ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 49 2011

חדשות פלורהולנד

'חגיגת המאה' ברמת-גן – אירוע מרגש

ברוב פאר ובאווירה לבבית נחוג ביום חמישי האחרון, בכפר המכביה ברמת-גן, נשף 'מאה שנות צבע' של פלורהולנד, לציון מאה שנות המכרזות הקואופרטיביות בהולנד. היה זה הנשף האחרון בסדרת חגיגות בהולנד (שלושה אירועים), בקניה, באתיופיה, ובישראל.
[ראו גם בידיעונים מס' 48, ו- 47]
למעלה מ-500 חברי הקואופרטיב בישראל, ספקי שרותים, ועובדי מוסדות הקשורים עם פלורהולנד התאספו לערב עמוס חוויות, יחד עם מספר נציגים שבאו במיוחד מהולנד, ובראשם היו"ר ברנרד אוסטרום. החגיגה נערכה 'בסגנון הולנדי' עם שפע כיבוד ומשקאות, והרבה מוסיקה של להקת 'מנדרין'.

בדברי ברכתו, אשר שולבו בהקרנת תמונות היסטוריות, ציין היו"ר אוסטרום (שנאם באנגלית, בעוד תרגום דבריו לעברית הוקרן על מסכי ענק) את הגאווה שחשים חברי פלורהולנד כלפי הנחישות והיצירתיות שליוו את מגדלי הפרחים ההולנדים, שהפכו אותם להיות המובילים בעולם בסחר הבינלאומי בפרחים. הוא ציין הערכה רבה לשותפים מארצות נוספות, והדגיש את מקומם של מגדלי ישראל בפתיחת הדרך לשיתוף בינלאומי, כבר לפני 39 שנים. ברנרד הביע בטחון בדרך הקואופרטיבית, אשר תמשיך להוביל את הענף לעתיד מבטיח, למרות הקשיים התמידיים.
לאחר ברכות שרת החקלאות ופיתוח הכפר, הגב' אורית נוקד, ושגריר הולנד, מר פלדקמפ, נשא דברים קצרים צבי שטייניץ, אולי הוָתיק מראשוני הענף החיים עמנו, ומי שהיה הנציג השני באלסמיר, והמשיך ללוות את 'מגדלי הבורסה' במשך שנים רבות. צבי ברך בשם הענף בישראל את פלורהולנד על הישׂגיה ההיסטוריים ומעמדה כמוביל עולמי. צבי העלה בדבריו את זכרו של מקס וייל ז"ל, שהלך לעולמו לפני מספר חודשים, אשר היה היוזם והכוח המניע של שיתוף הפעולה בין מגדלי ישראל והמכרזות ההולנדיות, ואשר בלעדיו, כדברי צבי, לא היינו חוגגים בישראל את מאה שנות המכרזות.
הערב נחתם בריקודים, ולפרידה קִבּלו המשתתפים מתנת פלורהולנד – ספר מהודר שיצא לרגל חגיגות המאה, ובו סִפּוריהם של אישים שנבחרו לייצג תרומה משמעותית להתפתחות המכרזות במשך מאה השנים. עורכי הספר בחרו, כמייצגי הענף בישראל, להביא את סיפוריהם של חביב הָאזה, ושל אבנר שיר מהערבה.
[בתמונה: ברנרד אוסטרום מברך (צילום: יעקב אילון). בשבוע הבא נשתדל להביא עוד תמונות, ו/או לפרסם קישור לאלבום אינטרנט שיכלול את כל התמונות שצולמו ע"י שי מ'פוטו בּזָק']

