ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 48 2011

חדשות פלורהולנד

אפשר לעקוב מרחוק אחרי האספה הכללית

כזכור, ההצבעות באספה הכללית של חברי פלורהולנד תהינה מעתה אלקטרוניות. חברים יצביעו בעמדות-הצבעה, בעזרת כרטיס מגנטי לזיהוי, ותוצאות ההצבעה בכל נושא יִוָדעו מיד בסיום ההצבעה. אבל כדי להצביע – החבר חייב להיות נוכח באספה, או למסור ייפוי-כוח לחבר אחר (שאינו יכול לייצג קבוצת חברים, אלא חבר אחד נוסף).
החל מהאספה הקרובה, ב-8 בדצמבר, יוכל כל חבר לעקוב אחר מהלך הדיונים דרך האינטרנט, בזמן אמת, או בגרסה מוקלטת בזמן מאוחר יותר, באתר MyFloraHolland. שידור הדיונים ילווה בתרגום סימולטני לאנגלית [לא לעברית, לפי שעה...] לדף ההסבר יש להקיש כאן (רק באנגלית). הגישה ע"י הקישור  עם כניסה בעזרת קוד, אשר נמצא בפינה העליונה השמאלית של כריכת טופס ההזמנה להשתתפות באספה.

היה שמח בחגיגות המאה לעובדים ולמגדלים בהולנד

(21/11/2011) ביום ששי 18/11 חגגו כ-5,000 עובדים ובני/בנות זוגם, ובשבת 19/11 חגגו כ-6,500 מגדלות ומגדלים מרחבי הולנד את יום הולדת המאה למכרזות הקואופרטיביות בהולנד. שתי מסיבות הענק הללו נערכו במכרזת ריינסבורג, שהסבה את אולם ההספקה שלה למרכז אירועים רב-אולמי, בו התקיימו מספר מרכזי בילוי במקביל.
את שני האירועים הִנחו שניים מהמפורסמים באמני הולנד, ואת הזמן הנעימו שני הרכבים קוליים של עובדי וחברי פלורהולנד, אשר התאמנו במשך חודשים במיוחד לערבים הללו, וזכו לתשואות רמות.
המוסיקה בסגנונות שונים, ההופעות, ההפתעות, המזון והמשקאות הפכו את שתי החגיגות לאירועים עליזים ומרשימים. המשתתפים הגיעו באוטובוסים מיוחדים מאזורי מגוריהם [שהרי "כאשר שותים לא נוהגים", וההולנדים בכל מסיבה תמיד שותים; והרבה...]. הארגון היה למופת, והמשתתפים נהנו מאוד, והיו "גאים להיות חלק מקואופרטיב פלורהולנד", כפי שהתבטא אחד המגדלים.
יחד עם החגיגה 'החיצונית' בחסות המלכה, שפתחה את החגיגות [ראו ידיעון מס' 47], ועם המסיבות שיערכו בישראל, בקניה, ובאתיופיה – יחגגו בסה"כ כ-12,000 איש את חגה של פלורהולנד.

וביום חמישי הקרוב, 1 בדצמבר – המסיבה הגדולה בישראל. נרשמתם?

 

צילום בזמן אמת – שרות חדש באלסמיר

חברת שרותי הלוגיסטיקה CAAC, ארגון המסונף למערך ההובלה המאורגנת למכרזות, מציעה באלסמיר שרות צילום תמונות של התוצרת בעת הגעתה למכרזה, ושילוב התצלום בתעודת המכרזה האלקטרונית EAB, לשֵׁם שילוב התמונה בתהליך המכירה. טרם נמסרו פרטים, אך השרות נראה כתחליף מעניין לצורך של המגדל לדאוג בכוחות עצמו לתצלום.

