ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 45 2009

עַל .

alt חדשות פלורהולנד

נקבעו נהלים להרחקת מוצרים ללא תמלוגים

כפי שנמסר כאן, הוחלט בפלורהולנד לטפל במניעת מכירתם של מוצרים שיוצרו תוך הפרת זכויות המטפח. הצעד דרוש להגנה על חברי פלורהולנד מפני תחרות לא הוגנת מצד מגדלים שנמנעו מתשלום תמלוגים למטפח, ובכדי להמנע ממסחר במוצרים האסורים על פי החוק.
לאחר קבלת ההחלטה העקרונית הכינו בפלורהולנד, עם ארגון המטפחים Plantum NL, נהלי עבודה לביצוע המעקב ומניעת המכירה. כשיופיע מוצר שקיים לגביו חשד סביר, תדרוש פלורהולנד מהמגדל להציג מסמכים המקנים לו זכות למכור את הזן המדובר, ואם הוא לא יציג אותם – התוצרת שלו לא תמכר.
המטפחים יהיו היוזמים להעיר את תשומת הלב של פלורהולנד לגבי תוצרת חשודה. הפרת זכויות יכולה להיות בכך שמביאים לשוק תוצרת שמוגנת בזכויות מטפח, מבלי שניתנה הרשאה של המטפח; הפרה יכולה להיות גם ע"י חריגה מן הכמות המרבית של תוצרת, בהתאם להסכם התמלוגים בין המטפח למגדל.
מעתה ידאגו חברי Plantum NL לכלול סעיף בהסכם עם המגדל, לפיו מתיר המגדל לסיטונאים ולמכרזות למסור פרטים על הכמויות שנסחרו לידי נציגי המטפח. סעיף זה יאפשר למכרזות לדווח על הכמות שסופקה ע"י מגדל מסוים מזן מסוים, וכך יוכל המטפח לוודא שהמכירות הן בגבולות ההסכם. ארגון המטפחים מכין עתה נוסח אחיד לסעיף זה בהסכם.
סיכום מלא של הנהלים ניתן יהיה להוריד בקרוב מאתר האינטרנט של Plantum NL.

המקור: BloembollenVisie nieuwsbrief 04/11/09

הוקרה למכרזת נאלדוויק על דאגה לעובדים

'הכתר הנודד' של 'פורום המעסיקים' בהולנד הוענק השנה לפלורהולנד נאלדוויק על פעילותה למען שיפור תנאי העבודה, ועל הטמעת 'ניהול הבריאות' בארגון. בהנמקה להכתרה צוינו במיוחד שיפור סביבת העבודה באולם החלוקה, והקלת תנאי עבודת הלילה.
'הכתר הנודד' מוענק בעקרון של 'מרוץ שליחים', כשהזוכה בשנה שעברה בוחר ומעניק את התואר למשתתף אחר, ומעביר אליו את הכתר למשך שנה.
הבחירה בפלורהולנד נעשתה ע"י קבוצת המתכת Corus.

המקורות: FH Nieuws + Bloemisterij 30/10/09

alt בשוקי הפרחים באירופה

איתות חיובי מהשווקים

בשבוע האחרון של אוקטובר, מס' 44, הסתמן המִפנה שכולם מצפים לו: לראשונה מזה זמן רב היו המחיר והכמות במכרזות גבוהים מן השבועות המקבילים בשנתיים האחרונות. מה שקוראים בסלנג של שוק ההון "מסכים ירוקים". המוצרים הגדולים שכשלו לאחרונה – וורדים וחרציות – שמרו בשבוע הזה על רמת מחיר דומה לזו של 2007 ו-2008; ואילו רוב הפרחים האחרים פדו מחירים גבוהים יותר. בולט בדִשׁדוּשׁוֹ הרוסקוס הישראלי, שמחירו נותר נמוך למרות שהכמות במכרזות היתה קטנה מאשתקד; סימן מטריד בעליל. בפלורהולנד מזכירים לנו כי אשתקד בשבוע זה נראו הסימנים הראשונים למשבר העולמי, ולכן התוצאות של סוף אוקטובר מסמנות אולי את תחילת היציאה ממנו. מחירי השבוע הראשון של נובמבר טרם פורסמו, אך אינדיקציות מראות שלא היתה ירידת מחירים דרסטית כפי שחששו רבים.