ומכרזת ריין-מאס חוגגת שנה

ביום חמישי האחרון מלאה שנה לפעילותה של המכרזה המאוחדת 'ריין-מאס' שבהרונגן, גרמניה. היא נוצרה, כזכור, ממיזוג של שתי המכרזות הגרמניות של ארגון 'לַנדגָארד' עם מכרזת ווֶנלו של פלורהולנד. שני המנהלים המשותפים [בתמונה], רוּד קנוֹר ההולנדי, ופרָנץ-ווִילִי הוֹנֵן הגרמני, ציינו בסיפוק שמחזור המכירות השנה יסתכם בכ-270 מיליון €, 5.5%+ יותר ממכירות שלושת המכרזות ב-2010, בטרם מיזוגן; זהו הישג מעֵבר לציפיות, אמרו.
למכרזה נוספו במשך השנה 87 לקוחות חדשים, בעוד 27 ותיקים וקטנים נטשו אותה. מספר לקוחות 'רכישה מרחוק' KOA גדל ל-187, והם אחראים ל-15% ממחזור המכירות. רוב הלקוחות פעילים באזור, המכונה Euregio, משני צידי הגבול גרמניה-הולנד. אך ישנם לא מעט קניינים הפונים לשוקי מזרח אירופה, תוך ניצול הקרבה הגיאוגרפית היחסית, ותוך שימוש באפשרויות הרכישה מרחוק.
המנהלים לא הסתירו את הקשיים הרבים שליוו את המכרזה בשלביה הראשונים, אשר נבעו מ'הבדלי תרבויות' בין המכרזות השונות, ומהקושי בהטמעת שיטות פלורהולנד בקרב הלקוחות והיצרנים הגרמנים. הם צינו בסיפוק את ההבנה והסבלנות שגילו הלקוחות והספקים בראשית הדרך, מה שאִפשֵר להתגבר על מחלות הילדות ולהגיע לתפעול חלק.
היעדים שמציבה ההנהלה לעצמה בשנת 2012 הם המשך בניית התשתיות, הטמעת המסחר הוירטואלי, וחיזוק 'מדד האמינות' של הספקים. המאמץ יתמקד במטרה להרחבת חוג הלקוחות, בתקווה לשמש מקור ליצואנים אל מחוץ לאזור, ובמקביל – העשרת המבחר המוצע לקונים.

השבוע נודע גם על יריד מסחרי חדש באזור שיוזמים הארגון החדש של מגדלי האזור Paletti [ראו בידיעון מס' 45] יחד עם ארגון משתלות העצים האזורי ומרכז גינון מקומי.
היריד יתקיים מ-31 בינואר עד 2 בפברואר בעיירה ההולנדית מלדרסלוֹ, ליד ווֶנלו, ויִקָרא Via Venlo Euregio, 80 מגדלים מהאזור יציעו בו את מרכולתם.
חברת לנדגרד (השותפה עם פלורהולנד במכרזת ריין-מאס) ממשיכה בפעילות של עסקאות BB עם מגדלים, גם בישראל, בשיתוף פעולה עם 'קלוק סרוויס' של מכרזת ריין-מאס, בניהול אסתי עמר בגרמניה וירון לנדסברג בישראל.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij + Veiling Rhein-Mass 29+30/11+02/12/2011

ויכוחים סביב גובה התעריפים לשנת 2012

התקשורת הענפית בהולנד מדווחת בימים האחרונים על אי-הסכמות בין פלורהולנד ונציגי הסוחרים בדבר גובה העמלות שהם ישלמו בשנה הבאה. נציגי ארגון הסיטונאים במו"מ טוענים שפלורהולנד צריכה להוריד את העמלות על 'קניה מרחוק', מאחר והתשתיות לשרות זה כבר שילמו את עצמן, ומאחר ומספר המשתמשים בשרות גדל באופן משמעותי. כמו-כן הם מוחים על כוונת פלורהולנד לגבות תשלום עבור הטיפול ב'עגלות הדֶניות' (עגלות של המאגר האירופאי CC Containers המשמשות לשינוע בינלאומי של צמחי-בית). הסבב הנוכחי של המו"מ נותר לכן ללא הסכמה.
פלורהולנד מכחישה את העובדות עליהן מבססים נציגי הסוחרים את טענתם, ומבהירה שחיובים בגין שימוש ב-KOA יוזלו בשנה הבאה, ע"י הנחות גדולות למשתמשים גדולים. את הגביה עבור הטיפול בעגלות הדניות רואה פלורהולנד כמוצדקת לחלוטין, ומסבירה שהגביה תאפשר הורדת דמי השכירות של עגלות אלה.
בו-בזמן מתארגנת קבוצה של סוחרים ומגדלים למחות בפני מועצת פלורהולנד על גובה ההיטלים אשר מייקרים את השרות עבור 'מוצרי גומחה'. לטענתם, מוצרים מיוחדים, הנסחרים בכמויות קטנות, משלמים היטלים אשר מעלים את סך הוצאות המכרזה שלהם לשיעור שמעל 10% מהמכירות. פלורהולנד בוחנת את התלונה, וטרם פרסמה תגובה רשמית.

