ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 47 2011

חדשות פלורהולנד

חגיגות המאה ברוב פאר והדר

(16/11/2011) פלורהולנד חגגה את מאה שנות המכרזות הקואופרטיביות בסדרה של מסיבות מפוארות.
על המסיבות לעובדים והמגדלים, שהתקיימו בסוף השבוע האחרון – טרם קבלנו דיווח.
החגיגה החיצונית, שהתקיימה ב-15 בנובמבר בהאג היתה אירוע ססגוני, שאורחת הכבוד בו היתה הוד מלכותה המלכה ביאטריקס. [בתמונה – עם ברנרד אוסטרום וטימו הוחס]. לאירוע הוזמנו מאות מקרב ענף הפרחים, חברי הקואופרטיב, סוחרים, אנשי ממשל, ופוליטיקאים.
במסגרת התכנית המגוונת, שסקרה את תולדות המכרזות ואת התכניות לעתיד, הוצגו גם האנשים שנבחרו כ'חלוצים' אשר הביאו תרומה מיוחדת להתפתחות המכרזות במשך השנים. כמה מהם זכו להיכרות אישית עם המלכה.

בשבועות הקרובים תחגוג פלורהולנד עם חבריה במדינות נוספות; ובישראל, כזכור, ב-1 בדצמבר, בכפר המכביה ברמת-גן.

לקוחות יכולים לעקוב אחרי תוצאות מבחני האיכות

(17/10/2011) 'מרכז הידע והאיכות' של פלורהולנד באלסמיר מאפשר מזה זמן למגדלים לעמוד במעקב מתמיד אחר איכות המוצר שלהם, בשורה של מוצרים. מגדל שהמוצר שלו משתתף בתכנית זוכה לפרסום עובדת השתתפותו בחזית השעון בעת מכירת המוצר הנבדק (‘hbgetest’ – הערת איכות חיובית 'חיי מדף נבדקו').
ציון זה אמור להעיד על אחריות המגדל לאיכות המוצר שלו, ולהעניק לו מוניטין של אמינות בקרב הקונים. מעתה מתאפשר לקונה לצפות בתוצאות המפורטות של מבדקי האיכות הנערכים למוצרי המגדלים המשתתפים בתכנית, ולהתרשם מרמת חיי-המדף, רמת פתיחת הפרחים, ונקיון מבוטריטיס [ראו גם ידיעון מס' 16 מ-2010].

צפויה החמרת הפיקוח על עסקאות מחוץ למכרזה

ההתיחסות של פלורהולנד אל עסקאות של חבריה שנקשרות מחוץ למסגרת המכרזה צפויה להיות יותר קשוחה מזו הנהוגה כיום; כך מסר המנכ"ל טימו הוחס, שהופיע בכנס אזורי בבלאסוויק. החל מראשית 2012 יצטרכו החברים הקושרים עסקאות ישירות, שהתשלום עבורן אינו מתבצע באמצעות פלורהולנד, לדווח עליהן מראש, ולשלם את העמלה המגיעה בגינן באופן מיידי. אחרת תחשב העסקה ל'עוקפת מכרזה' (bvo), שמשמעותה הפרת תנאי החברוּת. הצעד הזה ננקט לאחר שנרשמה עליה קלה בשיעור תופעת bvo, המוערכת כיום בסדר גודל של 100 מיליון €; כך עולה מבדיקות יזומות ע"י רואי חשבון מטעם פלורהולנד.

המקור: 18/11/2011 Vakblad vd Bloemisterij

דירוג משקל אפשרי בסייפנים

מאז חודש יוני מתקיים בפלורהולנד ניסוי של הצהרת המגדל על רמת המשקל של פרחי סיפן וסיפן ננסי, במטרה לספק לקונה מידע יותר מפורט על המוצר העומד למכרז.

מגדלים המעונינים לעבוד עם דירוג משקל בסיפן יפנו לאחד מאנשי הקשר.

 

 בשוקי הפרחים באירופה

נכנסים לאווירת חורף

בשבוע 44, בשבוע 45 היתה התמונה במכרזות דומה מאוד לזו של שבוע 44, עם עליה מסוימת הן בכמויות והן במחירים. רוב המוצרים פדו מחירים טובים מאשתקד; על רקע זה בלט שוב האמריליס/היפאסטרום, אשר המשיך להגיע בכמות גדולה מאשתקד, ומחירו לכן ירוּד בהרבה מאשתקד.
שבוע 45 הראה סו"ס מגמת גידול במחזור המכירות של פרחי קטיף לעומת אשתקד.
[הערת המערכת: לצערנו אין בידינו נתונים יותר מפורטים, לאחר יישום מדיניות הפרסום החדשה, (ראו ידיעון מס' 32) המונעת נתונים של המוצרים שאינם נכללים בין '15 הגדולים'].

בסיכום חודש אוקטובר שהוציאה פלורהולנד לעיתונות מוסברת הנסיגה במחזור המכירות במצב הרוח הצרכני באירופה, שהושפע חזק מהידיעות על קשיים ביוון, ועל הסכנה לעתידו של גוש מטבע היורו.
הצרכנים, לפי פרשנות זו, נמנעים מלהוציא כסף לצריכה שוטפת, ובין השאר גם על פרחים.

