ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 45 2011

חדשות פלורהולנד

פלורהולנד הוכתרה כארגון 'מלכותי'

(02/11/2011) במעמד פתיחת היריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר, ביום רביעי שעבר, הוענק בטקס רשמי התואר 'מלכותי' (Koninklijk, Royal) לקואופרטיב פלורהולנד.

השם הרשמי של הארגון יהיה מעתה: 'הקואופרטיב המלכותי מכרזת הפרחים פלורהולנד'.

הענקת מעמד זה, שמקורו בהסמכת ספקים רשמיים לבית המלוכה במאה ה-18, מביעה את האמון שנותנת המלכה בארגון, ואת הערכת בית המלוכה למעמדו בכלכלה ובחברה הלאומית. כדי לזכות בתואר על הארגון להתקיים לפחות מאה שנים, ולעמוד בשורה של קריטריונים, רובם בתחום מעמדו הלאומי והבינלאומי, ולהיות נקי מרבב בתחום האתי.

מלכת הולנד תכבד בנוכחותה את חגיגות המאה של פלורהולנד ב-15 בנובמבר.

הצלחה ושביעות-רצון ביריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר

(04/11/2011) כ-10,000 מבקרים עברו ביריד המסחרי באלסמיר בשבוע שעבר, אשר הרחיב השנה את שטחו (18 דונם) ואת מספר המציגים שבו (650). שביעות-רצון נשמעה הן מצד המציגים והן מצד המבקרים.
בלטה במיוחד הנוכחות הרבה של מבקרים מארצות חוץ. היריד הפך להיות ממש אירוע בינלאומי. לקוחות פלורהולנד הרבו לבקר ביריד יחד עם הלקוחות הזרים שלהם.
מדורי החדשנות והמגמוֹת של פלורהולנד זכו לתנועת מבקרים צפופה ביותר. החדשנות, והתצוגות של מבחר המוצרים הרחב היו מקור להשראה לכל המבקרים. הוצגו הדגמות חיות לרעיונות שיווקיים, ברמת המוצר וברמת החנות.
לקראת היריד הושקה 'אפליקציה' למכשירים סלולריים חכמים אשר אפשרה התמצאות קלה בשטח התצוגה. רבים מאוד עשו שימוש באמצעי זה. מציגים וותיקים ציינו שיצירת הקשרים האישיים עם לקוחות קיימים וחדשים היא הערך העיקרי של האירוע עבורם.
השנה הושקה תחרות 'הביתן המצטיין' ולזוכים הוענק פרס.

מישראל היו ביתנים של 'אביב' ושל 'אופטימל קונקשן'. מגדלים רבים מישראל בִּקרו בתערוכה; אך מאחר ולא היה ביתן מיוחד למח' היבוא, לא הגיעו לידינו נתונים על מספרם.
רשמים אישיים מהיריד, כמו גם דיווחים משתי התערוכות הנוספות במשך 'שבוע הבוסתנאות' בהולנד – נשתדל להביא בשבוע הבא.

'גיוס כללי' לניקיון העגלות

(03/11/2011) אחד מהממצאים הבולטים של 'סקר דעת המגדלים' בפלורהולנד היה אי-שביעות-רצון ממצב הנקיון של הציוד הלוגיסטי. נושא השטיפה של דליים ומכלים מטופל כבר ע"י גוף חיצוני (ראו דיווח בידיעון מס' 13). הסטנדרטים של ביצועי מכונות השטיפה נקבעו, ותהליך השיפור נמצא בעיצומו. עד כה נשטפים כבר 12% מהדליים לפי הנורמה המשופרת. עד סוף השנה יהיו כך כבר 42% מהמכלים, ועד סוף 2012 יושלם התהליך לגבי 90% מהציוד הנשטף. במקביל הורחקו מהמחזור אלפי דליים פגומים, ונערכים להנחיות מחייבות לשימוש במדבקות המתאימות להסרה במכונות השטיפה.
כעת יוצאת ההנהלה במבצע לנקיון העגלות, שראשיתו - הגברת המוּדעוּת בקרב המשתמשים לכל אורך שרשרת-המוצר. יום ה', ה-10 בנובמבר הוכרז 'יום העגלה הנקייה' ובו יתגייסו כל עובדי פלורהולנד באשר הם למבצע ניקוי העגלות מן הפסולת הנמצאת עליהן.
פלורהולנד קוראת לכל המשתמשים להצטרף למבצע, ולנקות ביום זה את העגלות שנמצאות ברשותם ביום זה. המבצע אמור לסמן תחילתו של טיפול מתוכנן בבעית ניקיון העגלות באופן קבוע.

מגדלים באזור 'ריין-מאס' מתארגנים

(20/10/2011) מגדלי פרחים וצמחים באזור המזרחי של הולנד, ועמיתיהם הגרמנים שמעבר לגבול, החולקים בשנה האחרונה את המכרזה המשותפת 'ריין-מאס' בהרונגן, הקימו לאחרונה ארגון אזורי, שמטרתו לחזק את מעמדם של מגדלי האזור בתחומי קידום מכירות, שיפור השרותים הלוגיסטיים, ומציאת שווקים חדשים.
לטווח הארוך הוצבו היעדים של חילופי ידע, ושיפור הרווחיות של משקי החברים. באזור פעילים כ-200 מגדלים. הארגון, שנקרא Paletti (לא נמסר הסבר למשמעות השם) מאפשר חברוּת תמורת דמי חבר בסיסיים, והשתתפות בפרוייקטים לפי בחירה, בתשלום נוסף.
הפעולה המעשית הראשונה היתה השתתפות מאוחדת ביריד המסחרי באלסמיר.

