות הוועדה, על מנת שחבריה יוכלו לשמוע על 'הבעיות מהשטח'.

שמענו הרצאה מפיו של דירק יאנסן מטעם מט"פ - המחלקה לטיפול בפרח, על השינויים והשיפורים במחלקה. אחד השינויים החשובים הוא הקמת צוות של אנשי מכירות ישירות, שמיועד לשרת רק את המגדלים שמשתמשים בשרותי מט"פ. הצוות מורכב מ-8 מוכרים המחולקים לשתי קבוצות גידול, פרחי הקיץ/ירוקים וורדים.
[למידע נוסף אפשר לפנות לאפרת וניצן. לקריאת מכתב ההסבר למגדלים באתר הידיעון, יש להקיש (PDF)כאן].

אורי פרום יידע את הועדה לנושאים שהועלו בAC - 'המועצה המייעצת' של פלורהולנד, בה הוא חבר מטעם 'ועדת הירוקים':
איחוד שעונים ומרכז לוגיסטי.
נדונו הבעיות שבתפעול FloraNext.
מגדל נבחר כיושב ראש למועצה המייעצת AC והחליף את היו"ר הנוכחי שהיה עובד פלורהולנד.

הנושאים שנדונו בוועדת הירוקים:
מעבָר למכירת כל הירוקים בשעון אחד באלסמיר: הירוקים היו מפוצלים בין שעון 3 ושעון 10; הוחלט לקבץ את כולם לשעון אחד. קבוצת הירוקים (277) שנמכרה בשעון 3 אוחדה עם קבוצת הירוקים בשעון 10 - הצעד נועד לחזק את קבוצת ענפי הקישוט ע"י ריכוז ההיצע [ראו מידע בידיעון מס' 46].
'יחסי חבר / לא חבר' הנושא החם שעל הפרק. הרעיון הכללי הוא שמגדל שאינו חבר לא יוכל למכור בשעונים אלא אם כן הוא אינו מפריע למסחר של החברים. בתחילת השנה הבאה יחל פיילוט עם 5 גידולים: גיפסנית, ציפורן, לימוניום, ליזיאנטוס, וחמניות.
אָרד רייטנבאך, הספונסר של הוועדה, ענה לשאלה שהעלו חברי הוועדה: למה נחלשו השעונים? ההסבר שלו הוא שהשעון לא נחלש אלא שהכמויות של העסקאות עלו - והיום יחס עסקאות/שעון בפרחים הוא 30% עסקות ו-70% שעון. בסיום אָרד הודיע שהוא מסיים את תפקידו בפלורהולנד בסוף השנה. הוא הבטיח שיעזור ככל יכולתו במציאת ספונסר חדש שיתאים לתפקיד ולמטרות הוועדה.

פגש מגדלים הולנדים אחה"צ באותו היום נערך מפגש מגדלים בדומה לזה שנערך בישראל בספטמבר. לאירוע הגיעו כ-30 מגדלים הולנדים ואירופאים, כולל 4 מגדלים מאיטליה. חברי הוועדה הישראלים הציגו את עצמם באמצעות מצגת. כחלק מהאירוע נערכה תחרות סידור פרחים שכמובן הורכב ברובו מענפי קישוט ירוקים. במהלך הערב נבחר הסידור המנצח על ידי המארגנים ועל ידי נציגי הוועדה. הפגישה התנהלה בהולנדית ותרגום ניתן ע"י דורקה.

לסיכום: המפגש עם המגדלים בהולנד והמפגש עם המגדלים בארץ הראו את חשיבות המפגשים בעצם הפגישה עצמה, שתורמת למעורבות המגדלים.