המנהל המסחרי של פלורהולנד, ארנוֹלד הוֹרדייק, מנתח את המצב בראיון למגזין פלורהולנד, ומנסה לזרוע אופטימיות. בעיקר הוא מעודָד מסימני התאוששות בשוק האנגלי, ומכמה סימנים חיוביים בשוק הרוסי. השווקים באיטליה ובפולין טרם החלו לחזור לעצמם, לדבריו.
הבסיס לאופטימיות, על-פי הורדייק, נובע מניתוח הצריכה והביקושים לאורך תקופת המשבר: החנויות והרשתות הקמעוניות מכרו למעשה יותר פרחים מבעבר. ההאטה היתה בעיקר בשוק המוסדי, וזה פגע לכן במיוחד במגזר הפרחים היקרים.
גם הירידה החדה ביצוא לבריטניה ולפולין – שהובילו את הצמיחה – התבטאה במחזור כספי, ולא בנפח הכמותי. הירידה במחזור נבעה כמעט כולה מפערי המטבעות. כלומר: אזרחי מדינות אלה לא הוציאו הרבה פחות על פרחים במונחי המטבע המקומי שלהם. הורדייק אינו מקבל את הדעות שנשמעו כאילו רשתות הקמעונות היו אלה שגרמו לירידה במחירים.
רשת סופרמרקט מציעה בד"כ מחירים קבועים לאגדים השונים; וכשהמחיר יורד – הם פשוט מצרפים פרח או שנים נוספים לאגד ומעשירים אותו. התנהגות זו דווקא מגדילה את הביקוש בעִתות משבר. הוא בטוח שמקור הירידה במחירים הוא במגזר השוק היקר, וביחסי המטבעות; לא בירידה כללית בביקוש.
לכן הוא מאמין ששוק הפרחים יתאושש יפה במקביל ליציאה מן המשבר הכלכלי. הנחה זו מחייבת את היצרנים והסוחרים לשמר את הנוכחות החזקה שלהם בשוק, לטפח את השרות ללקוחות, לשפר את המבחר, והכי חשוב – לשמר ולשפר את רמת האיכות. מתוך אמונה זו מקדישים עתה בפלורהולנד מאמץ מיוחד לשיפור האמינוּת.

המקורות: FH Bolbloemenbericht week 44 + ITC/VBN Stat wk 44 + Marktontwikkelingen periode 11-2009 + FH Magazine 10/2009

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

קֵניה: גשמי-זעף לאחר הבצורת

גשמים עזים גורמים נזקים כבדים לשטחי הפרחים בקניה. לאחר חודשים ארוכים של בצורת נפתחו ארובות השמים. באזור נאיוושה היו הצפות שגרמו לקרבנות בנפש ולטביעתם של בעלי-חיים; בתי ספר נסגרו, ובתים וחממות רבות הוצפו.
תחזית מזג האוויר צופה המשך הגשמים, וחוזים כמויות גדולות מהרגיל, בהשפעת תופעת 'אל-ניניו'. מגדלי הפרחים תובעים מהרשות המוניציפלית לטפל כראוי במערכות הניקוז, כדי למנוע החמרת הנזקים.
זאת לאחר שרק בשבועות האחרונים הושג הסכם-מסגרת בין משקי הפרחים למועצה המקומית בנאיוושה, לפיו יתרמו המגדלים לתקציב המוניציפלי, מתוך הכרה בעובדה שפיתוח משקי הפרחים הוא שהביא לאזור אוכלוסייה רבה, מעבר ליכולת הקליטה של הרשות המוניציפלית
[במשך שנים סרבו חוות הפרחים לתרום לתקציב המוניציפלי בנימוק שהרשות סובלת מחוסר יעילות ונגועה בשחיתות]

