ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 51 2011

חדשות פלורהולנד

תמונות מהחגיגה בכפר המכביה

הנה סו"ס התגברנו על התקלות הטכניות והאנושיות, ואנו מגישים לכם קישור לאלבום-אינטרנט ובו מאות תמונות שצולמו בנשף המאה של פלורהולנד בכפר המכביה ברמת-גן, שהתקיים ב-1 בדצמבר.
לחיצה על הקישור תביא אתכם אל האלבום.
הקשָׁה כפולה על תמונה ממוזערת תגדיל אותה עבורכם.
כדי לעבור לתמונה הבאה בגודל מלא – לחצו על 'צללית החץ' הנראית כאשר אתם מעבירים את העכבר על פני השוליים הימניים של התמונה. חזרה לתמונה הקודמת – ע"י אותה הפעולה בצד השמאלי של התמונה.
אפשר לצפות בתמונות ברצף ע"י לחיצה על Slideshow. מצאתם את עצמכם בתמונה ואתם רוצים לשמור אותה? כאשר התמונה בגודל מלא, חפשו בתפריט שמעליה את הכיתוב Download.
לחיצה על 'כפתור' זה תאפשר לכם לשמור את התמונה במחשב שלכם. (טיפ: עדיף שלא להשתמש בלחיצה ימנית על העכבר ושימוש באופציה save image as..., כי אז תקבלו תמונה באיכות/רזולוציה נמוכה יותר).

את התמונות צילם שי מ'סטודיו בזק' בכפר-סבא; הוספנו גם כמה תמונות שצילמו עדה כהן ויעקב אילון.
להנאתכם: לאלבום

העלאת הגובה המרבי בהעמסת עגלות המכרזה

פלורהולנד מתאימה את העגלות והתשתיות (גובה משקופים וכיו"ב) לשם שימוש יותר יעיל בעגלות המכרזה.
החל מ-1 בדצמבר מתאפשרת העמסה לגובה 2.60 מ' באלסמיר, בריינסבורג, ובאלדה.
בנאלדוויק ובבלאסוויק השינוי יתאפשר במהלך 2012, כאשר תושלם שם התאמת התשתיות.
האחריות על העמסה שתמנע נזק לתוצרת, נשארת כמובן על המגדל (באמצעות הפורק שלו).
המשמעות המעשית היא אפשרות להטעין עגלה בשלוש קומות של פרחים באורך עד 70 ס"מ, או 4 קומות של פרחים באורך 50 ס"מ, וכיו"ב, עם השארת רווח בטיחותי מספיק בין הקומות; רווח שימנע נזק גם בעת החלוקה לקונים.
השינוי חל, כמובן, גם לגבי צמחי-עציץ וסדירות פרחים; לשם-כך עודכנו הנחיות ההגשה של VBN, שתחולתן תהיה מתחילת השנה החדשה.
פלורהולנד מדגישה כי אין חובה לבנות את העגלות לפי גובה מרבי, אלא שזו אפשרות העומדת לבחירת המגדל.
מגדלים השולחים מחוץ להולנד חייבים כאמור, לתאם את השינויים עם הפורק שלהם.

'אגף השוק המקומי' יוצא לדרך

באספה הכללית השנתית ביום חמישי האחרון אושרו תעריפי השרותים השונים אשר אותם ישלמו המגדלים פרטי השינויים הארגוניים שמתכננת פלורהולנד לשנה החדשה [ראו ידיעון מס' 40] טרם נודעו ברובם. אך האגף החדש לטיפול בשוק המקומי בהולנד כבר גובש למעשה. האגף, בניהולו של אָד ואן דן אֶנדן, כיום מנהל מכרזת בלאסוויק (ומי שריכז את צוות ההקמה של מכרזת ריין-מאס לקראת המיזוג), יעסוק בעידוד, בתמיכה, ובתיאום כל פעילות פלורהולנד בשוק המקומי. בראש וראשונה כמובן ממכרזות בלאסוויק ואילדה, המתמחות בשוק ההולנדי, אך גם בפעילות השיווקית הקשורה לשוק זה בשלושת 'מכרזות היצוא'.
יעדי האגף יהיו, בין השאר:

התאמת מערכת הקניה-מרחוק ושרותי סחר-אלקטרוני לצרכי הלקוחות בשוק המקומי.
המשך פיתוח 'שרותי השעון' המסופקים ללקוחות המכרזות הקטנות (לפי הזמנה).
הקמת דגם ל'שרותי הספקה'.
שיווק של מוצרים מיוחדים ('מוצרי גומחה')

מנהל מכרזת אלדה, קייס הוּקסְטרָה, המסייע כרגע בתהליך בניית האגף החדש, יעבור בראשית השנה הבאה לנהל את מח' 'שרות הלקוחות' של פלורהולנד.