כתב: גלעד מורקס

הוחל ביישום בשלבים של מדיניות חדשה לבקרת איכות

העיקרון של הפסקת ביקורת מוקדמת של איכות המוצר [ראו הסבר בידיעון מס' 32] ייושם בשלבים, תוך כדי 'ניסוי וטעיה'. החל מ-28 באוקטובר נכנסו המוצרים סחלב-לקטיף ויוּקָה-בעציץ לפיילוט של יישׂום מעשי. במשך החודש הראשון זוכים המגדלים לסיוע צמוד של צוות פלורהולנד בכל מקרה של תלונת לקוח. במשך השבועות הראשונים ייקבע, ביחד עם 'ועדות המוצר' FPC הרלוונטיות מהו שיעור תלונות 'סביר'. מגדלים ששיעור התלונות אצלם היה מעבר לנורמה שנקבעה – יזכו לליווי צמוד לתקופה נוספת, שאחריה, אם שיעור התלונות נגדם יהיה גבוה מהנורמה – הם יהיו חייבים בביקורת-מוקדמת בתשלום.
לפי התכנית יושלם יישׂום התכנית על כל המוצרים עד סוף 2014.

להחלטה על היישום קדם, כזכור, ניסוי ממושך שנערך בפרחי אלסטרומריה.
הלקחים העיקריים מהניסוי היו:
רעיון 'תווית הבטחת איכות', לפיה המגדל מבטיח לקונה אורך חיי מדף, אינו ישׂים; הוא פשוט "לא עבד".
שיעור תלונות הקונים לא עלה כתוצאה מהפסקת הביקורת המוקדמת.
המגדלים בד"כ הצליחו להתמודד עם תלונות קונים בעצמם (התערבות המבקרים לא נדרשה).
הפסקת הביקורת נראית אפשרית עבור רוב המגדלים, אבל יש צורך בהתאמת 'חוקי המשחק', כדי למנוע ניצול לרעה של ההנחיות הקיימות.
יופסק הדירוג של 'מדד האמינות' בנושאי איכות המוצר, אך יישאר מדד כזה לנושאי אמינות הנתונים.
המגדל יישׂא באחריות מלאה לאמינות הנתונים (עליו להסדיר חלוקת אחריות עם חב' הפריקה).

כאמור, פרטי היישׂום וכללי המשׂחק הסופיים יתגבשו תוך כדי היישׂום-בשלבים, תוך לימוד משותף עם 'ועדות המוצר' השונות.

המקורות: מצגת לחברי הועד האזורי + FH Nieuws 24/10/2013

ימים בהן המכרזות סגורות בדצמבר-ינואר

החג יום בשבוע תאריך שבוע מס'
חג המולד (יומיים) רביעי - חמישי 25-26 בדצמבר 52
ערב השנה החדשה שלישי 31 בדצמבר 1
ראש השנה האזרחי רביעי 1 בינואר 2014 1
alt בשוקי הפרחים באירופה

מבזק ידיעות על מבחר פרחים – חדשות מ'קונקט'

את המדור הזה כותב עבורנו חירט-יאן יונגריוס Gert-Jan Jungerius האחראי לקשר עם מגדלי ישראל ב'קונקט'.
בגִרסה האנגלית הוא מדווח למגדלים באפריקה, איטליה, ודרום אמריקה; מתוכה אנו מתרגמים לעברית את החלקים המעניינים למגדלים בישראל, ואשר טרם הופיעו בידיעון.

תזכורת:
מומלץ למגדלים להשתמש בשרות clock news המאפשר תקשורת ישירה עם הקניינים בשעון ע"י משלוח מצגת PowerPoint אשר תוקרן לצד השעונים בהפסקות, וגם תשלח לכל הקניינים בדוא"ל. כך אפשר ליידע את הלקוחות על התחלת הספקה או סיומה, על זנים חדשים, וכיו"ב [ראו פרטים בידיעון מס' 39] אפשר לשלוח את המידע אל האחראים This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. או אל חירט-יאן This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it..

מצב ההספקה:
ההספקה מקניה זורמת כרגיל, אך עקב גשמים שיורדים שם אנו צופים האטה בקצב ההספקה.
באתיופיה עכשיו טמפרטורת לילה נמוכה יחסית, אבל ההספקה לא פחתה.
בהולנד שורר מזג אוויר קר ומעונן, ולכן ההספקה נמוכה. אנו צופים שכך היא תישאר בשבועות הקרובים. עונת הצבעונים צפויה לאחר מעט השנה, אך להִמשך עד הפסחא. התחזיות מדברות על הספקה קצת גבוהה מאשתקד, כ-1.7 מיליארד פרחים; אבל75% מזה כבר הוזמן מראש...
ההספקה מישראל גדלה עכשיו מדי יום.
בספרד ובפורטוגל מתרחב ייצור פרחי קיץ; בחלקו תוך מעורבות הולנדית. לאחר שהמגדלים שם קבלו הודעות על מדיניות פלורהולנד לגבי ספקים שאינם חברים – מסתמנת שם מגמה לבקשות הצטרפות כחברים. חברים חדשים עשויים להגדיל את הספקת פרחי הקיץ למכרזות.
[הערת העורך: בינתיים התפרסמה בעיתונות הענפית בהולנד ידיעה על כך שבפלורהולנד טרם התגבשה הערכת-מצב לגבי השפעת המדיניות החדשה על מצב ההספקה: האם היא תגרום לתוספת או להפחתה בכמויות שיימכרו דרך פלורהולנד]

