ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 42 2009

עַל .

חדשות פלורהולנד

מומלץ שלא להמר על וולנטין

יום וולנטין 2010 אינו מבטיח במיוחד. הוא יחול הפעם ביום ראשון, מה שעשוי לגרום לכך שחלק גדול מהשוק המוסדי לא ישתתף בחגיגה [בסוף השבוע לא ניתן להגיש פרחים לבחורות במקום העבודה...].
כמו-כן היום הזה חל שוב בסוף השבוע של הקרנבל, אירוע שאינו מעודד רכישת פרחים בד"כ. מומחי פלורהולנד מזהירים אפוא את המגדלים שלא להמר על הכוונת כמויות גדולות לפריחה לקראת יום וולנטין.
האזהרה התפרסמה כבר עתה, בזמן שהכוונת מועד הפריחה מתחילה להתבצע. הערכת-המצב נכללה בדוח השבועי שמפרסמת פלורהולנד למגדלי פרחי בצל ופקעת בהולנד.

המקור: FH Bolbloemenbericht week 41

יש עתיד לפרחים ב'ייצור בר-קיימא'

נושא המיקוד של התערוכה באמסטרדם היה השנה 'לעתיד בר-קיימא' [מושׂג שנתון לפרשנויות שונות...]. לקראת פתיחת התערוכה נערך ע"י מועצת הצמחים ההולנדית PT סקר צרכנים נרחב בגרמניה, בריטניה, צרפת, והולנד, לבחינת התיחסות הצרכנים לנושא ה'קיימוּת' בפרחים וצמחי נוי.
תוצאות הסקר הוצגו ביום הראשון של התערוכה: רק 10% מהצרכנים מוּדעים לעובדה שניתן לרכוש פרחים שגדלו בתהליך 'בר-קיימא'. לעומת זאת, רובם סבורים שייצור בר-קיימא מתאים מאוד לפרחים וצמחי-נוי, ותומכים בקיומה של תווית המעידה על כך. המסקנה היא אפוא כי יש פוטנציאל שיווקי גדול בהספקת פרחים שעומדים בפיקוח על 'ייצור נאות'.
המונח של 'ייצור בר-קיימא' נתפס ע"י רוב הצרכנים בהקשר של שמירה על הסביבה. הנושא החברתי – שמירה על זכויות העובדים בתהליך הייצור – תופס משקל פחות משמעותי.
בתערוכה ניתן דגש רב על נושאי ייצור 'בר-קיימא'; 60 חברות שהציגו בתערוכה שמו את הנושא כמסר מרכזי שלהן; פרוייקט 'חממה כמקור אנרגיה' הוצג בהבלטה רבה, וימי-עיון והרצאות במסגרת התערוכה הוקדשו לנושא.
מר יאן ווילם ווֶסל מהנהלת התערוכה הדגיש כי ענף הפרחים הבינלאומי מתקדם מאוד בפיתוח ייצור נאות, אך יש עוד הרבה מה לעשות בתחום התקשורת, כדי להביא את הנושא לתודעת הציבור הרחב.

המקור: BloembollenVisie nieuwsbrief 14/10/09

עתיד הורטי-פייר אינו ברור

בעוד דיווחים לא רשמיים מצביעים על ירידה בהיקף המציגים בהורטי-פייר, מול עליה דרמטית בהיקף התצוגות ביריד המסחרי של פלורהולנד, מתפרסמות ידיעות סותרות על תכנית התערוכות לשנים הבאות.
עוד לפני פתיחת האירועים הודיעה פלורהולנד, באופן חד-צדדי, כי ב-2010 יתקיים היריד המסחרי בתחילת נובמבר, כמו בשנים עברו. זאת לאחר שלא הושג תיאום עם הנהלת הורטי-פייר, ועם זמינוּת מרכז הירידים באמסטרדם. בעת התערוכה באמסטרדם נשמעו הצהרות שונות/סותרות מפי יו"ר הורטי-פייר מריוּס פָארֵנקָאמפּ (לשעבר מכרזת ווסטלנד, בתמונה משמאל) ומפי המנכ"ל וִוים ואן דר לוֹאוּ (מימין).
היו"ר הודה שלא ברור היכן, מתי, ובאיזו תכיפות יימשך קיומה של הורטי-פייר, ואילו המנכ"ל גילה נחישות והביע בטחון שהתערוכה תתקיים בשלוש השנים הבאות באותו המועד (אוקטובר) ובאותו המקום. הוא הביע צער על הפסקת התיאום ושיתוף הפעולה עם פלורהולנד, ואמר שהיה מעדיף כי שני האירועים יתקיימו בו-זמנית, רצוי תחת קורת-גג אחת. מאחר וזה אינו מתאפשר, תתמקד הורטי-פייר בקהל היעד של המגדלים ההולנדים.