נמסר ע"י טוֹם סטֵלינגוֶורף, מנהל היבוא במכרזת אלדה

תזכורת: ימי חג בפלורהולנד

באירופה חוגגים, והמכרזות תהינה סגורות ביום שני, 26 בדצמבר (היום השני של חג מולד). מח' הפריקה של פלורהולנד בנאלדוויק ובריינסבורג יטפלו בפרחים ביום זה.

בשוקי הפרחים באירופה

משק כנפי חג-המולד

בשבוע 49 השוק היה עדיין טוב מהשבוע המקביל אשתקד, אך הפער הצטמצם; לא משום שהביקוש אשתקד היה פחות גרוע, אלא משום שהקור הגדול ששרר אז השפיע חזק גם על ההספקה. במיוחד פרחי פקעת הולנדים סופקו השנה בכמויות גדולות בהרבה מאשתקד, ומחיריהם צנחו.
עם-זאת, הוורדים, החרציות, והגרברה – המשיכו 'לחגוג' במחירים גבוהים בהרבה מאשתקד [לצערנו, אין בידינו נתונים אודות מוצרים אחרים, האופייניים למגדלי ישראל].
מאילדה מוסר לנו טום על מחירים טובים לגיפסנית, למגינית, ולפילודנדרון קסנדו, בעוד מחירי השעווה נמוכים, וקוכיה אינה זוכה לביקוש כלל.

התגובות מסוחרי השווקים השונים, למען האמת גם מצידם של יצואנים הולנדים רבים, ממשיכות להיות מאוכזבות משהו, עם-זאת שוררת אופטימיות באשר למכירות חג המולד, בזכות מזג האוויר המתאים – לא קר מדי כדי להשבית את המסחר, אך קר מספיק כדי להשאר בבתים בחג.
ההערכות המבולבלות-משהו הנשמעות בחוגי המסחר משקפות למעשה את אי-הבהירות השוררת בכלכלת אירופה כולה בימים אלה. למשל: העובדה שתעשיית הרכב הגרמנית צמחה דווקא עכשיו ב-15%+ גורמת לפרשנויות שונות לגבי השפעת המצב הכלכלי על ענפים שונים. הנסיון עם ענף הפרחים בעִתּוֹת משבר באירופה גם הוא מתעתע: היו משברים בהם הצרכנים התיחסו לפרח כ'מוצר מותרות' שאפשר לוותר עליו, אבל היו גם משברים בהם הפרח נתפס כ'פּינוּק זול' המפצה על ההכרח לוותר על הוצאות יקרות, כמו חופשה בחו"ל.

טרם נודע מה היו תוצאות המכירה בשבוע 50, ואילו עכשיו אנו בפתחו של שבוע השיא במכירות חג-המולד. אף אחד מהגופים האחראים לשיווק הפרחים לא הוציא בסוף השבוע הערכת-מצב. לא נותר לנו אלא להמתין ולראות כיצד תסתכמנה מכירות החג בסוף השבוע הנוכחי.

המקורות: FH prijsinfo wk 49 + Bolbloemen prijzen wk 49 + Eelde news week 50 + ITC/MNS Bulletin

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

פלָנטיוֹן – צמיחה שנתית של 8%+

גם חברי המכרזה הקטנה 'פלנטיון' בעיירה אֵידֶה התכנסו לאסיפה שנתית בשבוע שעבר. הם שמעו דיווח מההנהלה ממנו עולה שמחזור המכירות ב-2011 הגיע לכדי 113.7 מיליון €, גידול של 8%+ לעומת אשתקד. השנה הנוכחית היתה למעשה השנה השלמה הראשונה שהמכרזה פועלת במיקומה הנוכחי, לאחר מיזוגה משתי מכרזות קטנות במהלך 2010.

הגידול העיקרי היה במכירות פעילות התיווך, שצמחה ב-12%+ והסתכמה ב-64 מיליון €, בעוד מכירות השעון צמחו ב-2%+, ומכירות מרכז הגינון גדלו ב-8%+. המנכ"ל אנדרה קרָויסֵן הביע שביעות רצון מהתוצאות, שהושגו בזמנים קשים לכלכלה ההולנדית. הוא הציב יעד צנוע של צמיחה בשנה הבאה – 3%+, בהתחשב באי היציבות הכלכלית במדינה.
יעדי הפיתוח לשנת 2012 הם בתחום הקניה מרחוק, וקיום 'יום הגנן החובב' במרכז הגינון.

