ידיעוני פלורהולנד - 2011

ידיעון פלורהולנד - מספר 44 2011

חדשות פלורהולנד

חגיגת 'מאה שנות צבע' ברמת-גן, 1 בדצמבר

פלורהולנד חוגגת מאה שנים של עשׂייה, בהן גדלו המכרזות הקואופרטיביות להיות המרכז העולמי לסחר בפרחים.
את השׂמחה רוצים בפלורהולנד לחלוק עם חברי הקואופרטיב בישראל, ועם אלה בישראל הבאים בקשרי עבודה עם פלורהולנד.
האירוע יתקיים ביום חמישי, 1 בדצמבר, החל מהשעה 19:00, בכפר-המכביה ברמת-גן.
בתכנית: קבלת פנים ע"י היו"ר והמנכ"ל, ברכות, ארוחת ערב חגיגית, ומוסיקה וריקודים.

הזמנות אישיות תשלחנה בדואר השבוע. בגוף ההזמנה כלול קוד אישי, באמצעותו אפשר יהיה להירשם און-ליין ולהנפיק כרטיס כניסה. את ההרשמה יש לבצע עד 14/11/2011.

בשאלות ולסיוע בהרשמה - ניתן לפנות אל עדה או אל ירון.

'מועצת הצמחים' ההולנדית לא תממן קידום מכירות

'הועדה המִגזָרית לפרחים' [משהו מקביל ל'שולחן מגדלים'] במועצת ענף הבוסתנאות PT [המקבילה ל'מועצת הצמחים' בישראל] החליטה להמליץ בפני מליאת המועצה להפסיק, החל מ-2013, את מימון הפעולות לקידום מכירות פרחים וצמחים מתוך תקציב המועצה, שעבורו נגבה היטל-חובה מכל המגדלים והסוחרים העוסקים בענף בהולנד. את מימון הפעילות לקידום מכירות יקחו על עצמם המגדלים והסוחרים באופן ישיר.
הכוונה היא להפחית את שיעור היטל החובה הנגבה כיום, ולגבות תוספת לעמלת המכרזה בשיעור דומה. את השינוי יזמו פלורהולנד וארגון הסיטונאים VGB, במסגרת המגמה להעביר את השליטה בתקציבי קידום המכירות לידי נציגיו הישירים של הענף. המגמה משתלבת בנטיה הכללית בהולנד לצמצם את תפקידי מועצות הייצור למשימות אותן לא ניתן לבצע בסקטור הפרטי. פלורהולנד וארגון VGB כבר העבירו את משרדי המוסד לקידום מכירות BBH אל משרדי פלורהולנד בנאלדוויק, במסגרת הקמת ארגון מחודש שיקרא '3.0 BBH'. [ראו ידיעה קודמת בידיעון מס' 34]

מליאת מועצת PT אמורה לאשר את ההמלצות באמצע נובמבר, ואז יובא השינוי לאספות הכלליות של פלורהולנד ושל VGB בחודש דצמבר. השינויים התקציביים מתוכננים כאמור להתארגן ב-2012, כדי ליישם את השינוי כולו מראשית 2013. השיעורים המדויָקים של הפחתת ההיטל והגדלת עמלת המכרזה טרם נקבעו.
בינתיים אושרו התקציבים במימון PT לענף הפרחים בשנת 2012, להוציא קידום מכירות, בסך 4.8 מיליון €, שחולקו ל-29 פרוייקטים שונים; ביניהם: מחקרי שוק, עידוד צעירים הולנדים לעבוד בחממות, גידול ידידותי לסביבה, חִסכון באנרגיה, שימוש בחומרי הדברה, וכיו"ב.

[הערת העורך: מעיון ברשימת הפרוייקטים, המתפרסמת בהולנדית בלבד, לא נמצא ולו סעיף אחד שיכול להיחשב כמועיל, אפילו בעקיפין, ליצרן שאינו הולנדי. גם 1.8 מיליון € שמוקצבים למחקרי-שוק אינם נגישים למעשה למי שאינו קורא הולנדית. עובדות שמעלות את השאלה האם תהיה הצדקה לגבות 'היטל מועצה' ממגדלים שאינם הולנדים, לאחר שתקציבי קידום המכירות ייגרעו מתקציב הפעילות של PT]

המקורות: Vakblad vd Bloemisterij + BloembollenViesie + TuinbouwCommunicatie 25+28/10/2011

'מס האריזות' בהולנד יבוטל

המס המוטל על אריזות קרטון, למימון הוצאות המִחזוּר, עומד להתבטל כליל עד 1 בינואר 2013.
כך נודע לאחרונה בהולנד. המס שהוטל ב-2008 עבר מספר התאמות במשך השנים האחרונות, וכרגע הוא מוטל גם על מגדלים מישראל (ועולה למגדל בממוצע 500-100 € בשנה).
הממשלה מנמקת את הביטול בכך ש"הוברר שלא היתה לו השפעה מעשית בהגנה על הסביבה".
את הגרעון התקציבי שייווצר עם ביטול המס תממן הממשלה בדרכים אחרות, אך לא בצורת מס ישיר על האריזות.

