ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 52 2009

עַל .

חדשות פלורהולנד

'שרות לפי מידה' מ'פלורהולנד קוֹנֵקְט'

חשיבותם של שרותי התיווך והשיווק הישיר הולכת וגדלה עם השינויים החלים כל הזמן בשוק, ויותר מגדלים ולקוחות משתמשים בהם. הביקוש לעסקאות של לקוח-מול-מגדל גובר בעיקר בגלל המגמה המתרחבת בקרב צרכנים לקבל מידע על מקור התוצרת, ועל 'נאוֹתוּת' תהליך הייצור שלה.
לקראת השנה החדשה מרעננת פלורהולנד את שרותי משרד התיווך FloraHolland Connect במטרה לאפשר לכל מגדל/ספָּק לקבל שרות לפי צרכיו ורצונותיו.
בשנה החולפת התוודעו המגדלים לשלושת הקטגוריות של שרות אפשרי: 'עשׂה זאת בעצמך', 'בוא נעשׂה זאת ביחד', ו-'תן לנו לעשׂות עבורך'.
בשנה הבאה נשארות הקטגוריות פחות או יותר ללא שינוי, אלא שהעמלה עבור מסלול השיווק העצמי תוקטן מעט, ואילו אופציית 'עשׂיה משותפת' תרחיב את סל שרותיה, בעוד העמלה לא תשתנה. השרות לטיפול-כולל ע"י משרד התיווך כרוך בהצמדת איש שיווק אל המגדל/הספָּק, ועלוּת השרות נקבעת באופן אישי בהתאם לאופי השרותים הניתנים. מגדלים העובדים מול 'פלורהולנד קונקט' יצטרכו לבחור, עד ה-15 בינואר, באיזה מסלול הם רוצים לעבוד ב-2010.
בלי קשר לסוג המסלול הנבחר, המגדל יכול לקבל גם שרותים-תומכי-שיווק באופן אישי 'תפורים לפי מידה'. לדוגמה: מידע שיווקי נוסף, קידום-מכירות אישי, ניהול סיכונים, ומעקב איכות. כל אלה אמצעים המאפשרים ליצרן להתאים יותר טוב את המוצר שלו לצרכי השוק, לנצל הזדמנויות בשוק, ולהגיב במהירות לשינויים בביקוש; בסופו של תהליך היצרן גם מפיק יותר הכנסה תמורת פחות הוצאות.
באופן מקביל משתרש והולך מסלול המסחר האלקטרוני, באמצעות ה'חנויות הדיגיטליות' באינטרנט - PlantConnect.nl, FloraHolland e-Trade, וגם חנויות סחר אלקטרוני שהקימו לעצמם יצרנים (וחלקן משלימות את המבחר שלהם באמצעות החנויות האלקטרוניות הציבוריות).
לטובת כל המעורבים, שוקדת פלורהולנד על סטנדרטיזציה של הנתונים בכל האתרים הללו, ועל מערכת מידע משולבת, המאפשרת לקונה לקבל את התוצרת במקום מסוים אחד, ללא חשיבות באיזה אתר מסחרי היא נרכשה. כך מצליחים כל המשתתפים ליעל את העסקאות, ולחסוך בהוצאות לוגיסטיות.

תזכורת: מספר מגדל אחיד

החל מ-4 בינואר, יום המכירה הראשון ב2010, עוברת מערכת פלורהולנד לעבוד עם 'מספר מגדל אחיד'.
תעודות עם המספריםהישנים לא תאפשרנה מכירה באלסמיר.
על המגדל לוודא שהסוכן ('הפורק') שלו ערוך כראוי.
באתר החדש של הידיעון בעברית הותקן מנוע חיפוש המאפשר לברר את השינויים במספר עבור כל מגדל.

אם משהו עדיין לא ברור – אפשר לפנות אל אחד מאנשי הקשר.

מכרז נתמך-תמונה בריינסבורג

החל מאמצע דצמבר עברו ל'מכרז נתמך-תמונה' בריינסבורג: לימוניום, קאלה, אניגוזנטוס, ואאוכריס.
זהו שלב-ביניים בדרך ל'מכרז בהדמייה' שנועד להרגיל את המערכת לשינוי הצפוי.
הפרחים ממשיכים להיות מוצגים לקונים מתחת לשעון, ותמונת המוצר מוקרנת במקביל לשעון.
התמונה המוקרנת היא מן המאגר הסטנדרטי (לזנים 'שונים' או 'קבוצה מעורבת' אין תמונות במאגר).
למגדל עומדת בתקופה זו האפשרות לספק תמונות משלו לליווי מכירת התוצרת שלו.