[הערת המערכת: ככל הנראה עוד נכונו מאבקים ודיונים בטרם נדע כיצד תתיצב תמונת האירועים החשובים ביותר של ענף הפרחים בעתיד]

המקור: V vd Bloemisterij 13+14/10/09

שפע של פרסים בתערוכות

התערוכה הבינלאומית הורטי-פייר באמסטרדם, והיריד המסחרי של פלורהולנד באלסמיר היו, כמו תמיד, הזדמנות חגיגית להענקת פרסים. מגדלים רבים זכו בפרסים בקטגוריות רבות ושונות. לא קל להתמצא בכל סוגי התחרויות.

קודם כל – 'מִשלָנו': בניקוד הכללי של התצוגות בתערוכת הורטי-פייר, בקטגורית ענפי קישוט, זכו המציגים הישראלים:
בפרס הראשון Cycas turosaii ציקס של משק 'פרחי ג.נ.' מחוף אשקלון.
בפרס השלישי Asparagus umbellatus אספרגוס של משק אורנשטיין יוגב.
אנו מברכים את הזוכים ומאחלים להם הצלחה.
מגדלים רבים מישראל הציגו את תוצרתם, וזכו לניקוּד גבוה ע"י צוות השיפוט המקצועי [ראו רשימה בהמשך]. ¨ 'גביע האיכות של אינטרפוליס', שנבחר ע"י צוות השופטים לציון מיוחד מעבר לדירוג לפי קטגוריות, הוענק השנה לפרח צלוזיָה ('כרבולת') מזן 'טורבו לילך-ורוד' של משק נוֹרדָם ההולנדי [בתמונה].
ביריד פלורהולנד באלסמיר חולקו פרסי 'צבעוני הזכוכית 2010' לשמונה מגדלים בארבע קטגוריות שונות של פרחים וצמחים. הם נבחרו ע"י צוות מקצועי מתחומים שונים, והוענקו לזוכים ע"י מנכ"ל פלורהולנד טִימוֹ הוּחֵס.
בביתן פלורהולנד בתערוכת הורטי-פייר התקיים טקס הענקת הפרסים השנתיים לחידושים המצטיינים, מבין הזנים החדשים שהוצגו במשך השנה במסגרת FleurPrimeur – השקת מוצרים חדשים. צוות מקצועי בחר יותר ממאה מוצרים, שעמדו במבחן חיי מדף, ואשר נמצאים בכמות מסחרית במכרזות, ומביניהם נבחרו בהצבעה ע"י קניינים ואנשי מכירות שלושה זנים של ורד, שושן, וגרברה לתואר FleurPrimeur 2009.

המקורות: FH Persberichten 14+15/10/09

רשימת המציגים הישראלים לשיפוט בתערוכת הורטי-פייר 2009, ודירוגם בשיפוט המקור: VKC

שם הפרח והזן

שם המגדל (כפי שנרשם לתחרות)

ניקוד

Asclepias tuberosa 'Alexia Sunset'

Avi Karadi

9.10

Asparagus umbellatus

Orenshtein Yogev

9.23

Asparagus virgatus Tree Fern

Green for Life Ltd. , Zur Moshe

8.90

Aspidistra elatior

Bickel Group Export & TradeLtd

9.00

Aspidistra elatior

Green for Life Ltd. , Zur Moshe

8.98

Aspidistra elatior 'Noy'

Bickel Group Export & Trade Ltd

8.40

Callicarpa bodinieri

Zeev Ben Zeev

8.77

Cocculus laurifolius

Orenshtein Shani

8.95

Cycas turosaii

G.N Flowers, Hof Ashkelon

9.32

Globularia 'Blue Eye'

Aviv Flowers, Kfar Hogla

8.23

Grevillea 'Honey Gem'

Halbershtat Flowers, Kfar-Bilu

9.00

Grevillea 'Ivanhoe Bronze'

Halbershtat Flowers, Kfar-Bilu

9.03

Grevillea 'Misty Red'

Halbershtat Flowers, Kfar-Bilu

9.15

Gypsophila 'Gypso King'

