ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 46 2011

חדשות פלורהולנד

האם זכרתם להירשם?

בשבוע שעבר נשלחו בדואר הזמנות לחגיגת 'מאה שנות צבע' של פלורהולנד
ברמת-גן.
אם קבלתם הזמנה – אנא זכרו לאשר השתתפותכם (או להודיע שלא תוכלו להגיע)
ע"י שימוש בטופס האלקטרוני שבאתר האינטרנט www.fh100.co.il

 מצפים לראותכם חוגגים עמנו ב-1 בדצמבר!

נמסר ע"י: עדה וירון

תקלה טכנית חמורה הִשׁבִּיתה את השעונים באלסמיר

(09/11/2011) תקלה במערכת המִחשׁוּב עצרה את כל השעונים באלסמיר ביום רביעי שעבר למשך כ-4 שעות רצופות; מ-8 בבוקר עד 12 בצהרים.
כל הפעילות עמדה מלכת עד אשר הטכנאים הצליחו להתגבר על התקלה. פלורהולנד פרסמה התנצלות מיידית ללקוחות, ומנהל התפעול, רֵנס בוּכוָולדט, הבטיח שיעשו הכל למנוע הִשָנוּת מקרים כאלה.

וורדים מקניה זמינים לסחר אלקטרוני

(20/10/2011) מאז 24 באוקטובר מציעים 15 מגדלי וורדים קנייתים את תוצרתם לרכישה באמצעות FloraHolland e-Trade, הפלטפורמה לסחר אלקטרוני של פלורהולנד.
לקוחות יכולים מעתה לבחון את ההיצע באינטרנט, ולהזמין מתוך המבחר הגדול של זנים וצבעים. הפרחים ניתנים להספקה בקרטונים או בדליים עם מים, בהתאם להזמנה. בכך נסללה הדרך להשתתפות מגדלים מארצות-חוץ במסחר האלקטרוני של פלורהולנד.

היו"ר תומך בהצעות צוות ההנהלה לארגון מחדש

בישיבת מועצת המנהלים הבהיר היו"ר ברנרד אוסטרום כי הוא מעניק גיבוי מלא להצעת הצוות הניהולי של פלורהולנד לשינוי המבנה הניהולי של הקונצרן. פרטי השינויים טרם נודעו בציבור; הם נמצאים בשורה של דיונים פנימיים; אך העיקרון ברור, לכאורה: דגש על ניהול 'מגזרי' במקום הניהול הסניפי הקיים. שני הנושאים המדוברים ביותר הם הקמת יחידה לטיפול בשוק המקומי, שתנהל את הפעילות בתחום בכל המכרזות, והקמת יחידה מתמחה לטיפול ברשתות שיווק, שתרכז את פעילות הארגון כולו מול הקמעונאים הגדולים. יחידה זו אמורה להקים, במשך הזמן, את ה'אינטגרציה בשרשרת הערך'; כלומר: התארגנויות של מגדלים, סוחרים, ורשת קמעונית, בחסות פלורהולנד. [לפי שעה לא פורסם הסבר כיצד תפיסה חדשה זו מתישבת עם הכוונה לפרק את יחידת היבוא, ולפזר את תפקידיה בין שתי חטיבות שונות]. ברנרד אוסטרום מסביר שמטרת הארגון מחדש הזה היא לאחד את השרותים בכל המכרזות, לאחר שיותר מגדלים ולקוחות עוברים לקבל שרות ביותר ממכרזה אחת. [על עיקרי הארגון מחדש ראו דיווח בידיעון מס' 40]

היו"ר הבהיר כי נושא השינוי הארגוני בשיטת ייצוג המגדלים, עם הפיכת ועדות המוצר לגופים מייצגים ומייעצים, והקמת 'מועצות מייעצות' לפרחים ולצמחים [ראו הסבר בידיעון מס' 24] – מחייבים שינויים בתקנון הקואופרטיב. אלה יובאו לאישור האספה הכללית ב-8 בדצמבר, ולפני כן יפורסם הסבר יותר מפורט לשינוי המתוכנן.

המקור: FloraHolland Magazine #10, 2011

בשוקי הפרחים באירופה

מגמה יציבה של פיגור לעומת 2010

בשבוע 44, הראשון בחודש נובמבר, צנחו המחירים באופן טבעי, לאחר השיא של הרכישות לחגים; מה-גם שיום שלישי ה-1 בנובמבר הוא יום חג-שבתון במדינות הקתוליות, והמסחר שובת. מזג האוויר בהולנד אמנם לא התחמם, אך השמש יצאה, וגרמה להספקה מוגברת של כמה מיני פרחי-פקעת, ומחיריהם צנחו. עם-זאת, מחירי הוורדים היו גבוהים בהרבה מאשתקד, לאחר שהכמויות שהגיעו למכרזות היו נמוכות בהרבה מאלה של השבוע המקביל ב-2010. אינדיקציות ראשונות מן השבוע האחרון (45) מעידות על התיצבות במחירים, בגלל איזון טוב בין ההיצע לביקוש.

