ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 50 2009

עַל .

alt חדשות פלורהולנד

החברים אִשרו את הצעות ההנהלה

האספה הכללית השנתית של חברי קואופרטיב פלורהולנד התקימה ביום חמישי בערב, 10/12/2009, בהשתתפות כ-500 חברים. הצעות ההנהלה ומועצת המנהלים לתכנית העבודה ולתקציב השנתי אושרו ללא הצבעה. את התכניות הציגו המנכ"ל ומנהל הכספים.
היו"ר היוצא, חֵריט רָפנסבֶּרגן, העריך בדבריו כי הענף אמנם מתחיל לצאת מן המשבר העמוק שפקד אותו, אולם ציין כי רמת המחירים הנוכחית עדיין אינה מספקת להבטחת הרווחיות של המשקים. הוא נגע בדבריו בנושא השאיפה של פלורהולנד למזג לתוכה את פעילות קידום המכירות ומחקרי השוק הענפיים; הוא הסביר שהמטרה היא להשיג יותר אינטגרציה בפעילות הענף, וציין שהשינויים יתנהלו בעצה אחת עם הסוחרים. לגבי המיזוג של פעילות מכרזת ונלו עם המכרזות הגרמניות אמר היו"ר כי היא תתיחס לפעילות השעונים בלבד, מאחר ובתחום התיווך "אנו רואים את הדברים באופן שונה מעמיתינו הגרמנים". האספה נפרדה מהיו"ר באופן רשמי, ובטקס מרשים הוענק לו אות מסדר הכבוד של בית המלוכה, כהערכה על פועלו רב השנים לקהילה בכלל ולצמיחתה של פלורהולנד בפרט.
יחד עם עוד שני חברי מועצה שכהונתם הסתימה קבּל היו"ר גם את 'יהלום פלורהולנד' – ציון כבוד לאנשים שתרמו באופן משמעותי להתפתחות הארגון.
היו"ר החדש, בֵּרנָרד אוֹסטרוֹם, שנבחר באספה על-פי הצעת המועצה, שימש עד עתה כסגן היו"ר. הוא היה יו"ר מכרזת VBA אלסמיר עד למיזוג הארגונים. "אדם אותנטי, שהיה ונותר מגדל, ואין לו סדר-יום כפול", הגדיר אותו היו"ר היוצא, כשהציג אותו בדברי הפרידה שלו.
המנהל הכללי, טימוֹ הוּחֵס, הדגיש בדבריו כי בשנה שמסתיימת עכשיו התמקדה ההנהלה בזירוז התהליכים שיביאו לצמצום ההוצאות עד גבול היכולת, מבלי לפגוע ברמת השרות הנדרשת. מדיניות הארגון נעשתה השנה ברורה יותר; היא מתמקדת בארבעה מישורים: העמקת המעמד הבינלאומי, המהפכה הדיגיטלית, זרימה ישירה של תוצרת, וחיזוק ארגון המגדלים. ראש החץ לפעילות זו היא 'הדיגיטליזציה' של התהליכים. השעון ממשיך להיות מרכיב חשוב בתהליך המסחרי. הפרדה בין הליך המכירה בשעון לבין הזרימה הפיזית של התוצרת היא הכרחית כדי להשיג מפגש מרבי בין ההיצע לביקוש, ובכדי להבטיח פעולת השעונים בעלות סבירה [רוצה לומר (בניסוח הולנדי 'כבד'): כדי שהשעונים ימשיכו להעביר את רוב התוצרת מבלי שהמערכת תִסָתֵם, וגם להיות רווחיים, יש צורך להפחית את כמות התוצרת שעוברת לפני השעון]. נושא קצב הטמעת המכרז בהדמיה תפס מקום נכבד בפרק התגובות והשאלות באספה, אך לא הגיע לכדי הבעת אי-אמון. [ראו בהמשך, במדור החדשות, דיווחים ממקורות חיצוניים על גילויי התנגדות למדיניות ההנהלה שנשמעו לאחרונה].
מנהל הכספים, אֶריק לֵיאוֹוָרדֵן, סקר את התוצאות השנתיות, והציג את הצעת התקציב ל-2010. מחזור המכירות השנה יהיה כנראה נמוך ב-7.3%- לעומת 2008. הנחת העבודה לשנה הבאה היא ירידה של 1.5%- נוספים. הערכה זו נשענת על התובנה כי השיפור הכלכלי בגרמניה ובמדינות נוספות טרם התיצב, ועלולה להגיע הרעה נוספת, שאיש אינו יכול לחזות אותה. התקציב בנוי על המטרה להשאיר את העלויות ברמה הנוכחית, ובכל-זאת לאפשר את החידושים הנדרשים. רוב התעריפים למגדלים-הספקים לא ישתנו. לחברים תונהג 'עמלת בסיס' של 1.4%. השימוש בשעון יחויב ב-0.9% נוספים = סה"כ 2.3% עמלת שעון. עמלת התיווך תוזל ב-0.1%-. ספקים שאינם חברים ישלמו יותר. בשאר התעריפים יחל תהליך של התאמה בין המכרזות השונות. התקציב מתוכנן על צמצום בהוצאות, בין השאר ע"י הקטנת מצבת העובדים ב-120 איש. פרטים על הנתונים התקציביים השונים, ועל מבנה התעריפים, יפורסמו בשבועות הקרובים.

