ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 46 2009

עַל .

alt חדשות פלורהולנד

המכרז הוירטואלי מתרחב לסולידגו ולימוניום

החל ב- 19 בנובמבר מרחיבה פלורהולנד נאלדוויק את ה'מכרזים באמצעות תמונה' – נקרא להם בעברית מִכרָז בהָדמַיָה - למוצרים סולידגו ולימוניום בשעון מס' 2. באותו היום יורחבו ה'מכרזים בהדמיה' באלסמיר גם לאיריס ולפרזיה. לרגל שינוי זה מובא כאן מכתבו של מנהל השעונים בנאלדוויק, מר פֵּטֶר ניוּקוֹפּ, שהועבר לאחרונה למגדלי סולידגו ולימוניום בישראל. הוא מכיל מידע כללי אודות 'מכרז בהדמיה', העברת תמונות ולוגו, ובאשר להחמרת האכיפה של אמינות הנתונים. בשבוע הבא נפרסם סקירה נרחבת על התקדמות הטמעת ה'מכרז בהדמיה' במערכת פלורהולנד.

הצגת תמונה:
המוצרים שעוברים לקטגוריה זו לא יעברו לפני השעון. הם ימָכרו על בסיס הנתונים שסופקו על ידי המגדל, ובעזרת תמונת המוצר. לכן חשוב שהפּוֹרֵק יספק את תמונות יחידות המכירה שלכם. בעזרת התמונות יכול הקונה במבט חטוף לקבל התרשמות ראויה מן המוצרים. במידה ואין תמונה שתסופק לצד יחידת המכירה שלכם - תוצג תמונה סטנדרטית של VKC (הועדה המתמדת הארצית לבקרת איכות). לקוד מעורב (mix) או קוד כללי, לא קיימת תמונת VKC; האחריות על צירוף התמונה חלה על הפורק/מגדל. אם לא סופקה תמונה - יחידת המכירה תוצג למכרז ללא תמונה.

הצגת הלוגו בשעון:
החל מ- 15/10 קיימת אפשרות להוסיף ליחידות המכירה את הלוגו של המגדל. ניתן להציג את הלוגו, הן במכירה רגילה (מכירה בה עוברים המוצרים לפני השעון) וכן במכירה של 'מכרז בהדמיה' (בו המוצרים אינם עוברים לפני השעון).

הקשחת העיצומים נגד נתונים שגויים:
'המכרז בהדמיה' יקום או ייפול על אמינות הנתונים שנמסרים ע"י המגדל. על מנת לקדם לרמה המיטבית את אמינות הנתונים של סולידגו ולימוניום, כמו גם כל מוצר שעובר לשיטת המכרז בהדמיה, יתחילו פקחי בקרת האיכות, מיד עם המעבר להדמיה, בביקורת מוגברת של הקשחת העיצומים נגד נתונים שגויים והתאמה למפרט המחייב של כל מוצר. בו-בזמן תיווצר קבוצת מכירה נוספת ונפרדת, אליה תשלחנה יחידות המכירה שנבדקו ונמצאו 'לא אמינות'. כלומר יחידות שיעשה בהן תיקון של משקל, אורך ו/או בעיית איכות. קבוצת המכירה הזו תימכר אחרי קבוצת המוצר הרגילה לאותו הפרח (כלומר: העברה "לסוף התוֹר"). החל ב-1 בינואר 2010 יועלו תעריפי הקנסות עבור בדיקות-חוזרות. הפרטים יפורסמו בקרוב.

אריזה ומיון:
באופן מעשי נראה כי בסולידגו ובלימוניום קיימת הישָׁנוּת של טעויות במיון, כמויות בדלי, ובאגידה. המגדלים מתבקשים להקפיד היטב על ההנחיות הללו על מנת למנוע תיקונים של מבקר האיכות. את מִפרָט המוצר של לימוניום וסולידגו, כמו גם כל מוצר אחר, ניתן להוריד מאתר האינטרנט www.vbn.nl (אנגלית).

הרחבת המידע:
אם ברצונכם לראות את התיקונים שנעשו - תוכלו לבקש, והדו"ח היומי (באנגלית) יישלח לכתובת הדוא"ל הנמצאת במאגר הנתונים של פלורהולנד. השירות בחינם. המנויים ב-FloraNet יכולים לראות את השינויים תחת הכותרת BI (הולנדית) או RI (אנגלית).
למידע נוסף אפשר לפנות אל אנשי הקשר בישראל או בהולנד.

המקורות: FH_Persberichten 9+12/11/09

מספר גבעולים מחייב במספר מוצרים

בחלק מ'פרחי הקיץ' ישנה כעת אפשרות למספר גמיש של גבעולים באגד. מצד הלקוחות קיימת דרישה להכניס סטנדרטיזציה גם בנושא זה.
במוצרים הבאים תחול חובת מספר קבוע של גבעולים באגד, לפי הפירוט הבא:
החל מ-1 בדצמבר 2009:
Asclepias אסקלפיאס - 10 גבעולים באגד
Campanula קמפנולה/פעמונית - 10 גבעולים באגד
החל מ-2 באפריל 2010:
Aconitum אקוניטום - 5 גבעולים באגד.