פלורהולנד הוכתרה 'מעסיק מעולה'

המכון הבלתי-תלוי CRF, אשר עורך מחקרים לפי תקינה בינלאומית לרווחת עובדים, העניק לפלורהולנד את התואר 'מעסיק מעולה' Top Employer המעיד על רמה גבוהה של דאגה לעובדים.
הארגון בוחן את מדיניות העסקת העובדים ויישומה בתחומים של תנאי עבודה, הכשרה מקצועית, אפשרויות קידום, טיפוח סביבת העבודה, ו'תרבות ארגונית'. פלורהולנד נמצאה מצטיינת במיוחד בתחום אפשרויות הקידום העומדות בפני העובדים.

בוֶנלוֹ ממשיכים להתרים לצדקה

כהמשך למסורת רבת-שנים, נערכה במכרזת וֶנלו באמצע דצמבר 'מכירת חג-המולד' לצרכי צדקה.
זוהי מכירה מיוחדת בשעון של חבילות-שי לחג-המולד, אשר הכנסותיה מוקדשות למטרות צדקה.
האירוע נתמך ע"י המכרזה וע"י מספר חברות מסחריות הפועלות בתחומה.
הפדיון יועבר לבי"ס לילדים מוגבלים ברומניה, ולמפעל חינוכי של הולנד בקניה.

משלוח ראשון ברכבת יצא לרומניה

במסגרת הפרוייקט GreenRail ('מסילה ירוקה') המשותף לפלורהולנד, לארגון הסיטונאים VGB, ולעשרות חברות בתחום היצוא והלוגיסטיקה, הגיעה בתחילת דצמבר מכולה מקוררת עם צמחי-נוי לרומניה. זהו מסלול הניסויים השני שעורך הפרוייקט; הניסוי הראשון יוצא למילאנו באיטליה מִדֵי שבוע מאז יוני השנה.
בפברואר הקרוב יחלו משלוחים נִסיוניים לפולין. המשלוח לרומניה היה בשילוב של משאית ורכבת. המכולה נעה במסילה מגרמניה, על גבול הולנד, לבודפשט שבהונגריה, ומשם במשאית לבוקרשט. המסלול ארך שלוש יממות. המשלוחים הבאים ינסו גם מסלולים חלופיים.
יוזמת ההובלה ברכבות החלה, לאחר שנים רבות של יוזמות שלא הצליחו להמריא, במטרה להוזיל עלויות, להתגבר על עומס בכבישים, ולהפחית את פליטת פד"ח. תוצאות הנִסויים עד כה היו חיוביות, וההתענינות בקרב יצואנים גוברת.
פלורהולנד מסייעת גם לכמה יוזמות אחרות בתחום ההובלה המסילתית, אשר עורכות חברות מתחום ההובלה הטריה.

alt בשוקי הפרחים באירופה

החורף טרף את הקלפים

מזג האוויר החורפי, עליו קראנו ואותו צפינו כולנו בחדשות, בלם את תנופת הביקושים במכרזות, שכבר הצליחה להראות סימנים חיוביים לקראת חג המולד.
הולנד עצמה, אשר זכתה לחווֹת 'חג-מולד-לבן' הראשון מאז 1981, סבלה מהפרעות רציניות למהלך התקין של הייצור וההספקה של פרחים.
הנזק לחממות היה אמנם מתון; נפגעו בעיקר חממות ריקות שלא פעל בהן החימום, והגג קרס מעומס השלג. אבל התנועה בדרכים השתבשה לחלוטין; במיוחד בצפון-מזרח המדינה. במכרזת אילדה נאלצו יום אחד לדחות את תחילת המכירות כדי לאפשר לקניינים להגיע.
ההסלמה העיקרית במתקפת החורף הגיעה בסוף השבוע שבין השבועות 51 ל-52. אירופה כולה סבלה מקשיי תחבורה, מה שגרם לסיטונאים ויבואנים להתקע עם מלאים במחסנים שלהם, וכמובן שהם עצרו מיד את ההזמנות. בהמשך – הושבתו כמעט כליל נקודות המכירה ברחובות ובשווקים הפתוחים. כפי שאומרת האִמרה הרווחת במכרזות ההולנדיות "כשהדרך חַלָקה – המסחר במצוקה" [טוב, בהולנדית זה נשמע יותר משכנע...]
אין עדיין נתונים על מכירות הימים האחרונים לפני החג במכרזות, אך אינדיקציות ראשוניות מראות על נפילת מחירים בשיעור של עד 30%- לעומת השבוע הקודם. בשבוע 51, שקדם לשבוע החג, עלה המחיר הממוצע ב-17.5%+ לעומת השבוע שלפניו; ועדיין זה היה מחיר נמוך ב-7%- לעומת השבועות המקבילים בשנתיים הקודמות.
עם-זאת, יש לציין כי גידולים רבים זכו למחירים טובים מאלה של אשתקד; הבולטים ביניהם: גיפסנית, דלפיניום, היפריקום, טרכליום, לאוקדנדרון, נוריות, סולידגו, ציפורן, קורטם, ושושן. את המחיר הממוצע הכללי הורידו בעיקר הוורדים הגדולים, האמריליס, והצבעונים, שהגיעו בכמויות גדולות, והוורדים הקטנים - למרות שסופקו בכמות קטנה מאשתקד.
ושוב: הרוסקוס פדה מחירים נמוכים בהרבה מאשתקד, למרות שהכמויות היו אפילו קטנות יותר. יצואנים מציינים שעסקי רשתות הסופרמרקט היו לא רעים כלל; הנסיגה הורגשה בעיקר מצד סוחרי השוק והרחוב.
מבין השווקים בלטו בירידה רוסיה ובריטניה. מכל-מקום, גם אם מכירות חד המולד תסתכמנה בתוצאות מאכזבות – איש אינו תולה אותן עוד "במשבר הכלכלי"; היו אלה תנאי סחר עונתיים שבלמו את התנופה.