'מכרזת ריין-מאס' – הוכרזה רשמית

פלורהולנד והארגון הגרמני לנדגארד הוציאו הודעה משותפת לעיתונות, ביום כינוס האספה הכללית השנתית, לפיה שני הגופים החליטו סופית על הקמת המכרזה המשותפת בעיר הרונגן שבגרמניה.
גם הרשות לפיקוח על הגבלים עסקיים בהולנד כבר נתנה את אישורה למהלך. שמה של המכרזה המשותפת יהיה 'מכרזת ריין –מאס' [על שם האזור הגיאוגרפי סביב שני הנהרות].
המכרזה המשותפת, באתר מכרזת הרונגן, תתחיל לפעולבאוקטובר 2010. יהיה בה אולם מכירות אחד, ובו שמונה שעונים.
[ראו דיווחים קודמים בידיעונים מן השבועות 49, 46, 35, 29, ו-28]

המקור: FloraHolland Nieuws 26/11/09

לוח פעילות במכרזות בחגי דצמבר 2009 (תיזכורת)

המשלחת הישראלית בִּקרה במכרזת אילדה

משלחת חברי 'הנציגות האזורית' מישראל, אשר הגיעה לביקור בהולנד לרגל האספה השנתית, ערכה ביקור היכרות במכרזת אילדה שבצפון. מטרת הביקור היתה ללמוד על עבודתה של מכרזה אזורית.
לאחר סיור יסודי בכל תהליכי ומתקני המכרזה נערך מפגש עם צוות ההנהלה. המארחים, ואחד מלקוחות המכרזה הציגו בפני האורחים העָרכוֹת ותכניות לגבי חיזוק מעמדה של אילדה בשוק, והסיכויים להרחיב את בסיס הקונים גם לגרמניה השכנה, בהתבסס במיוחד על רכישה באינטרנט.
האורחים, מצִדם, תיארו למארחים את מצבם של המגדלים בישראל, וסִפרו על הבעיות שעומדות בפניהם. הדיון המשותף נסב על סיכויי ההשתלבות של יצרנים מישראל בפעילות המסחרית של מכרזת אילדה.

'פרס היצירתיות' בתחום הלוגיסטיקה הוענק לאחרונה למכרזת אילדה בזמן הועידה השנתית של חברות הלוגיסטיקה החקלאית בהולנד.
הפרס הוענק על מערכת תכנון וניהול תובלה של תוצרת חקלאית, שמביאה לחיסכון וייעול. המערכת מנתחת את האפשרויות לשילוב ההובלה של מוצרים חקלאים שונים, מבחינת תנאי הטמפרטורה, פליטת אתילן, וריחות. היא מבוססת על מחקרים שנערכו באוניברסיטת ווכנינגן. חשיבות התוכנה היא במיוחד לתכנון קווי הובלה במשאית לטווחים רחוקים באירופה.