המקורות: KBC 03/11/09 + www.lngg.org

פיליפינים: שטחי פרחים שרדו את הסופה

סופת הטייפון 'פָּרמה' שגרמה הרס רב בפיליפינים בחודש שעבר, לא חיסלה, להפתעת הכל, את שטחי הפרחים בבתי גידול.
לקראת ימי החג החשוב 'יום כל הקדושים' ב-1 בנובמבר לא היה מחסור בפרחים. היבולים ניצלו בזכות בתי הגידול בהם גדלים הפרחים בזמן האחרון. המעבר משטח פתוח לחממות הוא יקר, אך רוב המגדלים הבינו שזהו תהליך חיוני, שמגן על יבולם לא רק מפגעי מזג האוויר, אלא גם מפני מזיקים.
הסופה אמנם גרמה נזקים חמורים למבנים עצמם, והגשמים הציפו חלקות רבות, אך היבולים לא נשמדו כליל. כמובן שהיו גם חקלאים שסבלו נזק קשה. לקראת החג האחרון פִּרסמו הרשויות תחזיות בדבר מחסור צפוי בפרחים – אך אלה התבדו, כאמוּר. למרות האסון, השוק היה פעיל, והמחירים טובים.
גם יבוא של חרציות ממלזיה נראה בשווקים. אזור 'לה טרינידד' ממשיך להיות המרכז החשוב ביותר בייצור פרחי קטיף. בשנת 2008 עסקו למעלה מ-3,400 חקלאים בגידול פרחים, והם הפיקו כ-240 מיליון פרחים.

המקור: Inquirer.net 30/10/09

תורכיה: היצוא גדל, השוק המקומי קורס

למרות המשבר העולמי הצליחו מגדלי הפרחים באנטליה להגדיל את יצוא הפרחים שלהם בעשרת החודשים של 2009. היצוא הסתכם עד כה ב-35 מיליון $, 10%+ יותר מאשתקד. אִרגון המגדלים צופה שעד סוף השנה יגיע היצוא ל-50 מיליון $.
אולם השוק המקומי בתורכיה סובל קשות מן המשבר. מעריכים שהמכירות קטנו ב-25% בשנה האחרונה. רבים מבעלי חנויות הפרחים נמצאים על סף פשיטת רגל. ראשי הענף מסבירים כי בניגוד לאירופה, שם הפרח נתפס כמוצר צריכה בסיסי, הרי שבתורכיה זהו עדיין מוצר יוקרה, שנרכש רק לרגל אירועים מיוחדים, ולכן מוותרים עליו בעתות משבר.
ארגון המגדלים משתתף עתה ביריד מסחרי באוקראינה, כדי לקדם את המסחר עם מדינה זו, וגם כדי למשוך משקיעים לפרוייקטים של גידול פרחים בתורכיה.