הרצאת אורח מעניינת ליוותה את האסיפה: מומחה לעיצוב-פְּנים סיפר על תרומתם של הצמחים לטיהור האוויר במקומות העבודה. עובדה זו הוכחה במחקר של סוכנות החלל האמריקאית, במסגרת לימוד האפשרויות לנקיון האוויר בחלליות מאוישות, כבר ב-1989; אבל לאחרונה חודרת המודעוּת לנושא, ומגדלי הצמחים יכולים לנצל זאת לשיפור עסקיהם, לדעת המרצֶה

המקור: BloembollenVisie 15/12/2011

הסיטונאים אישרו את שיתוף הפעולה בהפעלת BBH

האספה הכללית של ארגון סיטונאי הפרחים VGB הסמיכה את הנהלת הארגון לנהל מו"מ עם פלורהולנד על הפעלה משותפת של המוסד לקידום מכירות פרחים BBH, לאחר שזה יוצא מחסות מועצת הצמחים PT, החל מראשית 2013.
אז יצטרכו המגדלים (פלורהולנד) והסוחרים (VGB) לגבות בעצמם את ההיטל הדרוש להפעלת מערכת קידום המכירות [ראו גם בדיווח על האספה הכללית של פלורהולנד בידיעון מס' 50, וכן בידיעונים 44 ו- 34].
מנהל הארגון רוברט רודנבורג מסר באספה שהוא מקווה להסכמת 'לשכת המסחר' HBAG לגבות את ההיטל מהיצואנים [הלשכה היא גוף חצי ממלכתי, ולא ברור לכן אם מותר לה לגבות היטל שאינו מטעם המדינה. לכך חשיבות רבה עבור הסיטונאים, מאחר והארגון שלהם אינו כולל את כל הסוחרים הפעילים בענף, ואילו HBAG גובה אגרה מכל משלוח יצוא, על-פי חוק].

לפי ההערכות, הסיטונאים אמורים לתרום למוסד קידום המכירות כ-5.5 מיליון € בשנה.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 15/12/2011

משׁאָל בין היצואנים לגבי איכות הוורדים מיבוא

אחת מחברות היצוא התלוננה בפני ארגון הסיטונאים VGB כי בשבועות האחרונים נמכרו בשעוני אלסמיר וורדים מיבוא כאיכות 1A, בעוד למעשה הם לא עמדו בקריטריונים המתאימים.
הנהלת הארגון העבירה אפוא משאל בין חבריה, כדי לעמוד על היקף הבעיה, ולטפל בה בהתאם מול פלורהולנד.
הארגון מסר שכבר היו שיחות עם פלורהולנד בנושא, אך עתה נראה כי הבעיה החריפה ויש צורך לפעול לתיקון התופעה.

[הערת המערכת: הבאנו את הסיפור, שאינו נוגע ישירות למגדלים מישראל, כדי להמחיש את השינוי ביחסי קונה-מכרזה שחלים לאחרונה: בעבר היה הקונה רואה את התוצרת לפני ובעת המכירה, ולא יכול היה להתלונן על כך שהאיכות אינה תואמת את ההגדרות. עכשיו הוא מסתמך על מה שכתוב בתעודת המכרזה, ויש לו הצדקה לדרוש התאמה מלאה להצהרת המגדל ולביקורת של המכרזה]

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 16/12/2011

המסחר בפרחים יקרב בין פקיסטן והודו

שיחות על הפשרת היחסים ועידוד פעילות כלכלית משותפת בין השכנות-האויבות הודו ופקיסטן הולידו (לפחות בפקיסטן) יוזמה לשיתוף פעולה כלכלי בשני תחומים: הפקת סרטים, ומסחר בפרחים. בפקיסטן קראו יזמים להקים במשותף עם גורמים הודים "בורסה לפרחים כמו שקיימת בבנגלור" כדי להקל על המגדלים בפקיסטן להשתלב במסחר בענף.
היוזמה הושמעה בעת ביקור משלחת כלכלית מפקיסטן אצל לשכת המסחר ההודית.
בפקיסטן נשמעים כבר זמן רב קולות הטוענים כי יש במדינה תנאים מצוינים לגידול פרחים, וכי הענף אינו מתפתח בגלל חוסר-מעש של השלטונות. העדיפות לפרחים צריכה להִנָתן, על-פי גורמים אלה, משום שהם מביאים הכנסה גבוהה יחסית ליחידת שטח, בהשוואה לגידולים המסורתיים בחקלאות המקומית. עתה נראה כי נקרתה הזדמנות לעניין את הממשלה בהשקעה בענף, כמנוף פוליטי להפשרת היחסים עם הודו.

המקורות: The Hindu Business Line 05/12/2011 + nation.com.pk 28/11/2011