המקור: 23/11/2011 Vakblad vd Bloemisterij

בשוקי הפרחים באירופה

באווירה אופטימית – לקראת חודש הסיום של השנה

שבוע 46 המשיך את המגמה החיובית של השבועות האחרונים במכרזות. ירידה בכמויות לעומת אשתקד, ועליה נאה במחירים. אלא שהמוצר המוביל – וורדים, הראה ירידה במחירים, הן בהשוואה לשבוע הקודם, והן לעומת השבוע המקביל אשתקד; זאת למרות שהכמויות היו נמוכות יותר. להתאוששות השוק תרמו הן ההספקה, שהיתה נמוכה מאשתקד, והן הביקוש, אשר ככל הנראה ספג עידוד מכמה חגים 'קטנים', כמו יום האב בסקנדינביה (13/11), חג ההודיה בארה"ב (24/11), יום-האם ברוסיה (28/11), ועוד. עכשיו כבר מתכוננים כולם ל'מופע הסיום' של השנה, בתקווה שמזג האוויר לא יקלקל את חדוות-הקניות של הציבור, כפי שקרה אשתקד. "דצמבר 2010 היה כה גרוע" אומרים בחוגי הענף, "שהשנה יכול להיות רק יותר טוב..." התחזית בהולנד לשבוע הקרוב מצביעה שוב על גשמים וערפל, עם טמפרטורות בתחום º9 – 3.

המקורות: FH prijsinfo wk 46 + Bolbloemen prijzen wk 46

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2011

  יום חודש החג / אירוע במדינות
  1-30 דצמבר חודש מתנות החורף יפן
   1 דצמבר יום חידוש העצמאות פורטוגל
      החג הלאומי רומניה
   5-6 דצמבר יום ניקולאס הקדוש בלגיה, הולנד, יוון, סלובקיה
  6 דצמבר יום העצמאות פינלנד
      יום החוקה ספרד
  7 דצמבר יום פרל הארבור ארה"ב
  8 דצמבר יום הריון הבתולין של מריה הקדושה אוסטריה, איטליה, ספרד, שוויץ
      יום החוקה רומניה
  21 דצמבר חנוכה ישראל, ארה"ב
  23 דצמבר יום הולדת הקיסר יפן
  25-26 דצמבר חג המולד  

לוח חגים ומועדים בעולם הפרחים 2012

  יום חודש החג / אירוע במדינות
  1-2 ינואר ראש השנה 2012  
  6 ינואר חג ההתגלות הנוצרי Epiphany  
  7 ינואר חג המולד האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
  9 ינואר יום המתבגרים (שמלאו להם 20) יפן
  14 ינואר ראש השנה האורתודוקסי אוקראינה, רוסיה
      יום הולדת המלכה דנמרק
  16 ינואר יום מרטין לותר קינג ארה"ב
  21 ינואר יום הסבתא פולין
  22 ינואר יום הסבא פולין
  2 פברואר יום יקיצת המרמיטה מבשרת האביב ארה"ב
  8 פברואר יום התרבות סלובניה
  11 פברואר יום יסוד האומה יפן
  12 פברואר יום האם נורבגיה
      יום הולדת לינקולן ארה"ב
  14 פברואר יום וולנטין ברוב מדינות העולם

המקור: BBH

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

מייצרים קרטונים מפסולת הציפורן

לא רק מעמד שאריות שיחי הציפורן קשים ליצירת קומפוסט. וגם כשמצליחים ליצור קומפוסט איכותי – מגדלי הציפורן נמנעים מלהשתמש בו לשטחי גידול הפרחים, מחשש להעברת נגיעות בפוזריום. על רקע זה יזמו שתי חברות לגידול פרחים, באמצעות האוניברסיטה הלאומית של קולומביה, תהליך של הפיכת הפסולת הצמחית לכֵּתֶּש (פּוּלפָּה) המשמש לייצור קרטון, וממנו מייצרים תיבות לאריזת פרחים. מפתחי התהליך טוענים שחומר הגלם שנוצר מתאים אף לייצור נייר.
צוות החוקרים באוניברסיטה, אשר רכש ניסיון רב בייצור נייר מפסולת צמחית בסין, ממשיך עתה את הפיתוח לשימוש בפסולת אלסטרומריה, וגם לשימוש במים הנסחטים בתהליך לייצור דשן.
במקביל נמצאות החברות במו"מ מתקדם עם גדול יצרני הקרטון בקולומביה לייצור מסחרי של אריזות לפרחים, המבוססות על 70% חומר ממוחזר, ו-30% חמר חדש.
[ברור שההישג חשוב ליזמים כדי להצטייר בקרב הצרכנים בארה"ב כחברות הדואגות לאיכות הסביבה; זאת על רקע האשמות מתמשכות נגד המגדלים בקולומביה על ניצול העובדים והטבע]