'תקופה 11' (השבועות מס' 44-41) הסתכמה בירידה קלה, בשיעור 1.4%-, במחזור המכירות של פלורהולנד, בהשוואה לאשתקד. מכירות פרחי הקטיף ירדו בשיעור גדול יותר: 2.3%-, בעיקר בגלל מחיר ממוצע נמוך מאשתקד. זו היתה אמנם תקופה טובה יותר משמונת השבועות שקדמו לה, אך עדיין בפיגור לעומת 2010. מתחילת השנה מפגרות המכירות בשיעור 1.5%-, שהם כ-50 מיליון € פחות מאשתקד.
בפרחי הקטיף נראית תופעה מענינת: בחמש השנים האחרונות נותרו הכמויות הנמכרות במכרזות בתקופה 11 ללא שינוי, ואילו המחיר הממוצע יורד בהתמדה, כמעט 12%- בשיעור מצטבר. זה מצביע אולי על ירידה בחשיבות של 'ימי כל-הקדושים והנשמות' בסולם הביקושים השנתי. כמובן שהשפעת המשבר הכלכלי במדינות קתוליות כמו ספרד ואיטליה תרמה את שלה בנסיגת הביקושים בשנה זו.
המוצר שהשפיע יותר מכל על התוצאות הממוצעות הנ"ל היו החרציות, שנחשבות באופן מסורתי כפרח המוביל בביקוש לקישוט בתי הקברות ביום-כל-הנשמות. המחיר הממוצע של חרציות-בתפרחת ירד בתקופה האמורה ב-14.5%- לעומת אשתקד, בעוד ההספקה עלתה ב-4%+.
ראוי לציון גם מצב האמריליס/היפאסטרום. עליה של 19%+ בכמות הביאה לצניחה של 24%- במחיר הממוצע התקופתי. מה שמלמד על-כך שהקדמת העונה בפרח-עונתי כזה יכולה להביא ברכה רק כל עוד לא מגזימים בכמויות. ועכשיו תוהים בפלורהולנד אם ההתחלה הנמוכה תשפיע על רמת המחיר של פרח זה במשך עונת השיא שלו – לקראת חג-המולד.
במגזר צמחי-הבית נותר המחזור ללא שינוי, עם ירידה קלה בכמות, ועליה קלה במחיר הממוצע.

המקורות: FH prijsinfo wk 44 + FH Bolbloemen wk 44 + Marktontwikkelingen periode 11

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

שביעות רצון מ'שבוע הבוסתנאות' Horti Week

לצד שביעות-הרצון מן היריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר [ראו דיווח בידיעון מס' 45 מן השבוע שעבר] קראנו בשבוע האחרון על סיפוק רב גם ממהלך העסקים בשתי התערוכות המקבילות שהרכיבו את 'שבוע ההורטיקולטורה' בהולנד, עליו הוכרז לאחר שהגורמים השונים הצליחו לרכז שוב את שלושת התערוכות המובילות למועד אחיד בתחילת נובמבר.

בהורטיפייר Horti Fair אמסטרדם מציינים תפנית במגמת הירידה שהסתמנה בשנים האחרונות. מספר המציגים עלה ב-10% לכדי 600. לגבי מספר המבקרים ישנן מספר גרסאות ["תלוי מי סופר", כפי שנהוג לומר...]; המארגנים טוענים שעלה ב-20%, ואילו מבקריהם טוענים שנותר ללא שינוי, אם לא סופרים את האנשים שבִּקרו בתערוכה יותר מפעם אחת. נרשמו 23,240 אנשים, מ-67 מדינות, אשר בצעו 27,750 כניסות לתערוכה.
נתון לא פחות מעניין הוא העובדה שלמעלה מ-24,000 מבקרים נרשמו מראש דרך אתרי האינטרנט של התערוכות; מה שאִפשֵר פילוח נכון של סוגי המבקרים. כידוע, היתה תנועה חופשית בין שלושת הארועים.

מסתבר כי 16,240 מבקרים נכנסו ישירות למבנה התערוכה באמסטרדם, 3,750 הגיעו מן התערוכה באלסמיר, 1,500 מ-IFTF, 750 הגיעו מקונגרס המים 'אקוואטק', ו-1,000 מבקרים היו חברי קבוצות מאורגנות כמו נציגויות ממדינות, ובתי-ספר. אלה נתונים הממחישים את האפקט הסנרגטי שנוצר כתוצאה מהאחדת מועדי התערוכות, ומוכיח כי כולם הרוויחו מן המהלך.
מציגים רבים הביעו, גם בפומבי, שביעות רצון גדולה מתוצאות היריד, וכולם ציינו כי האירוע "חוזר למסלול הגידול", לאחר הנסיגה שנרשמה אשתקד.

