ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 50 2011

חדשות פלורהולנד

אספה כללית בעידן הדיגיטלי

אמנם הקיבוצים בישראל השכילו להעביר אספות חברים אל מכשירי הטלויזיה בדירות הפרטיות כבר לפני שנים רבות, אבל פלורהולנד הפליאה להשתמש בטכנולוגיות החדישות ביותר, כדי לאפשר לכל חבר, באשר הוא, לעקוב בשידור חי אחרי מהלך האספה השנתית, ואף להציג שאלות בזמן אמת בפני היו"ר. האפשרות הזאת פתחה במיוחד בפני חברי פלורהולנד ברחבי העולם אפשרות חדשה של מעורבות בתהליך הדמוקרטי של הקואופרטיב.
אמנם בינתיים בתרגום רק לאנגלית, ואמנם בינתיים ללא אפשרות להשתתף בהצבעה, אבל החוויה היתה שלמה ומרגשת. הטכנולוגיה פעלה ללא תקלות של ממש, והכיסוי היה מלא. חסרה כמובן רק הגישה למזנון העשיר שבטרם פתיחת האספה.
מלהיב לא פחות היה תהליך ההצבעה האלקטרונית. אחרי 'הצבעת ניסיון' בה התבקשו הנוכחים להצביע על בחירת מאמן חדש לקבוצת כדורגל, נערכו כל ההצבעות באמצעות המערכת החדישה, ותוצאותיהן הוכרזו, ונראו מעל גבי המסכים, בתוך פחות מדקה. כל משתתף קבל מכשיר דמוי טלפון סלולרי, וכרטיס זיהוי מגנטי לאישור זכאותו להצביע. הנסיון כבר הוכיח שגם מי שהחזיק בשלושה כרטיסי הצבעה הצליח להצביע בנוחות בתוך 15 שניות.
האספה ניתנת לצפיה מוקלטת גם עתה, ע"י גלישה לאתר, והרשמה בעזרת כתובת הדוא"ל, השם, והקוד שקִבֵּל כל חבר על גבי ההזמנה לאספה. חוויה מומלצת!
אין ספק שב-8 בדצמבר 2011 נפתחה הדרך שתוביל, בסופו של דבר, לאפשרות של השתתפות פעילה באספות ובהצבעות גם מבלי לטוס להולנד.

הצעות המועצה אושרו ברוב גדול
על סדר היוום של האספה עמדו מספר נושאים, אשר הוצגו ע"י היו"ר ברנרד אוסטרום, המנכ"ל טימו הוּחֵס, ומנהל הכספים אֵריק ליאוֹוָוארדן.

התקציב השנתי, וגובה ההיטלים שמתבקשים ממנו, אושרו ברוב של כ-80% [ראו פירוט ההיטלים בידיעה נפרדת בהמשך]. השינוי המהותי הוא הגדלת דמי-המנוי השנתיים, הנובעת מקיטון במספר המגדלים הפעילים. נמסר כי מצבה הפיננסי האיתן של פלורהולנד מבטיח את פעילותה התקינה גם בזמנים הקשים העוברים על כלכלת אירופה בימים אלה.

מימון תקציב קידום המכירות, יעבור ממועצת הצמחים PT אל המגדלים והסוחרים באופן ישיר. החל מ-2013 תהיה גביה נוספת של 0.2% ממחזור המכירות, לטובת הפעלת מוסד BBH, שיוצא מחסות ה-PT במסגרת שינויים מבניים בתפקידי מועצות המוצרים בהולנד. היטל המועצה יוזל, על-פי הצפי, בשיעור דומה לעליה בעמלת פלורהולנד כאמור.

השינויים במבנה הארגוני של הקואופרטיב, או כפי שהנושא הוגדר "מבנה מעורבות המגדלים בהחלטות", אושר ברוב מוחץ של כ-92.5%. מדובר, כפי שכבר נמסר כאן מספר פעמים, בביטול ה'ועדים האזוריים' והפיכת 'ועדות המוצר' לגופים יציגים, המשתתפים בתהליך קבלת ההחלטות במעמד של ייעוץ למועצת המנהלים. מספר 'ועדות המוצר' יגדל ל-35, ומתוך חברי ועדות אלה יוקמו שתי 'מועצות ייעוץ' – אחת לפרחים והשניה לצמחים. עם זאת, 'ועדים אזוריים' ימשיכו להתקיים בארצות חוץ – קניה, אתיופיה, וישראל. [לא נמסרו פרטים על אופן ייצוגם של מגדלים מחוץ להולנד ב'ועדות המוצר' השונות]