המקור: hurriyetdailynews.com 02/11/09

הודו: היצוא קטֵן, השוק המקומי פורח

לקראת פתיחת תערוכת פרחים בינלאומית בבנגלור, הצפויה בתחילת דצמבר, נשמעות הצהרות רבות מפי ראשי הענף בהודו. חלקן מפליגות בשבחי הישׂגֵי הענף, ואחרות מבקרות קשה את חוסר היעילות שלו. בסגנון ההודי, יכול כל אחד למצוא בעיתונות את ההערכה שהוא מצפה לשמוע.
אם מנסים לסנן את הידיעות, הסותרות לעתים, מתקבלת תמונה שיצוא הפרחים מהודו יצטמצם השנה, ככל הנראה בשיעור 20%-. יש הטוענים שהודו תהפוך במהרה ליבואן-נטו של פרחים... אנשים מרכזיים בענף מאשימים את המגדלים בכישלון להתאים את עצמם לתנאי השוק, ומנסים לעודד את היצרנים לנצל את "הפוטנציאל האדיר" הנמצא בשוק הבינלאומי עבור הודו, הנהנית מתנאי אקלים מגוונים ועלויות ייצור נמוכות.
אולם נראה שהסיפור הוא פשוט: הודו היא כיום השוק הצרכני הגָדל במהירות הרבה ביותר בעולם. השוק המקומי לפרחים ממשיך לגדול בקצב של 5% - 3 בשנה, והוא מתחרה בהצלחה ביצוא.
לפי נתונים שפורסמו קיימת בהודו 'שכבת מעמד ביניים' המקיפה 300 מיליוני אנשים, שמביעה עניין הולך וגובר בפרחים. ברוב המדינה עדיין התשתיות לשיווק מפגרות, אך חנויות ודוכני פרחים חדשים צצים כל הזמן בערים הגדולות, ואף רשתות המרכולים – תופעה חדשה בהודו – נכנסות לעסקי הפרחים. גם התיירות המתפתחת תורמת לגידול בצריכה.
באזורים נִדָחים בעלי אקלים מתאים מצליחים להחדיר את גידול הפרחים, כדי להגדיל את המבחר, תוך תרומה גדולה לרווחת החקלאים באזורים אלה. מגוון הפרחים המיוצרים בהודו הולך וגדל כל הזמן.
לפי יו"ר ארגון יצרני הפרחים iFlora פעילים כיום בהודו יותר מ-20,000 משקי פרחים מסחריים.
בנושא אחד אין חילוקי דעות בין הדוברים השונים בהודו: חוסר הארגון והתיאום בין המגדלים, לצד הפיצול וריבוי הגורמים האחראים בממשל לפיתוח הענף, גורמים להפסד הזדמנויות מתסכל. רבים הקולות הקוראים לאנשי הענף להתארגן "כמו בישראל".
[אלה אינם מודעים לנסיגה הגדולה ברמת הארגון בישראל; הם מביטים על תולדות הפיתוח הישראלי ומבינים שהכוח טמון בשיתוף פעולה ופעילות מתואמת]

המקורות: Business Standard 03/10/09 + Flowrweb 30/10/09

הסוחרים בצפון-אמריקה רואים את קץ המשבר

לרגל ועידת ארגון WF&FSA של חברות בענף הפרחים בארה"ב וקנדה ערך הארגון משאל בין מנהלים של חברות בתחום הגידול והמסחר בפרחים, באשר להערכתם לגבי קצב התאוששות השוק מן המשבר הכלכלי.
בקרב בעלי חנויות פרחים סברו רק 8% כי המשבר יתחיל להסתיים ב-2009; הרוב, 55%, מאמינים שהתפנית תבוא מתישהו ב-2010, ואילו 38% מעריכים שזה יקרה מאוחר יותר.
ואילו הסיטונאים היו יותר אופטימיים: 21% מאמינים שהמצב ישתפר כבר בשנה זו; 52% צופים שזה יקרה במשך 2010, ורק 26% מאמינים שההתאוששות תחל לאחר 2010. 53% מהסיטונאים בונים על גידול במכירות שלהם ב-2010, ואילו 31% מהם מתכננים יציבות במכירות של 2010, בהשוואה ל-2009.

המקור: FloraCulture International 28/10/09

בגרמניה מפגינים נגד פרחי קולומביה

לא רק תוצרת ישראל נתקלת בהפגנות באירופה... ארגוני זכויות אדם בגרמניה הפגינו בעת בגרמניה מפגינים נגד פרחי קולומביהקיום תערוכה של תוצרת קולומביה - ExpoKolombien בברלין, שנערכה בחודש שעבר במסגרת מאמצי היצרנים בקולומביה לחדור לשוק הגרמני.
הארגונים המפגינים טוענים כי במשקים רבים בקולומביה, ובתוכם גם כאלה שנושאים את תווית Flor Verde, לא נשמרות זכויות בסיסיות של העובדים. לדבריהם, הפועלים נמצאים תחת לחץ להסיק מכסת תפוקה מסוימת, שאם אינם עומדים בה עליהם להשלימה בשעות נוספות ללא תשלום.
כמו כן ישנן חוות פרחים שמקימות ארגוני עובדים מטעמן, ומאלצים את העובדים להיות חברים בהם, גם כנגד רצונם.
[עד כה הופעלו לחצים מסוג זה מצד ארגוני צרכנים וזכויות אדם בארה"ב, לשם מופנה רוב התוצרת הקולומביאנית; נראה שהזירה עוברת עתה גם לאירופה]

המקור: V vd Bloemisterij 26/10/09