המקורות: Bloemisterij 22/12/09+ FloraHolland + TC/MNS VBN Stat wk 50+51

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קֶניה תוביל בים תוצרת לארה"ב

לאחר כשלון התכניות לפתיחת קו תעופה ישיר מנירובי למיאמי שבארה"ב בקיץ האחרון, כאשר חב' התעופה 'דלתא' נסוגה מתכניתה ברגע האחרון, מחפשת ממשלת קניה דרכים לעודד את יצוא התוצרת החקלאית לארה"ב. משרד החקלאות הודיע לאחרונה כי במהלך 2010 יתחיל לפעול קו הובלה במכולות מקוררות לארה"ב. ע"י שימוש בטכנולוגיות חדישות, אמר דובר מטעם המשרד, ניתן לשמור על טריות התוצרת לתקופה של עד שלושה שבועות בים.
הממשלה בטוחה שע"י יוזמה זו תסלל הדרך לחדירת התוצרת הקנייתית - פירות, ירקות, ופרחים - "לשוק האדיר והעשיר" של ארה"ב. בכנס שבו נמסרו הדברים דוּוח גם על ירידה דרסטית בנוכחות מזיקים במשלוחי יצוא מקניה, כתוצאה מפעולות הסברה והדרכה נרחבות, ומייעול מערך הפיקוח.
במסגרת המאמצים לגוון את השווקים לפרחים מקניה, ולהקטין את התלות בשוק האירופי, השתתפו נציגים של שש חברות קנייתיות בתערוכת פרחים בינלאומית בטוקיו. נציגיהם הסבירו שהם מנסים ליצא ישירות ליפן, כדי "לעקוף את התיווך ההולנדי". לדבריהם, פרחים רבים מגיעים מקניה ליפן דרך הולנד, וכבר רכשו שם מוניטין של מוצר איכותי. מזה כשנה מופעלות שתי טיסות שבועיות מנירובי לטוקיו, מה שמאפשר להגיע בדרך מהירה לשוק. אנשי המשלחת יצרו קשרים עם בורסות פרחים ביפן.
[לא נמסרו פרטים על ביצוע בפועל של יצוא ישיר כזה]

המקורות: Daily Nation 21/11/09 + Flowerweb 18/12/09

הוֶרד ממשיך להוביל בפופולריות שלו

סקר צרכנים שנערך מטעם מועצת הצמחים ההולנדית PT בקרב צרכנים בגרמניה, בריטניה, צרפת, והולנד מעלה ממצא שאינו משמח ביותר לגבי מגדלי הפרחים בישראל: הוורדים שומרים על כוחם כפרח הפופולרי ביותר.
רק בצרפת ציינו צרכנים רבים שהם רואים בו פרח "לא אופנתי". בשאר מדינות הסקר הוֶרד נותר כמתקשר לאירועים חגיגיים, כמתנה לאירועים אישיים, והוא נתפס כפרח "ייחודי" ואף "מפתיע" [וכמובן שידוע לכל מקומו המוביל במדינות שלא נכללו בסקר, כמו רוסיה].
המגדלים בקניה, באתיופיה, באקוודור, ובקולומביה ודאי ישמחו לקרוא את תוצאות סקר זה.

המקור: V vd Bloemisterij 30/11/09