בשוקי הפרחים באירופה

בין החגים

גם שבוע 43 היה מפתיע לטובה, מה שמעיד על ביקוש טוב לקראת חגי השבוע שעבר. המחירים היו גבוהים מהשבוע הקודם, וגם גבוהים מהשבוע המקביל אשתקד. עבור חלק מהפרחים נגמרה החגיגה כבר באמצע השבוע מס' 43, ולאחרים היא החזיקה מעמד עד יום ששי. ביום שני האחרון, שבוע 44 צנחו כבר המחירים באופן חד.
מוזר היה להיווכח כי דווקא המוצר האופייני כל-כך לימי הנשמות והקדושים, חרציות, זכה למחירים נמוכים מאשתקד, למרות שהכמויות לא ממש עלו. גם פרח עונה מוביל נוסף, האמריליס/היפאסטרום, קבל מחיר נמוך מאשתקד, כנראה בגלל כמות גדולה בהרבה שסופקה לשווקים. ואילו אמריליס בעציץ פדה מחירים נאים, מאחר והכמות היתה פחותה מאשתקד.
צמחי הבית הראו תוצאה טובה מאשתקד, כמעט לכל אורך הרשימה.
מזג האוויר בהולנד סתווי, ובחלקים רבים של אירופה הוא כבר ממש חורפי. בשבועות הקרובים אין אף 'חג בינלאומי' רציני, אך ישנם מספר אירועים חשובים, כמו 'יום ההודיה' בארה"ב (24/11) ויום האם ברוסיה (28/11).
הביצועים הטובים של השבועיים האחרונים נטעו אופטימיות בשוק לקראת התקרבותם של חגי דצמבר, שאמורים לסמן את אחד משׂיאי הביקוש השנתי.

המקורות: FH prijsinfo wk 43 + FH Bolbloemen wk 43

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

הנחיות חדשות בנוגע לאריזות יצוא

השרותים להגנת הצומח ולביקורת במשרד החקלאות ופיתוח הכפר בישראל הפיצו ב-30 באוקטובר חוזר ליצואני תוצרת חקלאית המעדכן את ההנחיות לסימון אריזות יצוא, בו נכתב בין השאר:
"בעקבות פניה של חברת ביקל יצוא וסחר בע״מ, אשר רכשה את חברת אגרקסקו וטענה כי נודע לה כי סחורה של מגדלים ישראליים משווקת לחו״ל ע״י יצואנים שונים שאינם אגרקסקו. לטענתה השימוש בארגזי אגרקסקו, גם אם מדובר בהיפוך הארגזים והסתרת הסימון של אגרקסקו באמצעות מדבקות, נעשה ללא הסכמת החברה ופוגע בקניינה. לאור פניה זו הוחלט כי, על מנת למנוע חשש להטעיית הציבור, יש לעדכן את ההנחיה הקיימת בנושא והחל מיום 8.11.2011 לא יאשרו מבקרי השירותים להגנת הצומח ולביקורת אריזות הנושאות סימונים אלא בכפוף לעמידה בתנאים הבאים:

על הדופן החיצוני של האריזה:
1) יופיעו כל הפרטים הקבועים בתקנה 10 לתקנות לפיקוח על ייצוא הצמח ומוצריו, התשל״ט-1979, לרבות שם היצואן שמייצא את התוצרת. במידה וישנה הסכמה בכתב של מספר יצואנים הקשורים ליצוא התוצרת, רשאי המנהל, בעקבות פניה בכתב, לאשר את פרטיהם של היצואנים על גבי הסימון.
2) אין לעשות שימוש באריזות אשר נושאות סימון ו/או כיתוב של יצואן שאינו קשור ליצוא התוצרת.
3) לא תתאפשר הדבקת מדבקות ובהן פרטי היצואן המייצא על גבי סימונים של ייצואן אחר.

על הדופן הפנימי של האריזה:
1) להיות נקי מכיתובים או מסימונים, לרבות מדבקות, אלא אם ניתן אישור בכתב ע״י המנהל.
2) המנהל לא יאשר סימון של יצואן שאינו היצואן אשר מופיע בדופן החיצוני.

" לקראת הפרסום בידיעון נמסר לנו באופן לא רשמי כי תותר מחיקת שם היצואן "האחר" ע"י צבע.

המקור: אתר האינטרנט של משרד החקלאות ופיתוח הכפר 30/10/2011

מותג חדש לוורדים ההולנדים

כשבעים מגדלי וורדים הולנדים, וחמישה מטפחי זני וורדים השיקו במשותף מותג חדש בזמן היריד המסחרי באלסמיר.
המותג 'רוֹזבּרָנדט', Rosebrandt Dutch Masterpiece, העושה שימוש בדמותו של הצייר ההולנדי הידוע רמבּרָנדט ואן רַיין, נועד לבדל את הוורד ההולנדי ממתחריו.
אחד המגדלים השותפים התחפש לדמותו המיתולוגית של רמברנדט, ויחד עם מנכ"ל פלורהולנד טימו הוּחֵס השיק בטקס מרשים את המותג ואת אתר האינטרנט המיוחד www.rosebrandt.nl

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 03/11/2011


 

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

חדש בפלורהולנד

וורוניקה 'קליאה ארטיקה'
Veronica Clea Artica

זן לבן, שאינו מייצר אבקה

זמין בריינסבורג משבוע 44, הספקה יומית, כ-20,000 גבעולים בשבוע.

המגדל: : Colour Crops/Florius BV

קוד המוצר: 110614

המקור: Nieuwsbrief FleurPrimeur week 40/2011