שיווק:
במשך היריד המסחרי באלסמיר נפגשו חירט-יאן ודורקה עם נציגים ממכרזת Flower Auction Japan מטוקיו. הם מעוניינים ליצור קשר עם ספקי פרחי-איכות מישראל. דובר על קיום עסקאות ישירות.
[הערת העורך: למעוניינים במעקב אחרי שוק הפרחים ביפן מומלץ לגלוש לאתר של מוסד ITC המסונף לאו"ם, שם מתפרסמים מדי שבוע מחירי 4 המכרזות הגדולות ביפן, במסגרת אתר Market Insider. הנתונים מיפן הם בהמשך לדוח 'מדד פלורהולנד' שמופיע שם]
אירוע 'פרחי קיץ בחורף' יתקיים ב-23 בינואר, במודל Winter Plaza ['כיכר חורף' על משקל 'חוצות היוצר']. האירוע מכוון לבעלי חנויות, לשוזרי פרחים, וליצואנים, ומאפשר למגדלים לקדם את מוצריהם. במשך 2014 יאורגנו שלושה אירועים כאלה. חירט-יאן מייצג את 'קונקט' בצוות המארגן. פרטים יבואו.

המקור: Marktontwikkelingen periode 11

מדד פלורהולנד לפרחי קטיף

מבט על העקומה הנ"ל מספק לקורא מבט-כללי על מצב השוק:
הקו האדום מסמל את רמת המחיר באופן יחסי למחיר הממוצע הכללי אשתקד. הקו הכחול מסמל את הכמויות שסופקו, באופן יחסי לאלה של אשתקד. המדד של אשתקד מופיע כ-100 נקודות (%), כך שכאשר הקווים עומדים על 100 בסולם – המשמעות היא שהמחיר או הכמות זהים לאלה של השבוע המקביל אשתקד. האיור מראה תמיד את הרמה ההשוואתית היחסית בששת השבועות האחרונים.

בטבלה משמאל מופיעים שיעורי השינוי בכמות ובמחיר, בשבוע המדווח, לעומת השבוע המקביל אשתקד. הטבלה אינה כוללת מוצרים אשר השינויים בהם לעומת אשתקד היו קטנים.

הסבר מפורט על המשמעויות של נתוני המדד והשוואת המחירים, אפשר לקרוא בידיעון מס' 41.

בשבוע 45 היה המחיר הממוצע הכולל רק מעט נמוך מאשתקד (3%-); זאת משום ששני המוצרים 'הגדולים' איזנו את התמונה: מחיר הוורדים הגדולים ירד ב-8%-, בעוד מחיר החרציות עלה ב-8%+. כפי שניתן ללמוד מהטבלה כאן משמאל, רוב המוצרים החשובים פדו מחירים נמוכים מאשתקד, בעוד מספר קטן של פרחים השיגו מחיר גבוה בהרבה, בעקבות ירידה חדה בכמויות שלהם.

בשבוע 46 המשיך המחיר הממוצע לפרחי קטיף בשעונים לעלות (6.5%+) לעומת שבוע 45, תוך עליה קלה בכמות (1.5%+). בהשוואה לשבוע המקביל אשתקד המחיר הממוצע פיגר מעט (1.3%-), למרות שהכמות הכללית הייתה נמוכה ב-5.2%-.