פורסם בתקשורת הענפית ובמידע פנים-ארגוני בפלורהולנד

בשוקי הפרחים באירופה

בכל-זאת חג

התוצאות של שבוע 42 במכרזות הראו עליה חזקה במחירים לעומת שבוע 41. עם-זאת המחירים היו ברוב המוצרים המובילים (להוציא וורדים) נחותים משל השבוע המקביל אשתקד. נראה על פניו שהיו הפרשים גדולים ביותר בין הסוגים השונים של הפרחים; אך כידוע אין בידינו דוחות מפורטים שיאפשרו לתאר אותם [זאת לאור מדיניות צמצום הנתונים המתפרסמים לציבור הרחב, מאז ספטמבר האחרון, ראו ידיעון מס' 32].
אנשי הענף בהולנד חזרו על הפתגם הוותיק: "מזג האוויר הוא איש המכירות שלך"... התקררות באירופה גרמה לירידה בהספקה מקומית של פרחי שטחים פתוחים, וגרמה לאנשים להסתגר בבתים ולהתנחם בפרחים. למרות ההאטה בצרכנות – היו מחירים משביעי רצון לקראת ליל כל הקדושים, וימי הנשמות והקדושים שאחריו. לפי דיווחים ראשוניים מהשטח בשבוע האחרון – חגים אלה יסתכמו באופן פחות טוב מאשתקד במכרזות בהולנד.
טרם נודעו התוצאות של סדרת 'ימי הפרחים' הנוכחית ברמת הצרכנים; זה יתברר רק בהמשך השבוע. מבחינת המגדלים והסיטונאים התגובות הנשמעות הן של אכזבה מסוימת, אך לא של "שוד ושבר". תגובה קיצונית שלילית נשמעה מאוסטריה, שם טוענים שהדור הצעיר אינו מכבד את קברות אבותיו בפרחים, כפי שנהגו בני הדור הקודם לעשות (ועכשיו הם עצמם שוכני בתי הקברות...). ואילו מספרד ומסקנדינביה הגיעו הדים חיוביים אודות מכירות השבועיים האחרונים.
תחזית מזג האוויר בהולנד מצביעה על המשך הגשמים והקור היחסי, ובחלקים הצפוניים יותר כבר ירדו הטמפרטורות מתחת לאפס. כך שהצפי לתקופה הקרובה הוא אופטימי.

המקורות: FH prijsinfo wk 42 + FH Bolbloemen wk 42 + ITC/MNS Bulletin

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ימים פתוחים בזמן שבוע התערוכות בהולנד

בנוסף לקישורים שהבאנו כאן בשבוע שעבר (ידיעון מס' 43) אפשר למצוא פירוט של 'ימים פתוחים' במגוון חברות בענף, עם פרטים על החברות, כולל תכנית הסעים יומית מתערוכת ITFT .

מזג האוויר בימים הקרובים, ימי 'שבוע ההורטיקולטורה' בהולנד, לא יאיר פנים למבקרים: רוב הזמן צפוי גשם, והטמפרטורות ינועו בין º5 ל- º13. לא תענוג, אבל לא נורא. היו כבר שנים בהן קפאו כל התעלות והאגמים בהולנד בימי התערוכה.

היטל חדש על משלוחי מטען אווירי מקניה

רשות שדות התעופה הקנייתית מתכננת היטל חדש על מטעני-אוויר, כדי לממן את שיפור התשתיות בנמל התעופה של ניירובי. ארגון 'מועצת הפרחים' נזעק להתנגד לתוספת ההוצאה המתוכננת למשלוחים שגודלם יותר מ-5 טון, בשיעור של כ-5 $ לטון, ועוד שורה של התיקרויות בהטלים של רשות התעופה האזרחית.
הרשות, מצדה, מסבירה שתפעול שדות התעופה סובל מגרעון גדול, ויש להתאים את ההכנסות להוצאות.