המקורות: FH_Persberichten 9+12/11/09

שבעה 'שעונים מוקרנים' בפלורהולנד ריינסבורג

בסופי-השבוע האחרונים הושלמה החלפת כל השעונים בריינסבורג למתקנים בטכנולוגיה 'מוקרנת'; השעון מוקרן על-גבי מסך-ענק. השעון הנוסף – השביעי – ייכנס לפעולה ב-1 בדצמבר.
בכך מתחזק היתרון הייחודי לריינסבורג, שם מתנהלת כל פעילות המכרזה באולם מרכזי אחד. שבעה 'שעונים מוקרנים' בפלורהולנד ריינסבורג השעונים המוקרנים מאפשרים הבאת מידע רב ומפורט יותר מול עיני הקניינים, ומאפשרים את המעבר ל'מכרזים בהדמיה', אליהם עוברת פלורהולנד בהדרגה.
בנאלדוויק מותקן בימים אלה השעון המוקרן השמיני, בטריבונה B, והוא ייכנס לפעולה ב-7 בינואר 2010. אז יחולו גם שינויים בהקצאת קבוצות הפרחים לשעונים השונים.

עם השלמת התהליך יתאפשר תיאום רב יותר בין זמני הפעילות של שלושת 'מכרזות היצוא' הגדולות, במטרה להגיע כמה שיותר קרוב למכירה בו-זמנית של קבוצות הפרחים השונות במכרזות השונות.

המקורות: FH_Persberichten 9+12/11/09

alt בשוקי הפרחים באירופה

איתות חיובי מהשווקים

בשבוע הראשון של נובמבר, מס' 45, ירדו הכמויות במכרזות ב-8%- לעומת השבוע שקדם לו, והמחירים ירדו ברמה ממוצעת של 12%-11-. בשבוע 46 הם ירדו עוד מעט. אלה תוצאות יותר טובות ממה שצפו/חששו הסוחרים בהולנד. היו שנים בהן היתה צניחה ממשית של השוק מיד לאחר 'יום כל הנשמות'. בהשוואה לשנתיים הקודמות התוצאות כמעט זהות. רבים במסחר רואים בכך סימנים מפורשים לכך שהשוק מתחיל "לחזור אל עצמו". בולטת העובדה שפרחי היבוא השיגו תוצאות יחסיות טובות מאלה של הפרחים ההולנדים, בהשוואה לשנתיים הקודמות. כמה מוצרי יבוא אופייניים אף השיגו מחירים טובים במיוחד; ביניהם: גיפסנית, היפריקום, ליזיאנטוס, לימוניום, וסולידגו. גם מחירי החרציות והוורדים כבר היו סבירים בהחלט. בשבוע שעבר שררה אווירה אופטימית במכרזות. השלגים הראשונים במזרח אירופה עשויים לסייע (ובלבד שלא יהפכו לסופות קשות); ויש התוֹלים תקוות גם ביום-האם ברוסיה (29/11), אשר אמנם אינו משתווה ליום האשה הבינלאומי (8 במרץ), אבל אולי יניע מעט את הביקוש בשוק הרדום הזה. מקווים גם שמסעות הפִּרסום הענקיים שיוזם המוסד לקידום מכירות פרחים BBH בשבועות הקרובים בשווקים המובילים אמנם יעשו את שלהם.

סיכומי תקופת החגים האחרונה שמגיעים מן השווקים השונים מתאפיינים בשלוש רמות:
"טוב מאוד" – ספרד, איטליה, אוסטריה וגרמניה;
"משביע רצון" – שוודיה, נורבגיה, ושוויץ;
"מאכזב, חלש" – צרפת ובריטניה.
וכמובן – כולם כבר "מריחים" את חג המולד הקרב, ומאמינים שהאווירה החיובית עכשיו תתרום לאמון של הסוחרים בסיכויים לעסקים טובים, והם לא יהססו לקשור עסקאות מראש.