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij + BloembollenViesie 24+25/11 + 02/12/2011

תזכורת – כפי שפורסם כאן מספר פעמים, ביום שני 26/12/2011, היום השני לחג-המולד, כל המכרזות תהינה סגורות

בשוקי הפרחים באירופה

שילוב של תנאים חיוביים

שילוב של מזג אוויר אופטימלי עם ירידה בכמויות הביא להמשך המחירים הגבוהים, יחסית, במכרזות. אשתקד בזמן הזה שרר באירופה מזג אוויר קר עם שלגים כבדים, והמסחר היה כמעט משותק. לכן תוצאות השנה הנוכחית נראות טוב בהרבה מהשבועות המקבילים אשתקד.
בשבוע מס' 47 ירדו הכמויות לעומת שבוע 46, ורמת המחירים נותרה דומה. אלא שבשבוע 47 אשתקד ירדו המחירים, כך שהמחיר הממוצע השנה היה גבוה מהם ביותר מ-10%. עם זאת מציינים בהולנד כי הביקוש באירופה בהחלט יורד לעומת אשתקד; רק מזג האוויר וההספקה המתונה מאפשרים שמירה על מחירים סבירים לעונה. מוצר אפייני לעונה כמו האמריליס/היפאסטרום, שסבל מעודפים לאחרונה, כבר פדה בשבוע 47 מחיר זהה לאשתקד, למרות שהכמות שלו עלתה, הן בהשוואה לשבוע הקודם, והן ביחס לשבוע המקביל אשתקד. בלטו במחירים גבוהים בהרבה מאשתקד – החרציות לסוגיהן, אלסטרומריה, ופרזיה [לצערנו, אין לנו מושׂג מה קרה למחירי המוצרים המובילים מישראל, מאחר והנתונים נחסמו בפנינו בעקבות מדיניות הפרסום החדשה של פלורהולנד. המערכת אומרת בזאת למגדלים: אם המידע הזה חסר לכם – תצעקו, שקולכם יישמע ע"י קובעי המדיניות בפלורהולנד].

התחזית בהולנד לשבוע הקרוב מצביעה עדיין על גשמים וערפל, עם טמפרטורות בתחומי º9 - º3. אין סימנים להפרעות צפויות לקראת מכירות חג המולד, שהן כבר כמעט לפִתחנו.

המקורות: FH prijsinfo wk 47 + Bolbloemen prijzen wk 47

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

עד כמה מאוחד האיחוד האירופי?

בפרק הראשון של ידיעון זה סִפּרנו על ההצלחה הגדולה של הפרוייקט 'ריין-מאס', שמבוסס כולו על שיתוף פעולה מלא בין מגדלים משני עברי הגבול, ומיזוג של מכרזות מגרמניה ומהולנד. סִפּרנו גם על מגדלים משני עברי הגבול שהקימו ארגון ביחד, וכבר מקיימים יריד מסחרי משותף.
אך מסתבר שלא הכל אידילי באיחוד האירופי. הנה סיפור קטן על ביורוקרטיה: מכרזת ריין-מאס בהרונגן שבגרמניה ניצבת ליד הגבול ההולנדי. בהולנד נוהגים בענף הפרחים להשתמש במשאיות ארוכות במיוחד, המסוגלות לשאת עד 50% יותר נפח מהטריילרים הרגילים (ומכונות לכן 'אֶקוֹ-קומבִּי). אך בגרמניה דגם זה טרם הורשה לנוע בכבישים. עכשיו נודע שכל הבקשות לשׂר התחבורה של מחוז 'צפון-ריין-ווסטפליה' לא הועילו, ולא ניתן למשאיות הארוכות ההולנדיות להגיע מן הגבול אל חצר המכרזה, מרחק של 900 מ' בלבד...

המקור: BloembollenVisie 24/11/2011

למשבר בדרום אירופה השפעה לא אחידה

השפעת המשבר הכלכלי במדינות דרום אירופה על צריכת הפרחים אינה אחידה. כך עולה מדיווחי הנציגים הכלכליים של הולנד במדינות אלה.
באיטליה מצוי הממשל בגרעון אדיר, אולם אין זה בהכרח מצבם של הצרכנים. בצפון איטליה ישנה שכבת אזרחים עשירה, והמשבר אינו ממש משפיע על הצריכה השוטפת שלה. הנספח החקלאי ההולנדי מעריך שהציבור האיטלקי ימשיך לצרוך פרחים, וכי פוטנציאל לא מבוטל נמצא במדינה זו עבור היצוא ההולנדי. איטליה קונה 7% מיצוא הפרחים, ו-11% מיצוא הצמחים של הולנד.
בספרד, שהיקף היצוא אליה מסתכם רק ברבע מזה של איטליה, המצב שונה לחלוטין. אבטלה בשיעור 20% משפיעה כמובן באופן דרסטי על רמת הצריכה. מעריכים כי צריכת הפרחים במדינה הצטמצמה בשנתיים האחרונות ב-30%-. עם זאת, נציגת החקלאות ההולנדית בספרד מעריכה כי בטווח הארוך יהיה בספרד פוטנציאל גדול לפיתוח יצוא הפרחים, משום שתרבות צריכת הפרחים במדינה זו עדיין נמוכה, יחסית, וסביר שניתן להגדילה.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 29/11/2011