המידע נאסף ממעקב און-ליין אחרי מהלך האספה, ומהודעה לעיתונות מיום 09/12/2011

תכנית החיסכון של פלורהולנד – חייבים להחליט עכשיו

בשבוע הרביעי של ינואר תשלם פלורהולנד, כמו בכל שנה, את כספי קרן החיסכון למגדלים אשר דמי חסכון-החובה נגבו מהם לפני 8 או 10 שנים. מגדלים שאמורים להזדכּוֹת עבור סכומים שישתחררו בינואר – קִבּלו הודעות על כך. הזיכוי נעשה באופן אוטומטי לחשבון המגדל.
למגדלים המעונינים לשמור את הכסף בתכנית חסכון, ולא לפדות אותו מיד, מציעה פלורהולנד תנאים אטרקטיביים בתכנית 'הלואת חברים מרצון'. הכסף מופקד לחמש שנים בתכנית חסכון הנושאת רבית בשיעור 0.5% יותר מהריבית על 'חיסכון החובה'. השיעור נקבע מדי שנה; ב-2012 תהיה זו רבית של 3.4%. פרוט מלא של התנאים, באנגלית, ניתן לקרוא כאן.
מי שמעונין להפקיד את הסכום שהשתחרר, או חלק ממנו (הפקדה מינימלית היא 1,000 €), חייב להגיש את טופס הבקשה לפני ה-1 בינואר 2012. את הטופס אפשר להוריד מכאן.
טפסים חתומים יש לשלוח במייל אל This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. או לפקס מס' 31-174-633834+ או, כמובן להעזר באחד מאנשי הקשר.

נמסר ע"י יאן פריזה ממחלקת 'ענייני הקואופרטיב'

תעריפי השרותים לשנת 2012

באספה הכללית השנתית ביום חמישי האחרון אושרו תעריפי השרותים השונים אשר אותם ישלמו המגדלים בשנה הבאה.
בעיקרון – השינוי היחיד הוא העלאת דמי מספר המגדל ('עלות מספר מגדל', או כפי שהם מכונים בהולנדית, משום מה, 'התרומה').
בתקנון הקואופרטיב ישנה שורה של שרותים אותם יש לממן מדמי החבר השנתיים. מאחר ומספר המגדלים הפעילים קטן בשנים האחרונות, ואילו היקף ההוצאות לא השתנה מהותית, יש לגבות סכום יותר גבוה מכל מגדל, כדי לצבור את הסכום הדרוש.
כיום, מחויב המגדל בסכום בסיסי של 500 €, בתוספת 0.5% מהפדיון שלו, עד לתקרה של 250,000 € מהמחזור שנתי; כלומר: עלות המספר המיירבית יכולה להגיע ל- 1,750 € בשנה.
התעריף החדש שאושר הוא הרמת תקרת המחזור הכספי לכדי 350,000 €, כלומר עלות המספר המיירבית תגיע לכדי 2,500 € בשנה. [הסבר מלא על 'עלות מספר מגדל'' אפשר לקרוא באתר ידיעון, במדור 'פלורהולנד'].
כל שאר ההיטלים - עמלה, דמי קבוצת-מכירה, ודמי שמוש בעגלה – נותרו ללא שינוי. חיוב עבור שמוש בדליים לא ישתנה, מלבד עליית מחיר של סנט אחד עבור שימוש בדלי מס' 577.
טבלת החיובים לשנת 2012 לפי סעיפים וסניפים נמצאת באתר הידיעון, במדור 'פלורהולנד'.

נמסר ע"י דורקה ואן באלן

תמונות מהחגיגה בכפר המכביה

כפי שדווח כאן בשבוע שעבר, מסיבת המאה של פלורהולנד בכפר הכביה ברמת-גן היתה אירוע עליז ומלבב. קיווינו להביא כבר השבוע קישור לאלבום אינטרנט בו תוכלו לראות את עצמכם ואת חבריכם נהנים מהחברותא, ושמחים יחד עם פלורהולנד. מסיבות טכניות ואנושיות – האלבום טרם הוכן. בתמונות שכאן אפשר לראות שאכן היה שמח; ואת האלבום נאלץ להביא רק בשבוע הבא.

בשוקי הפרחים באירופה

נובמבר חיובי מסמן דצמבר עוד יותר טוב (?)