המקור: HortiBiz 01/11/2011

וגם... אריזות מ'פסולת' קוקאין

משטרת ספרד עלתה על דרך מקורית ומפתיעה להברחת קוקאין מקולומביה: 100 ק"ג של קוקאין הוספגו לתוך נייר האריזה של פרחים, במשלוח שמשקלו הכולל היה 550 ק"ג. המשלוח הוחרם בנמל התעופה של מדריד, ומקבל הסחורה נעצר. כל זאת במסגרת המבצע המשטרתי "פרח גדול". מסתבר שהשוטרים חשדו במבריח הספרדי רק בגלל רשלנותו הטִפּשית: הם שׂמו לב שיבואן הפרחים הזה אינו מפיץ את הפרחים לחנויות בספרד, אלא זורק אותם לאשפה...

המקור: Colombia Reports 18/11/2011

ייצור הפרחים בהוואי מצטמצם

ענף ייצור הפרחים בהוואי הולך ומתדרדר. לדברי ראש התאחדות המגדלים הסיבות הן הוצאות ייצור גבוהות משל המתחרים בעולם, ביחד עם הִמנעוּת של בני הדור הצעיר להמשיך את משקי הוריהם.
"הגיעו הדברים לידי כך, שאפילו שרשרות הפרחים המסורתיות הנמכרות לתיירים בהונולולו עשויות מסחלבים תוצרת תאילנד" התלונן הדובר.

היקף הייצור של סחלבי דנדרוביום, מוצר הדגל של הוואי, ירד מ-29.3 מיליון גבעולים ב-2002 לכדי פחות מ-7 מיליון ב-2010. מספר המשקים המסחריים ירד מ-35 בתחילת המילניום לכדי 19 בלבד. בשלב מסוים גדל מספר היצרנים הקטנים (פחות מ-10,000 $ בשנה), אבל לאחרונה גם מספרם של חובבים אלה הולך ופוחת.
בשוק העיקרי – בערי ארה"ב, קשה למגדלים להתחרות בגלל הוצאות התובלה האווירית הגבוהות. מגדלים מקליפורניה מציעים סחלבים במחירים נמוכים ודוחקים את תוצרת הוואי מהשוק. שורדים רק אלה שמצליחים לייצר איכות מעולה, עבורה ישנו תמיד מישהו שמוכן לשלם יותר.

המקור: Ag-Hawaii 21/11/2011

במזרח אירופה הסופרמרקט עדיין אינו גורם רציני בפרחים

מסיורים שונים בשווקים עולה כי במדינות מזרח אירופה (פולין, הונגריה, צ'כיה, סלובקיה, סלובניה, וקרואטיה) חנויות הפרחים מהוות עדיין גורם עיקרי בהפצה הקמעונאית של פרחים.

נתח השוק שלהן נע במדינות אלה בין 60% ל-85%. ואילו רשתות הסופרמרקט רק מתחילות לתפוס מקום בשוק. בפולין למשל היה נתח השוק של המרכולים בפרחי קטיף ב-2009 רק 6%, והוא 'זינק' לכדי 9% בשלהי 2011. במגזר צמחי הבית המעמד של חנויות המזון כבר יותר יציב.

אכן נראה שבמדינה זו תהליך החדירה לשוק הפרחים ע"י רשתות הסופרמרקט אמנם מתקדם.

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 22/11/2011 + SierteeltNet