בתערוכת IFTF בפייפהאוזן, שזו לה השנה השניה לקיומה, עברה ההצלחה את כל הציפיות, לדברי המארגנים. בִּקרו שם קרוב ל-12,000 אנשים, 70%+ יותר מאשתקד; כמחציתם מארצות חוץ, בעיקר מקניה וממזרח אירופה. כמעט 4,000 מהמבקרים נרשמו מראש דרך האינטרנט [וכמובן שעוד רבים נרשמו מראש לתערוכות המקבילות, ומשם באו לבקר גם בתערוכה זו].

המציגים היו מרוצים ביותר; במיוחד מן העובדה שרוב המבקרים היו אנשי מקצוע, שמהווים לקוחות-בכוח עבורם. בתערוכה הציגו גם מגדלים מקניה ומאקוודור, מה שמשך אליה סוחרים הולנדים שהתענינו ביצירת קשרים עמם. כל המטפחים המובילים בענף הפרחים הפגינו נוכחות.

התצוגות של צמחי עציץ היו מוצלחות במיוחד, משום שהתקיימו במבנה שהוא חממה ענקית, עם אור יום. גם הסיורים לימים הפתוחים של חברות הולנדיות שיצאו מהתערוכה זכו להצלחה, אם כי קצת פחותה מהציפיות; כנראה משום שהתערוכה עצמה היתה אטרקטיבית למבקרים.

המקורות: HortiBiz + FlowerWeb + Sierteelt Net + Vakblad vd Bloemisterij 07+08/11/2011

יצואני אתיופיה נאבקים נגד המונופול של המוביל הלאומי

ההיסטוריה נוהגת לחזור על עצמה. ממש כמו בישראל בשנות השבעים נאבקים עתה המגדלים יצואני הפרחים באתיופיה בבלעדיות של חב' התעופה הלאומית 'אתיופיאן' להובלת מטענים לאירופה. המוביל הלאומי משנע כ-80% מיצוא הפרחים, ומונע מחברות זרות להתחרות. החברה הגיעה להיקף מטעני יצוא של 110,000 טון ב-2010. חב' 'מרטינאֵיר' ההולנדית, המקיימת טיסות מטען סדירות מניירובי שבקניה השכנה, אינה מקבלת זכויות נחיתה באדיס-אבבה. בתגובה מונעת ממשלת הולנד זכויות נחיתה מ'אתיופיאן'. אך הבעיה נפתרת ע"י נחיתת טיסות המטען בלייז' שבבלגיה.

המגדלים באתיופיה קיוו ליצור תחרות להובלה האווירית ע"י פיתוח משלוחים ימיים; אבל המגמה הזו אינה מצליחה בינתיים, מאחר ומסילת הברזל לנמל ג'יבוטי טרם שודרגה, ואין דרך זולה ומהירה להביא את המכולות לנמל ימי כלשהו.
חברת 'אתיופיאן' גובה 2.00 –1.70 $ לק"ג עבור הובלה לאירופה. המגדלים טוענים שהמחיר פוגע קשות בכושר התחרות שלהם, מאחר והוצאות ההובלה מהוות 85%-80 מעלות ייצור הפרח ליצוא, וכי ניתן להוזיל עלויות אם שוק ההובלה ייפתח לתחרות חופשית.
כ-30 מגדלי פרחים הקימו אשתקד חברה ללא מטרות רווח הרוכשת נפחי מטען עבור חבריה, ומנסה להשיג כך תעריפים זולים יותר מאלה של שתי חברות השינוע הגדולות הפועלות במדינה.

המקור: AgriHolland 07/11/2011

פגיעה חמורה בייצור הסחלבים כתוצאה מהשטפונות בתאילנד

השטפונות המתמשכים ברחבי תאילנד גרמו לנזקים עצומים, ולא פסחו גם על ענף הפרחים. תאילנד מובילה את הסחר העולמי בסחלבי דנדרוביום, ומיצאת כ-2 מיליון פרחים כאלה ביום (מלבד השוק המקומי המפותח). חווֹת רבות נפגעו באופן חמור, ובענף חוששים מהפסדים גדולים מחוסר אפשרות לייצר לקראת חג-המולד הקרב. שטחים שניזוקו אינם יכולים להשתקם במהירות. צמח סחלב יהיה מוכן לשיווק רק שנה-וחצי עד שנתיים מאז שיצא מתרבית הרקמה. הערכות ראשונות מדברות על מאות אלפי דונמים של גידול סחלבים אשר נפגעו ברמה זו או אחרת מהצפה. בדונם ממוצע גדלים כ-7,500 צמחים, המסוגלים להניב כ-3,500 פרחים בחודש. מכאן שהנזקים עלולים להגיע לממדים עצומים.

המקור: FloraCulture International 31/10/2011