ידיעוני פלורהולנד - 2009

ידיעון פלורהולנד - מספר 40 2009

עַל .

חדשות פלורהולנד

הקפדה על קוד-מוצר אמיתי

במקרים רבים מוגשים (במכוון) פרחים למכירה במכרזות תחת קוד מוצר שגוי. הפעולה נעשית ע"י מגדלים-ספקים בכדי להסתיר את זהות הזן, על-מנת להתחמק מתשלום תמלוגים עבור הזן הנמכר, או בכדי לשפר את מחיר המכירה ע"י שימוש בשם של זן מבוקש. זהו מצג-שווא שגורם לפגיעה בזכויות מטפחים, לתחרות לא הוגנת, ולהטעיית הקונים. כמו-כן פעולה כזאת נוגדת את החוק, ואת תקנות פלורהולנד.
במסגרת המאמצים לשיפור אמינות הנתונים בתעודות המכרזה, ובכדי להמנע מהסתבכות בהפרת חוקי הקניין הרוחני, הוחלט בפלורהולנד להחמיר את הפיקוח על שימוש בקוד מוצר אמיתי. אמצעי האכיפה הקיימים לבקרת אמינות הנתונים אינם מהווים גורם מרתיע במקרים אלה, ולכן הוחלט על יישום של אמצעי הרתעה מחמירים, אשר ייושמו החל מתחילת חודש אוקטובר:
במקרה ראשון של שימוש בקוד לא אמיתי אנשי הביקורת יתקנו את הקוד, וישלחו את קבוצת המכירה לסוף התור. במקרה שני שיתגלה אצל אותו המגדל – קבוצת המכירה לא תִּמָכר; היא תושמד על חשבון הספק. מן המקרה השלישי והלאה, בנוסף להשמדה, יוטלו גם עונשים; החל בקנס, ועד שלילת חברותו של המגדל העבריין.
הסנקציות תופעלנה לאחר הודעה אישית בכתב למגדל, והליך של 'שימוע'. על נקיטת ענישה קיצונית תחליט ההנהלה או מועצת המנהלים.

המקורות: FH Magazine September 2009 + V vd Bloemisterij 29/09/09

אין פרידות שמחות

חברים יקרים אני נפרדת מכם בכאב, מאחר ואני פורשת מפלורהולנד, לטובת תפקיד מאתגר במקום אחר.
כמובן שאני שמחה על התפקיד החדש שמצאתי, אך עזיבה מהולה בצער, משום שאני נוטשת תקופה יפה.
לפני שלוש וחצי שנים התחלתי לעבוד במה שנקרא אז VBA (למעשה רובכם תמשיכו להשתמש בשם הזה עד קץ הימים, כמו שאתם קוראים "CC" או "פלורה"...).
מה שהפתיע אותי אז היתה הכנסת-האורחים החמה לה זכיתי בכל מקום בישראל; זה היה נפלא. גם כשהאשה נעדרה מהבית – המגדל המארח דואג להגיש את הכיבוד בעצמו (תופעה שלא תמצאו בקלות בהולנד...). עוד למדתי במהרה, כי כאשר מגדל ישראלי פונה בבקשה כלשהי – התשובה והפתרון חייבים להנתן מיד; עדיף כבר אתמול! אבל הכל תמיד בהומור; הרבה צחקנו ביחד.
גם הבנה הדדית היתה שם תמיד; כי התנאים היו (ועודם) לא הכי קלים. עם כמה מכם היתה לי ההזדמנות לנהל שיחות-עומק, כלומר לא רק על מחירים, סדרי המכירה, ואיכות, אלא גם על פוליטיקה, אמונה, ונושאים מגוונים אחרים. אלה היו שיחות רציניות; שטחיוּת לא אפיינה אותן.

אין פרידות שמחות. אינני רוצה ממש להפרד; לעולם אין לדעת מתי והיכן יפגישו אותנו החיים שוב. אני מקווה שתהיה לי עוד הזדמנות להפרד באופן אישי מאלה מכם אשר יגיעו לתערוכה בסוף אוקטובר. ברצוני להודות לכם על שיתוף הפעולה הטוב והידידותי, ועל הכנסת האורחים, כפי שהזכרתי קודם.
אני מאחלת לכם הרבה מים, מספיק עובדים, מחירים טובים, ומעל לכל – בריאות טובה. בברכת שנה טובה.

זָ'נֵט ואן סכָאחן אחראית לקשרי יבוא מישראל בפלורהולנד

בשוקי הפרחים באירופה

תוצאות השוואתיות של מכירות פרחי קטיף עיקריים במכרזות VBN בשלושה רבעונים של 2009

המקור: VBN

שמועות פורחות – מבזקי חדשות מן העולם

היצואנים: ההתאוששות כבר כאן

בתגובה להערכת המצב של בנק Rabobank [ראו הידיעון מן השבוע שעבר] כי התאוששות ענף הפרחים עלולה לקחת עד חמש שנים, יצא חוצץ יו"ר התאחדות סיטונאי הפרחים VGB, מר הרמן דה-בּוֹן (בתמונה), באספה השנתית של הארגון.
הוא הביע פליאה על עמדת הבנק, וטען כי הענף כבר נמצא למעשה בעיצומו של תהליך התאוששות. הסימן המובהק לדבריו הוא העליה ביצוא לגרמניה בחודש אוגוסט.
"הבנקים גורמים להארכת המשבר ע"י הצהרות כאלה, וע"י המשך בלימת אשראי לענף".
היקף היצוא כיום עומד על הרמה שהיתה ב-2005, במונחי היקף מכירות; ואילו במדידה כמותית ישנה עליה, טוען דה-בּוֹן. הוא צופה שהענף יגדל בעשר השנים הבאות בשיעור של 25%+, אך לשם כך יש להשקיע הרבה בקידום-מכירות ובשיווק, ולהבטיח שיפור מתמיד במבחר ובאיכות.

המקור: Vvd Bloemisterij 02/10/09

Plantum NL – מעתה ארגון בינלאומי

ארגון המטפחים והשתלנים ההולנדים 'פלנטום' החליט לאחרונה לאפשֵר חברוּת בארגון גם לזרים. בכך יהפוך הארגון למוסד בינלאומי, המייצג מטפחים גם ממדינות מחוץ להולנד.
הצעד ננקט בעקבות פניות רבות של מטפחים זרים, ובכדי לענות על צרכי הסקטור, שהופך יותר ויותר גלובלי.

המקור: Vvd Bloemisterij 22/09/09

מוצרי פריחה – מבזקי מוצרים ומחקרים

חדש בפלורהולנד

קוקומיס הירסוטוס – 'מלפפון פרא'

Cucumis hirsutus

פרי ירוק סגלגל, עם קוצים רכים. בתנאי שמש מלאה הופך לקרם. גבעול יציב וחזק. מופיע ונמצא למכירה בנאלדווייק. זמין בשוק משבוע 36 למשך כ-5 שבועות, פעמיים בשבוע, 1,200 יחידות בשבוע

המגדל: H. Elshout

קוד הפרח: 105855

 

המקור: Nieuwsbrief FleurPrimeur week 28/2009