המקורות: FH Bolbloemenbericht week 45 + ITC/VBN Stat wk 45

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

היו"ר הפורש יעמוד בראש MPS

יו"ר פלורהולנד הפורש בסוף השנה, חריט רפנסברגן, נבחר לעמוד בראש מועצת המנהלים של ארגון MPS, החל מראשית 2010. הוא יחליף את היו"ר הנוכחי, קֵייס פִיס, הפורש לאחר 12.5 שנים בארגון.
עם פרישתו סיכם מר פִיס בסיפוק את תקופת כהונתו, והדגיש את שׁיא הצלחתו – המיזוג עם ארגון ECAS העוסק במיתוג בתחום מוצרי המזון.
ארגון MPS הפך למוביל עולמי בקביעת סטנדרטים ובתהליכי רישוי לתוויות איכות, שמירה על הסביבה, וקיום מחויבות חברתית בענף הפרחים וצמחי הנוי. כיום הוא מאחד בתוכו הליכי רישוי גם עבור מותגים בינלאומיים אחרים, ומאפשר למגדל הפרחים לזכות בתוויות שונות דרך מערך פיקוח אחד.
חֶריט רפנסבּרגן אמר שהוא שמח להצטרף ל-MPS, משום שהוא רואה חשיבות עליונה בהכרה ציבורית רחבה בכך שענף הפרחים מגלה אחריות חברתית וסביבתית. מעתה – תווית MPS ל'הולנדי מעופף' לאחרונה מפתחים בארגון MPS רישוי מיוחד מותאם למפיצי הפרחים בקווי-חלוקה, אלה המכונים 'הולנדי מעופף'.
בלחץ הלקוחות יזמו סוחרים במגזר זה, שהתארגנו כסקציה בארגון הסיטונאים VGB, תווית מותאמת לתנאים שלהם, Florimark GTP Lijnrijders . תוויות 'פלורימרק' המונפקות ע"י MPS מעידות על התנהלות אחראית מבחינה חברתית וסביבתית של העסק. ישנן תוויות מותאמות ליצרנים, למכרזות, ולסוחרים. התווית לסוחרים מוגדרת GTP - Good Trade Practice שמשמעו: 'נהלי סחר טובים'.

המקור: Vakblad v d Bloemisterij 12/11/09

הסוחרים בוֶנלוֹ חוששים ממיזוג מהיר

ארגון סיטונאי הפרחים VGB ערך משאל בין 135 סוחרים (121 הולנדים ו-14 גרמנים) הפעילים במכרזת פלורהולנד וֶנלוֹ, באשר עמדתם כלפי תכנית המיזוג עם שתי מכרזות לָנדגָארד השכנות בגרמניה [ראו דיווחים קודמים בידיעונים מן השבועות 28, 29, ו-35].
מסתבר שרוב הנשאלים אינם מרוצים מהתכנית כפי שהוצגה, כלומר: איחוד פעילות השעונים של שלושת המכרזות בהרונגן. הסוחרים אינם מתנגדים עקרונית לעצם המיזוג, אך מסתייגים מהמעבר להרונגן ולסגירת הפעילות בונלו. רוב הסוחרים מתיחסים בחשדנות לארגון לנדגארד, משום שהוא עוסק גם במסחר, ולמעשה מתחרה בסיטונאים שהם לקוחות המכרזה.
תוצאות המשאל הביאו את ארגון VGB להציע אלטרנטיבה, לפיה ימוזגו קודם פעילויות השעון של שתי מכרזות לנדגארד הגרמניות, לולינגן והרונגן, ואפשרות המיזוג עם ונלו תבָּחן לאורך זמן נוסף, שבו תבָּדֵק הנכונות של ארגון לנדגארד להתאים את פעילותו למיזוג אפשרי עם ונלו.

ולנדגארד פונה לדנמרק
בינתיים נודע כי הנהלת ארגון לנדגארד מעונינת להקים סניף בדנמרק, שבו תציע למגדלים דנים את שרותיה המסחריים והלוגיסטיים. קבוצת מגדלים דנים שגילו עניין ברעיון הוזמנה לביקור בהרונגן כדי להתרשם וללמוד על האפשרויות שעומדות בפניהם. לאחר מכן יבחנו בלנדגארד את ייתכנות הרעיון.

המקורות: Vakblad v d Bloemisterij 13/11/09 + BloembollenVisie nieuwsbrief 26/10/09

אתיופיה: פרישׂת חובות למגדלים

הבנק הלאומי לפיתוח של אתיופיה DBE נעתר לפניית ארגון יצואני הפרחים, והאריך את מועדי החזר ההלוואות למימון השקעות, עבור 42 מגדלי פרחים. צוות בין-משרדי, בשיתוף הבנק לפיתוח והבנק המרכזי, הכין תכנית לפרישׂת חובות.
שינוי התנאים נערך באופן אינדיוידואלי לכל לוֹוֶה, בהתאם לתנאיו המיוחדים. לא נמסרו פרטים על לוח ההחזרים החדש, שמחליף את התנאים להלוואות, שניתנו במקור לחמש שנים.
מדובר בפרישׂה של חובות בהיקף של כ-79 מיליוני דולרים.
יו"ר ארגון היצואנים של תוצרת חקלאית, מר טצֶגָאי אָבֵּבֶּה, (בתמונה) אשר יזם את הפּנִיָה לממשלה, הביע סיפוק על הצעד שננקט, והוסיף כי על המגדלים לנקוט עתה בצעדי ייעול, שיפור האיכות, וגיוון השווקים, אחרת לא יוכלו להתאושש גם לאחר ההקלות שהושגו בהחזר ההלוואות. הוא ציין כי בשבועיים האחרונים חלה עליה משמעותית במחירי הוורדים מאתיופיה, מה שמביא תקווה ליציאה מן המשבר.

המקור: The Ethiopian Reporter 10/11/09