alt בשוקי הפרחים באירופה

אופטימיות בשוק, בינתיים ללא כיסוי ממשי

בשבוע האחרון חלה עוד עליה ברמת המחירים במכרזות; שיעורה המדויק טרם נודע.
העליה שחלה בשבוע הקודם, מס' 49, היתה בשיעור של 8%+ לעומת שבוע 47; אך ממוצע זה עדיין נמוך בהשוואה לשנתיים הקודמות.
כאמור, עיקר הנסיגה במחירים נובעת מהוורדים הגדולים ומהצבעונים, שהגיעו למכרזות בכמויות גדולות בהרבה מאשתקד. פרחים רבים, ביניהם מוצרים ישראלים אופייניים, זכו למחירים טובים מאשתקד; ביניהם: גיפסנית, דלפיניום, חמניות, טרכליום, סולידגו, ופרח שעווה. מחירי חרציות וגרברה השתקמו בדצמבר; גרברה גדולה השיגה לראשונה מזה זמן רב מחיר גבוה מאשתקד.
ואילו הרוסקוס מישראל ממשיך לפגר במחירים בצורה מדאיגה: פיגור של 35%-20 במחיר, מול גידול של 50%-20+ בכמויות השבועיות שהגיעו למכרזות בדצמבר. בפלורהולנד מציינים כי התקופה מתאפיינת ברגישות גדולה לכמויות: תוספת קטנה בכמות מפילה את המחיר של מוצר מסוים, ואילו ירידה קלה בכמות יכולה להקפיץ מחירו של מוצר אחר.
מחזור המכירות של המכרזות בנובמבר היה גבוה מאשתקד ב-6%+; כל הגידול נבע מעליה בכמויות, כי המחירים היו נמוכים יותר. הפיגור המצטבר לעומת אשתקד במכירות פלורהולנד הצטמצם בזמן האחרון, ומעריכים כי השנה תסתכם בירידה במכירות של כ-5.5%-, לעומת התחזית בחודש מאי, שצפתה פיגור של 10%-.
הדיווחים מן השווקים השונים משדרים ברובם אכזבה מסוימת: למרות תנאי מזג-אוויר 'ידידותיים לצרכנות' היו השבועות האחרונים בשוק פחות טובים מאשתקד. עם-זאת, לא נשמעת אווירת משבר מפי הסוחרים; רובם מגדירים את המצב "נורמלי לעונה".
יוצאים מן הכלל השוודים והנורבגים, שכבר מדווחים על שוק ער וביקושים טובים. נראה שהאופטימיות לקראת מכירות חג-המולד משותפת לכל הפעילים בשווקים באירופה. השפעת חג-המולד כבר ניכרת במוצרים הייחודיים לתקופה – ענפי עצים ירוקים ופורחים, ומוצרים 'יבשים' לייצור זרים מסורתיים – אולם גם פרחי קטיף ועציצים פורחים המזוהים עם החג, ובראשם האמריליס, כבר זוכים לביקוש מתגבר. ההזמנות-מראש לפרחים 'רגילים' אינן זורמות בקצב מוגבר; אך נראה שהסוחרים כבר אינם מתרגשים מתופעה זו, המאפיינת תקופות של חוסר-בטחון בקרב הסוחרים, ומושפעת גם ממגבלות האשראי, המחייבות הקטנת סיכונים.

המקורות: FH Bolbloemenbericht week 49 + ITC/MNS VBN Stat wk 49

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

התנגדות למכרזים בהדמיה בקרב מגדלים וסוחרים

לקראת האספה השנתית של חברי פלורהולנד יצא המגדל מרטין דייקסהורן במסע התנגדות למגמת המעבר המואץ למכרזים המבוססים על תמונות.
במכתב למגדלים הוא ביקש את תמיכתם, והביע את דרישתו להשמיע את עמדתו באספה הכללית.
הוא ביקש לשלוח אליו הודעות תמיכה, כמעין עצומה. לטענתו, ההתבססות על תמונות תפגע ברמת המחיר שהמגדל יכול להשיג. "קשה להניח שקניין יהיה מוכן לשלם מחיר גבוה על-סמך תמונה בלבד", הוא טוען. כמו-כן הוא חושש שהמעבר לשיטה וירטואלית יגרור ריבוי של ביקורות וקנסות.
דייקסהורן גם מטיל ספק בהנחה שהשיטה תביא לייעול המכירות; הוא חושש שלמרות זירוז פעולת המכרז עצמו – התוצרת לא תגיע מוקדם יותר אל הקונה, בגלל צוואר-בקבוק שייווצר בתהליך החלוקה, בגלל המגמה לחסוך בכוח-אדם.
השבועון המקצועי 'בלומיסטריי' העלה את מכתבו של דייקסהורן כבלוג באתר האינטרנט, והזמין קוראים לכתוב תגובות; הפורום לא הפך לבימה רועשת.

המקורות: V v d Bloemisterij 04+09+11/12/09