תחזית מזג האוויר בהולנד לשבוע הקרוב מצביעה על גשמים וערפל, עם טמפרטורות בתחום º9 - 3

המקורות: FH prijsinfo wk 45 + maandbericht oktober 2011

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

יותר ויותר עובדים דורשים 'צדק חברתי'

לא רק מעמד הביניים בעולם מתעורר. נראה שגם עובדי החקלאות במדינות מתפתחות מגלים יותר העזה בדבר עמידה על זכויותיהם. בחודשים האחרונים מתרבים הדיווחים על שביתות ומחאות של עובדים בקניה, באוגנדה, ובקולומביה.
בקניה פרצה לאחרונה שביתה באחת החוות על רקע של הטרדות מיניות וניצול מרות כנגד נשים מצד מנהלים בחווה. טענות דומות היו ברקע שביתה שדוכאה באלימות באוגנדה, שם האינפלציה משתוללת והשכר נשחק במהירות [ראו ידיעון מס' 33].
מקולומביה פורסם לאחרונה דיווח על דיכוי אלים של שביתה באחת מחוות הפרחים, לאחר שהעובדים הפסיקו את עבודתם כששכרם לא שולם. הדיווח לווה בסיפורים על עובדים וותיקים שתשלומי הזכויות הסוציאליות עבורם הופסקו, ועל חברות שחדלו לפעול ועובדיהן נותרו ללא פיצויים. הדיווח מעלה את הטענה שלאחר חידוש הסכם הסחר החופשי עם ארה"ב בעלי משקי הפרחים כבר אינם חוששים מהביקורת בארה"ב על תנאי ההעסקה בקולומביה, והם מרשים לעצמם להפר את זכויות העובדים. הרושם מהידיעות הרבות בעתונות הוא לא של החמרת מצב העובדים, אלא של עלייה בתעוזת העובדים לעמוד על זכויותיהם.

המקורות: Nairobi Star 10/11/2011+ GlobalPost 15/11/2011 + The Standard 09/11/2011

המשבר הכלכלי פוגע במגדלים בספרד

המשבר הכלכלי בספרד אינו פוסח על ענף הפרחים וצמחי הנוי. מעריכים כי הצריכה הכללית (במונחים כספיים) של פרחים וצמחים ירדה בשיעור של 40%-30- בשנה האחרונה. בשנים שקדמו ל-2010 היתה ירידה מסוימת בצריכה המקומית, אך המגדלים המקומיים הצליחו להגביר את היצוא, בשיעור 12%+ שנתי.

ואילו ב-2011 עד כה היתה נסיגה ביצוא בשיעור 1%-. הקטנה זו נובעת בעיקר מהבעיות הכלכליות באיטליה, שמשמשת שוק עיקרי ליצוא צמחי הנוי ושתילי עצים מספרד.

המידע הזה נמסר בפתיחת תערוכת Iberflora בוולנסיה בחודש שעבר. בתמונה: אזור החממות באלמריה, דרום מזרח ספרד

המקור: HortiBiz 04/11/2011

מטבע חזק – טוב ליצואנים?

יצואני התוצרת החקלאית בקניה טוענים כי ההתחזקות האחרונה בשילינג שלהם דווקא תורמת לרווחיהם, מאחר שמרכיב התשומות הצמוד לדולר הוא הדומיננטי בעלויות הייצור שלהם: דשנים, חומרי הדברה, חלקים לחממות, והעיקר – הובלה לאירופה.
ואילו ההוצאות במטבע מקומי, ובראשן שכר-עבודה, מהוות רק חלק קטן בעלוּת המוצר. כיום שער החליפין נע סביב 93 שילינג לדולר. הם משלמים 34 שילינג פחות להובלת ק"ג פרחים מאשר עלה להם לשלוח להולנד כאשר השער היה 107 שילינג לדולר, רק לפני כחודש. זה החישוב לפי תעריף של 2.30 $/ק"ג, כפי שנהוג לאחרונה; הם חוששים שבשיא העונה התעריף בדולרים עלול להתייקר.
לפיכך, הם טוענים, הוזלת ההוצאות תורמת לרווחיות שלהם יותר מן ההפסד הכרוך מהירידה בפדיון במטבע מקומי שנגרם עקב התיסוף.

המקור: Business Daily 18/11/2011

פולנים קונים לעתים קרובות פרחים בודדים

הצרכן הממוצע קונה בד"כ פרחים באגד מעורב או באגד אחיד. אך יש מדינות בהן ישנו מקום נכבד לקניה של גבעולים בודדים. בפולין מגיע שיעור הרכישה של פרחים 'בתפזורת' לכדי 18% מכלל הקניות. מדינות נוספות בהן קונים לא מעט פרחים 'בודדים' הן רוסיה (15%), וגם ספרד, שוודיה, ושוויץ (13% - 10). מאפיין נוסף הוא חלקם של הצעירים ברכישת פרחים בתפזורת. בין מחצית לשני שלישים מרכישות הגבעולים הבודדים נעשו ע"י צעירים בני 34 – 18.
הוורד מוביל ברכישת גבעולים בודדים, בכל המדינות. לצידו קונים גם צבעונים וחמניות בפולין, ושושן או ציפורן ברוסיה [הידיעה אינה מציינת את מקור הסקר שהביא נתונים אלה].

המקור: Bloembollen Visie 14/11/2011

בהולנד - מספר הפורשים כמספר המתרחבים...

יצואני התוצרת הסקר השנתי של חב' AgriDirect בין כ-4,000 משקי חממות בהולנד מראה שוויון בין בעלי המשקים שחושבים להפסיק פעילות, לבין אלה שמתכננים להתרחב, או להעביר את המשק לבן-ממשיך.
בשנים הקודמות היה שיעור הממשיכים גבוה מזה של החדלים. מעניין השיעור הגבוה של המתרחבים בין בעלי המשקים הגדולים, מעל 20 דונם.

המקור: Bloembollen Visie 15/11/2011