המקורות: FloraHolland + Vakblad v d Bloemisterij

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

'משק דן' – משתלת דנציגר חוגג 60

בשבוע שעבר חגגה משתלת דנציגר, 'משק דן', יובל 60 שנים לפעילותה. המשתלה המשפחתית נקראת על שם דן (דניאל) דותן/דנציגר- הבן הבכור, שנפל בעת שירותו כטייס בחיל האוויר ב-1970.
המשק נוסד ע"י ארנסט וזהבה דנציגר ב-1953 במושב משמר השבעה. בתחילה גידלו סייפנים, אחר כך חרציות, אלסטרומריה, פרזיות ועוד, אך המהפכה הגיעה לאחר תחילת גידול הגיפסנית.
עם הצטרפות הבנים גבי ומיכה לעבודה במשק נוספו זנים חדשים ומשק דנציגר הפך בהדרגה לשם דבר בארץ וברחבי העולם כחברת טיפוח זנים בעלת מוניטין והצלחות בקנה-מידה עולמי.

ארנסט דנציגר [בתמונה] נולד בגרמניה, ולאחר עלייתו ארצה כנער ב-1939 למד בביה"ס הריאלי בחיפה. בגן-שמואל התאהב בחקלאות ויותר מאוחר התאהב גם בזהבה. לאחר גלגולים, הוא כטרקטוריסט, והיא כמזכירתו של שר החקלאות, הגיעו בני הזוג בתחילת שנות ה-50 למושב משמר השבעה, שם החל החיפוש אחר הענף המתאים להם, שכאמור נמצא לבסוף, והתאים להם ככפפה ליד.

כאשר החל ענף הפרחים ליצוא להתפתח בישראל, באמצע שנות השִׁשִׁים של המאה הקודמת, היו בני הזוג דנציגר כבר "ותיקים ומנוסים" ותרמו הרבה להעמקת הידע של המדריכים ושל המגדלים שהצטרפו לענף, תמיד בסבלנות ובמאור פנים.
תעודת יקירי ענף הפרחים הוענקה לבני הזוג לפני כשנתיים על תרומתם המשמעותית לקידום ענף הפרחים.

היום, כשהדור השלישי כבר הצטרף לעסק המשפחתי, החברה חובקת עולם ופעילה בהרבה מדינות. היא עוסקת במחקר ופיתוח, בטיפוח זנים, ובריבוי ובגידול מסחרי.
במסגרת אירועי חגיגות ה-60 התקיים בשבוע שעבר יום עיון מעניין לקהל אנשי המקצוע, וללקוחות החברה מכל העולם, שהגיעו לישראל כדי לחגוג עם המייסדים.
קבלת הפנים החגיגית הייתה הזדמנות נאותה לאנשי הענף להצדיע לזהבה לרגל 87 שנותיה, ולארנסט החוגג 90 . עד מאה ועשרים!

המידע נמסר ע"י חביב האזה, ונאסף באינטרנט

פרויקט גדול של פרחי קיץ באתיופיה

חב' 'אסמרלדה' Esmeralda Farms האמריקאית רכשה 1,500 דונם באתיופיה, והיא מתכננת לגדל בהם פרחים. בעיקר פרחי-קיץ שונים, וגם מעט וורדים. החברה מתכננת להתחיל בעבודות בשטח כבר בינואר 2014, אם תזכה לשיתוף פעולה יעיל מצד השלטונות המקומיים.

החברה, שבסיסה במיאמי, פלורידה, היא בבעלותו של פיטר אולריך [בתמונה], יליד גרמניה. היא מגדלת פרחים באקוודור על-פני 2,650 דונם, ויש לה שלוחות ייצור גם בפרו, בקולומביה, בקוסטה-ריקה, ובמקסיקו. היא מעסיקה כ-5,000 עובדים. לחברה גם שלוחה העוסקת במחקר, והיא ידועה במוצרים 'ידידותיים לסביבה'.

המעבר לאפריקה נובע מעלייה ניכרת בהוצאות הייצור באקוודור. בכוונת החברה לצמצם את פעילותה באזור דרום אמריקה.
חב' 'אסמרלדה' הפסיקה לחלוטין לפני מספר שבועות לשווק תוצרת באמצעות המכרזות ההולנדיות; לכן מעריכים שגם התוצרת הצפויה מפעילותה באתיופיה לא תעבור דרך 'פלורהולנד'.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 11/11/2013