המקור: Business Daily 24/10/2011

בצ'ילה מאמינים בעתיד יצוא הפרחים

מחזור עסקי הפרחים בצ'ילה מסתכם ב-70 מיליון $ בשנה. אך רק כ-3 מיליון מתוכם באים מיצוא. חימֶנָה קָסטילו, מנהלת אזור בסוכנות ProChile לקידום היצוא משוכנעת שקיים פוטנציאל אדיר עבור צ'ילה בשוקי היצוא של פרחים, "מאחר והביקוש העולמי אינו מסופק".
הדוברת רואה מתח רווחים גדול ביצוא פרחים, בגלל היתרון של 'היפוך העונות' בין החצי הדרומי והחצי הצפוני של כדור הארץ, שמאפשר לצ'ילה לספק פרחים לצפון בעונת החורף. יתרון תחרותי מובהק לצ'ילה טמון בפרחים כמו קאלה, שושן, וצבעוני, אותם קשה לגדל בקולומביה באקוודור, ובפרו, בגלל תנאי מזג אוויר.
מזכיר ארגון מגדלי הפרחים, מריו סלי, מסכים שקיים פוטנציאל, אך הזכיר את המכשולים כמו חוסר תשתית לוגיסטית, וחוסר מוניטין לצ'ילה בתחום הפרחים.

המקור: HortiBiz / Diario El Día Online 28/10/2011

מחסור בפרחים לחג בנפאל; עודפים בהודו

בחג הסתיו 'טיהאר' הורגש בנפאל מחסור חמור בפרחים, במיוחד בפרחי צפורן-חתול/קלנדולה המשמשים להרכבת זרי-שרשרת לצרכי פולחן. המחסור נבע מירידה של כ-40% בייצור המקומי, שנפגע מעונת המונסון שהתארכה. נוצר צורך דחוף ליבא פרחים מהודו השכנה.
ארגון מגדלי הפרחים נזעק למנוע הפקעת מחירים ע"י "סוחרי השוק השחור". בו בזמן, פחות או יותר, עברה עונה לא מוצלחת על מגדלי הפרחים בהודו. סוחרים ומגדלים באזור פּוּנֶה מדווחים על ירידה בהיקף רכישות הפרחים בשיעור 25%-20- לעומת עונת חגי הסתיו הקודמת. מאחר וגם יצוא הוורדים נתקל בקשיים – נוצרו עודפים בשוק המקומי.
כמו-כן מציינים כי אשתקד היה מחסור בוורדים לקראת החגים בגלל יבול נמוך במיוחד שנגרם ממזג אוויר קשה, ואילו השנה התפוקה היתה מלאה.
[מהדיווחים עולה אי-בהירות באשר הגורמים לעודפים, אך התוצאה כנראה ברורה: עודפי וורדים בעונת השׂיא, למרות הביקושים הגואים במדינה עליהם מסרנו כאן לא פעם; ראו ידיעונים מס' 22, 27, 41, ועוד]

המקורות: Times of India 25/10/2011 + HortiBiz/ Republica 20/10/2011

ההולנדים אינם מרבים להזמין פרחים באינטרנט

הולנד ידועה כמובילה בשיעור המשתמשים באינטרנט באירופה. ההולנדים ידועים גם כמובילים בשימוש בפרחים (גבעולים לנפש). לכן מפתיע לגלות כי 75% מהצרכנים בהולנד לא השתמשו מעולם באינטרנט להזמין פרחים. זהו הממצא של סקר צרכנים מטעם 'מועצת הצמחים' PT.
צרכנים רבים מעדיפים לראות את הפרח לפני שהם רוכשים אותו; רבים אחרים ציינו שאין להם תמריץ להשתמש באינטרנט להזמנת פרחים, והיו גם כאלה שטענו כי זהו שרות יקר מדי.
כרבע מצרכני הפרחים נוהגים להשתמש באינטרנט כדי להזמין פרחים, רובם ככולם במטרה לשלוח מתנה לידידים לרגל יום-הולדת, או כאחולי-החלמה. רוב משתמשי האינטרנט השיבו כי היו שבעי-רצון מן השרות. רק 14% מהם ציינו שהאיכות או המבחר לא התאימו לציפיות שלהם.
לפי הסקר, רק 1% אחד מעסקי הפרחים בשוק ההולנדי עברו דרך האיטרנט. [עובדות אלה מפתיעות עוד יותר מול השיעור ההולך וגדל של רכישות פרחים באמצעים וירטואליים בדרג הסיטונאי בהולנד. עוד לפני עשור צפו כל הפרשנים כי סחר אלקטרוני בפרחים ייתכן רק בדרג הקמעונאי...]

המקור: Vakblad vd Bloemisterij 21/10/2011

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

חדש בפלורהולנד

דוחָן 'דאלאס בְּלוּז'
Panicum Dallas Blues

(צמח מקובל בגינות, נמכר כפרח קטיף) לדוחן תפרחת/'נוצה' גדולה, בצבעי סגול, לילך, ירוק.

זמין באלסמיר, מאז שבוע 40, כ-30,000 ענפים בסה"כ

המגדל: : Bisselingskaat

קוד המוצר: 106148

המקור: Nieuwsbrief FleurPrimeur week 40/2011