בשבוע 48 היו הכמויות והמחירים נמוכים מאלה של השבוע מס' 47, אבל גבוהים בהרבה מאלה של השבוע המקביל אשתקד. וזה לאור העובדה שאשתקד היה דצמבר 'דפוק' בגלל מזג אוויר קשה.
'תקופה 12' (שבועות 48 – 45) המקבילה ברובה לחודש נובמבר, הסתכמה בתוצאה חיובית בפלורהולנד, עם עליה במחזור המכירות של 6%+ לעומת אשתקד (פרחי קטיף עלו ב-7.5%+). המכירות המצטברות מראשית השנה מפגרות עתה רק ב1%- אחר אשתקד, עם סיכוי סביר לסיים את השנה במכירות זהות לאלה של 2010, אולי אפילו גבוהות במקצת.
העליה במחזור המכירות נגרמה ברובה הגדול ע"י מחיר ממוצע גבוה יותר (5.6%+ בפרחי קטיף), ובהולנד ישנה שביעות רצון. ככל שזה ישמע מוזר – התגובות שנשמעות מן השווקים השונים אינן שמחות לחלוטין. רוב הסוחרים ביבשת חשים שהביקוש לפרחים ירד, וכי השפעת המצב הכלכלי הבלתי-ברור מורגשת היטב בשוק. את הסתירה הזו אפשר אולי להסביר רק באיזון הטוב שהיה לאחרונה בין היצע לביקוש, ובכך שבהשוואה לאשתקד הביקוש אינו גרוע כ"כ, מאחר ואז השוק היה כמעט משותק עקב מזג אוויר קשה ביותר. כמובן שעבור המגדל קובעות תוצאות המכירה במכרזות, ואלה אינן גרועות כלל לאחרונה. תגובות הסוחרים הן בד"כ יותר סוביקטיביות, ואינן משקפות תמיד נכונה את מצב העסקים של ספקי הפרחים.

כפי שכבר ציינו כאן בשבוע שעבר, מצב הרוח בהולנד אופטימי לקראת חג-המולד, מאחר ותחזית מזג האוויר אינה מבשרת אסונות.

המקורות: FH prijsinfo wk 48 + Bolbloemen prijzen wk 48 + Marktontwikkelingen periode 12

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

באתיופיה יהיה תקן מחייב לקרטון יצוא

חמש חברות אתיופיות מתחרות עתה על הרישוי לייצר את תיבת-הקרטון הסטנדרטית ליצוא פרחים. הממשלה, בשיתוף גורמים בענף ובמוסדות המחקר קבעה תקן מחייב לאריזת פרחים ליצוא. התקנה החדשה אמורה להכנס לתוקף יחד עם התקנה מעוררת המחלוקת לדיווחי יצוא לפי משקל, במקום לפי מספר גבעולים [ראו ידיעה בידיעון מס' 43]. חברות יצוא יחויבו להשתמש אך ורק בקרטון הסטנדרטי, שגם יצטרך להכיל מספר מרבי של גבעולים, מוכתב לכל סוג פרח; זאת כדי למנוע תופעה קיימת של דחיסת-יתר של פרחים, הגורמת לנזקים, ופוגעת במוניטין של התוצרת האתיופית.
לקרטון התקני משקל עצמי מרבי של 1.8 ק"ג, והוא חייב לעמוד בעומס של 450 ק"ג. השלטונות אומרים בפה מלא כי הסטנדרטיזציה תקל עליהם את הפיקוח על היצוא, והבטחת העברת כל הפדיון המתקבל בחו"ל חזרה אל המדינה.

המקור: Addis Fortune 20/11/2011

הצרכן האמריקאי יגיב טוב להבטחת חיי מדף של פרחים

הקרן הציבורית בארה"ב למחקרים לקידום ענף הפרחים EFA פרסמה לאחרונה תוצאות של מחקר מקיף שמומן על ידה, ובוצע ע"י מדענים מאוניברסיטאות במינסוטה, במישיגן, ובטקסס. המחקר בדק את כל ההיבטים וההשלכות של הענקת אחריות לחיי מדף של פרחים. אחריות לחיי מדף מקובלת במוצרים רבים, אך כמעט שלא ניתן למצוא אותה לגבי פרחים בארה"ב [כידוע, השיטה מקובלת מאוד במכירת פרחים בבריטניה, וזכתה שם להצלחה רבה במגזר הסופרמרקטים].
המחקר מצא כי 76% מהצרכנים יעדיפו לרכוש פרחים עם אחריות לחיי המדף. הצרכנים מוכנים לשלם תוספת של 3%+ בממוצע עבור פרחים עם אחריות.
הממצאים מורים שההשפעה החיובית העיקרית של הבטחת אחריות תהיה על רוכשי מתנות, ועל צרכנים שמהססים לרכוש פרח שאינם ממש מכירים אותו. לכן אפשר להניח שתגרום להרחבת הצריכה.
המדען שעמד בראש צוות המחקר מציע להקים מערך תוויות להבטחת איכות וחיי מדף, וטוען שההשקעה תשתלם במהירות. לקריאת המחקר בשלמותו, כמו גם מחקרים אחרים על צרכנות פרחים, ועל ארגון AFE שמממן אותם, בקרו באתר www.endowment.org

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 29/11/2011