Ben Mor

9.02

Gypsophila paniculata Stella Maris

Uzi Flowers, Nizane Oz

9.02

Gypsophila paniculata Stella Maris

Zemel Mordechai, Gan Hashomron

8.95

Limonium 'Supreme Bluenight'

Amalia Flowers, Yated

8.50

Murraya paniculata

Orenshtein Yogev

9.00

Pittosporum 'Ilan' bont

Bickel Group Export & Trade Ltd

8.83

Pittosporum 'Ilan' bont

Orenshtein Yogev

8.88

Ruscus hypophyllum

Green for Life Ltd. , Zur Moshe

8.93

Sansevieria zeylanica

G.N Flowers, Hof Ashkelon

8.87

Solidago 'Golden Glory'

Meshek Malka, Sade Itzhak

9.17

alt בשוקי הפרחים באירופה

עדיין לא ממש משתפר

הסתיו האמיתי כבר מגיע לאירופה; בהולנד ובגרמניה הופיעה קרה לילית. יחד עם התקרבות חגי ראשית נובמבר – אין ספק שהמחירים יעלו, מבטיחים הפרשנים בהולנד. אלא שעד כה אין הרבה יותר מ"סימנים מעודדים".
שבוע 41 היה מעט יותר טוב משבוע 40, אך עדיין פיגר אחרי השבוע המקביל אשתקד. השבוע האחרון, מס' 42, לא היה שונה בהרבה מקודמו. רק ביום ששי האחרון עלו סו"ס המחירים; אולי סימן לבאות. כולם רוצים להאמין שהחל מאמצע אוקטובר כבר נעבור לאווירת החגים הקרבים. זה תלוי, אומרים בפלורהולנד, בעיקר בהספקה, שאמורה לרדת; כי הביקוש לאירועים דתיים נראה יציב באירופה.
עד כה היו מחירים נמוכים לכל רוחב החזית, להוציא כמה חריגים; ביניהם: אלסטרומריה, אסטר, דלפיניום, ליזיאנטוס, נץ-חלב, נוריות, סיפן גדול, וסולידגו. גם הצבעים הכהים של היפריקום פדו מחירים טובים יחסית.
ההספקה מזימבבווה ומדרום אפריקה החלה להתגבר עתה. מרוב השווקים מדווחים על המשך הדִשדוּש, אבל מגרמניה יש איתות ברור להתגברות הביקושים, ונשמעת שביעוּת-רצון מצד היבואנים והסיטונאים.
דווקא 'מוצרי האלוֹוין' – כמו מיני פרוֹטֵיאות וירוקים שונים – אינם נחטפים מוקדם השנה, כנראה מתוך ציפייה למחירים נמוכים ברגע האחרון, ואילו התגברות המסחר מורגשת במבחר הפרחים ה'רגילים'.

המקורות: FH Bolbloemenbericht week 41 + ITC/VBN Stat wk 41

alt שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

ממשלת הולנד מסייעת לפיתוח באוגנדה

ענף הפרחים באוגנדה, שידע עליות ומורדות, ונמצא עתה בשפל חמור, יזכה לסיוע מכובד של ממשלת הולנד.
סכום של כ-900,000 € הוקצב לשיפור הביצועים של הענף, כדי להתאימו ליצוא. המימון יינתן להקמת תשתיות לוגיסטיות, כמו בתי קירור, להכשרה מקצועית, להטמעת סטנדרטים של איכות, ולרכישה וטיפוח של חומר ריבוי. והכל תוך איזון נכון בין פיתוח כלכלי, חברתי, וסביבתי.
למרות הכותרת של פיתוח היצוא, יוקדשו אמצעים גם לפיתוח גידולי פרחים טרופיים, שהדרישה להם גוברת באוגנדה ובמדינות השכנות. כיום מיבאת אוגנדה כמויות לא מבוטלות של פרחים טרופיים מקניה. מדובר גם על טיפוח יכולת ארוכת טווח לייצר גידולים טבעיים מקומיים לצורך יצוא לאירופה.
שגריר הולנד אמר בטקס השקת הפרוייקט כי יש לשים דגש על טיפוח האיכות, והמליץ לפתח מִגוון רחב של גידולים, כולל ירקות ופירות, שיכולים לגדול היטב בתנאים של המדינה. הפרוייקט הוא במסגרת WSSD – הפִּסגה העולמית לפיתוח בר-קיימא.

המקור: Flowrweb /monitor.co.ug 06/10/09